Dita Lyner, lektorka kundalini jógy: Každý může najít štěstí, jen mu někdy musí jít trochu naproti

Publikováno uživatelem

Kundaliní jóga jako pomocník při probuzení plného potenciálu lidského vědomí

Jaký význam má probuzení kundaliní neboli hadí síly v životě člověka? Kundalini jóga, známa i pod názvem Jóga vědomí, pro mě byla již dlouhou dobu zahalená rouškou tajemna. Četla jsem, že pravidelná praxe kundaliní jógy vytváří prostor pro rozšíření vědomí a probuzení plného lidského potenciálu. A to mě moc zaujalo.

Pak jsem přijela na svou první lekci kundaliní jógy, kterou vedla zkušená lektorka Dita Lyner. Záhy po lekci jsem cítila rozdíl ve svém vnitřním rozpoložení. Tento kvalitativní rozdíl se jen těžce popisuje slovy. Pomocí kombinace cvičení (krije), meditace, dechových cvičení a zpěvu manter můžete pocítit, jak se ve vás postupně uvolňuje energie a její proud prochází energetickými centry napříč vaší páteří.

Objevení vlastního potenciálu jsme v naší společnosti zredukovali na studijní výsledky a doporučení školního psychologa. Jenomže kdyby bylo objevení vlastního potenciálu tak jednoduché, pak bychom potkávali samé šťastné lidi. Ve skutečnosti mnoho lidí prožije svůj život jako cizinec ve vlastním těle. Pořád nedokážou najít své poslání a spokojenost. Mají pocit, že se ztrácí v každodenní rutině svého života. Mnoho lidí se nedokáže ráno vzbudit s nadšením do nového dne, s nedočkavostí malého dítěte a otázkou, co krásného mi nový den přinese. Objevení vlastního potenciálu je dlouhá cesta sebepoznání a vnitřní práce. A právě kundaliní jóga je cestou, která mnohým lidem nejvíc vyhovuje.

FILTRUJ VODU BEZ PLASTŮ

s Binchio aktivním uhlím špičkové kvality, které absorbuje z vody chlór a další nečistoty. Udělej další krůček pro zdravější planetu.

Zjistit více

O kundaliní józe s lektorkou Ditou Lyner

Dito, kdy jste se seznámila s kundaliní jógou a jak dlouho se jí věnujete?

portret

Dita Lyner, lektorka kundalini jógy

Tak nějak mi prostě přišla do cesty. Jak to v životě bývá. V roce 2010 jsem narazila na informaci o prvním výcviku a prostě se tam přihlásila. Něco mi říkalo, že to je ono, že tudy mám jít. Po návštěvě první lekce jsem si byla jistá, že to je něco, co funguje jinak, než jsem byla doposud zvyklá, a bylo mi dobře. Tak jsem do toho šla.

Loni jste vydali knihu „Zamilujte se do života s Kundalini jógou“. V knize představujete cvičební sestavy – krije, dechová cvičení, meditace a různé mantry. Když jsem začala číst tuto knihu, hluboko mě zasáhla úvaha v úvodu knihy:

„Každý z nás, kdo chodí po této planetě, dostal obrovský dar. Tím darem je ŽIVOT. Protože je to dar, nemuseli jsme za něj platit a mnohdy se podle toho chováme. V okamžiku, když se podíváme na svůj život jako na dar, pak ihned můžeme vidět, jak se k onomu daru chováme. Jak o tento dar pečujeme, jak si jej užíváme. Dar života můžeme „splácet“ svým vlastním štěstím, žitím života vědomě, s radostí a tím, že budeme v každé situaci sami sebou.“

S kundaliní jógou jste seznámila již mnoho žen. Daří se jim s její pomocí vnímat svůj život jako ten největší dar? Pozorujete u svých studentek změnu vztahu k sobě samým a nárůst sebelásky? Jak se u nich projevuje?

Doufám, že jsem s ní seznámila i pár mužů. 🙂 I když těch je opravdu méně.

Změny vnímám u sebe a uvědomuji si je i u svých klientů. Najednou jsou jejich tváře projasněné, oči září a oni začínají cítit radost. Opravdovou radost. To je pro mne největší odměna i motivace jít dál, cvičit, meditovat, přemýšlet, psát.

Každý může najít štěstí, jen mu někdy musí jít trochu naproti a něco pro to udělat. Celé je to v nastavení naší mysli. Jakmile si tohle uvědomíme a začneme s ní pracovat, život se stane lehčí, klidnější, zdravější, radostnější.

Jaký význam má probuzení kundaliní neboli hadí síly v životě člověka?

Já bych se nerada omezovala jen na kundaliní energii. Jsme komplexní bytosti, kde vše souvisí se vším. Kundaliní energie je jen jedna součást, i když velmi silná. V životě jde o to, abychom probudili naše vědomí, abychom žili vědomě v každém okamžiku. To se stane, když převezmeme plnou odpovědnost za svůj život a vše, co se v něm děje.

Kundaliní energie by měla volně proudit naším páteřním kanálem a vyživovat mozek. Tím nám pomůže právě k rozšíření vědomí a může dojít k jeho spojení s vědomím Universa. Najednou jsme jedno. Již není já, je jen jednota. Byla nám dána, a proto bychom se měli naučit ji používat a tím dojít k harmonii.

hodina

Nakolik je probuzení kundaliní bezpečné? Potkali jste se i s případem probuzení energie kundaliní, které vedlo ke spuštění psychospirituální krize?

Co by na kundaliní energii mělo být nebezpečného? Proč by nám Bůh dával něco, co by bylo nebezpečné?

Měla jsem několik klientů, u kterých došlo k samovolnému vystoupení kundaliní energie. Pak byl jejich život opravdu nějakou dobu mimo běžné koleje. Díky cvikům z kundaliní jógy se nám podařilo poměrně rychle a efektivně energii vrátit zpět a klienti si mohli oddechnout.

Do jaké míry můžeme tyto stavy regulovat pomocí kundalíni jógy?

Kundaliní jóga je unikátní systém právě v tom, že nás od takových stavů může ochránit.  Cvičením postupně posilujeme náš nervový systém, čistíme energetické kanály, čakry, energetická těla tak, aby energie mohla volně proudit. Je to velmi silná technologie, která má několik pravidel, a pokud je dodržujeme, pak je bezpečná. Je to systém pro normální lidi, aby nám bylo dobře v běžném životě. Abychom dokázali rozšířit své vědomí a rozvinout svůj potenciál i s rodinou, prací, přáteli, ve společnosti.

Budeme-li v harmonii my, bude v harmonii svět.

Jak si tedy vysvětlujete náhlé, nečekané probuzení kundaliní energie doprovázené nezvyklými fyzickými nebo psychickými projevy? [1]

Moje zkušenost je taková. Dostáváme mnoho signálů, které nám dávají najevo, že je například něco špatně. Že bychom měli v našem životě udělat změnu. My je velmi často přehlížíme, nejsme vychováváni a vedeni k tomu, abychom důvěřovali sami sobě, své intuici, vedení své duše. Pak přijde nějaký urychlovač. Nějaká situace, která nás úplně paralyzuje. Nemoc, nehoda, emocionální šok, cokoliv a energie vyletí jako vodotrysk. Naše tělo a celý nervový systém na tuto sílu nebyl připravený, a proto je nám špatně a vůbec si s tím neumíme poradit. Je to jen další zkouška na naší cestě a opět záleží na nás, jak se s ní vypořádáme.

Ve svém jógovém studiu na Andělu pořádáte pravidelné ranní Sadhany, které jsou vždy druhou sobotu v měsíci od 5.30 do 8.00 hod. Jak vypadá taková lekce Sadhany?

Lekce začínají před východem slunce vždy druhou sobotu v měsíci a skládají se z recitace Japji, cvičení a hodinového zpěvu manter. Klienti si pak sami doma praktikují i 40denní sadhanu. Je to způsob, jak mohou nejlépe vnímat účinky kundaliní jógy a jejich dopad v reálném životě.

Jak působí tento 40 denní rituál kundalini jógy na člověka? 

meditTato denní praxe nám pomáhá změnit naše vzorce a dá nám možnost vytvořit si nové. To je to, co s námi udělá 40 dní praxe jedné sestavy či meditace, změníme vzorec. Většinou si klienti sami řeknou, že se jim nějaká meditaci či sestava zalíbila, a chtějí ji vyzkoušet. Pak z toho vzniká „studiová“ sadhana a můžeme společně na lekcích sdílet své zážitky a povzbudit se ve výdrži.

A proč začíná Sadhana právě před východem slunce, a ne později?

Protože meditace prováděná brzy ráno je velmi účinná. Panuje klidná energie, naše podvědomí je otevřeno a přístupno čištění. Ráno se medituje mnohem lépe než odpoledne. Můžete si to vyzkoušet sami. Někdy děláme i sadhany, kdy se celé 2,5 hodiny provádí jedna meditace. Je to zážitek, který se těžko popisuje. Člověk to prostě musí zažít, aby pochopil.

Líbí se mi vaše propojování kundaliní jógy se životem moderního člověka. Prý v autě posloucháte mantry, abyste předešli stresu z dopravní zácpy. Kde všude ještě využíváte kundaliní jógu jako prevenci před nemocemi moderního člověka – stres, úzkost, nervozita a jiné?

Asi všude. Kundaliní jóga mi změnila život. Při rozhodování věcí ve firmě, okolo studia, plánování našich programů, tam všude mne kundaliní jóga provází. Mojí pravou i levou rukou se stala intuice. Když si s něčím nevím rady, tak prostě počkám nebo se zamyslím, zda je to opravdu ta cesta. Mnohdy jako zázrakem přijde nápad, jak, proč, co.

Mám to štěstí, že mi jóga přivedla do života i kolegy. Kdyby nás někdo poslouchal, jak probíhají naše „porady“, asi by si myslel, že jsme se zbláznili.

Jak tedy vypadají vaše porady?

Zajímá nás energie výrobků, co vyzařují lidé, kteří je vytvořili, jak to koresponduje s námi. Kundaliní jógu a práci vlastně propojuji denně, ať již ve studiu nebo ve firmě. V kanceláři si pouštíme mantry, máme např. mantru na ztracené věci, když např. něco hledáme nebo nám něco nesedí ve skladu. 🙂

Život se stal mnohem jednodušší a barvitější. Moc mě to baví.

Lekci kundalini jógy s Ditou Lyner si můžete vyzkoušet v jógovém studiu na pražském Andělu. Přečtěte si víc o kurzu Zdravá a krásna žena anebo v knize „Zamilujte se do života s Kundaliní jógou“.

Ať je pro vás život tím nejcennějším darem!

[1] http://www.diabasis.cz/psychospiritualni-krize/pro-odborniky/probuzeni-kundalini/

/
Přečteno 1 751 x

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *