Dobrodružství AUM Meditace: rozhýbej své tělo, dej průchod všem emocím a změň svůj život

Publikováno uživatelem

Tři roky terapie ve třech hodinách. Tak popisují mnozí účastníci AUM Meditace (v překladu „ÓM Meditace“) své pocity po jejím absolvování. Já bych ji popsal jako cestu z pekla do ráje v 13 krocích a třech hodinách. Ke konci našeho dobrovolnictví v thajském retreatovém centru Samma Karuna se nám naskytla skvělá příležitost – měli jsme možnost účastnit se historicky první AUM Meditace v Thajsku. Přesto jsme váhali, jestli do toho jít. AUM Meditace totiž není žádným klidným rozjímáním v tureckém sedu. Spíš připomíná divokou jízdu na bujaré řece emocí.

I. AUM Meditace v kostce

AUM Meditace je 2,5 až 3hodinová intenzivní aktivní meditace, která sestává z 13 fází (jejich popis uvádím níže). Tuto neobvyklou zážitkovou meditaci vytvořil žák legendárního duchovního mistra Osha – Veeresh Denny Sanchez-Yuson. Verneesh byl inovativním terapeutem a učitelem. Inspirován dílem Osha založil Verneesh se svým mezinárodním týmem terapeutů Osho Humaniversity v Nizozemsku, nezávislou instituci pro osobní rozvoj. Pro Osho Humaniversity vytvořil mnoho léčebně-terapeutických metod včetně AUM Meditace.

FILTRUJ VODU BEZ PLASTŮ

s Binchio aktivním uhlím špičkové kvality, které absorbuje z vody chlór a další nečistoty. Udělej další krůček pro zdravější planetu.

Zjistit více

II. Všestranné benefity AUM Meditace

Pro mě byl tříhodinový AUM meditační maraton nezapomenutelným zážitkem, v němž se propojila meditace se skutečným dobrodružstvím sebepoznání. AUM Meditation probíhá v bezpečném prostředí – na celý průběh dohlížejí zkušení facilitátoři. Pod jejich citlivým dohledem si můžete vyzkoušet, jaké to je, když dáte plný průchod prakticky všem lidským emocím. Žádné potlačování. Žijete, hýbete se, tancujete, řvěte, pláčete, smějete se a meditujete. Jste tady a teď. Na konci všeho vás čeká obrovská úleva. Nastolili jste novou harmonii mysli a těla ve svém životě.

Na oficiálních stránkách Osho Humaniversity si můžete projít dlouhý seznam přínosů, jež absolvování AUM Meditace přináší. Tady je stručné shrnutí:

  • Všestranné zocelení těla. AUM Meditace je skutečně fyzicky náročnou meditací. Klade fyzické nároky na celé tělo. Působí v podstatě jako intenzivní fitness trénink – buduje kondici, zoceluje tělo, detoxikuje a uvolňuje napětí.
  • Přínosy pro psychiku. Emoční mistrovství vede k mistrovství v životě. AUM Meditace vám umožní v zrychleném procesu projít všemi emocemi – pozitivními i negativními. To vede k novému (sebe)uvědomění a odbourání emočních bloků, které vás v životě brzdí v různých směrech.
  • Spirituální dimenze. Jak jsme psali v článku o Oshových aktivních meditacích, vyčištění emocí a fyzické odrovnání vytváří skvělou půdu pro následný duchovní růst.
  • Sociální rozměr. AUM Meditace je skupinovou meditací. Energie a podpora ostatních spolumeditujících vám pomůže dojít dál, než byste kdy zvládli sami. Pocítíte sílu komunity a sdílení.
  • Zdravotní přínosy. AUM Meditace vede k celkovému uvolnění těla a mysli. Dostáváte se do relaxačního módu, který je pravým opakem škodlivého stresového módu, v němž tak často fungujeme. Vzniká prostor pro posilnění imunity a uvolnění samoléčivého potenciálu vašeho organismu.

sebepoznání

III. Mé zkušenosti z AUM Meditace

To, co následuje, jsou mé osobní a bezprostřední dojmy z AUM Meditace, které jsem si zapsal do mého cestovatelského zápisníku po absolvování meditace:

Dnes je již druhý den po AUM Meditaci. A já pořád cítím své ubolené achilovky a trapézy. A ještě pořád se mi úplně nevrátil hlas. Přesně vím, z kterých fází to mám: achilovky = 3. fáze, trapézy = 1. fáze a hlas – samozřejmě také jednička.

Pro mě byla AUM Meditace nezapomenutelným zážitkem, v němž se propojila meditace se skutečným dobrodružstvím. Před začátkem tohoto tříhodinového meditačního maratonu jsem ale měl značné obavy. Starosti mi dělala první fáze. Co ze mě vyjde? Dokážu ji udělat na 100 %, jak důrazně přízvukovali facilitátoři – Ishi a Kyril? „Když uděláš první fázi na 100 %, pak je zbytek prý už jenom flow. Dalšími fázemi už jenom pluješ,“ říkali.

A přesně takhle to bylo. První fázi jsem neudělal na 100 %. Ale na 120. Řval jsem tak, že jsem měl pocit krve v hrdle. Řval jsem tak silně, že mám teď svalovku na trapézech z toho, jak jsem zatínal pěsti a napínal svaly na krku.

Fáze 1: Návrat do pekel

Vyjádřete vší negativitu, frustraci a hněv prostřednictvím hlasu. Odbourejte všechen stres a strach. Najdete si svého partnera (partneři v dvojici se po několika minutách střídají) a postavíte se naproti sobě v pevné pozici. Svého partnera využíváte jako zrcadlo. Nejde o něj, ale o vás. Většinou jsme společností vedeni k tomu, abychom tolerovali všechen ten stres, tlak a chaos. Musíme vycházet vstříc těm nejrůznějším požadavkům okolí. Teď jde o to udělat pravý opak. Vyzkoušejte si, jaké to je uplatnit tvrdou osobní sílu a říct „DOST!“.

Předtím, než jsme si našli dvojici, dostali jsme instrukci kroužit po místnosti, prohlubovat dech do břicha a myslet na jedno:

„From now on, I am NOT ACCEPTING any more shits!“

Procházejíce místností jsme na sebe začali házet rozzlobené pohledy. Pak jsme dostali pokyn najít si dvojici. Já jsem se rozhodl, že si najdu někoho silného, nejlépe chlapa. Pak jsem ale zahlédl Karolínu, mexickou dívku s atletickou postavou a krátkým klukovským sestřihem. A věděl jsem, že „to bude stačit“.  S Karolínou jsme se postavili do pevné pozice proti sobě. Karolína se na mě podívala nenávistným pohledem. Mně to v tom momentu přišlo docela k smíchu. Smích jsem ale potlačil, abych neztlumil napětí mezi námi. A snažil jsem se soustředit na hromadění energie v oblasti hary. Pak jsem temný pohled opětoval. A pak to začalo. Bylo to neskutečné.

V Awakening Hall všechna světla změnila barvu na rudou. Hudbu na 10 minut vyhrotili na totální maximum – tak, aby přehlušila to, co se dělo uvnitř (i přesto, že měla Awakening Hall zvukovou izolaci a hudba řvala, nám druhý den ostatní řekli, že křik bylo stejně slyšet až venku…).

A začalo skutečné peklo na zemi.

S Karolínou jsme na sebe řvali neskutečně silně. Karolína byla vlastně ještě silnější než já. V okamžiku, kdy už mně docházely síly, ona řvala bez přestávky dál. To mě vyhecovalo, takže jsem také zkusil řvát ještě déle. Pak jsme se k sobě přiblížili tak, že naše hlavy od sebe dělilo jenom několik centimetrů, a řvali dál „Nooo“ a „Noo more shiiiits“ a pak ve svých jazycích (já jsem se alespoň snažil dodržet základní pravidlo – začínat větu v první osobě „já…“).

Když jsme oba nabyli pocit, že „jsme si to navzájem vyřídili“, vyměnili jsme partnery. Nejdřív jsem řval s jednou holkou a pak s Kaliforňanem Zackem. Zack byl blondýn, velmi vysoký – asi o dvě hlavy vyšší než já – s mírně baculatou postavou. Ve tváři vypadal mírumilovně, asi jako dospělé dítě. Když se ale nade mě sklonil a začal řvát, ta proměna byla neuvěřitelná. Působil jako blonďatý Frankenstein. Pamatuji si, že jsme se Zackem na sebe byli doslova nalepeni tvářemi a řvali o duši. V druhé půlce první fáze jsem už byl zcela propocený. Musel jsem nabrat dech a utřít si propocenou tvář. Ishi a Kyril ale byli pořád na blízku a hnali nás, abychom ani na vteřinu neodpočívali. Nakonec jsem se znova setkal s Karolínou a dali jsme si repete. Oba jsme zaujali postoj á la novozélandští ragbisti před utkáním. Tentokrát jsme oba zapojili i ruce a nohy a zuřivě na sobě gestikulovali. A pak přišel konečně konec.

Fáze 2: Odpuštění

Po vyjádření základní emoce hněvu je čas otevřít srdce. Emoce odpuštění je jednou z nejléčivějších emocí, jaké my lidé dokážeme prožívat. V této fázi se učíte odpouštět a prosit o odpuštění. Střídáte partnery a vzájemně si říkáte „Promiň, že jsem tě ranil…“ a vzájemně si odpouštíte.

Následovala fáze 2, během níž jsme se jenom objímali a navzájem se omlouvali. Všichni propoceni…

Fáze 3: Nebe na zemi

Vaše energie vystupuje nahoru až k nejvyšším emocím – láska, úcta, přátelství a ocenění druhého. Střídáte partnery. S každým se stavíte proti sobě, podáváte si ruce a říkáte „Mám tě rád…“

Tuto fázi si pamatuji jenom matně. Dlouhá objetí, slzy a projevy nefalšované upřímnosti.

Fáze 4: Nový vítr do plachet

Během této fáze poskakujete po místnosti ve vysokém poklusu s rukama vysoko nad hlavou. Jde o to se fyzicky odrovnat, napojit se na ostatní kolem a pocítit radost z náročné společné cesty za sebepoznáním.

Po třech předchozích fázích mi ta čtvrtá přišla jako příslib vykoupení. Měli jsme 15 minut prostě vesele pobíhat po místnosti ve vysokém poklusu a mávat s rukama nad hlavou. Po chvíli jsem už nemohl dál klusat. Ale viděl jsem, jak do toho ostatní kolem mě dávají všechno… Tak jsem ještě přidal a běhal dál jako šílenec. Znova na 120 %. Po 15 minutách jsem byl mokrý jako houba a utíkal jsem se napít do rohu místnosti. Doma sportuji téměř každý den. Dělám pravidelně HIIT tréninky. Ale musím říct, že si nepamatuju, že bych se někdy cítil tak fyzicky odrovnaný jako tehdy. A to jsem měl před sebou další aktivní fáze AUM Meditace!

Fáze 5: Kundalini vytřásání 

Kundalini meditace je pohybovou a taneční meditací, která vám pomůže rozvířit energii uvnitř těla a transformovat ji na radost. Podrobný popis této příjemné a zábavné meditace jsme přinesli v článku o aktivních meditacích mistra Osha.

V této fáze jsem už cítil, že se má mysl téměř zcela vypnula a já „se prostě vezu dál“ v přítomnosti…

Fáze 6: Přelet nad kukaččím hnízdem

Dovolte si být na pár minut bláznem. Odhoďte jakékoliv zábrany. Chovejte se jako pomatenec, ztřeštěnec, splašenec, šílený šašek, psycho, crazy… Objevte své šílené já. A dobře se bavte!

Následovala Insanity stage. To, co se dělo, tady nebudu nějak dopodrobna rozepisovat. Nicméně šlo o kombinaci dění v psychiatrické léčebně, té nejtrhlejší komedie a bizarního snu. Lidé kolem mě házeli toaleťáky jako stuhy, váleli se po podlaze, dělali grimasy, letadélka, žonglovali s meditačními polštáři nebo chodili po čtyřech. Já jsem dělal vesměs to samé plus jsem se pokoušel dělat na meditačním polštáři 360-tky, což se dařilo skvěle, protože podlaha byla hladká. Pamatuji si ale, že se mi po chvíli hodně zatočila hlava. A sám pro sebe jsem si řekl: „Kamaráde, zvolni už konečně, dej si na chvíli pohov…“ A tak jsem si sedl a chvíli pozoroval bizarní svět kolem. Pak jsem začal pro zábavu bubnovat. Jedna kámoška pak využila létající toaleťáky kreativním způsobem – obmotala si je kolem celého těla a začala předstírat, že je chodící mumií. Bylo to tak neskutečně komické, že jsem vybuchl smíchem a někdy v té chvíli to celé skončilo.

Fáze 7: Svobodný

Oslavujte na chvíli život prostřednictvím spontánního tance. Zkuste se protancovat k radostné a vyrovnané mysli.

Následoval spontánní tanec na úžasnou Varneeshovou skladbu Free. „Osvoboďte svá těla. Vnímejte hudbu. Protože Osho teď tancuje s vámi…“, znějí mi v uších slova Varneeshové hudby. Osvobozující a krásný zážitek.

Fáze 8: Roztopení

Dovolíte si před ostatními projevit svou zranitelnost. Tato emoce léčí a transformuje.

Pak přišla fáze pláče. Nevím proč, ale myslel jsem na mnohé chvíle, kdy jsem během loňského roka seděl osamocen v pronajatém pražském bytě a nevěděl, co se se mnou vlastně bude dít. Zejména na těžké období před Vánocemi bez práce a v nejhorší fázi vlastního projektu. Vzpomněl jsem si na všechen ten tlak, osamělost a nejistou, které jsem v těch chvílích prožíval. A také jsem myslel na některé nevydařené vztahy. Dovolil jsem si projevit soucit vůči sobě samému a skutečně jsem začal brečet.

Fáze 9: Smích

Od pláče se přesouváte k smíchu. Smějte se, dělejte opičky, blbněte… Stará pravda říká, že smích léčí… Podpořte svůj imunitní systém návalem pozitivní energie smíchu.

Pak se najednou Kyril z ničeho nic začal smát. Pomyslel jsem si: „To nemyslíš vážně! To se mám jako teď přinutit smát?!“ Ishi na začátku v instrukcích před začátkem AUM Meditace vybízel, abychom zkusili přejít do fáze smíchu tak, že budeme smích nejdřív předstírat.

„You fake it, fake it, till you make it,“ říkal pobaveně tento úžasný chlápek s tenkým hlasem a řeckým přízvukem.

A tak to i bylo. Zprvu jsem se začal jenom tak nezávazně pochechtávat. A jak jsem tak sledoval, jak ostatní kolem mě blbnou, začalo mě to nutit ke skutečnému smíchu. Po pár záchvatech skutečného smíchu se mi tuto fázi nechtělo vůbec ukončit! Jenže maraton pokračoval dál…

Fáze 10: Tanec milenců

Vyzkoušej si být sexy. Tancuj svůdným způsobem s ostatními nebo sám pro sebe.

Následoval tanec, který jsme měli využít pro povzbuzení své sexuální energie. Kyril na začátku AUM Meditace říkal, že sexuální energie je prostě druhem energie. Vlastně jde o jednu z nejsilnějších energií působících v přírodě. Proto k ní máme přistupovat s respektem a bez zbytečných předsudků. S Julkou jsme se domluvili, že nebudeme střídat partnery a zatančíme si jenom my dva. Docela jsme si to užívali 🙂

Fáze 11: Střed Vesmíru

Všichni meditující sedí v kruhu a drží se za ruce. Uprostřed kruhu hoří svíce. Díváte se na plamen svíce nebo máte zavřené oči. Všichni zpívají mantru óm. ÓM je zvukem Zdroje. Zpívání této mantry pomáhá integrovat všechny zážitky z meditace.

Během zpívání mantry óm jsem měl pocit, že má mysl začíná opět „normálně fungovat“. Začal jsem si uvědomovat, že se to celé chýlí ke konci.

Fáze 12: Stav „óou“

Sedněte si tak, abyste nebyli nikým vyrušováni. Nic nedělejte. Buďte přítomni. Vaše mysl je konečně tichá a klidná. Teď máte jedinečnou příležitost zažít vhled do Existence. Zkuste to a možná zůstanete v úžasu – ve stavu „óou“.

Sedl jsem si do rohu místnosti a cítil jsem se vyčerpaně, ale přesto skvěle. Napadlo mě, že jsem během předchozích 3 hodin poznal, co vše obnáší „být člověkem“… My lidé jsme tak složité bytosti…

Fáze 13: Namasté

Pozdravte se naposled se všemi spolumeditujícími. S každým v místnosti se postavte proti sobě, podejte si ruce, podívejte se do očí a řekněte „Namasté“. Pak se obejměte. Namasté znamená „Zdravím Tě a vidím v tobě Buddhu“.

Následovala závěrečná část. Měli jsme se všichni navzájem rozloučit. Ishi nám místo krátkého Namaste poradil skutečně říct každému „I see small Buddha in your eyes…“ Více než slyšet tuto větu mě naplnilo, když jsem ji říkal ostatním. Kdyby se mi tak povedlo vzpomenout si na tuto větu pokaždé, když se s někým setkám a dívám se mu do očí, mé vztahy by byly perfektní…

Fáze „14“: Neformální sdílení na konci AUM Meditace

Po poslední fázi jsme ještě dostali prostor na sdílení svých dojmů z meditace. Každý si našel partnera pro sdílení. Dostali jsme přesnou instrukci, jakým způsobem máme sdílet. Cílem nebyl dialog. Měli jsme jenom plně naslouchat tomu druhému, aniž bychom jakkoliv reagovali na jeho slova.

IV. Závěr – co mě naučila AUM Meditace

AUM Meditace mi přinesla mnoho silných dojmů, pocitů a zážitku. Tady jsou ty nejsilnější:

  • Pocit emoční svobody. Poprvé jsem měl možnost naplno vyjádřit všechny své emoce. Dokonce se to ode mě vyžadovalo. Žádné limity pro sebevyjádření, jež nám dává společnost, etiketa, konvence atd., neexistovaly. Jediným omezením bylo samozřejmě neublížit nikomu kolem, ani sobě.
  • Pocit naprostého fyzického a emočního odrovnání. V tomto momentu se má mysl vypnula a přišel flow, přítomnost…
  • Pocit podpory skupiny a sdílení. Pokaždé, když jsem měl pocit, že sahám na své dno, pocítil jsem obrovskou podporu skupiny a makal na sobě dál. Rovněž facilitátoři ze Samma Karuny – Kyril a Ishi – odvedli vynikající práci. Byli vždy první, kdo vyjádřil emoci pro příslušnou fázi, a tak nás s jistotou posouvali kupředu.
  • Pocit, že sebepoznávání přes meditaci může být skutečným dobrodružstvím!

Chcete-li se dozvědět více o AUM Meditaci nebo dobrovolnictví v Samma Karuně, napište nám. Když budeme vědět, rádi pomůžeme.

/
Přečteno 1 572 x

Komentáře 1

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *