Danae: Když vše plyne přirozeně jako řeka a jedna pozice přechází v druhou, je v mé józe všechno, jak má být.

Publikováno uživatelem

Rozhovor s Danae před její úterní lekcí jógy na Vysočanech v Praze byl přesně takový, jaká je Danka – plný rozmanitosti, veselý i obohacující. A vlastně si myslíme, že místy byl dokonce strhující, takže by svou napínavostí předčil i leckterý večerní film:) Je inspirující, jakým způsobem Danae ve svém životě propojuje lásku k hudbě s jógou, surfování v oceánu s meditací, prací interiérové designerky na volné noze s učením architektury, no a při tom všem ještě odvážně bojuje za pravdu, které věří…

Dani, kdy a jak došlo k přirozenému propojení hudby a jógy v Tvém životě?

Danae

Mám pocit, že na své lekce nějakým způsobem přitahuju přesně ty lidi, kterým se spojení mé hudby a jógy líbí.

Před šesti lety jsem navštěvovala lekce Dance jogy v Brně pod vedením lektorky a tanečnice Dash. Dodnes si pamatuji sestavu na skladbu When we dance od Stinga, kdy jsme plynule přecházely z variací pozic bojovníka do twistových pozic na zemi a já si připadala, že opravdu tančím, že vše plyne přirozeně jako řeka a jedna pozice přechází v druhou tak, jak by to v józe mělo být. V té době jsem ještě často hrávala jako DJ- ka a doprovázela své sety na elektronické housle a napadlo mě začít vytvářet sety i na jednotlivé jógové sestavy a použít je na svých lekcích jógy. Samozřejmě to je trochu jiný styl než to, co jsem hrávala po večerech v brněnském klubu Fléda nebo v kavárně Trojka. Jedná se nejčastěji o chilloutové skladby a world music.

FILTRUJ VODU BEZ PLASTŮ

s Binchio aktivním uhlím špičkové kvality, které absorbuje z vody chlór a další nečistoty. Udělej další krůček pro zdravější planetu.

Zjistit více

Jedinečné kompilace skladeb, které používáš, totiž považuju za něco, co Ti jako lektorce dává takový vlastní, specifický styl. Já sám bych si třeba rád půjčil Tvé jógové sety a někdy si je jenom tak poslechl doma…

Zatím mám hodně pozitivní ohlasy…Myslím si, že je super, když si lidé třeba dokážou postupně jednotlivé skladby s určitými ásánami. Taky mi přijde, že lidé na lekci potřebují něčím povzbudit. A skvělým prostředkem na to, je dle mě třeba i chilloutová a relaxační hudba. Samozřejmě, když se to někomu nelíbí, tak v Praze existuje dalších tisíc jiných lekcí, kde lidé můžou chodit na…jógu „ticha“ :))) Ale já mám pocit, že na své lekce nějakým způsobem přitahuju přesně ty lidi, kterým se spojení mé hudby a jógy líbí. Pro mě je každopádně důležité, abych si lekci dokázala sama užívat. Protože když si užívám lekci já, přenáším to i na své studenty…

 Můžeš pár větami přiblížit osobitosti Aurarelax® jógy, kterou procvičuješ? Viděl jsem při ní ochrannou známku – je to nějaký specifický směr?

Aurarelax® jóga je prožitková jóga. Vychází z dávných jógových technik, ale je přizpůsobena dnešnímu člověku. Velký důraz je kladen na relaxaci mezi pozicemi a prožívání těla během nich. Je založena na tom, že cvičení jednotlivých pozic ovlivňuje jednotlivé oblasti života. Např. vrána podporuje sebevědomí, ryba čistí srdce, bojovník zbavuje strachu atd. A nejdůležitější je vždy závěrečná Shavasana. Život ve městě si zaslouží důkladný odpočinek a mě záleží na tom, aby lidé z mých lekcí odcházeli zrelaxovaní a obaleni „růžovou bublinou“. Své znalosti Aurarelax® jógy jezdím pravidelně prohlubovat do Asie na jógové poutě (retreaty).

Danae jóga

Život ve městě si zaslouží důkladný odpočinek a mě záleží na tom, aby lidé z mých lekcí odcházeli zrelaxovaní a obaleni „růžovou bublinou“.

Ty jsi taková dobrodružná duše, že? Miluješ rozmanitost – jóga, hudba, surfování, cestování, dizajn… Máš ráda i určitou stabilní týdenní rutinu během roka nebo svůj režim pořád obměňuješ?

Jediná stabilní položka v mém týdenním rozvrhu je mých 6 lekcí jógy (3 pro dospělé a 3 pro děti). Zbytek si organizuji sama podle sebe, kdy svůj čas věnuji učení na fakultě umění a architektury v Liberci, lektorování kurzů interiérového designu, tvoření soukromých zakázek návrhu interierů a svému příteli.

A jak to dopadlo s DJ-ingem? Pořád se mu věnuješ?

Dj-ing už dělám velmi zřídka, protože mi začalo vadit jeho propojení se zakouřenými kluby a ponocováním. Zjistila jsem, že tento způsob práce mi už nic nedává. Dá se říct, že DJ-ing jsem vlastně vyměnila za jógu.

 Z Tvých popisů cviků během lekcí to vypadá tak, že se sama snažíš naladit i na rytmus přírody (fázy měsíce, východ slunce, roční období…). Vyjíždíš třeba často mimo město, abys byla k přírodě ještě blíž?

Propojení s přírodou jsem zažila nejvíce v Asii. Retreat má svoji soukromou pláž s výhledem na oceán, kde každé ráno meditujeme na východ slunce. Mám ráda ale i českou přírodu, nejraději jezdíme s přítelem do Beskyd na horské několikadenní túry. Můj bratr má kromě pěti dětí i statek na Vysočině, kam jezdím často relaxovat. Je tam kromě krásné přírody i spoustu oveček, koní, psů a koček.

Zkusme si teď víc promluvit o Tvé první pouti do Asie. Co Tě tam přivedlo? Jak dlouho to trvalo? A jaké nové poznatky nebo zručnosti sis přinesla zpátky domů?

Moje první cesta do Asie byla na tři týdny. Jela jsem tam tehdy poznat duchovní mistry mé lektorky jógy Simony, která mě k józe v podstatě přivedla. Jsou jimi Jaroslav Dobeš alias Guru Jára a Barbora Plášková alias Šrí Barbora Durga. Nikdy jsem nepoznala tak laskavé osobnosti. Potkala jsem tam i jejich další skvělé studenty z České republiky, z Japonska a Ameriky, kteří se stali mými přáteli. Od té doby tam jezdím pravidelně i dvakrát do roka. Pomohlo mi to změnit můj život. Po návratu jsem získala odvahu přestěhovat se z Brna do Prahy, změnit práci a posléze jsem našla i svého životního partnera.

Je vidět, že cesty do Asie vlastně udávají Tvému životu ten správný kurs směrem k větší spokojenosti a naplnění…Jakým způsobem Tě ještě změnily a mění?

Od Té doby, co jsem se rozhodla víc napojit na své nitro, na svou cestu, skrz různé meditační techniky, které jsem se naučila na retreatech v Asii, se změnil i okruh mých přátel. Je to jako bych najednou začala přitahovat jiné lidi, situace, příležitosti.

Přivedly Tě jógové cesty do Asie i k nějakým neočekávaným zkušenostem?

Jako jednu z duchovních technik jógového retreatu v Asii jsem si zamilovala surfing. Principem surfingu je být ve správnou chvíli na správném místě a o to v životě nejvíc jde. Jakmile se to naučíte v propojení s energií oceánu, promítne se Vám to i do nových příležitostí v reálném životě. Zatím jezdím stále jen na longboardu a od projíždky v tunelu (vlny ve tvaru O) mám ještě hodně daleko, ale umím si už sama chytnout vlnu, postavit se a několik vteřin jí sjíždět jako kopec v zimě na snowboardu.

jóga a surfování

Principem surfingu je být ve správnou chvíli na správném místě a o to v životě nejvíc jde. Jakmile se to naučíte v propojení s energií oceánu, promítne se Vám to i do nových příležitostí v reálném životě.

Můžeš prozradit nějakou zajímavou meditační techniku, s kterou si se seznámila na retreatech?

meditace s miskou

Sezení s miskou plnou vody je skvělá technika kontroly sama sebe.

Vždy praktikujeme netradiční metody meditace, které vyžadují naší plnou koncentraci, sílu i odvahu. Mistr pracuje s každým žákem individuálně. Určitě to není žádné „kafíčkové duchovno“. Právě naopak. Meditace v jeskyni, chození po žhavých uhlících, surfing, plavání v nočním moři, poustevničení na pustém ostrově jsou zde na denním pořádku. Moje oblíbená metoda je sezení s miskou plnou vody na hlavě.

Wow, to jsme ještě neslyšeli

Je to skvělá technika kontroly sama sebe. Dělám ji často i tady v Praze, když mě bolí hlava, nebo se mi v ní honí spousta věcí…:)

A jak Ti to šlo poprvé?

No mě to napoprvé moc nešlo. Já jsem takový „rozlítaný blíženec“. Ale byli tam lidé, kteří to vydrželi třeba devět hodin…;)

Vážně…? To bych nevydržel ani bez misky… A kdybych to chtěl vyzkoušet doma, jak na to?:)

Vezmeš si misku – asi nejlíp plastovou na začátek;) Naplníš ji do dvou třetin vodou a dáš si ji na hlavu. A pak už jenom sedíš v klasickém meditačním sedu.

a musíš se soustředit, jak nejvíc to jen jde:)

Jakmile se totiž v hlavě objeví myšlenky, hladina se rozhoupe a miska padá…:))) Ono je to celé o energii. Pokud tam vznikne energetický kanál, tak se ta miska najednou k hlavě jako by „přilepí“. No a pokud se to hned od začátku nepodaří, tak se trochu vodou osvěžíš. 🙂 Je to zkrátka skvělá očistná a meditační technika. A takových úžasných technik bylo na retreatu spousta, jedna za druhou. Zkrátka čím víc se žák něčeho obával, tím víc se ho s těmito strachy snažil mistr konfrontovat.

Takový přístup se nám líbí. Dle nás totiž přibližuje osobní rozvoj a spiritualitu modernímu životu. A přesně to dnes potřebujeme…

Naši duchovní mistři mě a další žáky přivedli na naše individuální cesty. Ukázali nám techniky aplikovatelné na reálný život. Dál to je už jenom na nás, jak se sebou pracujeme.

Takže si nakonec přece docenila význam „mistrů“ neboli mentorů na své cestě…

seminarAno, nauka Guru Járy a Šrí Barbory Durgy mi dodnes pomáhají překonávat své smutky a strachy a snažím se ji předávat na svých lekcích i víkendových seminářích. Bohužel Česká republika je z velké části založena na materialistické víře a většina obyvatel uvěřila zlé a lživé mediální kampani, která se už několik let snaží zničit život těmto osvíceným bytostem a jejich žákům. A nejsou bohužel první, kteří byli takhle neprávem osočeni. Dospělo to až do té fáze, že jsou teď drženi v detenční vazbě na Filipínách a označovaní za zločince a uprchlíky. Nás studenty pak označují za sektu a fanatiky, i když náš mistr vždy podporoval individuální přístup a vyučuje podobné techniky jako Dalajlama a Karmapa, se kterými se přátelí a kteří také posvěcovali meditační dům Milarepa, který se nachází v jejich retreatu na Filipínách. To, že uznává i tantrický buddhismus bylo ale příčinou, že český národ udělal z principů tantrické liturgie tzv. metodu odháčkování a média sexuální skandál. Věříme, že pravda zvítězí a naši mistři budou moci dále vyučovat ve svém rezortu a vrátit se ke svým rodinám. A pokud dál lidé budou dál věřit tomu, co se píše v Blesku a hlásá v televizních zprávách na Nově mě už tolik netrápí, protože já svoji víru už mám. A „kde je víra, tam je i odvaha“, jak říká právník, který nám pomáhá případ dovézt do zdárného konce. Pravdivé informace o tomto případu je možné přečíst na www.cestagurujary.cz

I tyto události jsou zjevně součástí Tvého příběhu – toho, co momentálně prožíváš. Takže je určitě fajn, že si tyto informace nevynechala ani v našem rozhovoru. A každopádně je vidět, že si pevně stojíš za tím, čemu stoprocentně věříš.

/
Přečteno 790 x

Komentáře 9

  1. Děkuji Danae za tento krásný rozhovor, že jde svoji vlastní cestou a že nám dává ochutnat svůj svět. Meditační technika sezení s miskou vody je úžasné cvičení. Praktikuji když si potřebuji utřídit myšlenky, když mě bolí hlava a když potřebuji dohlédnout dál… vychází z tradice cvičení koncentrace samurajů. Lekce jógy jsou inspirující a plné osvěžující hudby.

  2. Krásný rozhovor s krásnou ženou. Od doby co chodím k Danae na jógu se mi změnil život jen k lepšímu. Zní to jak z reklamy na štěstí, ale je to tak. Díky hudbě na lekcích zvládám i těžké pozice a dává mi to odvahu zvládat těžké situace v životě. Takže jsem změnila práci, našla si báječného muže a těším se na každý nový den ať je to pondělí nebo pátek 🙂 Moc děkuji!

  3. Díky moc za velice čtivý, otevřený a osvěžující článek! Jóga v podání Danae je působivá duchovní pouť a životní cesta… Taky se mi líbí to propojení moderních věcí jako surfingu a jógy, je to cool.
    Takhle by to mělo být dle mého názoru ve všech případech, když někdo dělá dobře a z celého srdce … stane se pak životní styl a vyučovaná nauka jeho viditelnou součástí. Jako u Dany. Hned bych si šel zacvičit, ale nevím, zda jsou lekce otevřené i pro muže? Možná jsem to přehlídl, nechal jsem se unést supr fotkama 🙂

  4. Danuško, úžasné. Děkuji za možnost, že jsi mohla vyjádřit to, co všichni cítíme a ctíme. Krásné číst Tvá slova, krásné číst pokládající otázky bez předsudků a zrovna na adventní neděli. Děkuji za ten dar. Lásku a svobodu všem lidem.

  5. Velice krasny rozhovor, dekujeme za Tva slova Danusko. Velice preji a drzim pesti, aby byli Mistr Guru Jara a Sri Barbora Durga co nejdrive propusneny z filipinske vazby a mohli nadale predavat sve Bozske poslani vsem uzasnym lidem, jako je Danae.

  6. Na jógový kurz k Danae chodím již delší dobu, pravidelně s nadšením. Nenašla jsem v Praze lepší lekce jógy v příjemném komorním prostředí, s individuálním přístupem, připravované s láskou a každý týden originálním rozvržením a hudbou.. Odcházím vždy neuvěřitelně odpočinutá a plná elánu do života.. Vzpomenu si i další den, kdy se ozývá posílené a protažené tělo, pro které jsou tyto hodiny, stejně jako pro mysl, balzámem…Krásný, osvěžující a upřímný rozhovor s mojí nejoblíbenější lektorkou nejen jógy:) ( Jak bylo řečeno, vše má přesah mnohem dále..) Děkuji!

  7. Danae je okouzlující mladá žena s osobností, s jakou stojí zato se setkat. Její originální pojetí jógy je velmi inspirativní, oduševnělé a její lekce jsou skutečným zážitkem. Vřele doporučuji všem, které jóga dosud někdy tak trošku nudila – s Danae se budete bavit ! Vyzkoušejte a poznáte sami. Srdečně lekce s Danae doporučuji.

  8. Uaaauuu, Danae, ledy tají pod Tvou otevřeností a upřímností! Nádherný článek – velmi inspirativní. Věčná škoda, že jest Praha pro naši rodinu věru „z ruky“…., jinak už bys nás všechny na Tvé originální hudební józe dávno měla. A jak tu přehršel aktivit, co popisuješ, stíííháááš? To musí být neuvěřitelně náročné! Na fotografiích působíš velmi uvolněně, takže kouzlo bude určitě ve správném skloubení vnitřní práce s vnějším životním mumrajem. No, úplně jsi mě nainspirovala….tak když jóga daleko, alespoň zkusím zasednout do popisované meditace s miskou. Přeji Ti kopec nadšených, uvnitřněhých cvičenců.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *