Každý z nás si z pozice spotřebitele vybírá, kde chce nakoupit a jaký dopad na životní prostředí chce svým nákupem zanechat. Přestože existují kulturní inovace jako bio prodejny, bedýnkový systém anebo bezobalové prodejny, málokterý moderní člověk žijící v městě se dnes zcela vyhne nákupu v supermarketu anebo maloobchodním řetězci.
Jak tedy nakoupit v supermarketu zdravě a ekologicky?
Nabízím vám pár tipů pro nákup v klasické prodejně, které praktikujeme my:
FILTRUJ VODU BEZ PLASTŮ
s Binchio aktivním uhlím špičkové kvality, které absorbuje z vody chlór a další nečistoty. Udělej další krůček pro zdravější planetu.
1. Bavlněné sáčky pořád s sebou 🙂
Zcela se vyhýbám jednorázovému používání igelitových sáčků. V kabelce si nosím bavlněné sáčky pro případ, že se večer po práci stavím v obchodu. Pár těchto sáčků je lehkých jako pírko, nepředstavuje to tedy vůbec žádnou zátěž. Ovoce anebo zeleninu vkládám do těchto sáčků, které používám již několik měsíců. Když jsem v prodejně, kde si spotřebitelé váží zboží sami, nalepím nálepku jen jemně tak, abych ji pak mohla odlepit.
Možná se vám nošení vlastních sáčků zdá tak nějak „přitažené za vlasy“. Já to vnímám tak, že jsou mezi námi lidi, kteří svou prací v organizacích jako třeba Greenpeace významně přispívají k lepší verzi této planety. Toto je způsob, jak můžu pomoct k naplnění tohoto cíle i já. A nejenom jednou za čas, ale každým dnem. Tři ušetřené sáčky denně přece nikoho nespasí, ročně z toho ale může být pěkná hromádka… Zajímají vás přesná čísla? Tak mrněte na 8 skvělých tipů, jak můžete ještě dnes začít s ochranou naší planety – zlehka a s nulovými výdaji.
2. Nakupuji volně dostupné ovoce a zeleninu.
Některé druhy ovoce jsou v prodejnách dostupné v plastových vaničkách, častokrát obaleny i v plastovém obalu. Anebo jsou dostupné volně. Vybírám si volně uskladněné ovoce a zeleninu. Vyhnu se tak jednorázovému použití plastového obalu. Navíc se ve vaničkách téměř vždy najde nějaký ten nahnilý kousek, který může znehodnotit i zbytek vaničky. Tak častokrát platíme za to, co by se na pultech prodejny již nemělo nacházet. Proto si raději prohlédnu jednotlivé kousky ovoce anebo zeleniny a vyberu ty, na kterých si chci pochutnat.
3. Plátěná taška forever 🙂
Součástí mé kabelky je rovněž plátěná taška. Je mnohem spolehlivější a pevnější než igelitová taška. Navíc má mnohem delší životnost. V naší domácnosti máme více druhů plátěných tašek a využíváme je každodenně nejen na nákup potravin.
4. Všímám si informace o původu potravin.
Preferuji potraviny z ekologického zemědělství, přesto si při jejich výběru zachovávám střízlivý pohled. Uvědomuji si, že mnohé druhy ovoce a různé bio pochoutky k nám přichází z Asie, Jižní Ameriky anebo z Afriky. Myslím si, že nejen kvalita produktu, ale taky původ produktu by měly být zohledněny ve stejné míře. Zohledňování geografického původu produktu větším množstvím spotřebitelů by mohlo mít zásadní dopad na naši planetu. Pravidelná konzumace bio „vychytávek“ z Peru anebo Bolívie, jako třeba chia semínek, quinoi a jiných, je docela neudržitelným trendem. Navíc je to egoistické vůči životnímu prostředí, nemyslíte? Skutečně těmito pochoutkami přispějeme svému celkovému zdraví? Naše zdraví přece utrpí taky dýcháním toxického vzduchu, na kterém se distribuce exotických pochoutek podepisuje…
Proto si vybírám kvalitní potraviny, ideálně lokálního charakteru.
- Upřednostňuji produkty od českých výrobců, čímž podporuji lokální produkci.
- Kupuji vejce pocházející od slepic z podestýlky, protože chci podpořit etický chov zvířat.
- Omezuji exotické ovoce, protože vím, že ovoce dozrálé v kamiónech anebo dozrávácích (banánových) komorách, bez stopy slunečního louče neprospěje ani mně, ani životnímu prostředí.
5. Mrkvová nať – nepovšimnutý poklad
Za tuto listovou zeleninu neplatím, je totiž zdarma. Když projedu okolo zeleniny, většinou zahlédnu mrkvovou nať pohozenu v krabici určené pro zeleninové listy. V našich končinách se bohužel mrkvová nať a listová zelenina obecně ještě stále považuje za odpad. Paradoxně konzumujeme množství zpracovaných potravin a přehlížíme to, co je pro naše zdraví esenciální. Listová zelenina a volně dostupné byliny z přírody jsou základem pro dobré zelené smoothie. Odhozená nať z krabice je skvělou součástí zdravé snídaně. Nechováme doma morče, jak si všechny prodavačky myslí. My jenom žijeme zdravě… Mrkvová nať ze supermarketu sice nepochází z ekologického zemědělství, přesto sním raději zelené smoothie než koblihu anebo pečivo. 🙂
Ověřený tip: Pro přípravu zeleného smoothie využíváme mixér G21 Perfect Smoothie. Je výkonný, jeho obsluha a čištění jsou velice snadné. Na tento mixér nedáme dopustit! Nepotřebujeme mít doma mikrovlnku, plastovou rychlovarnou konvici, kávovar na kapsle, ani televizi. Ale bez mixeru G21 Perfect Smoothie si naši domácnost již neumíme představit.
Není váš zdravý životní styl kontraproduktivní?
Zdravá strava je jednou z cest, jak dosáhnout zdraví. Kvalitu stravování ovlivňujeme nejen samotnou koupí potraviny, ale taky zamyšlením se nad tím, kým byla vypěstována, jak byla zpracována a uskladněna a odkud byla dovezena na pulty prodejny. Proto o zdravé stravě neuvažuji „izolovaně“ od předchozích etap. Řídím se spíš pravidlem, že pokud je celý proces od vypěstování potraviny po její dovoz prospěšný pro životní prostředí, bude prospěšný taky pro mé fyzické tělo, jež je jeho součástí. Jinak může být fenomén zdravého stravování silně kontraproduktivní.
Nakupom domacich produktov podporujem nie len domacich zemedelcov,ale obmedzujem i objemne dovozy produktov zo zahranicia kamionovou prepravou,ktora dnes dominuje. Balene ovocie a zelenina sa bali prave preto,aby sa umelo predlzila zivotnost uz hnijuceho produktu. Real food je zaklad volne dostupny.jojo
Ahoj Jožko, skvelo si podotkol, že ovocie a zelenina sa balí práve z dôvodu predĺženia trvanlivosti. Na tohtoročnom EXPO (Téma: Feeding the planet, Energy for life) som sa dozvedela, že šalát, ktorý je už umytý, natrhaný a zabalený v plastovom sáčku je striekaný istou chemikáliou, ktorá má zabrániť oxidácii už naporciovaného šalátu. Tým pádom šalát v sáčku nezhnedne tak rýchlo a je možné ho vystavovať na pultoch predajní dlhšie. Nie všetko, čo radíme k zdravej strave je naozaj zdravé…
Ano, souhlasím s mrkvový natí, ta je skvělá ale tu ze supermarketu bych opravdu nedokázala použít. Samozřejmě nakupování vůbec potravin v supermarketech je velmi problematicke a ovoce a zelenina je tak důležitá součást naší výživy, že je velmi potřebného najít si mnohem kvalitnější zdroje, ať už u prověřeného farmářů nebo obchodů, které jdou tímto směrem. A tím samozřejmě i je podpořit.