Vyléčte své akné pomocí tradiční čínské medicíny

Publikováno uživatelem

Mnoho z nás ten problém kůže zná, někdo víc, někdo míň. Jsou takoví, kteří si to vysvětlují pubertou, jiní se dovolávají dědičnosti. Další jsou naopak fascinováni, že i když táta-máma měli akné, tak dcera-syn jsou v pohodě.

Co je vlastně akné?

Jedná se o onemocnění kůže, která se z důvodu zablokovaných vývodů mazových žlázek zanítí a na kůži se vytvoří vřídek. Další osud vřídku je pak poměrně různorodý – může mít vzhled od černé tečky nebo malé bílé hlavičky, která má kolem lehká červenání a po vytlačení zmizí, až po bolestivou nodulaci, neboli podkožní uzlík, který je na dotek nesmírně citlivý a mechanicky se ho nelze zbavit. Komplikace mohou být způsobeny přemnožením bakterií, které zánět pouze prohlubují. V konečném důsledku to může vést až ke zjizvení míst, kde se puchýř vyskytoval. Častým doprovodným jevem je pak taky krupička po celé tváři a mastná pleť, která je ale na straně druhé napnutá a suchá, protože maz, který by ji měl udržovat vláčnou, je vytlačen na povrch. Postižená bývá zejména tvář (čelo, tváře, nos, oblast podél čelisti), ale taky krk anebo záda či ramena, případně dekolt.

FILTRUJ VODU BEZ PLASTŮ

s Binchio aktivním uhlím špičkové kvality, které absorbuje z vody chlór a další nečistoty. Udělej další krůček pro zdravější planetu.

Zjistit více

I. Akné z pohledu kosmetického průmyslu a západní medicíny

Kosmetický průmysl se na akné dívá jako na estetický problém. Vyrábí různá odmašťovadla, čističe, tonika – pro domácí péči, a pak celou řadu maskovacích krémů – pro krytí nesrovnalostí pleti před veřejností. Tady se není čemu divit! Mít akné v jakémkoli věku představuje nepříjemný pocit nejen na kůži, protože pupínky mohou svědit i bolet, ale stejně nepříjemný pocit také na duši, protože se sami sobě přestáváme líbit.

akné a kosmetický průmysl, tradiční činská medicína a akné

Západní medicína se na akné dívá jako na zánětlivé onemocnění kůže a ve vážných případech (když je hnisání výrazné) podává dokonce antibiotika. Nemožno tady opomenout i další přístup k „léčbě“ akné, a to hormonální antikoncepci, která od svého vzniku přesáhla svůj původní záměr a stala se řešením i pro stav kůže. Takže když nepomůže kosmetika (nebo kosmetička) anebo dermatolog, máme k dispozici ještě gynekologa… Ačkoliv v některých případech hormonální antikoncepce funguje a akné ustoupí, pořád je to řešení na úrovni symptomů. Tento lék se navíc častokrát podává v příliš raném věku mladých dívek. Když pak dívka dospěje v ženu a chce otěhotnět, nebojí se ani tak toho, jestli se jí otěhotnět podaří, jako spíš toho, jestli vyraší akné v té míře, jako když jí bylo 13 nebo 15 let.

II. A co o akné říká čínská medicína?

Výskyt akné je nejhojnější v čase nastupující puberty, ale do určité míry postihuje i vyšší věkové skupiny. Úplně specifickou skupinou jsou pak ženy, které vysadily antikoncepci, a buď se jim akné vrátilo, anebo naopak – nastoupilo.

Dospívání jako takové se v systému čínské medicíny chápe jako „probouzení se ohně Ming Men“, který je pomyslně lokalizován mezi ledvinami. To samotné probouzení představuje zesílení yangu, což je symbol pro expanzi, teplo, hlasitost, přehřátost, ale taky rychlost, slunce, oheň a v řeči moderního světa rovněž symbol pro nastartování pohlavních hormonů, a u dívek tedy i začátek menstruace.

Výskyt akné ve vyšší věkové skupině může být dán nevhodnými stravovacími návyky, kdy se stravovací prohřešky projektují na kůži. Tak se například stává, že některým z nás se po konzumaci čokolády anebo po propařené noci druhý den objeví akné kolem nosu nebo nežádoucí pupínek na čelistích.

Terapeut čínské medicíny by řekl, že dotyčný klient má v sobě nadmíru horka, a protože se přilil olej na oheň, došlo k mnohem intenzivnějším projevům.

