3 volně dostupné mindfulness appky, které stojí za to používat

Publikováno uživatelem

Nové technologie mají často v komunitě příznivců meditace negativní ohlas. Meditující se spíše spoléhají na „klasické“ a tradiční přístupy k vnitřní praxi a k moderním trendům se staví podezíravě. Co je ale podstatou technologií? Technologie má být něčím, co nám pomáhá usnadnit život. Budeme-li se držet této definice, pak jistě vznikne prostor pro ocenění aplikací, které můžou naší mindfulness praxi ulehčit, zpestřit, nebo dokonce zintenzivnit. Níže popsané aplikace jistě patří mezi to nejlepší, co lze v oblasti meditace a mindfulness najít. Navíc splňují dvě zcela unikátní charakteristiky – jsou zdarma (nebo alespoň zčásti, pokud jde o Auru a Omvanu) a bez reklam.

I. InsightTimer – největší online mindfulness komunita na světě

InsightTimer je pravděpodobně nejkvalitnější meditační aplikace na světě, která denně roste a rozvíjí se. Na této unikátní platformě denně meditují stovky tisíc uživatelů. Aplikace obsahuje bezpočet vedených meditací, vizualizací, mantrových zpěvů a nezapomíná ani na instrumentální nahrávky postavené na nejnovější technologii binaurálních beatů. Vše je seřazeno do intuitivních kategorií (např. vedené meditace, stres, uvolnění, jóga, spánek atd.).

Meditated

FILTRUJ VODU BEZ PLASTŮ

s Binchio aktivním uhlím špičkové kvality, které absorbuje z vody chlór a další nečistoty. Udělej další krůček pro zdravější planetu.

Zjistit více

Největší výhody aplikace:

  • Uživatel má možnost vytvářet si vlastní knihovnu oblíbených nahrávek. Meditaci na čas (viz níže) si může sestavit dle svých preferencí.
  • InsightTimer je vyvíjen s důrazem na budování komunity. Proto jedna z prvních věcí, které uvidí uživatel po spuštění appky, je počet uživatelů, kteří právě teď meditují. Pokaždé, když appku zapnu, jde o úctyhodné číslo v řádech desítek (nebo stovek) tisíc lidí. Uživatel dokonce vidí, kolik lidí právě medituje v jeho zemi. To jistě potěší a motivuje každého k vlastní praxi. Uživatelé také komentují a hodnotí jednotlivé meditační tracky. Dle webové stránky Insight Timeru každých 24 hodin komunita namedituje 5  let kolektivní meditace.
  • Dalším pozitivem je i možnost meditovat „na timer“ (časovač). Uživatel si zvolí délku meditace (třeba 20 minut) a také frekvenci, s jakou ho má appka během meditace upozorňovat, aby zůstával v přítomnosti a nenechával svou mysl volně se loudat. Takže třeba každé 2 minuty se ozve cinknutí tibetské misky (nebo jiný zvuk dle výběru) a vrátí vás zpátky do větší koncentrace.

II. Aura – odzbrojující odpověď pro všechny, kteří na meditaci „nemají čas“.

Jste začátečníci v mindfulness? Nebo si během dne dokážete pro mindfulness vyčlenit jenom malinký prostor několika minut? V obou případech je pro vás AURA jako stvořená! Tato aplikace funguje na bázi krátkých mindfulness nahrávek v délce 3–4 minuty. Aura staví na myšlence „méně je někdy lépe“ a snaží se uživatele motivovat k tomu, aby se mindfulness stal jejich denním zvykem. Proto má uživatel každý den přístup jenom k jediné nahrávce. Appka reaguje na aktuální náladu a potřeby uživatele tím, že mu umožňuje vybrat nahrávku z několika kategorií, jako například stres, úzkost, relaxace atd. Tato appka je skvělým doplňkem jiných mindfulness aplikací. Je odzbrojující odpovědí pro všechny, kteří na meditaci „nemají čas“.

aura

III. Omvana –  kvalitní a originální (nejen) meditační nahrávky 

Omvana je jedním z online produktů pionýrské vydavatelské společnosti Mindvalley. Je za potřebí říct, že většina meditací na platformě Omvana je zpoplatněna. Nicméně je možné najít velice kvalitní kousky, které jsou volně dostupné (asi 25 skladeb). Třeba světoznámá 6fázová meditace od Vishena Lahkianiho je v Omvaně rozdělena na několik kratších nahrávek, aby se ji mohli rychleji naučit i netrpěliví nováčci. Dále jsou zde k mání opravdu kvalitní a originální meditační nahrávky kouče Bradleyho Morrise. Kromě meditací Omvana také shromážďuje i jiný zajímavý audio obsah – inspirativní krátké proslovy,  hypno-meditace, nahrávky pro lepší soustředění, relax nebo či spánek.

Tip na závěr: Pokud využíváte meditační appky, je fajn zapnout před začátkem meditace na chytrém telefonu letový režim (wifi samozřejmě ponechte zapnuté). Nemusíte se pak obávat, že by vás nepříjemně vyrušil příchozí hovor nebo zprávy.

Znáte nějakou jinou skvělou minfulness aplikaci?  Podělte se o ni s námi v komentáři.

 

/
Přečteno 6 531 x

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *