Minisérie se šamankou Veronikou Semei, část II: Šamanská léčba – jak funguje a co o ní musíte vědět před svým prvním retreatem

Publikováno uživatelem

„Vždycky když chce člověk udělat nějakou velkou změnu v životě, tak přichází velké testy. Čím větší změnou si má projít a vejít do vyšších vibrací, tím větším zkouškám a testům je podrobován,“ uvažuje šamanka a lektorka Veronika. Ve druhé části rozhovoru detailně prozkoumáme, jak funguje šamanská léčba, v čem Veronika vidí její výhody oproti konvenční západní medicíně a v čem naopak její rizika. Veru sdílí své negativní zkušenosti s peruánskými šamany. Líčí situace, kdy ji a dalším kamarádům šlo doslova o život. Jaká poučení si vzít z jejich těžce nabytých zkušeností v kolikrát příliš drsném světě amazonské džungle? Jak najít spolehlivého šamana, kterému se lze svěřit do léčitelské péče? A stojí to vůbec za to? Veru tvrdí, že rozhodně ano. Ale zdůrazňuje, jak je důležité, abyste během celého procesu cítili důvěru a oporu ze strany vašeho léčitele a facilitátorů.

Můžeš sdílet nějaký silný mystický zážitek z prvních ceremonií, který tě změnil?

Wow, haha zkusím si vzpomenout na začátky :-D. Jedná-li se o první zážitky, tak určitě setkání s ďáblem bylo něco, co mě dost vyděsilo a málem zabilo. Málem zabilo proto, že jsem zrovna byla u šamana, který mě ve všem nechal a s ničím nepomáhal. Za prvé, vůbec tyto energie byly velmi přesahující mou kapacitu a chápaní a vůbec jsem v té době netušila, jak s těmito energiemi, strachy a temnými entitami pracovat a za druhé jsem se nemohla ani pohnout dusila se vsemi možnými tekutinami vycházejícími z těla.

FILTRUJ VODU BEZ PLASTŮ

s Binchio aktivním uhlím špičkové kvality, které absorbuje z vody chlór a další nečistoty. Udělej další krůček pro zdravější planetu.

Zjistit více

Potřebovala jsem pomoc a naprosto mě v tom nechal. Když jsem se týden třepala strachem z tohoto zážitku a vůbec vytvořeného dalšího traumatu, tak mi řekl, když to nezvládám, ať odejdu. Každopádně následné chápání toho, co to vůbec naše temnota a ďábel je, mě hodně transformovalo. Bylo to také hodně spojené se smrtí Ega.

Setkání s ďáblem bylo něco, co mě dost vyděsilo a málem zabilo. Málem zabilo proto, že jsem zrovna byla u šamana, který mě ve všem nechal a s ničím nepomáhal. Následné chápání, toho, co to vůbec naše temnota a ďábel je, mě hodně transformovalo.

Byla jsi na ceremoniích s mnohými šamany. Máš i další podobně negativní zkušenosti se šamany jako lidmi?

Negativních zkušeností mám po pravdě víc jak těch pozitivních, myšleno ovšem se šamany a ne s amazanoskými medicínami.

Byl třeba nějaký šaman, který byl výborným léčitelem, ale jako lidská bytost pokulhával?

Šamani, a zejména muži, velmi zneužívají energií, hlavně u žen. Napojují se na jejich duše, odkud z nich pak stahují jejich dary, energii, životní sílu. Zneužívají je i sexuálně. Kolikrát je žena v rozšířeném vědomí a vůbec nechápe, co se děje, a pak si ani nemůže vybavit, jestli to byla pravda nebo ne. Také je jejich výzvou alkohol, který by v průběhu léčení, hlavně rostlinných diet neměli požívat, a ne všichni tohle zvládají. Můžou vás tím poškodit. Slyšela jsem i o šamanech, kteří nabízeli Ayahuascu zároveň s alkoholem. To říkám na rovinu, berte nohy na ramena.

Šamanka Delicie z etnika Shipibo připravuje ženskou napářku na léčení vaječníků.

Shipibo babička Teresa připravuje tradiční jídlo Juane grilované v banánovém listu.

 

Mohla bys tady sdílet nějaký příběh, kdy šlo opravdu o život?

Jednou mi šaman na ceremonii usnul, na jedné z mých prvních ceremonií, kdy jsem ještě o energiích moc nevěděla. Neochránil energetický prostor, a to je velmi nebezpečné. Zvládla jsem to tak-tak, jeden muž do 3 dnů umřel. Také se mě hodněkrát snažili šamani vystrašit, vyděsit, abych utekla a protáhli mě, no, peklem opravdu slabý slovo (protože facilituji a držím prostor na ceremoniích). Již dokážu rozeznat, zda-li je to moje cesta temnoty, kterou si mám pročistit, projít a přijmout nebo zda na mě někdo útočí.

Jaké druhy útoků máš tady na mysli?

Šamani tam na sebe útočí velmi často, ze žárlivosti. Třeba jeden nepřeje tomu druhému, ať se má dobře a jezdí k němu lidé na léčení, tak sesílá nemoci, temnoty a dochází ke spirituálním bojům. Je opravdu dobré vědět, jak se chránit. V podstatě si s vámi můžou dělat co chtějí, když jste v rozšířeném stavu vědomí (ale i bez něj, někdy stačí jen, aby vás zahlédli nebo fotka). Pracují tam hodně s magiemi, magie lásky, černé magie. Trvalo mi několik let přijít na to, jak to funguje, tady ten šamanský svět a svět magií a co se to vlastně děje. Ne jednou jsem opravdu byla na hranici se životem a smrtí.

To zní strašidelně… Nemyslíš si, že rizika pro účastníky během těchto ceremonií jsou tak velká, že nevyvažují potenciální přínosy šamanské léčby?

Ovšem Ayahuasca a amazonské medicíny nemají nic společného s nehezkými úmysly šamanů. Tyto medicíny jsou velmi zneužívané, a to mi kolikrát trhá srdce. Je čas je navracet zpět do posvátnosti. Jsou nádhernými léčiteli a průvodci a pokud si člověk najde šamana, šamanku, která tuto práci dělá od srdce, v čistotě, může se mnohému vyléčit a naučit.

Doporučuješ tedy raději si připlatit za kvalitní šamanské léčení a ideálně nejít naslepo, ale přes referenci?

Ano ano a ano! Znáte to přísloví: „Nejsem tak bohatý, abych kupoval levné věci?“ Tak tady to platí stokrát více, jedná se totiž o naše zdraví, tělo, bytost! Myšleno tak, že zaplatíte si něco málo za bůh ví jakou práci, co s váma šaman udělá, a pak se z toho budete dostávat ještě další 2 roky.

Můžeš našim čtenářům doporučit, kde takové reference najít? Na koho se obrátit, mají-li zájem absolvovat svou první ceremonii?

Hlavně ať máte doporučení od někoho, komu věříte, kdo si tímto již prošel. Pokud by cítili důvěru, můžou se samozřejmě i obrátit na mě. Pokud by ji necítili, ať se obrátí na někoho u koho jí cítí. Důvěra je v tomto procesu velmi důležitá a věřit šamanům 😀 je vcelku oříšek, jsou to mistři iluzionisti x) Ovšem dají se najít tací, kteří dělají velmi dobrou práci. Dávám doporučení jen pokud mám osobní vlastní zkušenost. A s těmi co ji mám dobrou, s těmi pracuji. Takže momentálně můžu dát jen doporučení na ty, se kterými pracuji. Ráda bych teda doporučila ostatní, ale jen jsem o nich třeba slyšela, ovšem nemám s nimi vlastní zkušenost. Pak také záleží, či dotyčného volá Peruánský kmen, Kolumbijský, Brazilský či Ekvádorský. Mám i vytvořenou komunitu medicínských dušiček, můžu klidně propojit a někdo se tam určitě může najít s dalším doporučením přes vlastní zkušenost 🙂 Ovšem energetika funguje i tak, že pokud se člověk rozhodne pro něco celým svým srdcem, tak najednou tyto informace k němu začnou chodit a dveře těchto zkušeností otevírat.

Četl jsem, že domorodci z Amazonie mají takové rčení, abych jej parafrázoval: „Medicína bílého muže ti nejdřív udělá dobře ale pak ti dělá špatně. Z medicíny červeného muže se ti nejdřív udělá špatně ale pak se cítíš dobře.“ Jde o vyjádření známé kritiky konvenční farmakologické léčby, která sleduje eliminaci symptomů, ale nejde po příčinách nemoci. Tím vytváří prostor pro další rozvoj nemoci, bolest a zmatek v těle i duši. Ty máš zkušenosti s léčbou ekzému oběma cestami. Co ses naučila?

Zkušenost opravdu mám mnohaletou. Ta medicína bílého muže mě málem zabila a vůbec mi nepomohla. S medicínou červeného muže jsem zdravější a krásnější. Trpěla jsem 27 let s atopickým ekzémem a moje tělo bylo v horším a horším stavu. Přijde mi to jako byznys s bílým masem a je mi z toho fakt smutno, když vidím, jak to tady funguje. Zkoušela jsem i mnohé alternativní medicíny, ale na moje zdevastované tělo už nic takového nemohlo ani fungovat, jak jsem byla zanesená a otrávená farmaceutikou, hormony, antibiotiky. V džungli jsem si prošla silnou debordelizací a detoxikací těla, aby bylo vůbec možné léčení přírodou a rostlinkami, aby se přírodní medicína vůbec ke mně v mém těle dostala.

Neříkám, že je západní medicína neschopná ve všem. Co se první pomoci či chirurgických zákroků týče tak wow, jsem ohromena a je velmi potřebná. Ovšem co se týče dlouhodobých nemocí či problému, tak mám bohužel velmi špatné zkušenosti. Moje tělo velmi zdevastovala. Jak bylo řečeno, dá náplast na krvácející ránu, ale neřeší, proč krvácí. Na oko a z pohledu krátkodobého může pomoct, z pohledu dlouhodobého spíše ne. Nehledě na spoustu vedlejších účinků.

Přírodní medicína šamanskou cestou mi velmi dává smysl i v tom, že prve se tělo musí pořádně detoxikovat a vytvořit prostor v těle pro přijetí léčení přírodou, vyčistit ho od všech jedů, které do těla dáváme a pak teprve léčit. Tělo je velmi propojeno s naší psychikou a duší. Pokud vyléčíme tělesnou schránku, musíme též vyléčit příčinu nemoci, která z pohledu psychosomatiky začíná v hlavě, v našem podvědomí. Stres, strach, trauma, blok, sebedestruktivní programy, kdy se dlouhodobě samy trestáme či poškozujeme, zapříčiňuje spoustu nemocí. S tímto vůbec lékaři nepracují.

Pokud se má člověk opravdu vyléčit, je potřeba jít do příčiny, která je v našem podvědomí. Atopický ekzém stejně jako rakovina jsou autoimunitní nemoci, kdy člověk jde dlouhodobě sám proti sobě. Podvědomý program sebedestrukce. Člověk žije v určitém permanentním stresu z určitých emocí, kterými se trestá a pokud v tom žije dlouhodobě, tak tělo začne protestovat a kolabovat. Je to ten poslední alarm. Pokud už tělo onemocní, tak duše a srdce na určité úrovni pláče.

Další fakt, co mi dával smysl ohledně této medicíny je, že každý jsme naprosto jiný, naprostá individualita, s čímž tyto šamanské cesty a medicíny pracují. Západní medicína s námi jedná jako že jsme všichni stejní, a co fungovalo jednomu, to se předepíše i tomu druhému, ale naše těla reagují každé úplně jinak. Například, šaman vám dá medicínu, výluh z rostlin a řekne vám, ať jej pijete co nejvíce můžete. Ne ráno v 8 odpoledne ve 3 večer v 9. Řekne vám pij, jak nejvíc můžeš. Pak vás pozoruje a  podle toho, jak reagujete vy a vaše tělo, přistupuje k dalším léčebným procesům. Když jsem to zažívala poprvé, byla jsem uchvácena, že mi konečně něco dává velký smysl, týkajíc se léčitelství.

Můžeš stručně popsat rozdíl mezi rostlinnými dietami a ayahuaskou?

Určitě. Za mě a z pohledu šamanů, se kterými spolupracuji je ceremonie pouze s Ayahuascou (mixovanou s chacrunou) používaná k diagnostice těla a energií. Je úžasná také při zvědomování, čištění energií, ovšem z krátkodobého pohledu. Umělce také může velmi inspirovat. Takže ayahuascu samu o sobě vnímám jako diagnózu, inspiraci, zvědomování. Může nás vzít kamkoli. Ovšem pokud chce jít člověk do opravdového léčení tělo, mysl a napojení na duši, tak již je potřeba rostlinného dietování. Říkám tomu kompletní debordelizace.

Dává mi to velký smysl i z pohledu přírody. Ayahuasca je liána, která se stáčí kolem stromu. Což znamená, že z přirozeného hlediska nejlépe spolupracuje ještě s nějakým dalším stromem. Což reprezentuje rostlinné dietování, kdy my následujeme ještě další restrikce a pijeme odvar z určitého stromu. Tento strom nám pomáhá se dostat do požadovaného stavu, co zrovna si přejeme nebo řešíme a Ayahuasca nás bere do hloubky tohoto vědění či léčení. Toto rostlinné dietování je jako Maják na rozbouřeném moři, je to směr a záměr, kam chceme dorazit. A Ayahuasca je loďka na rozbouřeném moři, která nás k tomuto majáku vezme. Například. Mám problém s komunikací, sebevyjádřením, 5. čakrou, což i zapříčiňuje problémy se štítnou žlázou.

Rostlina Ayahuasca – liána stáčející se kolem stromu v džungli.

Rituální šamanské vaření Ayahuascy s chacrunou.

Příprava ženské napářky.

Amazonské rostlinky na přípravu šamanské sauny.

Můžeš vše popsat ještě na vlastním příkladu?

Mým cílem je se naučit komunikovat, sebevyjadřovat a vyléčit si s tím spojené problémy, většinou vznikající již v dětství. Dietuju tedy master rostlinku, která se jmenuje Bobinsana. Která učí zpívat (komunikovat), otevírá srdce a pomáhá se napojovat na naše pravé já. Tato rostlinka nám ukazuje a učí nás, co musíme udělat proto, abychom změnili způsob komunikace a léčí nám sebelásku a vše s tím spojené. Ayahuasca nás vezme do hloubky, zvědomí, čím je to způsobeno a připraví nám přesně takové podmínky, které jsou potřeba proto, aby se tento blok, trauma, nemoc, energie vyčistila a uvolnila. Aby prošla přes emoce, tělo a byla uvolněna. Bobinsana nám pořád ukazuje kudy a jak jít, Ayahuasca nás tam bere přes naši vlastní zkušenost. No říkám tomu Univerzita nekonečných vědomostí a nemocnice plná spirituálních doktorů a jsem více a více uchvácena a ohromena, jak tyto úžasné medicíny a rostlinky fungují. Opravdu vyšší inteligence.

Rozhovor se šamankou Veronikou pokračuje třetí částí.

/
Přečteno 769 x

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *