Dana Raková

Dana Raková
(Lektorka jógy)

  Jsem lektorka jógy pro dospělé i děti. Důležitým faktorem na mých lekcích je hudba, která zintenzivňuje prožitek z jednotlivých ásán, motivuje a pomáhá k uvolnění.

  K tomu využívám svých znalostí z dj-ingu a na každou hodinu chystám set šitý na míru daným sestavám. Praktikuji prožitkovou Aurarelax jógu přinášející krásu, sílu a klid do nevšedních i všedních dnů a spojující dávné jógové techniky s dnešním člověkem. Lekce je koncipovaná tak, abyste se zapotili, ale zároveň protáhli a zrelaxovali. Pořádám také víkendové semináře, kde se můžeme dostat hlouběji nejen do praktikování pozic, ale i do svého nitra. Pomocí speciálních meditačních technik dovezených z jógového asijského retreatu pomáhám lidem najít správnou cestu v jejich životě oproštěnou o názory a rady zvenčí.

  Danae

  Přehled mých lekcí v Praze najdete na fb >>> https://www.facebook.com/J%C3%B3ga-s-Danae-316640361857562/?fref=tshttps://www.youtube.com/watch?v=KFvvfaiW15o

  Z našeho rozhovoru

  Dani, kdy a jak došlo k přirozenému propojení hudby a jógy v Tvém životě?

  Před šesti lety jsem navštěvovala lekce Dance jogy v Brně pod vedením lektorky a tanečnice Dash. Dodnes si pamatuji sestavu na skladbu When we dance od DanaeStinga, kdy jsme plynule přecházely z variací pozic bojovníka do twistových pozic na zemi a já si připadala, že opravdu tančím, že vše plyne přirozeně jako řeka a jedna pozice přechází v druhou tak, jak by to v józe mělo být. V té době jsem ještě často hrávala jako DJ- ka a doprovázela své sety na elektronické housle a napadlo mě začít vytvářet sety i na jednotlivé jógové sestavy a použít je na svých lekcích jógy. Samozřejmě to je trochu jiný styl než to, co jsem hrávala po večerech v brněnském klubu Fléda nebo v kavárně Trojka. Jedná se nejčastěji o chilloutové skladby a world music.

  Jedinečné kompilace skladeb, které používáš, totiž považuju za něco, co Ti jako lektorce dává takový vlastní, specifický styl. Já sám bych si třeba rád půjčil Tvé jógové sety a někdy si je jenom tak poslechl doma…

  Zatím mám hodně pozitivní ohlasy…Myslím si, že je super, když si lidé třeba dokážou postupně jednotlivé skladby s určitými ásánami. Taky mi přijde, že lidé na lekci potřebují něčím povzbudit. A skvělým prostředkem na to, je dle mě třeba i chilloutová a relaxační hudba.  Samozřejmě, když se to někomu nelíbí, tak v Praze existuje dalších tisíc jiných lekcí, kde lidé můžou chodit na…jógu „ticha“ :))) Ale já mám pocit, že na své lekce nějakým způsobem přitahuju přesně ty lidi, kterým se spojení mé hudby a jógy líbí. Pro mě je každopádně důležité, abych si lekci dokázala sama užívat. Protože když si užívám lekci já, přenáším to i na své studenty…

   Můžeš pár větami přiblížit osobitosti Aurarelax® jógy, kterou procvičuješ? Viděl jsem při ní ochrannou známku – je to nějaký specifický směr?

  Aurarelax® jóga je prožitková jóga. Vychází z dávných jógových technik, ale je přizpůsobena dnešnímu člověku. Velký důraz je kladen na relaxaci mezi pozicemi a prožívání těla během nich. Je založena na tom, že cvičení jednotlivých pozic ovlivňuje jednotlivé oblasti života. Např. vrána podporuje sebevědomí, ryba čistí srdce, bojovník zbavuje strachu atd. A nejdůležitější je vždy závěrečná Shavasana. Život ve městě si zaslouží důkladný odpočinek a mě záleží na tom, aby lidé z mých lekcí odcházeli zrelaxovaní a obaleni "růžovou bublinou". Své znalosti Aurarelax® jógy jezdím pravidelně prohlubovat do Asie na jógové poutě (retreaty).

   Danae

  Ty jsi taková dobrodružná duše, že? Miluješ rozmanitost – jóga, hudba, surfování, cestování, dizajn... Máš ráda i určitou stabilní týdenní rutinu během roka nebo svůj režim pořád obměňuješ?

  Jediná stabilní položka v mém týdenním rozvrhu je mých 6 lekcí jógy (3 pro dospělé a 3 pro děti). Zbytek si organizuji sama podle sebe, kdy svůj čas věnuji učení na fakultě umění a architektury v Liberci, lektorování kurzů interiérového designu, tvoření soukromých zakázek návrhu interierů a svému příteli.

  Celý rozhovor si můžete přečíst zde >>> Danae: Když vše plyne přirozeně jako řeka a jedna pozice přechází v druhou, je v mé józe všechno, jak má být.

  Ochutnávka jógy s Danae - 17 minut sami sobe