Detox mozku aneb Proč dostatečně spát

Publikováno uživatelem

Je prokázáno, že nedostatek spánku může být příčinou dlouhé řady zdravotních potíží. Lidé spánek často podceňují, a přitom jde o proces, který je pro zachování tělesného a duševního zdraví naprosto zásadní. Během spánku totiž probíhá úklid v mozku neboli jeho detox. Co si ale pod tímto pojmem vlastně představit?

V říši snů probíhá detoxikace

Úklid mozku má na svědomí tzv. glymfatický systém. Představovat si svůj mozek jako naprosto kompaktní hmotu je totiž omyl. Mikroskopickými prostory mezi jeho buňkami protéká mozkomíšní mok z dutin zvaných mozkové komory. Toto řečiště představuje glymfatický systém. Vlastně se tak mozek stává jakousi houbou, která tento mok nasává. Právě tento glymfatický systém, na který připadá zhruba pětina objemu mozku, zajišťuje odplavování toxinů z mozku. K jeho aktivaci dochází právě ve chvíli, kdy se večer v posteli odeberete do říše snů.

FILTRUJ VODU BEZ PLASTŮ

s Binchio aktivním uhlím špičkové kvality, které absorbuje z vody chlór a další nečistoty. Udělej další krůček pro zdravější planetu.

Zjistit více

Když se mozek proplachuje

Během celého dne v mozku vznikají odpadní látky a je úkolem glymfatického systému tento nepořádek ve spánku uklidit. Zároveň se během spánku obnovují spojení neuronů. Jestliže má ale organismus nedostatek spánku, potom glymfatický systém selhává a v mozku se hromadí „odpad“. Při nedostatku spánku se logicky zhoršuje i stav neuronů, a to se může projevit třeba kognitivními poruchami. Čím více se ale mozek v průběhu spánku doslova „proplachuje“ mozkomíšním mokem, tím lépe se očišťuje. Jak tomuto procesu napomoci?

Nepodceňujte pravidelný spánek

Důležitý je pravidelný spánek. Nejvhodnější je se sladit s přírodou, tedy ve dne být bdělý a v noci spát a samozřejmě chodit spát a vstávat v pravidelnou dobu každý den. Naprosto mimo je také práce na počítači dlouho do noci, nebo noční sledování televize. Tím si rozhodíte spánkový rytmus. Umělé světlo a světlo z monitorů a displejů totiž ovlivňuje hladiny hormonů a v důsledku toho dochází k poruchám spánku. Je také velkou chybou myslet si, že nedostatek spánku během týdne dospíte o víkendu. Během spánku tělo spaluje tuky a tvoří svalovou hmotu. Proto může být nedostatek spánku třeba i příčinou toho, že nehubnete, i když se jinak snažíte žít zdravě a pravidelně cvičíte.

Jak podpořit spánek přírodní cestou

Spousta lidí, kteří mají problémy s kvalitním spánkem, automaticky sahá po lécích proti nespavosti. Cpát svoje tělo chemií ale není zrovna nejlepší nápad. Ve skutečnosti je mnohem lepší poohlédnout se po přírodních receptech nebo i babských radách, jak zlepšit kvalitu svého spánku.

V Tradiční čínské medicíně a příbuzných směrech alternativní medicíny se ke zlepšení kvality spánku využívá například houba Hericium neboli Lví hříva. Tato houba dostala přezdívku na základě toho, že opravdu připomíná hřívu lva, jinak se česky nazývá Korálovec ježatý. Velkou výhodou je skutečnost, že Lví hříva má schopnost zmenšovat beta-amyloidové plaky v mozku, které stojí za Alzheimerovou chorobu a kognitivními poruchami. To znamená, že látky v houbě obsažené podporují regeneraci nervů a u nervově nemocným mohou pomoci zlepšit některé kognitivní funkce.

Lví hříva

Lví hříva

Autor textu: Pavel Štěpka, www.superionherbs.cz

/
Přečteno 1 085 x

Komentáře 2

  1. Dobry den, mam problemy se spankem uz nekolik mesicu kvuli stresu.Po porade s lekarem uzivam tritico, po kterem spim uz lepe.Snazila jsem se hodne let antidepresiva nebrat, az ted kvuli spanku jsem zacala.Jake to muze mit nasledky pro nervovou soustavu a mozek?Jak si mam pak procistit telo od chemie? Jsem z toho zoufala, ze beru chemicke leky, ale bez nich bych se asi zhroutila uplne.Nevim si rady.Dekuji za odpoved.Lenka

  2. Milá Lenko, rád bych toto s Vámi konzultoval (tel/email). Mám shodné zkušenosti, nedostatek spánku, silné doporučení lékaře na Tritico (který zatím neberu). Měním životosprávu, postupně, krok za krokem a zlepšuje se to. Nicméně zajímají mne zkušenosti druhých. Děkuji. Roman

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *