Simona Frydrychová

Simona Frydrychová
(Poradce pro psychosomatickou medicínu a pohybový kouč)

  Působím v Praze jako poradce pro psychosomatickou medicínu a pohybový kouč. Absolvovala jsem kompletní výcvik v psychosomatice a aplikovaných principech života pod vedením Dr. Dahlkeho. Společně s Dr. Dahlke se snažíme zpřístupnit jeho celostní psychosomatiku a formy prevence, které skýtá, i českému publiku a rozšiřovat tak tzv. “pole nakažlivého zdraví”, čili okruh lidí, kteří žijí vědomě a zajímají se o zdraví a zdravý životní styl.

  Z našeho rozhovoru:

  Simono, co symbolizuje nadváha z pohledu psychosomatiky?

  tvar1Z pohledu celostní psychosomatiky jde u nadváhy v podstatě o vnější, tělesnou plnost namísto vnitřního, duševního naplnění. Za překypující tělesnou plností se často skrývá touha po péči, lásce a bezpečí a koneckonců touha po naplnění. Z hlediska tzv. životních principů, které jsou nedílnou součástí každého z nás, jsme zde na válečné noze s tzv. Venušiným principem požitku a slasti. Pokud tomuto principu nedáváme v životě prostor, pak úlohu zachování energetické rovnováhy převezme naše tělo. Jedná se o záměnu rovin. Jídlo se pak stává náhradou, která uspokojuje potřeby tohoto principu.

  Pokud duše trpí nějakým nedostatkem, tělo ho vyrovná v podobě fyzické přeplněnosti. Když je naopak duše nasycena, můžeme se snáze vzdát své tělesné hmotnosti.

  Proč je hubnutí, které zahrnuje psychosomatický aspekt, trvalo udržitelné (bez jojo efektu)?

  22Protože pracujeme takzvaně s celým člověkem. Naše postava je odrazem toho, jaký je náš tzv. vnitřní váhový vzorec, který je nastaven v hlubších vrstvách psychiky. Hubnutí pouze fyzickým pohybem nebo přes úpravu stravování je z mé zkušenosti nesmírně úmornou záležitostí, i když někdy fungovat může. Problém nastává, pokud přestaneme s disciplinárními opatřeními zaměřenými na redukci váhy, jako jsou pohybové aktivity nebo omezování se v podobě různých zákazů a diet. Náš hluboko zakotvený váhový vzor „přepere“ opět fyzično (tělo), a to se začne navracet do původního stavu a odrážet tak poctivě stav našeho nitra. Ovlivňování matérie (v našem případě tělo) je o hodně těžší z hlediska trvalé udržitelnosti, než když působíme na jemnohmotnější úrovně naší bytosti. Proti vnitřním vzorcům jsou vnější funkční opatření krátká.

  Při práci s klienty využíváte i meditační terapii. Jaký význam má meditace pro celý proces chudnutí?

  Vedená meditace je v procesu regulace váhy z mého pohledu optimálním nástrojem. Ono je totiž rozdíl si něco přečíst v knížce a pouze to hlavou pochopit, anebo jít opravdu do prožitku a ponořit se do světa duševních obrazů a hlubších vrstev psychiky, kde jsou naše vnitřní vzorce chování „zapsány“. Doktor Dahlke vyvinul k jednotlivým tématům a také na téma konkrétních nemocí vedené meditace podbarvené speciální hudbou, která napomáhá synchronizovat obě mozkové hemisféry. Některé z těchto vedených léčebných meditací jsou již k dispozici i v českém jazyce pod názvy Můj vnitřní lékař a Práce se stínem. Úplnou novinkou je ale již zmiňovaný program na téma regulace váhy s názvem MÁ IDEÁLNÍ VÁHA.

  Celý rozhovor na téma hubnutí z pohledu psychosomatiky si můžete přečíst v sekci Rozhovory.