Specifickou skupinou jsou ženy, které vysadily hormonální antikoncepci. V průběhu užívaní antikoncepce se jinak přirozeně expanzivní yang tlumil, což dlouhodobě vede ke stagnaci a k vznikajícím blokádám, které se po vysazení teprve projeví.

emo1

Když si to shrneme, v diagnostice čínské medicíny rozlišujeme 3 vzhledy akné:

 • 1. V čase puberty to je zejména akné ve formě černých teček (říká se jim taky komedony) anebo drobných papulek (jinak řečeno – drobné tuhé kožní útvary). Výsev je hlavně na čele, nose a obličeji.Někdy se objeví i pustulky (drobné pupínky vyplněné hnisem), které jsou drobné jako krupička a mohou pokrývat celý obličej.
 • 2. Relativně nezávisle na věku (ale častěji v období puberty, případně přetrvává i do vyššího věku) se objevují pupínky, které jsou větší a víc hnisají. Vyskytují se hlavně pod úhly čelisti, v dekoltu a na zádech. Pokud je zánět dlouhodobý, může na kůži zůstat drobný kráter. V jistém slova smyslu „vystupňování varianty 2“ je, pokud akné představuje velké množství zánětlivých pustul, které hnisají, případně krvácejí, jsou bolestivé, mají vzhled cyst a u zhoršeného hojení se mohou tvořit i keloidní jizvy.
 • 3. Akné vyskytující se zejména u žen v pozdějším věku se prezentuje jako podkožní pupínky. Ty jsou obvykle bez většího hnisání a aktivity, tvoří se víc do hloubky a jedná se o uzlíky a hrbolky. Výrazné zhoršení nastává před menstruací a nastupuje zejména po vysazení antikoncepce. Nejčastější výskyt je na bradě.

III. Strava a emoce v souvislosti s akné

Jaký vliv má strava na vzhled naší kůže?

Jídelníček hraje nemalou roli v příčinách, ale i v léčbě různých onemocnění. Není tomu jinak ani u akné.

 • Jednou z prvních potravin, které nejsou doporučovány (nebo spíš zakázány), je čokoláda. A nejde zde ani tak o to, nakolik kvalitní čokoládu si dáme, jako spíše o množství. Právě proto, že se čokoláda řadí mezi afrodisiaka (viz film Čokoláda anebo zvyky Mayů a Aztéků), z pohledu čínské dietetiky to je potravina, která hodně povzbuzuje yang a vnáší do těla horko. A to u lidí, kteří trpí na akné, rozhodně není zapotřebí ;).
 • Další skupinu jídel, která jsou v tomto případě tabu, představují smažené potraviny všeho druhu – od řízků, přes smažák až po KFC kuřecí křidélka. Není vhodné konzumovat ani chipsy nebo mastný bůček. Tyto potraviny jsou nositeli „vlhkosti“ a tak trochu stojí i za hnisavým vzhledem vřídků.

Někteří dermatologové doporučují konzumaci kvašených mléčných produktů, jako je acidofilní mléko, aby se napravila střevní flora, avšak čínská medicína tento přístup nezastává. Mléčné výrobky mohou v těle vést k vlhkosti, která pak nedovoluje proudění Qi v optimální míře a vede ke stagnaci a pak k horku. Tuto skutečnost je však potřeba posoudit individuálně.

Podobně není vhodné nadmíru užívat alkohol, (pře)slazené latte/capuccino, kakao a sladké limonády apod. A taky nadmíru užívané koření, zejména chilli, které je u horkokrevných lidí spíš na škodu než k užitku.

 • Naproti tomu doporučenými potravinami jsou:

Vařená zelenina všeho druhu (spíš vařená, než grilovaná), pohanka, proso, rýže, dušené maso, ryby… anebo cokoli, co není smažené nebo připravované s velkým množství oleje nebo koření.

Vhodné je pít čistou neslazenou vodu, které neuškodí několik kapek citrónu nebo pomeranče.

tradiční čínská medicína a akné

Nápoj už s „léčivým účinkem“ by pak mohl být např. čaj z listů pampelišky (vhodné zejména u hnisavého akné; listy pampelišky si můžete přidat na jaře i do salátů, ale vybírejte spíš mladé lístky). Vhodné je zařadit fazole mungo – buď si z nich uděláte vývar a vypijete (a fazolky sníte), nebo je uvaříte do polévky. Fazole pomáhají proti červenání kůže, které vzniká vlivem vnitřního horka. A pro mnohé už je asi známá obilovina jménem slzovka, která se vaří dle návodu a odvar z ní se pije zejména u hnisavého akné.

Jak souvisí naše emoce s akné?

Podobně jako jídlo nemůžeme z problematiky akné opomenout ani emoce.

Z pohledu čínské medicíny jsou emoce projevem energie Qi (čchi) a jsou naší přirozenou součástí. Přes naše prožívaní regulujeme naše chování a usměrňujeme naše rozhodování. Když emoce nemohou plynout jako řeka a zadrhávají se, vznikající stagnace vede k horku – jako když si představíte řeku, na které vznikne bažina a voda v ní neplyne a přehřívá se. Přehřátí bude vždy vyžadovat určitý způsob uvolnění a jedna z cest může být i do kůže.

Zejména pubertální období je náročné jak pro dospívající mladé dámy a pány, tak i pro rodiče a učitele, kteří to taky musejí nějak protrpět a přežít. Příliš úzké mantinely a potlačování přirozené expanzivnosti u mládeže může vést k pocitům frustrace a ke stagnacím emocí. To se projeví jednak v depresivním prožívaní, ale taky v intenzitě akné, kdy se k probouzejícímu se yangu (neboli hormonům) přidá horko ze stísněnosti (z příliš potlačeného „vzdoru“).

IV. Jak čínský terapeut řeší akné?

Jedním z efektivních nástrojů, který čínská medicína používá, je individuálně sestavená směs čínských bylin, která v sobě obsáhne různorodost klientů. Mohou být např. 3 klienti s hnisajícími vřídky, ale jeden má k tomu i výrazné červenání, druhý má svědění kůže a třetí výrazně mastnou pleť. Jejich směs bude v něčem podobná, ale rozhodně nebude identická!

Dříve zmíněné dietetické doporučení se konzultuje více detailně a upravuje se i vzhledem k možnostem klienta. Pokud se jedná o pubertální dívky a chlapce, je velice vítána spolupráce s rodiči, kteří např. podpoří svého syna/dceru optimalizací domácí stravy. Není cílem všechno zakázat a jíst pouze zeleninové polévky, ale musí se najít takové řešení, aby se vlk najedl a koza zůstala celá.

Délka léčby akné je opětovně velice individuální, přičemž podstatné je postupné zlepšování a ustupování výsevu. Toho všeho se dosahuje harmonizací, neboli vyvažováním yangu a yinu.

harmonizace neboli vyvažování yangu a yinu

Akné je pouze vrcholkem hluboké skutečnosti nesouladu. Můžete si to představit tak, že po úraze kulháte na jednu nohu. Po vyléčení zranění kulhání přetrvává, a pokud to trvá příliš dlouho, dostaví se jednostranné přetížení těla, což vede k další bolesti. Náprava se pak děje jednak přes rehabilitaci zranění a pak povolení následné vzniklé bolesti z přetížení. Jinak řečeno, cílem je vrátit se k normálu.

A stejně to je i u akné – cílem je, aby yang byl silný do zdravé míry a neprojevoval se „přes čáru“, přičemž čárou tady není myšlena nějaká tabulková norma, ale individuální konstituce.

/
Přečteno 13 541 x

Komentáře 8

 1. Dekuji za komentar! Vzdy mam velkou radost, kdyz se nekomu podari vyresit svuj neduh a kdyz to je pomoci mne blizke cinske mediciny, tak se radost nasobi 🙂

 2. Dobrý den, lze čínskou medicínou ovlivnit nějakým způsobem spontánně vznikající keloidní jizvy na hrudníku? Děkuji moc a přeji hezký den.

  1. dobry den preji
   myslim, ze jsem Vam odpovedela na mail, ale napisu jeste jsem, aby se odpoved zobrazila i dalsim ctenarum.
   Samovolne vznikajici keloidni jizvy maji taky svoji pricinu a lecba by se nastavila dle toho. Obecne ze k.j. berou jako blokady krve (co neni ekvivalent srazenlivosti krve, takze krevni obraz by nic nemusel promazat), ale co vede k tomu, ze se jizvy tvori nejde “odhadnout” bez diagnostiky.

 3. dobry den preji,

  individualne pripravovane smesi jsou vzdy v rezii terapeuta, ktery je “namicha” po vstupni diagnostice, dle ktere si analyzuje prevazuji slozky a tedy disharmonii.
  Neni vylouceno, ze se v necem bude potkavat s patentni medicnou, kterou napriklad zakoupite v eshopu TCM Bohemia (https://eshop.tcmbohemia.cz/), ale individualnist je prave v tom, ze se zo uzpusobi pro daneho klienta.
  Muzete vsak zatim zkusit wany, tedy kulicky z bylin.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *