Poznej přírodní zákonitosti, které řídí lidský život, a využij je ve svůj prospěch: knížka Mudrc, surfař a byznysmenka od Robina Sharmy

Publikováno uživatelem

Po těžké autonehodě se Jack Valentino probouzí na nemocničním lůžku. Bolí ho celé tělo. Ale rychle zjišťuje, že cítí i hlubší než jen fyzickou bolest. Cítí se celkově nešťastný, nespokojený a má zlomené srdce. Za chvíli na vedlejší lůžko přinesou zvláštního muže. Jeho nový soused se představuje jako Cal a z jeho pronikavého pohledu vyzařuje čistá moudrost. Již na prvních stránkách knížky tak společně s Jackem objevujeme první zákonitost fungování Vesmíru – lidé se navzájem nepotkávají náhodně, ale vždy z určitého důvodu a přesně v čase, kdy se mají potkat. Takto to prostě funguje. A právě díky Calovi se Jack po zotavení vydává na svou životní cestu za sebepoznáním, na níž postupně potkává své tři učitele.

O autorovi                                

Spisovatel, řečník a life kouč Robin Sharma je světově uznávanou autoritou v oblasti vůdcovství (leadership), osobní produktivity a motivace. Stejně poutavý jako jeho myšlenky je i Robinův životní příběh:

 • robin sharma

  Spisovatel, řečník a life kouč Robin Sharma

  Robin S. Sharma se narodil v Kanadě. Jeho rodina ale měla kořeny v Indii, takže jeho výchovu formovaly i tradiční východní hodnoty a etika.

 • Byl kariérním právníkem. Pracoval pro Nejvyšší soud provincie Nového Skotska a také jako litigační právník kanadské veřejné správy.
 • Frustraci z povrchního životního stylu, kterým žil na začátku své kariéry, a následné objevení smyslu své existence přetavil do slavné knihy Mnich, který prodal své ferrari. Z této knížky se dodnes v 50 zemích prodalo více než 3 miliony výtisků
 • Robin Sharma je jedním z nejžádanějších motivačních řečníků a koučů současnosti. Na seznamu jeho klientů je třeba NASA nebo Harvardská univerzita.
 • Mezi jeho nejprestižnější motivační semináře patří Personal Mastery Academy nebo The Titan Summit. O získání místa na těchto exkluzivních eventech je nutné „zabojovat“ aplikací a ceny vstupenek se šplhají do výše tisíců dolarů.

Audiokniha Mudrc, surfař a byznysmenka

Audiokniha Mudrc, surfař a byznysmenka je bravurně namluvená hercem a známým dabérem Jiřím Dvořákem. Proto ji řadíme mezi díla, jejichž (česká) audio verze slibuje větší potěšení než čtení klasické papírové knihy (do této skupiny řadíme také Dalajlámovu kočku a Zrozeni k běhu). Poslouchání audioknihy Mudrc, surfař a byznysmenka vám jistě přinese hezké chvíle a jednotlivé myšlenky se vám lépe dostanou pod kůži.

FILTRUJ VODU BEZ PLASTŮ

s Binchio aktivním uhlím špičkové kvality, které absorbuje z vody chlór a další nečistoty. Udělej další krůček pro zdravější planetu.

Zjistit více

3 učitelé, 3 místa a 3 přístupy k nalezení štěstí

Již název knížky leccos vypovídá o tom, koho hlavní hrdina knihy, Jack Valentino, potká na své cestě osobní proměny. Jack nejdřív navštíví dobrosrdečného otce Mikea v Římě, který zasvětil svůj život službě ostatním. Pak se potkává s havajským surfařem Moem, který vyměnil své materiální bohatství za surfařské prkno a bohatství přítomného okamžiku. Nakonec cestuje do New Yorku, kde sleduje, jak charismatická ředitelka Tess radikálně mění svět byznysu svým novým přístupem.

Místa, kde otec Mike, surfař Moe a byznysmenka Tess odevzdávají Jackovi ty nejcennější životní lekce, jistě nebyla vybrána náhodně. Robin Sharma se často zmiňuje o svém tajném hotelíku v Římě, kde jednou ročně na nějakou dobu mizí, aby mohl v klidu tvořit, psát a natáčet videa. New York zase rád navštěvuje se svou rodinou.

Mudrc, surfař a byznysmenka představují tři odlišné přístupy ke štěstí, smyslu života a úspěchu:

V čem se tyto přístupy odlišují? A která cesta je ta pravá pro tebe? Na to si musíš přijít sám…

robin sharma mudrc surfar

Odhal přírodní zákony, které řídí lidský život

Každá z tří cest ke štěstí se vyznačuje souborem principů či zákonitostí. Objevení těchto zákonitostí je klíčem k „životu hodného žití“. Genialita Robina Sharmy je právě v tom, že – možná i díky svému indickému původu – dokázal tyto principy staré jako lidstvo samo znovuobjevit, spojit je s novodobými poznatky o tom, jak funguje lidská psychika, a navíc vše přizpůsobit potřebám moderního člověka.

Některé přírodní zákonitosti, které formují lidský život a jejichž vysvětlení se objevuje v knížce Mudrc, surfař a byznysmenka:

 • Negativní události v tvém životě se recyklují, dokud se nenaučíš lekci, kterou se máš naučit. U každého může jít o něco jiného – u někoho se opakuje ta samá choroba, u jiného pořád stejný konflikt ve vztazích. V tvém životě se budou určité negativní události recyklovat až do momentu, kdy se ti podaří na problém podívat nezaujatě a najít jeho příčinu. Je důležité recyklaci problému v životě rozpoznat co nejdřív, abychom si danou životní lekci osvojili a mohli se posunout dál.
 • Neexistují „dokonalí“ lidé. Nikdo není dokonalý. Jedním z hlavních důvodů, proč přicházíme na tento svět, je právě učení se – často z vlastních chyb – a následný růst.
 • Tvůj vnější život vždy souvisí s kvalitou vnitřního života. Předtím než můžeš naplno zazářit svým vlastním originálním způsobem, se musíš do hloubky poznat. Musíš objevit přesvědčení, která tě limitují na cestě za tvými sny, a překonat je.
 • Vesmír ti dá mnoho příležitostí, abys projevil to nejlepší, co je v tobě. Nejdřív se ale musíš vzdát iluze kontroly. Nemůžeš předvídat nebo ovlivnit vše, co se v tvém životě děje a stane.

Další zajímavé přírodní zákonitosti, jejichž objasnění najdeš v knize Mudrc, surfař a byznysmenka:

 • Proč se mám naučit důvěřovat inteligenci Vesmíru?
 • Proč je Vesmír přátelským místem a co z toho pro mě plyne?
 • Proč vlastně nemám hledat štěstí?
 • Proč právě ta nejtěžší období v našem životě můžou vést k explozivnímu osobnímu růstu?
 • Jak (a proč) mám vyvažovat hlas mysli hlasem srdce?
 • Co znamená důvěřovat svým pocitům a intuici?

chalan

Malá odbočka – jsou knihy Robina Sharmy i pro mě?

Po všech těch chválách vás možná překvapí, když nakonec řeknu, že Mudrc, surfař a byznysmenka (ale ani další Robinovy knižní bestsellery) přece jen nemusí být i pro tebe. Proč? Jde o způsob, jakým Robin píše. Dá se taktně říct, že v Robinových knihách jde často užitečnost tak trochu na úkor uměleckého dojmu. Děj v Robinových knihách slouží jenom jako jakýsi rámec pro snadnější sdělení důležitých principů osobního růstu a vůdcovství. Máš-li právě chuť přečíst si umělecky hodnotné dílo s kreativně zpracovaným tématem osobního rozvoje, existují i lepší knížky, než jsou knihy R. Sharmy. Tak třeba Dalajlámova kočka od Davida Michieho, kterou jsme recenzovali nedávno.

Závěr

Možná to znáš ze svých vlastních studií – když sis na začátku studia nového předmětu dopřál čas pro pochopení jeho základních principů, další učení šlo mnohem snadněji. Robin Sharma ve svých knihách vysvětluje, že stejně tak funguje i lidský život. Bohužel, zatím většina z nás ke studiu lekcí školy života přistupuje přesně opačně, než jsme to dělali na škole. Místo toho, abychom vynaložili úsilí na pochopení základních principů fungování lidských vztahů, štěstí, úspěchu, smyslu našeho životního snažení a tak dále, učíme se zcela náhodným způsobem pokus-omyl.

Ale život nefunguje náhodně. Má své zákonitosti. A my na rozdíl od našich předků máme k dispozici ty nejlepší učebnice, které tyto zákony objasňují. Jednou takovou je jistě i kniha Mudrc, surfař a byznysmenka.

/
Přečteno 798 x