Nová Země od E. Tolleho: poznejte lépe své ego a okuste vědomý život

Publikováno uživatelem

Pokud bychom se pokusili zodpovědět otázku, po čem prahne naše srdce, u většiny populace by vyhrálo štěstí, radost a klid. Přesto je v mnohých lidech něco, co potřebuje být živeno konfliktem a dramatem. Něco, co touží v konfliktech vítězit a mít pořád pravdu. Dle Eckharta Tolleho tyto potřeby vyvěrají z ega a egoistické mysli.

Rádi kritizujeme a odsuzujeme jiné, protože nám to dává pocit, že jsme lepší a hodnotnější než oni.“

To však neznamená, že lidské ego je zlé. Je jen nevědomé.

FILTRUJ VODU BEZ PLASTŮ

s Binchio aktivním uhlím špičkové kvality, které absorbuje z vody chlór a další nečistoty. Udělej další krůček pro zdravější planetu.

Zjistit více

O autorovi knihy Nová Země

Eckhart Tolle je jedním z nejznámějších spirituálních učitelů a řečníků dnešní doby. Ve svých 29 letech prošel hlubokou transformací, která udala jeho životu nový směr. Následující léta věnoval integraci a prohloubení vlastní transformace, o kterou se později rozhodl podělit ve svých knihách. Jeho kniha Síla přítomného okamžiku se stala světovým bestsellerem, který byl přeložen do 33 jazyků. Neméně významnou knihou je Nová Země, ve které autor popisuje lidské ego a jeho touhu identifikovat se s formami. Jde o knihu, ve které každý člověk nalezne množství odpovědí, bez ohledu na to, jakou životní etapou prochází.

Tolleho učení již ovlivnilo životy statisíců lidí po celém světě, kterým se díky jeho vhledům povedlo nalézt vnitřní klid a naplnění ve svém životě.

tolel

Poznejte jádro ega

Eckhart Tolle v knize Nová Země vysvětluje, proč se ego člověka tak rádo ztotožňuje s nejrůznějšími předměty a emocemi.

Jaké jsou tedy nejčastější způsoby identifikace našeho ega s formami?

  • Ztotožňování se lidského ega s hmotnými věcmi

Jak souvisí všudypřítomná spotřeba s egem? Odkud vychází vnitřní potřeba většiny jedinců hromadit hmotné věci? Již jako malé děti odvozujeme svůj pocit radosti od hraček, které pak v dospělosti měníme za auta, módní oblečení nebo technologie. Nakupujeme nové věci a pořád v nich zkoušíme hledat sami sebe, no nikdy neuspějeme.

Často si vlastně nekupujeme samotný produkt, ale vylepšení své osobnosti. S designérskými značkami si v první řadě kupujeme kolektivní identitu. Pokud nedokážeme vnímat vlastní živost, pak se snažíme naplnit svůj život předměty.

Autor přiznává, že v naší realitě jsou hmotné věci nezbytné a tvoří neodmyslitelnou součást každodenní reality. Věci kolem nás jsou výsledkem práce lidí, jsou součástí mnohých životních příběhů, a proto bychom si jich měli vážit. Pokud je však vnímáme jako nástroj uspokojení vlastního ega, nikdy nepochopíme jejich skutečnou hodnotu.

Eckhart Tolle v knize Nová Země přirovnává konzumní trend dnešní společnosti k nemoci.

Ustavičná honba za stále větším bohatstvím a růstem je projevem poruchy nebo spíš choroby. Je to úplně stejná porucha jako porucha rakovinou postižené buňky, jejímž jediným cílem je růst, bez ohledu na to, že při tom zahubí organismus, kterého je součástí.

  • Ztotožňování se lidského ega s tělem

Všichni to známe – stačí se podívat kolem sebe a vnímat, jak mocná je posedlost vzhledem v naší kultuře. Rádi se porovnáváme a soudíme, kdo je hezčí, svalnatější nebo víc trendy. Od těchto kritérií odvozujeme svou vlastní hodnotu. Jak silný je však pocit méněcennosti, který dřímá na pozadí těchto úsudků?

Pokud pochopíme, že ego pořád inklinuje k dosažení nějaké formy, můžeme získat unikátní pohled na svou touhu po fyzické dokonalosti.

Ego vzniká, když váš pocit ‚já jsem‘ splyne s jakoukoliv formou. To je chvíle, kdy zapomínáme na Bytí, a vzniká falešná představa o oddělenosti.

3 nejčastější role, v nichž můžete spatřit ego

  • Zloduch

Když ego necítí dostatek obdivu a pozornosti, začne si vynucovat pozornost negativním způsobem. Například provokováním jiných lidí nebo (ne)vědomým ubližováním. Jeho motorem je emoční bolest nebo trauma z minulosti. Krajním způsobem jsou patologické formy chování, jejichž jasným vzkazem je: „Prosím, všimněte si, že existuji, že nejsem bezvýznamný.“

  • Oběť

Tu samou identifikaci ega nacházíme u stále nemocných lidí. Mnozí se natolik ztotožňují se svými nemocemi, že se jich nemůžou vzdát, protože v nich vidí svou identitu, svou roli oběti. Proč by se člověk (ego) chtěl ztotožnit třeba s rolí oběti? Protože alespoň tak cítí, že je někým. Pořád si může stěžovat, kritizovat, litovat se a namlouvat si, jak mu vše kolem nespravedlivě ubližuje.

  • Milenec

S egem se běžně potkáváme ve vztazích. Důkazem je množství ztroskotaných vztahů, v nichž lásku vystřídal souboj ega. Lidi mají strach ukázat se v pravém světle a raději v rámci partnerství hrají různé hry. Vše jen proto, aby získali pozornost člověka, od něhož očekávají, že se stane zárukou jejich štěstí. To, co nazýváme láskou, je často posedlost a závislost, která se v průběhu vteřiny může změnit na nenávist.

y3l_zqaw9wo-brooke-cagle

Pokud se nám podaří získat nadhled nad skrytými potřebami vlastního ega, naše vztahy můžou nabrat zcela nový, mnohem více naplňující rozměr.

Co se v knize Nová Země dozvíte?

  • Co je jádro bolesti a proč nám brání v pocitu štěstí
nova-zem

Eckhart Tolle, Nová Země

Každý z nás má ve svém energetickém těle různě velké jádro bolesti. Právě proto někdy propadneme negativním myšlenkám nebo nás přitahují dramatické mezilidské vztahy.

To je důvod, proč negativní zprávy v médiích pořád chytají masy lidí za srdce. Proč si lidi (nevědomě) programují vlastní životní dramata a vyhledávají je v seriálech. Proč většina lidí zaměřuje svou pozornost na negativní věci, které se jim v životě dějí, a přehlíží ty drobné každodenní radosti. Jádro bolesti zkrátka touží být živeno, a to i na úkor našeho pocitu štěstí.

Čím dřív si uvědomíte tuto temnou stránku sebe sama, tím snadněji získáte vyrovnanou mysl. I vaše mysl může být zdrojem pohody a radosti, nikoliv tvůrcem dramat.

  • Proč objevit Radost z Bytí

Jak říká Eckhart Tolle, jádro bolesti a negativita, kterou přitahuje, je něčím, co nás jako lidstvo ničí zevnitř. Pokud se naučíme radovat z přítomnosti, ze samotného bytí, nalezneme mnohem trvalejší zdroj vnitřního naplnění. Představte si, jaké by to bylo těšit se ze života každý den, i když se nic „velkého“ zrovna neděje. Většina lidí si pocit štěstí spojuje s formami, a tak se jim jednoduše stává, že se cítí šťastní jen občas. Třeba 2 týdny v roce, které tráví na dovolené…

Lidi věří, že štěstí je závislé na tom, co se okolo nich děje –jejich pocit štěstí je závislý na formách. Nechápou, že to, co se děje, je nejnestabilnější věc ve vesmíru.

  • O čem je vědomé rodičovství

Pokud vychováváte děti nebo je zatímjen toužíte v budoucnosti mít, pak byste neměli přehlédnout jednu z nejpoutavějších kapitol knihy Nová Země – Vědomé rodičovství.

1

Pokud se naučíme radovat z přítomnosti, ze samotného bytí, nalezneme mnohem trvalejší zdroj vnitřního naplnění.

Připojte se k Nové Zemi

Pokud budete číst slova Eckharta Tolleho pozorně, poznáte opět kousek svého nitra. Jak píše E. Tolle, již v průběhu čtení můžete podstoupit vnitřní proměnu. Ačkoliv se tato slova mohou jevit jako odvážné tvrzení, věřte, že kniha Nová Země změní perspektivu, z níž se díváte na sebe sama.

Pokud se vám podaří pochopit podstatu ega a přesáhnout ho, ve vašem životě se začnou dít zajímavé změny. A vy se postupně stanete součástí Nové Země. Nová Země je vize prostoru, v němž lidé žijí mnohem víc vědomě, nikoliv v zajetí vlastního ega.

Hlas ega neustále narušuje přirozený stav těla, kterým je zdraví a pohoda. Téměř každý člověk žije neustále pod tlakem, nikoliv proto, že je ohrožen vnějšími faktory, ale spíš tlakem své vlastní mysli.

/
Přečteno 1 510 x

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *