9 tipů, jak probudit svoje smysly s jarem

Publikováno uživatelem

Jaro je ve vzduchu a to je skvělá příležitost probudit spolu s přírodou i svoje smysly. Můžeme tak ze sebe shodit tíhu zimy, probudit a nastartovat tělo po zimním útlumu. Navíc jaro dodává tělu novou energii a probuzením svých smyslů se můžeme o něco více s touto energií spojit. Zkuste si některé z následujících cvičení opravdu prožít. Vyberte si jedno nebo více a určitě ucítíte, jak se s jarem probouzíte i Vy.

1. Zrak

V přírodě.

Ke zraku jsme jako lidé vysoce fixování a tvoří většinu našich každodenních vjemů. Mnoho těchto vjemů vychází z obrazovek počítačů a televizí. Jedná se o rychle měnící se obrazy a to často pod umělým osvětlením. Dodejte svým očím trochu energie v přírodě. Už jen to, že se procházíte, je pro Vaše oči odpočinkem. Příroda je plná uklidňujících barev. Na chvíli se zastavte a dívejte se do dálky. Většinu věcí, na které se během dne díváme, máme velmi blízko očí. Pohled do dálky toto vyrovnává a přispívá k očnímu zdraví.

FILTRUJ VODU BEZ PLASTŮ

s Binchio aktivním uhlím špičkové kvality, které absorbuje z vody chlór a další nečistoty. Udělej další krůček pro zdravější planetu.

Zjistit více

Meditace východu slunce.

Meditace při východu slunce je naprosto jedinečný zážitek. Může Vám přijít, že je ještě ráno docela zima, proto se raději pořádně oblékněte. V první řadě bude důležité si zjistit, v kolik slunce vychází a kde máte východ. Poté si najděte klidné místo a posaďte se čelem k východu. Dobré je začít asi 15 minut před východem samotným. Nejprve začněte s otevřenýma očima, klidně dýchejte a nechte svou mysl jen tak plynout. Po pár minutách zavřete oči, vědomě pozorujte své tělo a dech. Při samotném východu slunce ucítíte sluneční paprsky na své tváři. Zůstaňte ještě několik minut a tento děj prostě jen vnímejte.

2. Čich

Každodenní vnímání.

Čich je jakousi bránou k našemu vnímání a také k naší mysli. Díky čichu se dokážeme velmi dobře zklidnit a najít propojení s naší vlastní intuicí. Běžně se k takovému účelu používají esenciální oleje nebo vonné tyčinky. Jaro nabízí své vlastní vůně. Vůně jara. Slyšíme to ze všech stran. “Jaro je ve vzduchu”.  Ano, je to tak. Užijte si tuto krásnou vůni jara a nadechněte se. Zkuste si toto připomínat během dne, i když se ráno může zdát vůně nejvýraznější.

Přivoňte si k bylinkám.

Pořiďte si do své domácnosti bylinky. Nejsou náročné na pěstování, poslouží Vám v kuchyni a můžete je využít i k přivonění. Využijte mátu, meduňku, bazalku, levanduli nebo koriandr. Ve chvíli kdy si přičichnete k bylinkám, se Vaše tělo i mysl zklidní. Alespoň na krátký okamžik se necháte unést vůní bylinek a Vy přestanete přemýšlet o okolním světě, starostech a problémech. To Vám následně pomůže vidět věci jasněji a nacházet jakousi lehkost v životě.

3. Chuť

Ochutnejte jaro.

Ano, doslova ochutnejte. I brzy z jara si můžeme najít třeba sedmikrásky nebo pampelišky. Samozřejmě zajděte na místa, která jsou čistá, dále od silnice a spíše mimo města. Jarní květiny si můžete dát samotné nebo jimi ozdobit salát k večeři.

4. Sluch

Naslouchejte tichu venku.

Vracíme se zpět k přírodě. V našem běžně hlučném prostředí je náš sluch přehlcen umělými zdroji zvuku. V přírodě jsou ale zvuky klidnější a méně hlasité. Poslouchejte šumění listů, zpěv ptáků, vítr nebo lehký jarní déšť.

Naslouchejte sami sobě.

Už nejde o sluch jako takový, kdy vnímáme nějaké vnější zvuky. Buďte naopak v tichu a naslouchejte sami sobě. Ticho je pro lidský organismus velmi důležité. Můžeme tak najít spojení sami se sebou. Možná o sobě zjistíte něco nového nebo najdete řešení k problému, která Vás již dlouho trápí. V tichu se skrývá velké kouzlo, tak to někdy vyzkoušejte.

5. Hmat

Dotýkejte se přírody.

Zaměstnejte své ruce a dotýkejte se kamenů, listů nebo kůry stromů. S dětmi toto můžete přetvořit na zábavnou hru. Zavažte si oči a vzájemně si dávejte do rukou různé přírodní předměty. Hádejte jak věc samotnou, ale zkuste uhodnout i barvu a tvar. Buďte kreativní.

Projděte se bosy.

Projděte se nebo proběhněte se bosy. I když bude možná někdy trochu zima. Na pár minut si sundejte boty a projděte se po louce nebo po kamenech u řeky. Zlepšení vnímavosti nohou přispíváte k lepší aktivitě svalů na nohou a působíte na akupresurní body celého těla.

Kontakt s přírodou je mocným lékem.

/
Přečteno 773 x

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *