Home - Market - Zdraví

Konévka Neti Chakra na výplach nosu (jógové džala nétí) – tradiční pomůcka pro moderního člověka

Konvička k proplachování nosu metodou džala nétí je pro mě tím nejlepším denním pomocníkem nejen pro přirozenou léčbu alergie, ale i prevenci.

Neti konvička neboli konvička k proplachování nosu se pro mě stala nerozlučným spojencem v boji proti sezónním alergiím. Využívám ji dvakrát denně – ráno i večer – k proplachování nosu metodou džala nétí. Tato jednoduchá jogínská metoda pomáhá odstraňovat nečistoty i alergeny, které dráždí nosní sliznici. Zároveň příjemně pročišťuje a zvlhčuje vnitřní prostředí nosu.

Specifikace

Konévka Neti Chakra v kostce:

  • Nétí je jedna ze šesti tradičních očistných technik využívaných v Hatha józe (tzv. Shatkarmy). Jde o vyplachování nosu solným roztokem s pomocí speciální konvičky k tomu uzpůsobené.
  • Výplach nosu slanou vodou je skvělým přirozeným pomocníkem v boji s alergiemi. Také je prostředkem prevence. Pravidelným vyplachováním se totiž nosní sliznice stává odolnější vůči virovým či bakteriálním infekcím.
  • Nétí je jednoduchou technikou, která se lehce stane součástí vaší denní rutiny – můžete ji dělat třeba v rámci ranní hygieny.
  • Objem Konévky Neti Chakra je 220 ml (z mé zkušenosti ideální objem).
  • Konévka Neti Chakra je vyrobena z kvalitní keramiky a nese vyobrazení krční čakry Vishudi odpovědné i za fungování nosní dutiny.
  • Díky kvalitnímu materiálu a ilustraci bude Konévka Neti Chakra působit ve vaší koupelně i jako hezký doplněk s nádechem ajurvédy.

Příběh

Co je na alergii nejhorší? Když si nemůžete dopřát ani něco tak přirozeného jako klidný nádech a výdech. Znám to. Sezónní alergie se u mě vytvořila již začátkem dospělosti. Během mého Erasmu u moře v Řecku ale „zázračně“ zmizela. Proto jsem po návratu domů odmítl pokračovat v léčbě vakcínami. Po několika letech se ale objevila znovu s velkou intenzitou. Po čase jsem už s alergií nemohl normálně fungovat, takže jsem se rozhodl znova sáhnout po medikamentech. Poté co jsem se odstěhoval do Prahy, jsem ale usoudil, že mám dostatek vědomostí, abych začal další pokus s léčbou své alergie přirozenou cestou.

Při léčbě alergie přirozenou cestou vycházím především z principů ajurvédy – přírodní léčby. Jednou z nejefektivnějších ajurvédských technik pro léčbu alergií, kterou využívám denně, je právě jednoduchá očistná procedura džala nétí. Tato na západě relativně málo známá technika bývá v oblastech severovýchodní Asie běžnou součástí denní rutiny, podobně jako čištění zubů.

Konévka Neti Chakra na výplach nosu (jógové džala nétí) – tradiční pomůcka pro moderního člověka

492 Kč

Objednej u partnera

FAQ

Proč (a jak) funguje očistná technika džala nétí?

Chloupky v nosu fungují jako prvotní filtr nečistot, které vdechujeme. Čím je prostředí nosní sliznice zahlcenější nečistotami (včetně alergenů), tím větší je pravděpodobnost, že dojde během dne k přehnaným reakcím tak typickým pro alergii, jako např. kýchání, svrbění, ucpání nosu nebo rýma. Správným prováděním vyplachování nosu dvakrát denně si pročišťuji nosní sliznici od všech nečistot, které jsou spouštěči jmenovaných alergických reakcí. Ještě jinak řečeno – práci navíc, kterou by si moje tělo muselo dát s odstraněním alergenů hromadících se v nosu celé dny (tedy kýchání, tvorba hlenu, potahování nosu apod.), raději udělám za něj ráno a večer sám – tím, že poctivě propláchnu svou nosní sliznici.

Dá se využít i jako prevence?

Samozřejmě. Když jdete na procházku, říkáte si možná – „jdu si pročistit hlavu“. Stejně funguje i jogínská očistná technika džala nétí. Má širší preventivní účinky – zklidňuje a harmonizuje. A to se hodí pro každého, kdo se denně pohybuje v znečištěném městském prostředí, kde často naše vnitřní očistné mechanismy nestačí a musíme jim trochu pomoct.

Jak se konévka používá?

Procedura džala nétí se vykonává s pomocí malé konvičky s hrdlem přizpůsobeným pro vložení do nosní dírky. Poté co umístíme do jedné dírky hrdlo konvičky naplněné solným roztokem, musíme se naklonit na druhou stranu. Do jedné nosní dírky vtéká plynulý proud vody a z té druhé vytéká ven. Po vyprázdnění asi půlky konvičky opakuji proces u druhé nosní dírky.

Celý postup je hezky vysvětlen v tomto videu:

Možná vám to na začátku přijde divné – lijete vodu do jedné dírky a voda vytéká z druhé, jak to? 🙂 I mně to připadalo divné a přiznám se, že prvních pár výplachů jsem pro jistotu absolvoval ve vaně, protože jsem byl dost nemotorný. Musíte si na to přijít sami. I já jsem rychle přišel, jak na to, a teď nemám problém udělat džala nétí v košili:)

Jaký roztok si mám připravit?

Pro vyplachování se využívá solný roztok – do vlažné pitné vody nasypeme kousek soli, tak půl čajové lžíce. I když postačí obyčejná (ale čistá) kuchyňská sůl, já využívám mořskou sůl. Ale například epsomská sůl už pro mě byla moc agresivní, takže jsem ji nemohl používat. Na 220 ml postačí jedna odměrka soli.

V čem je konévka Neti Chakra při vyplachování nosu lepší než třeba obyčejná stříkačka?

Myslím, že rozhodující je optimální tvar konévky, velikost a tempo vyplachování. Na dobré vypláchnutí se skutečně hodí větší objem – přes 200 ml. Po naklonění konvice se totiž vytvoří stabilní a středně silný proud (to se vám stříkačkou nepodaří), který se žene vaší nosní dírkou. Přitom máte vše pod kontrolou – sílu proudu můžete regulovat nakláněním hlavy nebo konévky. Také hrdlo konvice umožňuje zacpat nosní dírku od vzduchu a vytvořit tak prostor pro jednostranný tlak vody.

Jak se mám o konévku starat?

Berte ji jako pomůcku osobní hygieny. Nedělte se o ni (tak jako se nedělíte o svůj zubní kartáček) a udržujte ji v čistotě, tak, aby byla vždy připravena pro další použití.

Není tak časté vyplachování nebezpečné?

Myslím si, že právě naopak. Je pro nás zcela přirozené. Vzpomeňte si, jak se cítíte na dovolené u moře. Váš nos je každý den v kontaktu se slanou vodou a vy se cítíte báječně, dobře se vám dýchá. S konvičkou pro vyplachování je to ještě lepší. Slaný roztok je jemnější než moře a navíc máte celý proces vyplachování plně pod kontrolou (ne jako když vás kamarád v moři nečekaně potopí :).

Konévka Neti Chakra na výplach nosu (jógové džala nétí) – tradiční pomůcka pro moderního člověka

492 Kč

Objednej u partnera

Recenze