O léčivé síle medicinálních hub i zenovém buddhismu s Pavlem Štěpkou, zakladatelem značky Superionherbs.cz

Publikováno uživatelem

S produkty od značky Superionherbs.cz máme s manželkou pozitivní zkušenosti. Je několik důvodů, proč jsme já i manželka jejich zákazníky. Tím, co nás oslovilo již při prvé návštěve online obchodu, byl autentický příběh zakladatele značky a ředitele obchodu, Pavla Štěpky. Pavel většinu míst, odkud pocházejí produkty Superionherbs, sám navštívil. Jeho bohaté osobní zkušenosti a vědomosti o léčivých houbách i adaptogenních rostlinách z Asie nám dodávají dobrý pocit, že nekupujeme nějaký „fake“ či doplňek s minimem účinné látky, ale naopak kvalitní produkty od lidí, kteří oboru opravdu rozumějí. Tento předpoklad podporuje i množství zkušeností uživatelů publikovaných na webu Superionherbs.cz, které jsou přehledně rozdělené dle jednotlivých produktů.

Webové stránky Superionherbs.cz jsou edukačně bohaté, což opravdu oceňujeme. Zákazník hned po příchodu do online obchodu najde videa o jednotlivých medicinálních houbách či návody, jak má postupovat při výběru produktu tak, aby co nejlépe odpovídal jeho/jejím potřebám. Návštěvníka jistě potěší i pestrý blog, který není psán v bezduchém korporátním stylu „abychom tam něco měli, stejně to nikdo nebude číst“, ale odráží snahu poskytnout další hodnotu navíc.

V tomto rozhovoru jsme se s Pavlem pobavili o tom, jak a proč si léčivé houby s Asie získaly jeho zájem, probrali jsme výhody konzumace hub. Jelikož se Pavel se zanícením věnuje bojovým uměním a zenové životní filosofii, dotkly jsme se i těchto témat. V interview najdete jeho oblíbený zenový koán,

FILTRUJ VODU BEZ PLASTŮ

s Binchio aktivním uhlím špičkové kvality, které absorbuje z vody chlór a další nečistoty. Udělej další krůček pro zdravější planetu.

Zjistit více

Z našeho společného rozhovoru se kromě jiného dozvíte:

  • – co dělá medicinální houby výjimečné např. oproti „běžným“ houbám, které rostou v našich lesích,
  • – Pavel srovnává působení léčivých hub a bylinek,
  • – které medicinální houby se hodí jako doplněk výživy pro aktivní sportovce (na regeneraci, odbourání únavy, zlepšení výkonu atd.),
  • – jak Pavel praktikuje v každodenním životě filozofii zenu

a mnoho dalšího.

Kdo je Pavel Štěpka

O přírodní medicínu se zajímá aktivně od mládí. Mezi jeho dalši zájmy patří zenový budhismus a bojová umění. V roce 1993 se podílel na založeni SEZA – Středoevropská zenová asociace a aktivně se podílel na její činnosti a rozvoji více než deset let. V letech 2003 až 2009 díky osudu pravidelně navštěvoval jihovýchodní Asii – Indii a Čínu. Indická Bombaj se na osm let stala jeho druhým domovem.Mezi jeho koníčky patří brazilské jiujitsu, kayaking, windsurfing, šachy a překládání duchovní literatury.

I. O medicinálních houbách

Jak a kde jste se seznámil s léčivými hubami a rostlinami, které najdeme v nabídce Superionherbs.cz?

To už je mnoho roků zpátky. Nějak okolo roku 2003 jsem začal poměrně často navštěvovat Asii. Poprvé jsem je vyzkoušel v Indii a postupně jsem se pátráním dostal přes pěstitele v Indonésii až do Číny, kde pěstují Duanwood Red Reishi.

Jaké inspirace pro život či podnikání jste si odnesl z pravidelných cest jihovýchodní Asií, Indií a Čínou?

Většina asijských zemí pořád trpí značnou chudobou. Když to člověk vidí na vlastní oči, tak se mu to dost často připomíná v okamžicích kdy si tady v Evropě stěžuje na různé banality. Indie to je tak trochu jako jiná planeta. Člověk by tam musel žít mnoho let, aby to pochopil 🙂

V čem jsou vlastně medicinální houby výjimečné oproti „běžným“ houbám, které rostou v našich lesích?

Obsahují specifické látky, které blahodárně působí na lidské tělo.

Důležitým pojmem pro objasnění fungování vysoce účinných medicinálních hub a rostlin jsou „adaptogeny“. Mohl byste našim čtenářům stručně vysvětlit tento pojem?

Adaptogen je pojem, který vytvořil ruský vědec Nikolaj Lazarev, Jde o rostliny, které dokáží zvyšovat odolnost proti vnějším vlivům a adaptovat se na ně. Za adaptogen jsou považovány především přírodní látky, které pomáhají vyrovnat psychický i fyzický stres a současně nemají nežádoucí účinky. O adaptogenech se ví v Číně a Indii už tisíce let. Mezi adaptogeny patří třeba housenice čínskálesklokorka lesklávitánie snodárnážen-šen pravý a žen-šen americký.

Máte nějaké silné osobní zkušenosti s léčivými hubami a rostlinami?

Pro silnou osobní zkušenost by asi člověk musel experimentovat s halucinogeními houbami 🙂

Co vás tedy přivedlo k myšlence rozběhnout značku superionherbs.cz?

Založení značky Superionherbs byla souhra mnoha okolností a událostí. Já jsem sám už v té době (2013) užíval léčivé houby řadu let. Měl jsme kontakty v Asii a věděl kde získat extrakty z kvalitně pěstovaných hub. Léčivé houby postupně harmonizují a opravují organismus

Vyznáte se i v bylinkářství a našich, lokálních, bylinkách? Jak byste srovnal působení léčivých hub a bylinek?

Tak nějak základně se vyznám. Všeobecně se dá říci, že užívání medicinálních hub je bezpečnější než užívání bylinek.

Extrakty z hub můžete užívat dlouhodobě a jsou vhodné skoro pro každého. U léčivých bylinek je to složitější mají více kontraindikací a většinou není vhodné je užívat dlouhodobě.

Není mnoho produktů, které doplňují JIN, aniž by zároveň neoslabovaly jiné orgány. Jednou z výjimek je Cordyceps. Protože Cordyceps obsahuje jak jinovou, tak i jangovou složku, může být užíván na rozdíl od většiny rostlin dlouhodobě.

II. O osobních cestách

Vypadá to tak, že důležitou roli ve vašem životě má zenový buddhismus. Dokonce jste se podílel na založení a činnosti Středoevropské zenové asociace. Jak jste se dostal k zenu? Jak praktikujete filozofii zenu v každodenním životě?

K zenu jsem se dostal někdy v roce 1993 kdy jsem na jedné přednášce potkal zenového mnicha Gregoire Debaillyho. Začal jsme navštěvovat jeho čerstvě založené zenové dojo v Praze – tenkrát to byl vlastně malý pronajatý pokoj v jednom vinohradském bytě kde se nás scházel okolo pěti lidí.
Základem praxe toto zenu je sezení ZAZEN.

Pokud praktikujete zazen, tak se dá říct, že ten duch zenu (nebo zenová filosofie) se přirozeně dostane do každodenního života.

Máte nějaký svůj oblíbený zenový koán?:-)

V sotozenu se koany nepoužívají, protože samotný život je vlastně koanem. Nicméně mám rád jedno zenové rčení: „Život je odraz měsíce v kapce vody padající ze zobáku letícího vodního ptáka.” Normálně když by člověk chtěl vyjádřit, že něco trvá okamžik, tak by třeba použil třeba tu kapku padající ze zobáku vodního ptáka. Ale tohle zenové rčení to jakoby umocňuje na druhou a mluví o odrazu měsíce na padající kapce. Je z toho patrná snaha opravdu zdůraznit naprostou pomíjivost života a a zároveň snahu motivovat k nepromarnění toho okamžiku.

Tohle zenové rčení to jakoby umocňuje na druhou a mluví o odrazu měsíce na padající kapce. Je z toho patrná snaha opravdu zdůraznit naprostou pomíjivost života a a zároveň snahu motivovat k nepromarnění toho okamžiku.

Dle informací na webu Superionherbs.cz se věnujete i překládání duchovní literatury.  Můžete sdělit tři vaše oblíbené knížky z této oblasti?

I am that  je kniha rozhovorů s indickým mudrcem Nisargadatta Maharaj. Hřích a vina od Rameše Balsekara a Shobogenzo od japonského zenového mistra Dogena.

Jaká bojová umění praktikujete a proč?

Cvičím brazilské jiujitsu, což je úplový sport který s vyvinul z juda. Je velmi komplexní, zlepšuje přirozeným způsobem pohyblivost celého těla a má i zajímavé psychologické působení. Je kontaktní a přitom se nepoužívají údery, ale submise, což vnímám také jako výhodu.

Můžete jako sportovec doporučit, které medicinální houby se hodí právě jako doplněk výživy pro aktivní sportovce (na regeneraci, odbourání únavy, zlepšení výkonu atd.)?
Z medicinálních hub bych pro sportovce doporučil Cordyceps a He Shou Wu. Pro regeneraci a ochranu kloubů by se dal použít Curcumin a Boswelin – oba nabízíme výhradně ve phytosomální formě pro maximální vstřebatelnost.

III. O životě

Co pro vás znamená – dle vašich vlastních životních zkušeností – být zdravý?

Cítit se dobře po fyzické i psychické stránce.

Co dle vás znamená žít dobrý život?

Tak to opravdu těžko nějak definovat.

Navíc tahle otázka předpokládá, že jsme strůjci svého osudu. Ale ve skutečnosti svůj život nežijeme, ale spíše jsme žiti životem. Tedy my nežijeme život, ale život nás žije.

Zní to krkolomně, ale to, co říkají mudrcové tisíce let, potvrzuje současná věda čím dál více. Snad by se dalo říct, že uvědomit si tenhle základní fakt, znamená žít dobrý život.

Jakým projektům se aktuálně věnujete?

Nic zvláštního. Vylepšujeme firemní procesy, připravujeme nové produkty. Za posledních několik let se toho podařilo docela hodně, a tak se taky teď přes léto snažím nějak aktivně odpočívat.

/
Přečteno 954 x

Komentáře 2

  1. S pánom Pavlom Štěpkom mám dve spoločné „lásky“: Zen Budhizmus a alterna-tívnu medicínu – som lékár, psychiater. Vyskúšal som za posledné roky na sebe
    cca 50 preparátov – asi u 1/3 som nepozoroval žiadny efekt (po 15 rokoch každo-denného cvičenia jógy môj organizmus zaznamená pozitívny alebo negatívny efekt aj malého množstva cudzorodej látky. Bohužiaľ žiadny preparát naturálnej medicíny mi nezmiernil bolesti pri dg: distálna symetrická polyneuropatia pri chronickej borelióze, kvôli ktorej som bol invalidizovaný, boli mi ordinované aj opiáty, ktorých som sa svojpomocne zbavil. Slovenskí medicínski šamani mi diagnostikovali ďalších 6 chorôb, ktoré sa ukázali ako virtuálne. Pomerne neskoro som zaznamenal svoj hlavný problém: výrazné degeneratívne zmeny chrbtice pri osteoporóze. Za mi kuriér privezie preparát Osteoplan. Vedeli by ste mi poradiť v tomto smere?

  2. Křováci z Kalahári tvrdí, že jsme sen , kterému se zdáme. Tao te ting,Božská komedie, Kosmická hra, Bible,Védy, Upanišady, Epos o Gilgamešovi…Vše ukazuje jedním směrem a to, že bůh stvořil člověka k obrazu svému, ne prasete, páva, sysla či hyeny. Pohodlně se usaďte do křesla a sledujte božskou komedii, nezaujatý divák se vždy baví, nejlépe. Levou rukou Jang držím otce nebesa, pravou Jin matku zemi. Nebeská svatba : člověk je spojovací článek. Duše je androgynní. Houby jsou vrchol lidské stravy. Nejradši mám Chagu a Golden teacher.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *