Obsah a lidé, kteří revitalizují naše pohledy na zdraví, osobní rozvoj i ekonomiku.

Jedno místo

Po krátkém pohledu na naše články tě jistě nepřekvapí, že hlubší zdraví, osobní rozvoj, ale i snaha o nalezení smysluplného způsobu, jak pracovat a (zdravě) podnikat, jsou hodnoty stojící v centruzena našeho životního stylu. Jsou tím, co nás zajímá, nad čím uvažujeme, čím žijeme.

Vlastně si myslíme, že o těchto třech oblastech by měl během života intenzivně přemýšlet každý moderní člověk (když už se o nich téměř nic nedozvíme na školách…;-)). Poté, co jsme my skončili naši pouť v školství a vpluli do světa, jsme si ale naplno uvědomili, že takový názor většina lidí z našeho okolí nesdílí.

Většina našich známých vlastně odkládá péči o své zdraví na neurčito. Existující zdravotní problémy by se jen málo z nich odvážilo řešit „alternativním“ (celostním a nefarmaceutickým) způsobem. Osobní rozvoj a sebepoznání berou jako něco, co zajímá hlavně lidi, kteří během dne nejsou dostatečně „busy“ a večer „nemají nic lepšího na práci“. A asi tušíš, že modely trvale udržitelného, nebo dokonce spirituálního podnikání (…?) jsme s nimi také nemohli probírat v živé diskusi… 🙂

To nás přimělo k myšlence začít poznávat lidi, kteří mají na zdraví, osobní rozvoj i prosperitu podobný názor, jaký máme my.

Tak jsme začali chodit na místa, kde jsme se mohli potkat s lidmi, kteří učí jiné lidi, jak získat vyšší vitalitu. Lidmi, kteří vysvětlují, jak efektivně pracovat na své mysli. Lidmi, kteří umějí poradit druhým, jak (a proč) najít v životě větší rovnováhu. Lidmi, kteří umějí hezky pojmenovat důvody, proč hledat práci s hlubším smyslem, posláním. Také jsme mluvili s mladými lidmi, jako jsme my, kteří podnikají jinak. V podnikání je pro ně stejně jako zisk důležité usilovat o zlepšení prostředí, v němž žijí. To vše nás nesmírně inspirovalo.

A tak nám napadlo, že by bylo skvělé, kdyby existovalo jedno místo, kde bude možné takové lidi „potkat“. Přečíst si jejich příběh a články. Zarezervovat si jejich lekce a semináře. Koupit jejich produkty. Nebo jim prostě jenom tak napsat…

No a přesně takovým místem nyní může být Spiritual-Planet.cz…

Jedna vize

A proč chceme na jednom místě sdružovat lidi jak z prostředí „jemnějších well-being oborů“, tak lidi z oblasti byznysu?

Možná na první pohled dost odvážná kombinace. Možná by bylo jednodušší vytvořit komunitu lidí s úplně stejným zaměřením (jóga, jeden výživový směr, jeden pohled na úspěch).

To by nás ale až tak nebavilo…:) To je první věc. A taky jsme přišli na to, že my sami velmi rychle procházíme různými životními fázemi, v nichž potřebujeme různé možnosti rozvoje.

Hlavně jsme ale přesvědčeni, že jedině rozmanitá komunita může přinést ten nejobjektivnější pohled na to, co znamená žít kvalitní život v moderním světe. Jedině rozmanitá komunita může vnést tu správnou vitalitu do stereotypních názorů na zdraví, osobní rozvoj i bohatství.

Lektoři i spirituální podnikatelé společně v rámci jedné komunity přinášejí vyvážený pohled na osobní rozvoj. Lektoři, terapeuti a jiní wellness kouči pomáhají hlavně v individuálním rozvoji zdraví a osobnosti člověka. Spirituální podnikatelé jsou zase perfektní ukázkou toho, že osobní rozvoj funguje. Že se může u jednotlivce promítnout do pozitivního ekonomického jednání, které ovlivňuje široké okolí (komunitu).

Nejdůležitější ale je, že je všechny spojuje jedna vize. Ukazují nám svým vlastním příkladem cesty, jak žít vitálnější život, jak v životě rozvíjet svou osobnost udržitelným způsobem, jak objevit svůj vlastní originální příběh či poslání.

Je na každém z nás, aby si vybral, která cesta mu nejvíc vyhovuje, a inspiroval se…

photo-1441716844725-09cedc13a4e7

Pokud sdílíš stejný pohled, přidej se k nám jako hledač, lektor nebo spirituální podnikatel. Čím víc nás bude, tím víc pozitivní inspirace společně vytvoříme!

A níže si můžeš přečíst ještě něco víc o tom, proč považujeme za důležité revitalizovat tradiční a stereotypní pohledy a přístupy na „trio“ zdraví, osobní rozvoj a ekonomika.

I. Proč chceme přispět k revitalizaci pohledů na zdraví?

Myslíme si, že uspěchaný západní svět standard očekávání ohledně toho, co znamená být zdravý, spíš úspěšně snižuje, než zvyšuje.

 • Proč se lidé kolem padesátky navzájem utvrzují, že vysoký tlak, cholesterol a bolesti zad tak nějak k tomuto věku už patří…?
 • Proč jsme měli mladé kolegy, kteří považovali za úžasně cool, že kvůli pracovnímu tempu nemůžou usnout a že musí brát tabletky na spaní?
 • Proč mladí lidé neočekávají od zdraví víc a vlastně jim stačí, když je pořád neotravuje choroba…?

 

Happy office worker high on caffeine. Notes in the background. Too much work and too much coffee.

 • Vadí nám, že ty nejefektivnější metody pro dosažení úžasné vitality a kreativity na úrovni těla, mysli a duše se pořád považují za „alternativní přístupy“. Vadí nám, že o celostní přístupy ke zdraví se lidé začínají víc zajímat až v momentě, kdy pro ně představují poslední možnosti léčby. Přitom by to mělo fungovat přesně naopak – měli by být vnímány jako součást běžného životního stylu.
 • Na úrovni zdraví fyzického těla se nám rovněž nelíbí dogmatické přístupy jednotlivých výživových směrů razící jedinou zaručenou cestu ke zdraví bez zohlednění individuality každého jedince. Proto jsme se rozhodli přijít s vlastní alternativou – silně personalizovaným konceptem rozvoje fyzického zdraví na míru pro každého – konceptem Body intelligence.

Věříme, že pocit zdraví se neváže jenom na naši tělesnou schránku. K rovnováze a pocitu hlubokého zdraví vede jenom rovnoměrný rozvoj jednotlivce na všech čtyřech úrovních vědomí – na úrovni jeho fyzického těla, vitálního těla, mysli i pozitivní intuice. Úsilí o zdraví na všech těchto úrovních zcela jistě může přinést každému mnohem komplexnější, hlubší a radostnější rozměr prožívání života.

Potřebujeme jenom poznat TY správné vzory, které nás svým příkladem inspirují k hledání vyšší vitality a rovnováhy. Potřebujeme mentory, učitele a kouče, kteří nám poskytnou cenné informace, návody a hlavně systémy pro budování vitality a vyššího vědomí. 

II. Proč chceme přispět k revitalizaci pohledů na osobní rozvoj?

Každým dnem se zvyšuje množství a dostupnost kvalitních informací z oblasti osobního rozvoje. To je úžasné privilegium lidí, jako jsme my – moderní lidé žijící ve vyspělých ekonomikách západního světa (rozuměj lidi s připojením na internet a časem na surfování).

Myslíme si, že právě proto máme ne jenom právo, ale doslova i povinnost víc na sobě pracovat, víc dbát o zvyšování úrovně svého vědomí. Osobní rozvoj je něco, co si můžeme – na rozdíl od miliónů lidí z jiných částí zeměkoule řešících úplně jiné problémy – dopřávat pravidelně.

Důraz na rozvoj vědomí by mohl být právě onou charakteristikou, konečně tím správným trendem, který v budoucnu odevzdáme rozvojovým zemím.

Navzdory tomu, že asi nikdy nebylo jednodušší najít dobré informace z oblasti osobního rozvoje, si myslíme, že se sebevzdělávání v této oblasti pořád nedocenilo.

A když se lidé přece jenom začnou touto oblastí zabývat, jsou jim v našich končinách k dispozici hlavně takové stránky, které předkládají nudné a „komerční“ návody, jak dosáhnout jednoho „univerzálního úspěchu“.

business

Pořád ty samé rozhovory s lidmi, kteří „vědí co a jak“, protože jsou již dávno „za vodou“… V některých případech i doslovně – docela rychle nabírá na popularitě frajer s laptopem a drinkem na pláži, který si s klidným úsměvem při západu slunce sleduje, jak rychle mu rostou příjmy. Profily bohatých lidí, kteří si můžou „všechno dovolit“ a „už nic neřešit“. Dosažení materiálního bohatství je úspěchem. Ale není jediným druhem úspěchu. Finanční úspěch představuje jen velmi zjednodušený pohled na úspěch. A určitě by neměl být univerzálním cílem našeho snažení. 

Naším ideálem úspěchu je autentický člověk, který si uvědomuje (nebo intuitivně tuší), že je propojen se vším a všemi ve světě. A toto poznání (pocit) ho zavazuje. Rovněž mu ale dodává sílu dál na sobě pracovat. Má pocit, že svým přístupem dokáže hodně změnit, hodně udělat. Proto hledá způsoby, jak se živit tím, co považuje za své předurčení. Je užitečný a kreativní ve prospěch své komunity.

Takový životní styl není žádné scifi… My sami jsme v poslední době potkali skutečně hodně lidí, kteří k takové filozofii došli. Naučili se ji.

Od koho?

Lektoři a terapeuti z různých oblastí alternativní medicíny, lektoři spiritual-wellness cvičení, life-kouči a další profesionálové z různých oblastí osobního rozvoje svou práci nevnímají jako obyčejnou výdělečnou činnost. Touží se rozvíjet ve svém oboru, který je jejich vnitřní vášní. Znalosti, které jsou jejich hlubokou součástí, ochotně odevzdávají svým žákům. Pomáhají jim tak kráčet vstříc smysluplnému životu.

Tito profesionálové nás inspirují na naší vlastní cestě. Dle nás jsou nejlepšími učiteli toho, jak usilovat o komplexní osobní rozvoj a úspěch na míru. Proto chceme jejich příběhy a profily přinášet na našem portálu.

III. Proč chceme přispět k revitalizaci současné ekonomiky?

 Vadí nám přehnaný materialismus.

Nebaví nás jenom nečinně přihlížet, jak mainstreamový retailový byznys produkuje samé nesmyslné produkty pro spotřebitele. Produkty, jež nemají hlubší hodnotu. Produkty, které je nutné doslova protlačit masivním marketingem do širšího (pod)vědomí veřejnosti.

 • Proč mají lidé s dva roky starým modelem smartphonu pocit méněcennosti?

Také jsme přestali svými rozhodnutími podporovat modely neudržitelné spotřeby.

 • Proč tolik z nás volí místo jablka tropické ovoce dovezené z opačné půlky zeměkoule?
 • Proč na každý nákup využíváme nové plastové sáčky?
 • A proč tak rádi saháme po zbytečných produktech typu „selfie stick“, jež uspokojují uměle vytvořené, materiální potřeby (v tomto případě „potřeba“… prodloužení ruky pro…lepší fotku samého sebe? :/)?

selfie-stick-827879_1920

Vadí nám přílišná arogance a individualismus v ekonomice. Chybí nám naopak větší pocit propojení.

Jak je možné, že v chování jednotlivců, rodin až po státy je pořád vidět ten samý PARADOX – usilujeme o neustálý růst na planetě s omezenými zdroji. Proč jsme vlastně tolik posedlí (materiálním) růstem? Zvykli jsme si chtít víc věcí, než mají ostatní. Koní pod kapotou, nul na kontě, cm obvodu bicepsu, pokojů v bytě, certifikátů v CV-čku, titulů před a za jménem, likes pod fotkou, klientů, sales, návštěvnosti…

 • Proč je rozpínání firmy tím nejatraktivnějším cílem v podnikání?

Mrzí nás, že lidé usilují jak v profesionálním, tak i v osobním životě o rychle viditelný KVANTITATIVNÍ růst. Ale jen málokdy hledají KVALITATIVNÍ růst a (neviditelný) pocit propojení s komunitami, v nichž žijí (sousedství, čtvrť, město, krajina, planeta). Neinvestují do vztahů (ani se sebou ani s ostatními). Proto je jim tak nějak jedno, zda se těmto komunitám na denní bázi daří, nebo ne. Ani běžní podnikatelé ani běžní zaměstnanci nehledají způsoby, jak vrátit něco z toho, co jim jejich komunity dávají.

Vadí nám málo kreativity a NUDA v (mikro)ekonomice.

Proč většina mladých lidí po škole usiluje o stejný druh kariéry? Proč chce tolik mladých lidí začít šplhat po tom samém korporátním žebříku, po němž už před nimi vyšplhalo (a po nich vyšplhá) bezčetné množství lidí. Většině mladých lidí se po škole nechce nic originálního a prospěšného vymýšlet. Nehledají překvapení. Většina z nich se těší, když si umí přestavit, kde bude za deset let, už po kliknutí na tlačítko „careers“…

skyscraper-418189_1920

 • Proč tak mnoho lidí hledá předvídatelnou kariéru místo originality vlastních vizí?

Jak je možné, že kdysi jeden člověk dokázal jednou větou přimět celý národ k tomu, aby uvěřil, že lze za deset let dostat člověka ze Země na Měsíc?

 • Jak se zapálit pro „správné hodnoty“ a hodnotné projekty v práci, podnikání, ve své komunitě?
 • Kde najít vizi, která nás přesáhne…?

 Znova platí, že potřebujeme jenom poznat TY správné vzory, které nás svým příkladem inspirují k hledání pocitu většího propojení prostřednictvím své práce. Potřebujeme znát podnikavce, kteří vidí ve svých projektech poslání. Podnikavce, kteří svými každodenními akcemi mění komunity na lepší a zdravější místa.