Home - Market - Audioknihy a CD, Životní styl

Audiokniha Kraď jako umělec, A. Kleon: všechno, co vám nikdo o originalitě a kreativitě upřímně neřekl

Možná vás to nikdy nenapadlo. Nikdy jste se nepovažovali za umělce ani umělkyni. My také ne. Pak jsme si přečetli knihu Austina Kleona Kraď jako umělec a svůj názor jsme změnili. Je jedno, že vaše práce neodpovídá definici umění v tradičním pojetí významu tohoto slova. Ekonomika se mění téměř kvantovými skoky a čím dál tím více lidí se dnes dokáže (u)živit kreativitou. Jako „povinnou četbu“ tuto knížku doporučujeme každému, kdo se jednou touží živit tvořivou duševní činností, tedy začínajícím spisovatelům, blogerům a vlastně všem tvořivým podnikavcům, kteří si chtějí vytvořit takříkajíc vlastní styl.

Specifikace

Audiokniha Kraď jako umělec v kostce:

  • Napsal: Austin Kleon (2012)
  • Knihu převyprávěl Petr Tlustý
  • Vydavatel české verze: Jan Melvil Publishing
  • Za 66 minut se dozvíte všechno, co vám o originalitě a kreativitě nikdo tak upřímně neřekl
  • Jako „povinnou četbu“ tuto knížku doporučujeme každému, kdo se jednou touží živit tvořivou duševní činností, tedy začínajícím spisovatelům, blogerům a vlastně všem tvořivým podnikavcům, kteří si chtějí vytvořit takřka říkajíc vlastní styl.

Příběh

Komu se bude kniha Kraď jako umělec hodit?

Kniha Austina Kleona s rebelským názvem Kraď jako umělec není určena (jenom) pro „tradiční umělce“. Právě naopak, hodí se pro každého, kdo do své práce (ať už dělá cokoliv) touží denně vnášet kreativitu a změnu.

Děláš (nebo toužíš dělat) i ty svou práci takto? Pak jsi i ty umělcem nebo umělkyní. A čtení Austinovy knížky tě bude bavit, stejně jako nás. Podívej se na trailer ke knížce – bude-li tě bavit, pak nepochybuj, že tě nadchne i poslouchání audioknihy Kraď jako umělec.

Ale jak na to? Jak být kreativní a mít vlastní styl v dnešní době, kdy se zdá, že tady už všechno bylo? Dá se vůbec ještě být… originální?

O autorovi

Texaský umělec Austin Kleon se představuje stručně a jednoduše – jako umělec, který kreslí. „Takových umělců je asi hodně,“ říkáš si možná, „čím je výjimečný právě tenhle hipster?“ Austin Kleon je jedinečným příkladem umělce, který přizpůsobil svou tvůrčí činnost digitální éře. Dá se říct, že potenciál sociálních sítí a internetu využívá na 200 procent. Na sociálních sítích štědře sdílí denně se svou komunitou fanoušků a sledovatelů všechno, co nějak souvisí s kreativními projekty, na nichž právě pracuje – svůj aktuální progres v tvorbě, myšlenky a nové inspirace, které se mu honí hlavou, fotky, videa, citáty i termíny nejbližších výstav. Každý, kdo má zájem, tedy může z virtuálního světa vstoupit do jeho ateliéru a „nahlédnout mu přes rameno“ na jeho pracovní stůl.

Austin Kleon

Austin Kleon – umělec, který kreslí. Foto: Austin Kleon

Jak Austin píše ve své knížce Kraď jako umělec, každý tvůrčí počin je vlastně do jisté míry krádeží. Samozřejmě, nemyslí to doslovně. Jen se mírně provokativním způsobem snaží poukázat na skutečnost, že bychom si (zvláště v éře digitálního věku) neměli dělat velké iluze o naprosté originalitě nových kreativních projektů.

„Dobrý umělec rozumí tomu, že nic na světě se neobjeví zčista jasna. Všechna tvůrčí práce vyrůstá z toho, co tu už je,“ říká Austin.

Proč je důležité toto vědět? Austin dává jasnou odpověď:

Pokud se zbavíme zoufalé snahy být naprosto originální, můžeme přestat zkoušet vyčarovat něco z ničeho a své vzory raději obejmout, než abychom před nimi utíkali.“

kraď jako umělec kniha

Nauč se nejdřív dívat na svět očima umělce

A přesně tady se skrývá první a nejdůležitější krok, kterým by měl vykročit každý, kdo se touží vydat na cestu tvořivého života. Nejdřív musíme poznávat své vzory a snažit se dívat na svět jejich očima. Protože oni již jsou umělci. Oni už přinášejí změny.

Zatímco mámu a tátu si nevybereš, své učitele, přátele, hudbu, co posloucháš, knížky, co čteš, i filmy, co sleduješ, si vybrat můžeš,“ poznamenává Austin.

Austin Kleon otevřeně popisuje to, o čem většina umělců (tedy nejen „klasických umělců“, ale i dalších kreativních lidí) spíše mlčí – že jakýkoli kreativní projekt prostě nevzniká „ve vakuu“, ale je do značné míry výsledkem cizích myšlenek.

Takže každý umělec je vlastně zlodějem?

Vůbec ne. Austin vysvětluje, že ten, kdo „krade“ jako skutečný umělec, není zlodějem, protože nekopíruje. Pokud se totiž naučíš „krást“ jako skutečný umělec, tvoje tvorba (ať už děláš jakoukoliv duševní činnost) ve výsledku nikdy nebude pouhým součtem myšlenek a nápadů jiných lidí, kteří tě na tvé cestě inspirují.

Ano, tvé dílo bude do značné míry výsledkem myšlenek tvých vzorů, tedy lidí, s jejichž myšlenkami se ztotožňuješ. Ale zároveň bude mít něco navíc. Bude obohaceno tím, že do něj přidáš „kousek sebe sama“. Nejdřív malý a pak větší. A pak ještě větší. Jak budeš růst jako tvořivá bytost, naučíš se, jak svou osobnost víc a víc „vtělit“ do svého díla.

Z ateliéru Austina Kleona během tvorby knihy Kraď jako umělec. Foto: Autin Kleon

Z ateliéru Austina Kleona během tvorby knihy Kraď jako umělec. Foto: Austin Kleon

Audiokniha Kraď jako umělec, A. Kleon: všechno, co vám nikdo o originalitě a kreativitě upřímně neřekl

199 Kč

Objednej u partnera

FAQ

V jaké formě se dá zakoupit kniha Kraď jako umělec?

Knihu Kraď jako umělec si můžeš pořídit jak ve formě klasické papírové knihy, tak ve formě audioknihy – stažitelného mp3 souboru.

Není lepší si knihu přečíst? Není audiokniha zkrácená oproti tištěné verzi?

Kniha je napsána neformálním stylem, proto se audiokniha velice dobře poslouchá. Máš pocit, že k tobě promlouvá samotný Austin. Proto je šance, že si z knížky mnohem víc odneseš, právě pokud si ji pořídíš jako audio. Rovněž jde o nezkrácenou verzi, takže se nemusíš obávat, že bys volbou audioknihy o něco přišel.

Jaké jsou výhody a nevýhody poslouchání audioknihy?

Pro mě je největší výhodou audioknihy, že jde o „čtení ušima“ – audioknihy mi dovolují „číst“ knihy a současně nechat oči odpočívat. Během dne oči namáháme hodně, proto se dnes ukazují audioknihy jako velká přidaná hodnota pro naše zdraví. Poslechem audioknih si také můžeme zpříjemnit jiné rutinní aktivity, například přesuny do práce (já často poslouchám audioknihy během jízdy v metru). Nevýhodou audioknih je například těžší soustředění na obsah nebo skutečnost, že se musíš vzdát barevného zvýrazňování zajímavých pasáží (což rád dělám já). Nebo ti může chybět ta pohoda čtení klasické knížky – její vůně a obrácení stránek… Nejlepší bude, když si to sám(a) vyzkoušíš a utvoříš si na věc vlastní názor.

Jak funguje stahování knihy na Audiotéce?

Je to velmi jednoduché. Při registraci si vytvoříš na Audiotéce uživatelský účet. Zakoupené audioknihy tě budou čekat na poličce (na tvém uživatelském účtu), odkud si je můžeš kdykoliv stáhnout do svého počítače nebo chytrého telefonu.

Audiokniha Kraď jako umělec, A. Kleon: všechno, co vám nikdo o originalitě a kreativitě upřímně neřekl

199 Kč

Objednej u partnera

Recenze