Od nemoci k vyléčení: Jak harmonizovat energii páté čakry a obnovit správnou funkci štítné žlázy (2. část)

Publikováno uživatelem

V předcházejícím článku „Od nemoci k vyléčení: Čemu nás učí onemocnění štítné žlázy?“ jsme na štítnou žlázu nahlédli z perspektivy vitálního (energetického) těla. Jakým způsobem ale pracovat s energií páté čakry tak, abychom opět získali energetickou i hormonální rovnováhu?

1. Soustřeďte se na zlepšení komunikačních schopností

štítná žláza, vyléčení, pátá čakra

Upřímná komunikace je nástrojem pro harmonizaci energie v páté čakře.

Dejte si závazek, že v průběhu každého rozhovoru budete pečlivě sledovat své myšlenky a pocity a následně je vyjádříte. Buďte zcela upřímní a přímí. To je to nejdůležitější, co pro zprůchodnění energie v páté čakře můžete udělat – vyjádřit svoje skutečné pocity a myšlenky. Bez přibarvení, bez strachu, bez vnesené arogance nebo zlosti. Hlavně je vyjádřete v té nejčistší podobě a nenechávejte si je pro sebe. Nevypovězená slova vás budou zbytečně tížit a vy budete tu těžkost cítit v hrdle.

Nezapomínejte ale, že léčba 5. čakry cvičením přímého projevu nesmí jít na úkor empatií a umírněného projevu. Jinak vaše slova můžou snadno ublížit lidem kolem vás.

FILTRUJ VODU BEZ PLASTŮ

s Binchio aktivním uhlím špičkové kvality, které absorbuje z vody chlór a další nečistoty. Udělej další krůček pro zdravější planetu.

Zjistit více

Zápasíte s tím, že druhá strana by vaše upřímná slova snášela těžce? I navzdory těmto obavám svá slova nepřikrášlujte. Pamatujte, že každý člověk by se totiž měl naučit přijmout nejen slova pochvaly, ale taky oprávněnou kritiku. A navíc, každý z nás si vybírá svou reakci na vnější podnět.

Možná si pomyslíte, že na pečlivé sledování svých vnitřních myšlenek a pocitů můžete v průběhu rozhovoru snadno zapomenout. Jestli se ale hluboké zdraví stane vaší skutečnou prioritou, věřte, že na způsob, jakým se mu přiblížit, budete myslet nepřetržitě. Trénujte všímavost! Zpočátku vám to může být nepříjemné – máte roztřesený hlas, nejste si jisti svým projevem nebo pochybujete o správnosti svého názoru. Možná musíte krotit svůj hněv a popudlivost, které jste doposud skrz komunikace projevovali. Přesto pozorujte své nitro a překonávejte své hranice. Umění čisté a upřímné komunikace se časem naučíte ovládat. Až se nakonec může stát jednou z vašich předností…

2. Když se rozhodnete skutečně trénovat schopnost komunikace, najděte si nové hobby, jež vám v tom pomůže

Ideálním přístupem je hledat každodenní příležitosti pro trénování komunikačních dovedností. Příležitosti, kde se budete vyjadřovat na různé témata před neznámými lidmi. Nebo se pravidelně setkávejte při delších rozhovorech s přáteli, kterým záleží na vašem názoru a u nichž jste si jisti, že vám během konverzace nechají trpělivě prostor k vyjádření. Tak získáte pravidelnou příležitost vyjádřit svůj názor a časem můžete podstatně vylepšit schopnost sebevyjádření. V argumentaci před širším „publikem“ získáte vnitřní jistotu a důvěru ve svá slova.

Připadá vám vystupování v roli „diskutéra“ namáhavé a tak nějak nad vaše momentální schopnosti? Tak se zaměřte také na nástroje zlepšení komunikace, které vám budou vyhovovat více. K zprůchodnění energie v krční čakře můžete využít i následující techniky.

štítná žláza, onemocnění štítné žlázy a alternativní léčbaTakovým mezistupněm mezi nevyjádřením svých myšlenek a jejich vyjádřením před širokým publikem je psaní. Psaní se i pro mě stalo terapií. Když probíráte něco v hlavě nebo vás něco tíží na srdci a nechce se vám o tom mluvit, dejte to alespoň na papír… nebo do wordu. 🙂 Když si pak své myšlenky a pocity utřídíte a zformulujete do psané podoby, mnohem lépe je budete umět vyjádřit v reálném rozhovoru s někým jiným. Tento způsob vám taky pomůže konfrontovat se s tím, co vás podvědomě těží. Nalaďte se na svůj vnitřní hlas a buďte k sobě upřímný…

Nemusíte se rovnou pustit do psaní blogů jako já a trávit při tom hodiny volného času. Stačí si jen občas zapsat to, co se vám honí hlavou. Denně vás to může stát třeba 5 nebo 10 minut času, postupně ale pocítíte úlevu. Nezapomínejte, že je mnohem lepší zachytit myšlenky a pocity na papír, než je držet v sobě nebo je naopak někomu vykřičet.

3. Stimulujte svou kreativitu jako jeden z nástrojů sebevyjádření

kreativita, štítná žláza, onemocnění štítné žlázy a alternativní léčba

Sebevyjádření skrz kreativitu je formou terapie.

S blokádou páté čakry úzce souvisí stav druhé čakry. Druhá čakra, svadhisthana, je spojena nejen s reprodukcí, ale taky s kreativitou ve všech jejích podobách. Rozvinutí kreativity je nástrojem sebevyjádření. Jednání a řešení situací kreativním způsobem vám pomůže vyjádřit svou individuální jedinečnost širšímu okolí.  Sebevyjádření kreativním způsobem nezná hranice. Stačí si jen vzpomenout na své vášně a činnosti, k nimž jste již od mala intuitivně inklinovali, jenom jste si na ně doposud nedokázali najít čas…

Vyjádřete svou individualitu malováním, zpěvem, prací na zahrádce, výrobou dekorací nebo prostřednictvím vaření. Každý den nabízí množství příležitostí pro využití kreativity. Hledejte je, chopte se jich a otiskněte svou jedinečnost kreativním způsobem ve všech činnostech, které se vám již zdají stereotypní.

4. Nezapomínejte naslouchat sobě i svému okolí. Sluch je smysl spjatý s krční čakrou

Krční čakra souvisí také se sluchem. Jestli usilujete o harmonizaci energie v pátém energetickém centru, tedy v krční čakře, pak pěstujte taky umění naslouchat. Během období léčení 5. čakry je důležitější naslouchat sobě než lidem kolem nás. Začněte víc hledat své vlastní potřeby – přijmete je a nepotlačujte. Vědomě se zaměřte na svou schopnost naslouchat sobě (nebo svému okolí) a prohlubte ji.

5. Nebojte se vyzkoušet i jiné nástroje ovlivňující pátou čakru

štítná žláza, onemocnění štítné žlázy a alternativní léčbaPátá čakra se tradičně pojí se zářivě modrou barvou. Můžete proto častěji sáhnout po modrém kousku ve vašem šatníku. K harmonizaci krční čakry přispívá i pozorování jasně modrého nebe. Začněte si tento pohled více užívat. 🙂 Kameny, které mají blahodárný vliv na krční čakru, jsou tyrkys nebo akvamarín. Jemně opracovaný kámen v podobě přívěsku vám pomůže ve snaze harmonizovat tuto čakru. Pravidelné nošení tohoto osobního talismanu pro vás časem nabude specifický význam.

I když o účinku těchto talismanů bychom mohli diskutovat dlouho, jedno je jisté – tyto „drobnosti“ vám každý den připomenou význam cíle, o který usilujete. A v tom tkví jejich „léčivý“ účinek.

6. S ohledem na poruchy funkce štítné žlázy je vhodné upravit jídelníček

Doporučuji zvýšit příjem jódu, který je pro správnou funkci štítné žlázy klíčový. Jód je obsažen v mnoha rostlinných zdrojích jako například mořské řasy, brokolice, špenát, třešně. Pro vegany je vhodná i chlorella nebo spirulina. Ryby a vejce jsou taky hodně bohatým zdrojem jódu.

Pro harmonizaci páté čakry se doporučuje dostatečná konzumace ovoce. Ovoce je obecně známé pro své očistné účinky. Blahodárně působí i na pátou čakru Višuddhi, jejíž význam je očištěná. Já jsem se v období léčby stravovala zcela vegansky, převážně raw. Ačkoliv jsem v té době žila v Itálii, pár měsíců jsem měla přístup k čerstvému, lokálnímu ovoci a zelenině přímo od italských farmářů. Proto jsem značně zvýšila příjem ovoce. A to na mně působilo moc pozitivně.

Konzumace potravin bohatých na jód a ovoce je dobrým pomocníkem na cestě k zdravé štítné žláze. Nezapomínejte však, že zdraví není jen o stravě … Holistický přístup ke zdraví je kombinací harmonické stravy, emocí, vztahů, myšlenek a jiných aspektů života.

/
Přečteno 17 635 x

Komentáře 7

 1. Júlie, naprosto skvělý příspěvek, děkuji za něj! Je úžasné, jak to všechno na mě nevědomky platí – v celém bytě mám tyrkysovou barvu, začala jsem psát blog a dělat videa, právě asi díky tomu, že se tam nebojím vyjádřit svůj názor a konečně mám k tomu prostor. V běžné konverzaci si toho hodně nechávám pro sebe a neříkám někdy ani desetinu toho, co si myslím. Zkrátka si říkám, že by to tomu dotyčnému mohlo ublížit, nebo mi nestojí za to se ani do diskuze pouštět… je to zajímavé to sledovat. Pokud to ale blokuje tuto čakru, je potřeba to prolomit a začít projevovat své myšlenky a pocity :). Měj se krásně!Simi

  1. Ahoj Simi 🙂
   dakujem, že si sa podelila o svoju skúsenosť, ktorá potvrdzuje tieto riadky… Blog je aj pre mňa veľkým pomocníkom pri trénovaní komunikácie. 🙂 Dnes už s prejavovaním svojho názoru nemám problém. Musela som sa to ale naučiť a vedome rozpoznať ten stav, kedy som si umlčaním svojich myšlienok blokovala energiu v krčnej čakre. Často sa mi stáva, že sa stretnem s nepochopením druhej strany, alebo si druhá strana myslí, že svojím životným štýlom len preháňam… V duchu si však stále pripomeniem, či naozaj chcem uškodiť svojmu vitálnemu telu (a zdraviu celkovo) tým, že svoj názor nechám doslova „ležat“ v krku. A uvedomujem si, že pokiaľ je môj názor úprimný, potrebujem ho vyjadriť bez ohľadu na to, čo si myslí druhá strana. A to ma učí empatii, pochopeniu a tolerancii. To je pre energiu v krčnej čakre taktiež dôležité. Prajem Ti veľa, veľa energie potrebnej na sebavyjadrovanie 🙂
   PS: Krásny blog! 🙂

 2. Mila Julia,
  Jsem rada, ze mi moje kamaradka poslala odkaz na tvuj blog. Uz nekolik let moje stitna zlaza skomira az odumira. Z levotyroxu 25 jsem se dostala az na100, tzn. , ze uz chudinka opravdu strada; a ja s ni. Nedavno jsem se ale rozhodla, ze to tak nenecham a ze se vzepru skepticismu a determinismu zapadni mediciny, ktera tvrdi, ze moje nemoc je nevylecitelna. A od te doby chodim k doktoru cinske mediciny a hledam vsechny prostredky, jak tuto unavenou stitnou zlazu znovu ozivit.
  Tvuj clanek me oslovil, mimochodem take tim, ze je napsany mile a setrne ke ctenari. Vidim to uplne stejne, problemy stitne zlazy jsou spojeny s komunikaci, se spracovanim emoci, s potlacovanim citu a nalhavanim si… Na pocatku muze byt ciste pozitivni motivace: snaha vyjit s ostatnimi, kteri se svymi nazory nachazeji na opacnem polu, snaha byt tolerantni. Bohuzel se ale muze stat, ze se tyto snahy promeni v agresi k vlastnimu JA a tim i vlastnimu telu. A pak uz je to jen otazka casu…
  Tvuj blog je pro me malym svetylkem na obzoru. Casto me totiz prepada pocit bezmoci a hlasy skeptiku prekrikuji moji nadeji na uzdraveni. Nebo si rikam, ze prece na tom nejsem tak spatne a ze se musim pokorne s nemoci smirit. Jenomze kdyz si pak vzpomenu na vsechny ty dalsi komplikace s ni spojene, tak to proste nemohu vzdat. I kdyz mi vsichni reknou, ze Hachimoto jeste nikdo nevylecit.

  1. Milá Hana,
   Ďakujem za úprimnost. Si na dobrej ceste, pretože si vedome priznávaš, na akej úrovni tvoj problém vznikol. Prajem Ti, aby si v sebe našla potrebnú silu a pokoru. Nenechaj sa ovplyvnovat názormi zástancov genetického determinizmu. Tie sú už prekonané skúsenostami miliónov ludí po celom svete, ktorí sa vysporiadali s príčinou ochorenia na hlbšej úrovni a uzdravili tak svoje fyzické telo. Tieto súvislosti vysvetlujú známi profesori a vedci ako napr. A.Goswami, D.Chopra, B.Lipton. Pre mna osobne boli na začiatku relevantné názory týchto odborových autorít, nie názory úzkostlivých a prestrašených ludí, ktorí mi z každej strany radili, čo je pre mna „najlepšie“. Vela vitálnej energie Ti prajem! 🙂

 3. Ahoj, moc dekuji za pekny clanek!!
  Ja jsem zjistila ze ji mam nejspis taky nemocnou ?
  Mam uplnou hruzu z toho jit k doktorovi, pac jsem uplne proti chemii a rezani.
  Urcite pujdu do toho co tu doporucujes.
  Mas jeste neco co te napadlo a pomohlo ti?
  Dekuji
  S uctou Linda

 4. Dobrý den, Júlie,
  váš článek o článek o štítné žláze působí jako takové pohlazení a zároveň nezpochybňuje závažnost tohoto onemocnění. Nelíbí se mi, jak to řeší klasická medicína. Hlavně jsem přemýšlela, co se stalo, že moje štítná žláza onemocněla. Došlo mi, že jsem opravdu přestala vyjadřovat svoje názory a diskutovat o nich. Nějak se mi přestalo chtít mluvit. Taky jsem se dostávala asi zbytečně do stresu a málo jsem spala. To všechno se patrně odrazilo na mé štítné žláze. A musím napsat, že nejvíc mě opravdu velice zasáhla slova lékaře , že moje štítná žláza je nemocná a musí se léčit. A to léčení spočívá v tom, že buď můj uzel na štítné žláze vypálí radioaktivním jódem nebo se mi půlka štítné žlázy uřeže. Pak je velká pravděpodobnost, že člověk bere doživotně léky. Nemluvě o tom, že šetrnější způsob je prý to ozáření, jen pak člověk musí zůstat cca 10 dní v nemocnici, protože je radioaktivní a mohl by někomu ublížit… Snažím se zkombinovat všechno, abych si štítnou žlázu zharmonizovala, změna stravy, meditace ráno i večer, cvičení, čínské odvary… Váš článek mě navedl, že se musím hluboce zamyslet nad mými pocity a přijímání se. Musím opět začít mluvit o svých pocitech a názorech, začít cokoliv tvořit a zkrátka se nestahovat do sebe. Určitě si přečtu knížku „Kvantový doktor“. Děkuji Vám a mějte se moc hezky!
  Jarka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *