Jana Frýdlová

Jana Frýdlová
(Fotografka a umělkyně)


  Jsem umělkyně, fotografka a designérka. Svou životní cestu můžu shrnout do jediné věty: „Fotím a maluju, z života se raduju“. Svou vášeň pro kresbu mandal realizuji na svých kurzech jako „mandalová lektorka“. Energii, kterou čerpám z mandal, pak využívám i ve svých dalších kreativních aktivitách a projektech. Mezi ty nejnovější patří belly painting nebo umělecké malování na stěny wellness studií. Svými pestrými produkty a službami pomáhám lidem nacházet větší radost ze života, propojení s přírodou i nové způsoby sebevyjádření.

  Z našeho rozhovoru

  Jak probíhá proces tvorby mandal v tvém pojetí?

  Úplně spontánně. Pustím si relaxační hudbu a začnu malovat. Když maluji mandalu pro někoho, tak si v klidu sednu, zavřu oči, začnu víc prodýchávat do břicha, naladím se na něj. Pro lidi, které znám, je namalování mandaly úplně super, ale nevadí mi malovat mandalu ani pro někoho, koho jsem nikdy neviděla, prostě se naladím.

  Občas mám třeba od lidí přání, aby mandala byla laděná do nějakých barev, byla třeba z oblejších tvarů a podobně. Většinou dodám mandalu i s rámem. Mám kolegu, s kterým již dlouho spolupracuji, a tak vybíráme rám spolu a celý je dělaný na zakázku, ne žádné rámečky za pár korun, do kterých se pak práší.janka foti

  Inspirace často přichází v přírodě nebo v noci. To pak musím vstát a načrtnout si vše do mého oblíbeného bloku. Přes den pak náčrt doladím barevně, rozvedu ho do detailů. Často nemohu dospat, když mi přijde inspirace v noci, a proto mám ráda léto, když je brzy světlo, tak vstanu a maluji až do setmění.

  Jaké druhy kurzů kreslení mandal děláš?

  Kurzy dělám pro děti, ale taky pro dospělé, zatím většinou jednou dvakrát za měsíc v Poděbradech. Loni v létě jsem dokonce několikrát učila dospělé malovat mandaly v rámci teambuildingu.

  To zní zajímavě. O jaký druh teambuildingu šlo?

  Jsou to takové kreativně zaměřené teambuildigy, které jdou víc do hloubky prožívání. Zahrnují například běhání naboso, chodili jsme po uhlících, praktikovali indiánské tradice. Loni bylo třeba zajímavé sledovat lidi z pražské firmy, kteří jeli na tři dny do lesa. Tam bydleli v týpí bez elektřiny, s vodou nošenou od pramene. Běhali bosky, chodili po uhlících, stříleli z luku, vyráběli lapače snů, kabelky z kůže, šperky z korálků a peříček, vařili na ohni.

  Z čeho sestává tvůj „mandalový sortiment“?

  Nabízím své mandaly kreslené pastelkami, přičemž každé výsledné dílo je originál. Nabízím mandaly malované na zakázku – pro daného člověka, nebo když chce dát mandalku jako dárek. Mandaly si ode mě objednávají i jógová centra. Mandaly tisknu na trička. No a pak vytvářím i menší věci, jako například magnetky nebo mandalová pexesa, podšálky pod sklenici s vodou, mandalová přání barevná a na vybarvení.

  Nedávno jsem začala malovat mandaly i na bříška budoucích maminek – tzv. belly painting pregnancy therapy. Není to jen o malování, ale o prožitku při malování jak pro mě, tak pro maminku. Rozšířila se tak má velká záliba v malování na obličej a tělo.

  janka final navrh

  Co tě ještě kromě kresby mandal živí v tvém kreativním podnikání?

  Kromě mandal maluji obrázky s dětskými motivy. Dělám dětská pexesa, která pak tisknu, ale maluji i přímo na dřevo. Vznikají tak originální dřevěné autorské hračky. Do interiérů maluji abstraktní akrylová plátna plná barev. Barvy mě úplně fascinují. Nejraději maluji přímo na stěny – například stromy. Vznikla tak např. sakura ve větru pro odpočívárnu po saunování, jabloň v masérně, keře na zahrádce zdravé jídelny. Dělá mi radost, když pak někam přijdu a vidím, že se tam lidi cítí dobře. Maluji také trička na zakázku. No a hodně mě teď baví malování po lidech. Přes léto jezdíme s kamarádkou po hudebních festivalech, akcích pro děti, zábavních parcích, kde malujeme dětem po obličejích, ženám po rukách, šíji, dekoltu. Přes rok si nás lidi objednávají na zahradní party a oslavy. Dále již popsaná bříška a částečně se mi právě plní sen malovat celá těla. ?

  Když zrovna nemaluji, vytvářím grafiku – plakáty, vizitky, svatební oznámení, skripta, knížky, pohledy a přání, kalendáře a knížky, tak různě… jednou jsem třeba navrhovala výtvarnou část české aplikace KLÁBOSIL©, která pomáhá dětem s narušenou komunikační schopností.

  Z části mě živí fotografování – děti, reklama, portrét, svatby, různé akce. Má volná tvorba je zaměřena na portrét, akt, přírodu, architekturu a abstrakci – hru světel a stínů.

  IMG_4481ubm

  Celý rozhovor s Jankou si môžete přečíst na našich stránkách.

  Část mé tvorby můžete vidět na mých fotowebech: www.jankaf.com a www.jenky-painting.cz nebo si vybrat něco pro radost na mém e-shopu: www.malovane-obrazky.cz .