Tarahumarové zrozeni k běhu

Home - Market - Audioknihy a CD, Zdraví, Životní styl

Audiokniha Zrozeni k běhu: odhal tajemství nejlepších a nejšťastnějších běžců světa

S audioknihou Zrozeni k běhu jsem doslova žil po dobu dvou týdnů. Sluchátka jsem si nedočkavě nasazoval znovu a znovu na uši pokaždé, kdy to šlo. V metru. Při jídle. Před spaním. I cestou vlakem, když jsem jel navštívit rodinu. Zkrátka jsem se nemohl odtrhnout od poslouchání strhujícího vyprávění novináře Chrise McDougalla o tarahumarských běžcích v podání herce Jaroslava Duška.

Specifikace

Audiokniha Zrozeni k běhu v kostce:

  • Napsal: Christopher McDougall (2009)
  • Knihu převyprávěl Jaroslav Dušek za hudebního doprovodu kytarového virtuosa Pavla Steidla
  • Vydavatel české verze: Mladá fronta, 2011
  • Téměř 13 hodin vyprávění, které nabije inspirací a poznáním jak ducha, tak i tělo.
  • Díky své délce bude pro vás audiokniha Zrozeni k běhu skvělým společníkem na delší dobu. Navíc jsem si jistý, že si některé pasáže budete chtít poslechnout víckrát.
  • Česká verze audioknihy získala díky autentickému vyprávění příběhu v podání herce Jaroslava Duška jeden rozměr navíc.
  • Hlas Jaroslava Duška doprovází španělská kytara Pavla Steidla, která skvěle ladí s prostředím smrtelně nebezpečných a panensky nedotčených mexických Měděných kaňonů, v nichž se odehrává hlavní děj knihy.
Caballo Blanco bílý kůň

Hlavní hrdina příběhu – tajemný a svérázný Caballo Blanco neboli Bílý kůň.

Foto credit: Luis Escobar

Příběh

Dílo Chrise McDougalla Zrozeni k běhu vnímám  – neumím najít lepší vyjádření – jako epos dnešní doby. Má všechno, co měly epické příběhy starých časů, o nichž se učíme na školách: úžasný příběh, nezapomenutelného hlavního hrdinu, bizarní postavy, neuvěřitelná dobrodružství i namáhavou cestu za poznáním. Na rozdíl od starověkých eposů má ale i něco navíc:

Tento příběh je skutečný.

Národ nejlepších a nejšťastnějších běžců světa není pouhou líbivou legendou. Tarahumarové existují. Tak, jako po staletí v minulosti, i dnes pořád obývají nebezpečný labyrint mexických Měděných kaňonů. A pořád se snaží ochránit část své kultury v původní podobě, i navzdory rostoucím vlivům okolního světa. Fikcí není ani velkolepý závod, v němž si změřili síly dobrodruzi a výjimeční ultraběžci Ameriky s nejlepšími atlety z kmene Tarahumarů.

Tarahumarové zrozeni k běhu

(Ultra)maratónská legenda Scott Jurek si společně s tarahumarským šampiónem Arnulfem užívá běh stezkami rozpálených Měděných kaňonů v Mexiku.

Foto credit: Luis Escobar 

Na pozadí děje zároveň sledujeme osobní cestu autora za nalezením uspokojivé odpovědi na otázku, proč je pro něho (a pro 90 % jiných běžců) běhání spojeno s pravidelnou bolestí a zraněními. Je pro člověka pravidelný běh skutečně tak škodlivý a nepřirozený pohyb, jak nám tak často říkají lékaři a fyzioterapeuti? Potřebujeme se při běhu chránit co nejmodernějšími běžeckými botami, které tlumí naše tvrdé dopady na zem? Chris McDougall neúnavně hledá a propojuje odpovědi ze všech možných míst a zdrojů. A nakonec dojde k překvapivému zjištění… Výsledky výzkumů předních antropologů a dalších vědců totiž vrhají na evoluci člověka zcela nové světlo.

Co když jsme jako lidský druh byli skutečně v průběhu evoluce stvořeni k (vytrvalostnímu) běhu? Co když jsme prostě jenom zapomněli, jak běhat?

Naštěstí existuje národ, který tajemství přirozeného běhu dokázal uchovat…

tarahumarové

Tarahumarové v zápale své tradiční hry, kdy běží po předem určené trase a kopou před sebou dřevěný míč.

Foto credit: Leslie Gaines

Jeden rozměr navíc české verzi audioknihy přidali herec Jaroslav Dušek a kytarista Pavel Steidl

Nenechte si ujít autentické vyprávění příběhu v podání umělce Jaroslava Duška. Jaroslav Dušek se již dlouho zabývá studiem životní filosofie původních domorodých kultur (zvláště pak těch z Latinské Ameriky). Příležitost propojit tuto vášeň se svým vypravěčským talentem dokonale využil právě v projektu české verze audioknihy Born to run – Zrozeni k běhu. Dovolím si tvrdit, že díky Jardovi Duškovi získala česká verze knihy svou vlastní duši. Vyprávění Jaroslava Duška je doplněno španělskou kytarou virtuosa Pavla Steidla, která svou intenzitou vhodně doplňuje děj příběhu.

Zkuste si vyslechnout prvních 50 minut knihy zadarmo a uvidíte sami.

O autorech

Autor: Christopher McDougall

Dříve než tento americký spisovatel vydal mezinárodní bestseller Born to Run, působil jako dálkový zpravodaj válečných konfliktů z Rwandy i Angoly. Rovněž psal pro americké magazíny Esquire, The New York Times Magazine, Men’s Health a další. Celosvětový obdiv mu ale přinesla právě knížka Born to Run: A Hidden Tribe, Superathletes, and the Greatest Race the World Has Never Seen (u nás jako Zrozeni k běhu. Zapomenutý národ a tajemství nejlepších a nejšťastnějších běžců světa) z roku 2009. Od úspěchu knihy se Chris pravidelně účastní množství přednášek a pořadů, kde vystupuje jako velký obhájce vytrvalostního běhu. Na základě vlastní zkušenosti považuje běh na velké vzdálenosti za přirozený nástroj, který z nás dělá ne jenom lepší sportovce, ale i lepší lidi. Minulý rok Chris vydal další knihu Natural Born Heroes: How a Daring Band of Misfits Mastered the Lost Secrets of Strength and Endurance (u nás jako Takoví normální hrdinové: Jak banda svérázných dobrodruhů objevila zapomenutá tajemství síly a vytrvalosti). Tentokrát Chris popisuje své cesty na Krétu, kde pátrá po zapomenutých dovednostech řeckých hrdinů z 2. světové války, které si dle Chrise může i dnes zvládnout každý muž a žena.

christopher mcdougall

Christopher MDougall

Foto credit: Luis Escobar

Vyprávěč audio verze knihy: Jaroslav Dušek

Herec, improvizátor a scenárista. A v poslední době i zprostředkovatel moudrosti původních domorodých kultur pro moderního člověka. Jakožto filmového herce jsme si ho oblíbili zejména ve snímcích Pelíšky, Pupendo a Musíme si pomáhat. V předchozích letech se Jaroslavovi Duškovi podařilo oslovit desetitisíce diváků svou divadelní interpretací knižního bestselleru „Čtyři dohody“ od Dona Miguela Ruize. Představení, v nichž Jaroslav Dušek odhaluje nadčasovou moudrost toltéckých indiánů modernímu člověku, jsou opakovaně vyprodána a jejich záznamy najdete prakticky v jakékoliv podobě (DVD, You Tube videa, audio…). Na svých přednáškách, diskuzích a vystoupeních Jaroslav Dušek svým nenapodobitelným humorem inspiruje, jak najít více svobody a propojení v dnešním světě.

Tarahumarové zrozeni k běhu

Audiokniha Zrozeni k běhu: odhal tajemství nejlepších a nejšťastnějších běžců světa

199 Kč

Objednej u partnera

FAQ

V jaké formě se dá zakoupit audiokniha Zrozeni k běhu?

Audioknihu Zrozeni k běhu si můžeš pořídit jak ve fyzické formě CD, tak ve formě stažitelného mp3 souboru. Já osobně upřednostňuju stáhnutí mp3, jelikož audioknihy poslouchám prostřednictvím chytrého telefonu. Audioknihy ve formě CD jsou v digitální éře určitě méně praktické než mp3 audioknihy a hodí se spíše jako sběratelský kousek.

Není lepší si knihu přečíst? Není audiokniha zkrácená oproti tištěné verzi?

V případě této knihy je nejlepší mít tištěnou verzi i audioknihu 🙂 Výhodou české verze audioknihy Zrozeni k běhu je větší umělecký zážitek díky Jaroslavovi Duškovi a Pavlovi Steidlovi. Rovněž jde o nezkrácenou verzi, takže se nemusíš obávat, že bys volbou audioknihy o něco přišel.

Jaké jsou výhody a nevýhody poslouchání audioknihy?

Pro mě je největší výhodou audioknihy, že jde o „čtení ušima“ – audioknihy mi dovolují „číst“ knihy a současně nechat oči odpočívat. Během dne oči namáháme hodně, proto se dnes ukazují audioknihy jako velká přidaná hodnota pro naše zdraví. Poslechem audioknih si také můžeme zpříjemnit jiné rutinní aktivity, například přesuny do práce (já často poslouchám audioknihy během jízdy v metru). Nevýhodou audioknih je například těžší soustředění na obsah nebo skutečnost, že se musíš vzdát barevného zvýrazňování zajímavých pasáží (což rád dělám já). Nebo ti může chybět ta pohoda čtení klasické knížky – její vůně a obrácení stránek… Nejlepší bude, když si to sám(a) vyzkoušíš a utvoříš si na věc vlastní názor.

Jak funguje stahování knihy na Audiotéce?

Je to velmi jednoduché. Při registraci si vytvoříš na Audiotéce uživatelský účet. Zakoupené audioknihy tě budou čekat na poličce (na tvém uživatelském účtu), odkud si je můžeš kdykoliv stáhnout do svého počítače nebo chytrého telefonu.

Zdroje

Fotky v tomto článku byly použity v souladu s pravidly na webové stránce věnované filmu Run Free – The True Story of Caballo Blanco.

Tarahumarové zrozeni k běhu

Audiokniha Zrozeni k běhu: odhal tajemství nejlepších a nejšťastnějších běžců světa

199 Kč

Objednej u partnera

Recenze