Veronika: Onko jóga je přirozeným prodloužením myšlenky empatie a lásky na konkrétní akci.

Publikováno uživatelem

Jógové studio Karma Yoga v Praze nabízí pestrou paletu jógových lekcí. Od ranních meditací a lekcí jemné jógy přes dynamické lekce až po power jógu. Příznivec jógy si tady rozhodně přijde na své. Dveře Karma Yoga studia jsou otevřeny i pro lidi, které běžně na jóga lekcích nepotkáte… Každou středu v 9.00 hod. totiž probíhá v Karma Yoga Studiu lekce jógy věnovaná specifické skupině – onkologickým pacientům. Tyto lekce jsou pro onkologicky nemocné pacienty zcela zdarma.

dekor.

Jógové studio Karma Yoga v Praze

Myšlenka Onko jógy nás hodně oslovila. Veroniku, majitelku Karma Yoga Studia, jsme zkontaktovali a s potěšením nám byla ochotna o této iniciativě prozradit víc.

Veroniko, jak se zrodila myšlenka organizovat lekce jógy pro lidi trpící onkologickým onemocněním? Co bylo impulzem k otevření lekcí Onko jógy?

FILTRUJ VODU BEZ PLASTŮ

s Binchio aktivním uhlím špičkové kvality, které absorbuje z vody chlór a další nečistoty. Udělej další krůček pro zdravější planetu.

Zjistit více

U celého zrození Karma Yogy stojí myšlenka empatie, vnímaní a lásky pro sebe a pro ostatní. Onko jóga je jen přirozeným prodloužením této myšlenky na konkrétní akci. Vystudovala jsem čínskou medicínu – akupunkturu a onkologické téma mě vždy zajímalo, nejvíce psychosomatický aspekt a následně úspěšnost léčby.

Jak dlouho již provázíš cestou jógy lidi s onkologickým onemocněním?

Lekce onko jógy jsem otevřela při otevření studia v roce 2013 a sama je vedla prvních šest měsíců. Ale jako majitelka studia a máma tří dětí, lektorka jógy i terapeutka čínské medicíny jsem brzy časově přestala stíhat a lekce onko jógy předala dál lektorce Míše Cusanové. Míša je úžasná lektorka, terapeutka, která vede lekce bez nároku na honorář. Karma Yoga poskytuje zázemí a Míša svou expertizu, je to krásné propojení, možnost dávat a posílat dál. A za tuto možnost jsem nesmírně vděčná.

Co dle tebe motivuje v cvičení jógy lidi s onkologickým onemocněním, kteří k vám chodí na lekce?

Každý inklinuje k něčemu jinému, kdo si najde cestu k nám, k józe, tak to přesně tak má být. Nedokážu mluvit za ženy, které k nám přijdou, nevím, jaká jsou jejich očekávání. Ale věřím, že stejně tak jako každý jiný člověk na této planetě, i ony touží po plnohodnotném životě, prožitém ve zdraví a lásce.

ver.

Veronika Carmanová: U celého zrození Karma Yogy stojí myšlenka empatie, vnímaní a lásky pro sebe a pro ostatní. Onko jóga je jen přirozeným prodloužením této myšlenky na konkrétní akci.

 Můžeš popsat pozitivní účinky jógy, které nejvíc přispívají k celkové vitalitě (nemocného) člověka?

Léčivé aspekty jógy jsou nesporné. A rozdělit, co je její největší triumf, by nebylo správné. Je to ucelený systém. Stejně jako naše tělo, když něco bolí a my identifikujeme bolest a jednoduše vyřízneme bolavou část, zapomínáme na to, proč to tam vzniklo a bolest se pak somatizuje někde jinde. Je to ucelený systém. Zázrak. Jóga stejně tak, přesto jinak, je ucelený systém. Když se protáhnu a udělá mi to dobře na těle, uleví se mi, najednou mám lepší náladu, usměji se na cizího člověka v tramvaji, který mi úsměv oplatí, radost stoupá, pošlu ji dál. Přijdu domů s lepší náladou, energie doma se změní a najednou se cítím ještě o kus lépe. Začnu vnímat rozdíl na těle i na duši. A proto to má smysl.

2013_08_16-15_27_55-7512

 

Myslíte, že přiblížení se popsané vnitřní spokojenosti má vliv na proces léčby nemoci onkologického charakteru?

Myslím si, že dobrý psychický stav pacienta je jedním z nejdůležitějších aspektů léčby. To je to, co člověk může udělat sám pro sebe.

Je to skutečnost, kterou nepopírají ani lékaři, a doprovodné terapie jako jóga jsou doporučovány.

Každý člověk s tímto onemocněním se nachází v jiném stádiu léčby. Pro koho je cvičení určené?

Chodí k nám ženy v akutní fázi léčby, i ženy, které jsou již několik let zdravé.

relax

Onko jóga je jemná záležitost.

Jak se liší jógové techniky v závislosti na konkrétním stádiu nemoci člověka? 

Lekce onko jógy je jemná záležitost. Když je žena třeba po operaci a má problémy zvednout paže, tak daný cvik vynechá. Ale všechny pohyby se dělají jemně a něžně. Jde o procítění energie vevnitř těla.  Skupinka je velmi malá. Lektorka má tedy možnost pracovat téměř individuálně a doporučit cvik buď úplně vynechat, nebo si ho upravit.

V čem se nejvíc liší jógová lekce se zdravými klienty a s klienty nemocnými? Nebo rozdíly během lekce mizí?

Na podložce se lekce liší svou jemností, možná výběrem daných cviků pro skupinu. Ale jóga je jen jedna. Jóga nejsou jen samotné cviky na podložce. Sice jógové cviky na podložce je to, co většina populace vnímá jako jógu, ale je to jen opravdu malý výřez toho, co nám jóga může nabídnout. Jóga jako životní styl a způsob myšlení, je tu pro každého bez ohledu na aktuální stav fyzického těla.

Jestli znáte někoho, kdo se vyrovnává s onkologickým onemocněním, podělte se s ním o myšlenku Onko jógy. Lekce jemné jógy, krátkých meditací a úzký kruh lidí procházející podobným životním obdobím jsou možná právě tím, co vašemu blízkému dodá sílu a odhodlání kráčet vpřed.

/
Přečteno 1 731 x

Komentáře 1

  1. Profilový obrázek Eva

    Jsem onkologická pacientka. Měla bych zájem o jógu abych si při léčbě rozpohybovala svaly a celé tělo. Jsem ze Severomoravského kraje. Je někde v našem kraji podobné centrum, které bych mohla pravidelněji navštěvovat? Děkuji za odpověď.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *