Výtvarnice Lucie Ernestová: do tvoření vstupuji bez očekávání. Je to jako dobrodružství, které mě láká, protože nevím, jak dopadne.

Publikováno uživatelem

Jsem velkým fanouškem díla Lucie Ernstové. Přesněji od okamžiku, kdy jsem si pořídil svůj první zápisník na sny (ty noční) – byl to Lapač nápadů, kreseb a myšlenek z jejího online autorského obchodu Duhová kočka. Pohled na fantazijní krajinu na obalu tohoto malého zápisníku mě naladil tím správným způsobem na vstup do mé vlastní vnitřní krajiny. Postupně jsme si s manželkou pořizovali další užitečné drobnosti z dílny Duhové kočky – další krásné zápisníky či záložky do našich knih. Kartičky z kolekce Myšlenky moudrosti si k nám zase našly cestu jako dárek od kamarádky – jógové instruktorky – když u nás doma jednu noc „couchsurfovala“.A nedávno do naší sbírky přibyl vlajkový produkt autorky – kartičky z edice Cesty k sobě.

Lapač nápadů, kreseb a myšlenek z online autorského obchodu Duhová kočka

Kdo je Lucie Ernestová

Lucie Ernestová je zakladatelkou online autorského obchodu Duhová kočka. Jedinečný styl a způsob komunikace Luciiných kreseb ve vaší paměti rychle zanechá svůj otisk. Kresby Duhové kočky jsou plné barev, evokují říši snů, fantazie a nekonečných možností. Díla Lucie navíc obvykle mívají přesah do oblasti osobního rozvoje. Duhovou kočku najdete v mnohých knihkupectvích a dalších obchodech po celé republice. Můžete se dokonce zastavit i v designovém obchůdku – showroomu – který pro změnu nese název Pruhovaný kocour. Luciina díla lze zhlédnout i na menších výstavách, většinou v Pardubicích.

FILTRUJ VODU BEZ PLASTŮ

s Binchio aktivním uhlím špičkové kvality, které absorbuje z vody chlór a další nečistoty. Udělej další krůček pro zdravější planetu.

Zjistit více

Zůstaneme-li ještě chvíli u zvířecích metafor, pak můžeme princip obrázků Duhové kočky z edice Cesty k sobě přirovnat ke kdysi slavné knize Slepičí polévka pro duši. Podobně jako dobrý vývar zahřeje vaše tělo, tak tyto kartičky povzbudí a posilní vašeho ducha.

Sednete si, uděláte si klidnou chvilku sami pro sebe. Anebo kartičky vytáhnete v kruhu rodiny či přátel. Několik kartiček si vyberete. Fantaskní kresby vás za okamžik pohltí. Obdivujete svět plný pestrých barev a neobvyklých tvarů, v němž věci fungují trochu jinak, než jsme zvyklí v našem běžném světě. Trochu jako ve snu nebo pohádce. Obrázky jsou doplněné o krátké texty obsahující moudra s nadčasovou platností. Krátká, ale možná o to více úderná poselství pod obrázky jsou podána tak, aby zaujala i mladšího „čtenáře“. Pak si chvíli o poselstvích povídáte… Lucie říká, že její obrázky z edice Cesty k sobě jsou odrazovým můstkem pro zajímavé rozhovory.

Vypadá to tak, že pestrost v Luciiných kresbách se zrcadlí i v jejím životě. Lucie je umělkyní a podnikatelkou, mámou dvou kluků, manželkou, vášnivou cestovatelkou a milovnicí života na venkově v objetí přírody.

Užijte si tento inspirativní rozhovor, v němž jsme nahlédli do mnohých aspektů tvůrčího i osobního života Lucie Ernstové.

Dozvíte se například:

  • Co Lucie dělá pro stimulaci své kreativity,
  • Kdy a kde ji obvykle napadají ty nejlepší nápady,
  • Co by Lucie poradila začínajícím umělcům nebo kreativcům, kteří si chtějí vytvořit vlastní unikátní styl a portfolio,
  • Jak Lucie řídí své kreativní projekty a podnikání,
  • Jaká dobrodružství prožívá ve svém vnitřním světě, když zrovna necestuje v tom vnějším,

… a mnoho dalšího.

Pestrost v Luciiných kresbách se zrcadlí i v jejím životě. Lucie je umělkyní a podnikatelkou, mámou dvou kluků, manželkou, vášnivou cestovatelkou a milovnicí života na venkově v objetí přírody.

I. O kreativitě

Co děláte pro stimulaci své kreativity?

Abych se dostala do kreativního flow, tak si pustím hudbu, vezmu skicák a zalezu na pohovku ke krbu. Naučila jsem se zklidňovat mysl pomocí jógy, Čchi-kungem, meditacemi a hudbou. Poslouchám svá volání a intuici, ale občas se potřebuji opřít o nějaký řád.

Pracujeme s manželem z domova a z každého kouta tu na mne koukají povinnosti – uklízení, praní a vaření. Není jednoduché najít si tu klid pro sebe. Když potřebuji nějaký projekt posunout nebo nastartovat, tak musím pryč. Jedu sama na chatičku ke kamarádce nebo na nějaký sólo výlet.

Kdy a kde vás obvykle napadají nejlepší nápady?

Nejlepší nápady mám, když jsem v klidu a mohu svoji mysl vypustit na výlet. Pak to jen pozoruji a zaznamenávám. Nejlepší nápady ke mně přišly na dlouhých přejezdech v autě nebo autobusu, kdy se tělo nudí a mysl si jen tak poletuje a pozoruje. Cestování je pro mě velkým zdrojem inspirace. Byla jsem sama v Indii a Nepálu. Tam nápady chodí samy.

Míváte někdy tvořivé bloky? Pokud ano, máte nějaké taktiky, jak na ně vyzrát?

Ano. Prokoukla jsem, že je to strach ze selhání. Občas se bojím udělat první krok. Naučila jsem se ale vstupovat do tvoření bez očekávání. Je to jak dobrodružství, které mě láká, protože nevím, jak dopadne. Jsem přirozeně zvědavá, a to je můj motor kupředu.

Jste mámou dvou kluků, co jistě zabírá spoustu času a energie. Máte nějaké strategie, jak zůstat jako umělkyně dlouhodobě produktivní a kreativní?

Kluci už jsou skoro dospělí 15 a 18 let. Tolik pozornosti už ani nechtějí. Dřív mě hodně inspirovali. Hry a první kartičky Cesty k sobě jsem začala tvořit kvůli nim. Teď se nechávám táhnout vlastními voláními a touhami.

Můžete sdílet jednu-dvě vaše oblíbené knížky, které vás významně posunuli jako umělkyni?

Velmi mě baví vracet se ke knize Eckharta Tolleho Nová Země. Občas si ji náhodně otevřu a přečtu stránku, nebo jen odstavec. Obyčejně dostanu právě tu zprávu, kterou potřebuji vědět. Baví mě východní filozofie. Potřebuji tvořit z vnitřního klidu. Jsou pro mne důležitá témata bytí v přítomnosti a propojování se s vlastním středem.

Potřebuji tvořit z vnitřního klidu.

Jakou radu byste dala začínajícím umělcům nebo kreativcům, kteří si chtějí vytvořit vlastní unikátní styl?

Zkoušejte různé techniky a styly, inspirujte se na internetu a učte se od nejlepších. Experimentujte, ale pilujte i techniku. Nebojte se dělat chyby. Chyba je vždy příležitost k poučení nebo něčemu novému. Buďte zvědaví, jak to dopadne, když to uděláte jinak, než jste zvyklí.  Na You Tube a Pinterestu je hromada inspirace. Dnes dost dobře funguje i on-line vzdělávání a můžete se učit od výborných mezinárodních učitelů.

Vytvořte si vlastní projekt, který vás bude bavit. Dá vám koncept a strukturu, o kterou se můžete opřít, když se ztratíte v chaosu vlastních myšlenek.

Žila a tvořila jste na různých místech světa včetně neobvyklých destinací jako například Botswana či Zanzibar. Odráží se některé z těchto míst, kultur nebo zkušeností specifickým způsobem ve vašem uměleckém stylu?

Pestrobarevnost a etnická zdobnost mě ohromně baví. Inspirace Afrikou stála u zrodu mé výtvarnické cesty. Na mých obrázcích to sice není moc vidět, ale mám to v sobě. Věřím, že na toto téma ještě něco vytvořím.

II. O podnikání pro umělce

Co vlastně znamená ta duhová kočka ve jménu vašeho autorského obchodu?

Milujeme kočky. Momentálně máme dvě. Jsou to velcí učitelé života v přítomnosti. Duhová zas vyjadřuje pestrobarevnost mé tvorby. A čistě pragmaticky to vzniklo i díky tomu, že byla volná internetová doména.

Moje „nerdy“ část osobnosti se projevuje tak, že trochu ulítám na zápisnících. Mám osobní žurnál, čtenářský zápisník, zápisník filmožrouta, zápisník na sny (ty noční) a taky online Evernote. A co vy? Nádherné zápisníky jsou jeden z vašich hlavních produktů. Kolik osobních zápisníků používáte? 🙂

Jéééé, tak to já taky. Jsem obklopena zápisníky a ztrácím v nich přehled. Mám jich hromadu, ale aktuálně se snažím držet vždy jeden, kam píšu a kreslím vše, co mě napadá.

Jak začal váš zájem vytvářet kreativní zápisníky a karty? Pamatujete si nějaký okamžik inspirace nebo příběh, který se k tomu váže?

Tak třeba. Kdysi dávno jsem dostala od kamaráda karty Čtyři dohody. Přinesla jsem je domů a ukázala dětem. Kluci byli ještě malí a milovali všemožné kartičky. Vybírali si obrázky na kartách a chtěli k nim číst texty. Moudrá slova ale vůbec nesouvisela s obrázky a kluci na to jen rozpačitě hleděli. Tehdy mě napadlo namalovat obrázky, které by více odrážely moudrosti světa a pomáhaly dětem orientovat se ve svých emocích. Nápad pak několik let zrál, než jsem sebrala odhodlání vytvořit je.

Máte perfektní online prezentaci. Je marketing rovněž vaší vizitkou, nebo vám s webem a marketingem někdo pomáhá?

Web a všechno kolem toho tvoříme s manželem. Před moji ilustrátorskou kariérou jsme měli 10 let malé grafické studio. Takže vše umíme a děláme si veškerou přípravu do tisku a webové práce sami.

Vaše originální produkty se těší oblibě i mimo Českou republiku. Online autorský obchod je také zaběhnutý. Baví vás i obchodní stránka podnikání nebo se snažíte soustředit na tvorbu a zbytek delegovat?

Obchodování jsem předala holkám ve skladu. Vytvořili jsme i takový model síťové firmy. Míša a Petra mají jediné zadání. Postarat se, aby obchod fungoval. A dělají to výborně. Vůbec je nemusím úkolovat ani kontrolovat. Snažíme se, aby byly v práci spokojené a vzájemně si vycházíme vstříc jak jen můžeme. Obchodně má rozvoj Duhové kočky velký potenciál, ale my chceme zůstat malá rodinná firma. Marketing mám na starosti já, ale v podstatě ho nemusím dělat, protože i tak vše běží dobře a stíháme to akorát.

III. Cesty k sobě

Říkáte, že ráda objevujete svět vnější a zrovna tak i svůj svět vnitřní. Jakým způsobem objevujte svůj vnitřní svět? Máte nějaké oblíbené techniky osobního rozvoje, sebezkoumání apod.?

Baví mě různé meditační techniky. Nejsem ale ten typ, co by dokázal hodinu meditovat. Stačí mi pár minut a propadnu se do prázdnoty, kde je mi dobře. Tady nalézám prostor, kde mohu nechat své myšlenky rozběhnout a jasně je vidět. Jóga, tanec a pohyb jsou pro mě pohybovou meditací, kde se dostávám do pohody těla.

Baví mě různé meditační techniky. Nejsem ale ten typ, co by dokázal hodinu meditovat. Stačí mi pár minut a propadnu se do prázdnoty, kde je mi dobře. Tady nalézám prostor, kde mohu nechat své myšlenky rozběhnout a jasně je vidět.

Na svém blogu píšete, že jste vděčná svému současnému rodinnému životu uprostřed přírody, protože vám poskytuje srovnatelné dobrodružství ve vnitřním světě jako kdysi dávno vaše cesty světem v tom vnějším světě. Můžete tuto myšlenku blíže vysvětlit?

Bydlíme na samotě na kraji vesnice s nerušeným výhledem do přírody. Máme kousek květinové a užitné zahrady, ale zbytek je lesní divočina. Všechna okna z domu jsou jako stále měníce se obrazy. Jaro, léto, podzim a zimu tu vnímám úplně jinak než v Praze, kde jsme před tím žili. Život tady má úplně jinou rychlost. Nikdy jsem si nemyslela, že život v souznění s panenskou přírodou je až tak blahodárný. Meditace, tanec nebo cvičení Čchi-kungu při svítání nebo západu slunce pod korunami nádherných dubů se opravdu neomrzí.

Kdysi dávno jsem dostala od kamaráda karty Čtyři dohody. Přinesla jsem je domů a ukázala dětem. Tehdy mě napadlo namalovat obrázky, které by více odrážely moudrosti světa a pomáhaly dětem orientovat se ve svých emocích.

Dá se říct, že jste v nějakých aspektech rodičovství nekonvenční? 

To nedokážu zhodnotit. Každopádně se snažíme dětem ukázat různorodost světa a být dobrými vzory. Taky proto jsme je kdysi vzali na Západní Papuu. Chtěli jsme, aby na vlastní kůži zažili jednoduchý život v přírodním ráji, ale mezi lidmi jen pár generací od doby kamenné. Tehdy jsme ve škole argumentovali, že měsíc na cestách jim dá víc, než měsíc v lavici.

Metaforicky myšleno, pokud byste mohla na obrovský prázdný billboard, který uvidí milión rodičů, napsat či nakreslit nějaký odkaz či poselství, co by to bylo?

Jsem tím nejlepším vzorem pro své dítě.
Dělám to, jak nejlépe umím.

 

/
Přečteno 416 x

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *