Následuj své sny – když to dokázali oni, dokážeš to taky! Příběh o splněném snu fotbalových šampiónů z thajské vesnice uprostřed moře

Publikováno uživatelem

Jak už to chodí, ty nejinspirativnější lidské příběhy, které vám dodají obrovské povzbuzení, si vás někdy prostě najdou samy. A často v okamžiku, kdy to nejméně očekáváte. Přesně takovým byl pro nás příběh o splnění jednoho velkého snu chudých kluků z thajské rybářské vesnice Ko Panyi, do níž jsme nedávno zabloudili zcela náhodně.

Vesnice Ko Panyi na první pohled vypadá jako docela nudná rybářská osada. Přesto ukrývá příběh, který dnes inspiruje celý svět. V této vesnici postavené na moři (doslova) totiž kupodivu není sportem číslo jedna rybolov, a dokonce ani závody rybářských člunů, ale… fotbal. Fotbal ve vesnici postavené na kůlech uprostřed moře? To bychom ještě uvěřili. Ale že fotbalové mužstvo muslimských rybářů z této vesnice sbírá na thajské pevnině trofeje, to už znělo příliš ulítle.

Ale je to tak. A to ještě není všechno.

FILTRUJ VODU BEZ PLASTŮ

s Binchio aktivním uhlím špičkové kvality, které absorbuje z vody chlór a další nečistoty. Udělej další krůček pro zdravější planetu.

Zjistit více

Po skončení našeho dobrovolnictví v retreatovém centru Samma Karuna na thajském ostrově Koh Phangan jsme chtěli chvíli cestovat a objevovat krásy jižního Thajska. Tak se do našich plánů dostala i plavba po národním parku – zálivu Ao Phang Nga.

Den před plavbou jsem si chvíli googlil, co zajímavého (kromě marketingového krále zálivu – ostrova Jamese Bonda) můžeme cestou vidět. Na cestovatelských blozích se objevovaly znova a znova obrázky z vesničky Ko Panyi postavené na moři, kde už více jak dvě stě let bydlí téměř výlučně muslimské rybářské rodiny.

Na druhý den náš člun po téměř hodince strávené v bludišti mangrovníkových lesů konečně vyplul do otevřeného zálivu. A nám se naskytl pohled na nezvyklou scenérii – před námi se rýsovala malá osada tvořená množstvím všelijak poslátaných domečků stojících na kůlech.

Všude kolem vesnice Ko Panyi se nacházely jenom mangrovníkové lesy, moře a ikonické vápencové útesy, které jsou symbolem thajského pobřeží.

Otočil jsem se k našemu průvodci (nebo možná lépe řečeno, řidiči člunu, jelikož tento thajský chlapík anglicky uměl jenom „halloo“, což také používal pokaždé, když nám chtěl během plavby ukázat něco zajímavého) a ukazovákem a prostředníkem jsem mu naznačil pohyb, jako když někdo kráčí, a pak jsem ukázal na vesnici. Průvodce souhlasně kývnul, jakože „neboj, jdeme se tam podívat“.

Cestovatelé, kteří psali o Ko Panyi jako o malebné vesnici, asi nešli dál než k restauracím na přístavním molu. Nám se idylka romantické vesničky obklopené krásnou přírodou rozplynula již po několika vteřinách po vystoupení z člunu. Vystřídala ji nepříjemná realita všudypřítomné špíny, nepořádku a zápachu.

Ko Panyi

Uvnitř vesnice Ko Panyi.

Na tak malou osadu bylo skutečně ohromující, že všude kolem pobíhalo množství malých dětí. V duchu jsme se polekali představě rodinného života v Ko Panyi. Jaké to asi je trávit monotónní dny uvíznutí uprostřed moře v osadě, kde se nedá nic moc dělat a také se nic moc neděje? Každý den musí být vesměs stejný. Rozdíl je asi jenom v tom, že jste dnes ulovili o pár ryb méně než včera… nebo o pár krevet více… nebo prodali o jeden suvenýr více…

Za chvíli jsme ale zjistili, že Ko Panyi je něčím zcela výjimečná.

Plovoucí fotbalové hřiště

Když jsme zabočili z uličky plné krámků s nejrůznějšími rybími výrobky a suvenýry do postranní uličky vedoucí k malé mešitě, narazili jsme na směrovku s nápisem „plovoucí fotbalové hřiště“. To nás docela zaujalo, tak jsme se rozhodli hřiště vyhledat. Přešli jsme kolem mešity, obešli několik polorozpadlých baráků a pak jsme skutečně na hladině vody zahlédli fotbalové hřiště.

Plovoucí fotbalové hřiště v Ko Panyi.

Další hřiště jsme pak objevili před školou. „Fotbal si tu asi z nějakého důvodu ty děti oblíbily,“ napadlo nás. Pak jsme ale objevili další tabuli, jež objasnila vše. Fotbal v Ko Panyi není jenom zábavou pro děti. Tady trénují šampióni s pověstí, která je předchází až daleko za hranice Thajska…

Příběh fotbalových šampiónů z vesnice Ko Panyi

Vše začalo bláznivým snem rybářských kluků začít hrát doma fotbal. Asi tušíte, že cesta od myšlenky k činům vyžadovala hodně odvahy. Jejich „doma“ bylo totiž na moři.

Ale vlastně bude lepší, když se na celý příběh fotbalových šampiónů z Ko Phanyi podíváte sami. Jednou sám vidět je lepší než stokrát slyšet (nebo číst). O příběhu fotbalového týmu z Ko Phanyi byl totiž natočen krátký vtipný film, který je volně dostupný ke zhlédnutí.

Co si z tohoto příběhu vzít?

Příběh fotbalových šampionů z chudé thajské vesnice na moři v sobě nese silné univerzální poselství. Poselství pro každého uspěchaného Evropana, který přece „nemá čas“ uvažovat nad takovou věcí, jakou je plnění vlastních snů. Pokud jde o plnění snů, my Evropané máme tendenci vše zkomplikovat. Sami sebe a ostatní kolem přesvědčujeme, kolik toho musíme nejdřív mít a vědět, abychom mohli své sny, cíle a vize začít realizovat. Utvrzujeme se, že potřebujeme peníze, kapitál, vzdělání, know-how a také potřebujeme znát ty „správné lidi“. Kluci z Ko Panyi ale nic z toho neměli. Přesto si svůj sen dokázali splnit tak na 700 procent.

Ptám se sám sebe – co tedy vlastně měli?

Vytvořit z ničeho něco

Myslím, že jednoduše měli obrovskou odvahu nic neodkládat a hned teď začít dělat to, o čem snili. Právě jejich touha jít hned teď vstříc svému snu jim umožnila dělat doslova zázraky.

Postavit svépomocně fotbalové hřiště přímo na moři. A pak na tom poslátaném hřišti tvrdě trénovat naboso, i když jim míč pořád padal do moře a každý pohyb klouzal. A nakonec vítězit na pevnině. Dát pocit hrdosti svým sousedům. Proslavit svou vesnici ve světě. Dát všem budoucím návštěvníkům vesnice silnou inspiraci k plnění vlastních snů…

Napadá mě, že vlastně není až takovým kumštem plnit si své sny, máme-li pro tento účel k dispozici neomezené zdroje (materiální, časové, lidské…).

Mnohem větším kumštem je zkoušet plnit si sny v opačném případě – když jsou naše zdroje omezené (a my se přesto rozhodneme nějak své sny realizovat, ať už to v dané chvíli vypadá jakkoliv bláznivě). V takových situacích musíme vynaložit obrovskou kreativitu a vnitřní sílu, abychom postupně vytvořili „z ničeho něco“.

A když se nám nakonec sen přece povede proměnit v realitu, je to jako takový malý zázrak…

Třeba jako v příběhu synů rybářů, kteří se koncem osmdesátých let rozhodli, že začnou hrát fotbal doma, v Ko Panyi. Hřiště postavili svépomocně ze starých kousků dřeva a zbytků rybářských člunů. Poté, co to na jednom turnaji dotáhli až do semifinále, se všichni vesničané zapálili pro jejich projekt. Společně postavili zbrusu nové hřiště. Od roku 2011 patří Panyee FC mezi nejúspěšnější fotbalové kluby pro mládež v jižním Thajsku a chlapci, kteří postavili ve vesnici Ko Panyi první hřiště v roce 1986, jsou dnes muži. Jejich příběh byl zfilmován a dokonce uvedl do života ústřední vizi kampaně thajské TMB banky – Make THE Difference.

koh-phanji-make-difference

Příběh fotbalových šampiónů z vesnice Ko Panyibyl zfilmován a dokonce uvedl do života ústřední vizi kampaně thajské TMB banky – Make THE Difference.

Čas pro důležité otázky

Čas kolem Vánoc je úplně ideálním obdobím, kdy se můžete zastavit, udělat si pohodový večer a… chvíli snít.

Zkuste to celé pojmout tvořivě. Zapněte si oblíbenou hudbu. Vezměte si papír a tužku. Namalujte si své plány pro plnění snů v příštím roce!

Tady je pár otázek, které vám můžou pomoct začít:

  • Kolik snů jsem si splnil(a) tento rok?
  • Kolik snů jsem se pokoušel(a) splnit si tento rok?
  • Může moje cesta k plnění snů zároveň nějak pomoct vylepšit svět?

My si své plány pro plnění snů vytváříme třeba takto.

Jak v naší oblíbené knížce Umění žít nekonvenčně napsal spisovatel a podnikatel Chris Guillebeau: „Ať už jsou vaše sny jakékoliv, naučte se brát je velmi, velmi vážně.“

Připadají vám vaše sny bláznivé a „nerealistické“? Pak si vzpomeňte, co jednou řekl Steve Jobs:

„Právě ti z nás, kteří jsou dostatečně blázniví, aby se dokázali přesvědčit, že můžou změnit svět, jsou ti, jímž se to nakonec povede.“

Několik dalších zajímavostí o vesnici Ko Panyi a jejím fotbalovém týmu:

  • Fotbalový tým „Panyee FC“ prý dodnes zvítězil v 7 regionálních mistrovstvích Thajska a patří mezi uznávané thajské fotbalové kluby.
  • Dle Wikipedie dnes ve vesnici Ko Panyi bydlí asi 360 rodin a má 1 685 obyvatel. Všechno jsou to potomci 2 muslimských rodin, které sem doputovaly ještě v 18. století z Malajsie. (Nám se tak velký počet obyvatel zdá neuvěřitelný vzhledem k „velikosti“ vesnice. Je ale pravda, že dětí byly plné uličky!)
  • Vesničané si dnes hodně přivydělají díky turismu. Množství thajských cestovek, které nabízejí okružní plavby národním parkem Ao Phan Ngha, totiž zařazuje do programu krátkou zastávku v této rybářské vesnici.

Chcete-li se o plovoucím fotbalovém hřišti dozvědět ještě více, určitě doporučuji zhlédnout vydařenou epizodu ze série Unisport World Tour, v níž tým značky Unisport objevuje fotbalovou kulturu na ostrůvku Ko Panyi.

/
Přečteno 528 x

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *