Home - Market - Zdraví

Japonské uhlí Binchotan pro přirozenou filtraci vody

Zázračnou tmavou tyčinku Binchotan používají Japonci pro přirozenou filtraci vody již stovky let. Kromě filtrace vody lze Binchotan využít i pro eliminaci negativních účinků elektrozáření, regulaci vlhka nebo zmírňování pachů.

Specifikace

  • Skvělá eko-friendly alternativa k drahým umělým zařízením na filtraci vody.
  • Uhlí Binchotan přirozenou filtrací (viz níže) promění mdlou vodu z kohoutku tak, že chutná skvěle a svěže.
  • Binchotan vytváří v bytě „dobrou energii“ tím, že eliminuje tzv. elektrosmog. Binchotan totiž uvolňuje do okolí záporné ionty, tedy částice, které obsahují záporný elektrický náboj (podobný náboj vzniká např. během bouřek nebo při nárazech vln o skály, což je důvod, proč se třeba na pláži nebo po dešti cítíme tak dobře).
  • Ani po šesti měsících užívání ale uhlí Binchotan nemusíte vyhazovat. Hravě pro něj najdete sekundární využití. Můžete jej přiložit k pokojovým rostlinám, aby dodávalo půdě v květináči živiny. Uhlí je možno využívat i jako přírodní čistič vzduchu a regulátor vlhka a pachů. Můžete ho umístit např. přes noc do tenisek nebo šuplíku na skladování potravin se silnějším aromatem.

Příběh

Uhlí Binchotan nese jméno dle známého japonského řemeslníka – uhlíře Binchoya Chozaemona. Před více než 300 lety, během období Edo, se japonským výrobcům uhlí z provincie Kishu podařilo zdokonalit výrobní techniky natolik, že vzniklo uhlí výjimečné čistoty. Uhlí bylo vyráběno z nejtvrdších dubů pocházejících ze zalesněných údolí Kishu. Dřevěné odřezky (celé stromy prý na tento účel nikdy nebyly káceny) byly umísťovány do velkých pecí ve skalních dutinách a pomalu spalovány při nízkých teplotách. Jakmile se dým ze spalování pročistil, vědělo se, že všechny nečistoty byly odstraněny a uhlí je připraveno.

Netrvalo dlouho, než Japonci objevili, že toto uhlí oplývá výjimečnými kvalitami. Po generace byla výroba uhlí Binchotanu přísně střežena jako tajemství řemeslníků z Kishu. Nakonec bylo ale tajemství vyzrazeno učněm, který odešel na japonský ostrov Shikoku, a odtud se rozšířilo do celého Japonska. Až do 20. století se Binchotan považoval za nevysvětlitelně „zázračný“ a jeho používání bylo součástí „lidové moudrosti“. Později, s příchodem mikroskopů a moderní chemie, byly jeho vlastnosti a účinky vědecky zdokumentovány[1].

 

Japonské uhlí Binchotan pro přirozenou filtraci vody

od 190 Kč

Objednej u partnera

FAQ

Jaké jsou benefity uhlí Binchotan?

Uhlí Binchotan redukuje chlór přítomný v kohoutkové vodě a také ji obohacuje o své minerály a harmonizuje její pH. Voda pročištěná Binchotanem se také skvěle hodí pro přípravu čaje. Ani po šesti měsících užívání ale uhlí Binchotan nemusíte vyhazovat. Hravě pro něj najdete sekundární využití. Můžete jej přiložit k pokojovým rostlinám, aby dodávalo půdě v květináči živiny. Uhlí je možno využívat i jako přírodní potírač vlhka a pachu. Můžete ho umístit např. přes noc do tenisek nebo šuplíku na skladování potravin se silnějším aromatem.

Jak funguje přirozená filtrace vody uhlím Binchotan?

Do Karafy EAU jednoduše umístěte uhlí a napouštějte pitnou vodu z kohoutku. Ideální je, když necháte vodu v karafě několik hodin, nicméně rozdíl v chuti vody poznáte již po hodině.

Jak dlouho tyčinka Binchotanu vydrží?

Budete-li karafu s uhlím naplňovat každý den vodou, pak vám uhlí vydrží nejspíš tři měsíce. Poté jej můžete „nabít“ a opětovně použít. Jak? Uhlí vložte na chvíli do vroucí vody a pak nechte osušit na slunci – jako na videu výše. Následně ho můžete další tři měsíce užívat (celková životnost uhlí je šest měsíců).

Jak to, že má tyčinka Binchotanu filtrační účinky?

Povrch uhlí Binchotanu je posetý množstvím malinkých dutin a pórů, díky nimž má jeden jediný gram uhlí povrchovou plochu o velikosti 500 m2. Uhlí se označuje jako „aktivní“, jelikož ionty cizích látek jsou přitahovány k povrchu uhlí a drží se tam. Uhlí také pozvolna vypouští do vody různé užitečné minerály jako hořčík, vápník nebo železo, čímž vodu obohacuje a dodává jí skvělou chuť.

Má se tyčinka Binchotanu před prvním použitím umýt?

Uhlí Binchotan je umyto a připraveno k použití. Není vhodné ho čistit s pomocí detergentů nebo mýdla.

Můžu použít tyčinku Binchotanu na čistění ochucené vody (džusu nebo čaje)?

Uhlí by se nemělo vkládat do ochucených vod, například vod ochucených ovocnými sirupy nebo ovocnými příchutěmi ani do čajů.

Je spolknutí části uhlí Binchotanu nebezpečné? Ve vodě můžete příležitostně spatřit maličké pevné částice z uhlí. Jejich spolknutí ale není nijak nebezpečné. Obdobné druhy uhlí se používají i jako léky, např. proti průjmu nebo pro úpravu trávení.

Zdroje

[1] Zpracováno dle informací v článku What is Binchotan charcoal? Irene Falcone, 2015 <https://www.nourishedlife.com.au/article/73873/what-binchotan-charcoal.html>

Japonské uhlí Binchotan pro přirozenou filtraci vody

od 190 Kč

Objednej u partnera

Recenze