Knížka Městský mnich je vystavena na myšlence, že my „městští Zápaďané“, často marně usilujeme o nalezení rovnováhy s pomocí východních praktik. Uniká nám totiž jeden zásadní kousek skládačky – tyto starobylé praktiky a filosofie byly původně určeny pro mnichy a askety. Ale kolo času se mezitím otočilo o několik staletí. My žijeme v moderním světě, jehož tempo, nároky a propojenost v ničem nepřipomínají životní styl indických svatých mužů nebo taoistických mudrců. Městský mnich nabízí skutečný návod, jak efektivně zakomponovat východní moudrosti a praktiky do moderního života a dosáhnout tak vnitřní klid, hojnost a štěstí.
„Asketové se zříkají světa. My máme hypotéky, nájemní smlouvy, školné a auta, která potřebují doplňovat benzín. Potřebujeme soubor jiných principů, které by nám pomáhaly nacházet správný směr ve světě, kde jsou peníze, stres, zhuštěný čas a spousta dalších věcí, které soupeří o naši pozornost. Život městského mnicha je jako život v oku hurikánu. Svět kolem nás je chaotický až vyšinutý. Nitro městského mnicha je jako oko hurikánu, kde je klid. Naučit se relaxovat je klíč k mistrovství. Žít v uvolnění je nádherné. To je příbytek městského mnicha – klid uprostřed chaosu.“
úryvek z knihy
FILTRUJ VODU BEZ PLASTŮ
s Binchio aktivním uhlím špičkové kvality, které absorbuje z vody chlór a další nečistoty. Udělej další krůček pro zdravější planetu.
O autorovi
Pedram Shojai, OMD alias Městský mnich, je jednou z nejzajímavějších tvůrčích osobností v oblasti wellness, na kterou jsem v posledních letech narazil. V mnohém připomíná známějšího „mnicha, který prodal své Ferrari“, tedy kouče Robina Sharmu. Nicméně Pedramův styl a učení na mě působí o něco pružněji. Zatímco Robinův mnich se pořád utíká k idejím dokonalosti a osobního mistrovství, ten Pedramův se nebere až tolik vážně, drží se více při zemi a jednoduše hledá způsoby, jak „žít pestrý život činu, dobrodružství a neustálé změny“. Pedramova profesní dráha této filosofii jednoznačně odpovídá. Své zkušenosti z taoistických klášterů, studia alternativní medicíny a pobytů v divočině přetavil do založení poradenské kliniky, kde terapie funguje na bázi propojení východních tradic se západními pokrokovými technologiemi. Poznatky ze své bohaté terapeutické praxe popsal ve svém knižním bestselleru Městský mnich a také ve volně dostupných dokumentárních filmech Vitality a Origins. Postupně se začal více orientovat na mediální tvorbu. Je zakladatelem webu Well.org a moderátorem skvělého podcastu Městský mnich. V poslední době se intenzivně věnuje problematice uvědomělého kapitalismu. O tom, jak podnikat, investovat a současně dělat svět lepším místem, je i jeho nejnovější dokument Prosperity (rovněž volně dostupný) a online vzdělávací programy (např. Akademie Městského mnicha).
Vzrušující životní cesta Městského mnicha
Městský mnich vás zve, abyste konečně vykročili na vzrušující životní cestu, během níž se postupně naučíte, jak:
- se znova stát pánem svého času,
- účinně čelit stresu,
- znovu získat množství životní energie,
- využít léčivou a terapeutickou sílu spánku,
- překonat stagnující a fádní způsob života,
- začít jíst skutečně zdravé jídlo (a jak zdravé vnímat na duchovní úrovni),
- překonat pocit osamělosti a anonymity,
- se znovu napojit na vesmír a přírodu,
- hledat smysl existence,
- poznat a využít duchovní zákony peněz a tvorby bohatství.
Každá kapitola obsahuje tři části:
- Nejdřív se musíte naučit rozpoznávat problémy moderního povrchního způsobu života, které nám odčerpávají tolik důležitou životní sílu a vitalitu. Pedram v části „Problém“ nastavuje ostré zrcadlo moderní společnosti. Myslet jako městský mnich totiž znamená pochopit, že problémy, jež nás dnes sužují, mají hluboký společenský kontext, který sahá několik generací zpátky.
- Dále pak v části „Moudrost městského mnicha“ autor na základě poznatků a zkušeností z východních a šamanských filozofií poskytuje jedinečný způsob nahlížení a řešení výše popsaných potíží.
- Nakonec v části „Moderní vychytávky“ autor odkazuje na osvědčená cvičení či produkty a služby (např. mobilní aplikace), které nabízí dnešní svět moderního osobního rozvoje.
„Městský mnich si nezakládá na společenském statusu. Proto je svobodný. Svou hodnotu totiž odvozuje od pevného vnitřního základu.“
úryvek z knihy
Nejzajímavější pro mě byla kapitola „Žádné spojení s přírodou či věcmi, které jsou skutečné“, kde autor pojednává o tom, jak doslova existenciálně důležité je pro městského člověka zůstat v denním kontaktu s přírodou. Jde o velice cenný postřeh, který dnes bohužel většina autorů z oblasti osobního rozvoje zcela opomíjí. Pedram vysvětluje, že protrhnutí „nitě životní síly, která prochází přírodou“, způsobuje v našich životech druh odcizení, který si často ani nedokážeme vysvětlit. „Dostat se ven do přírody je skvělé a plně doporučeníhodné, ale vrátit přírodu do měst bude představovat pro naši planetu zásadní posun“, poznamenává Pedram a dále popisuje, jak může i městský člověk obnovit ve svém životě „kulturu koexistence s přírodou“. Mnohým může hodně objasnit i další originální kapitola o penězích. Uvědomění si, že peníze jsou formou energie, může zásadním způsobem ovlivnit, jak budete s penězi zacházet.
Proč Městský mnich nesmí chybět ve vaší domácí knihovně:
- Městský mnich je knihou do akce. Tomu je přizpůsoben tón komunikace i struktura knihy. Ta obsahuje množství rad, cvičení, tipů (neboli vychytávek, jak je autor nazývá) a také případové studie, jimiž začíná každá kapitola. Pokud ale „číst, a pak začít tvrdě makat“ nezní jako něco, co chcete (u)dělat po přečtení knihy, pak asi není toto dílo pro vás.
- Městský mnich byl napsán jako kniha, s níž se má dlouhodobě pracovat. Do toho, vracejte se k ní, přemýšlejte, zvýrazňujte, škrtejte, dělejte si poznámky. A hlavně praktikujte.
- Městský mnich obsahuje úžasné zdroje a odkazy na všechny možné směry – např. seznamy přírodních bylin pro uvolnění a redukci stresu, náhražek kofeinu, recepty, meditační cvičení s popisy atd.
- Městský mnich obsahuje náměty na tzv. kungy. Kung bychom mohli popsat jako rámec neboli strukturu (plán) pro úspěšné osvojení si nové dovednosti (pozitivního návyku). Praxi kung musí žák provádět po dobu 100 dnů, což je doba, kterou obvykle potřebujete, abyste si určitý návyk skutečně osvojili.
„Považuji se za městského mnicha a na konci této knihy vás pozvu, abyste udělali totéž. Proč? Protože svět potřebuje, abyste se přidali a žili naplno. Vaše děti vás potřebují, abyste pomáhali chránit životní prostředí a abyste si lépe vybírali z nabízených možností. Vaše rodina potřebuje, abyste byli vnímavější, pozornější a milejší, když jste s ní. Váš podnik potřebuje, abyste se do něj vložili a přinesli větší hojnost. A co je nejdůležitější, vy si potřebujete věřit.“
úryvek z knihy
Kam dál neboli kde najdeš další inspirace pro městské mnichy:
- Zhlédni dokumenty Vitality, Origins a Prosperity
- Podívej se na stránky Městského mnicha
- Absolvuj Sedmidenní kurz The Urban Monk’s FREE 7 Day Reboot
- Poslouchej zajímavý podcast The Urban Monk
Podobné články
/Přečteno 763