Václava Přistoupilová

Václava Přistoupilová
(Terapeutka TČM)

    Jsem terapeutka tradiční čínské medicíny. Provádím baňkování, moxování, masážní terapii (relaxační, lymfatické a žilní masáže), pohybovou terapii (Qi Gong, relaxace, meditace). Mým životním přáním je dojít k harmonii a moudrosti.

    Již jako malé dítě předškolního věku jsem věděla, že se chci stát zdravotní sestrou. Tato touha mě přivedla ke studiu na zdravotní škole v Liberci. Po několikaleté praxi ve zdravotnictví jsem pochopila, že západní medicínou se vše vyřešit nedá a plno problémům, kterými pacienti trpí, se dá úspěšně předcházet východní medicínou. Nejprve jsem absolvovala kurzy rozličných druhů masáží a později vystudovala Tradiční čínskou medicínu, studium pěti dovedností v Praze. Po stáži v Číně a úspěšných závěrečných zkouškách, jsem si otevřela vlastní praxi.

     Z našeho rozhovoru

    Na svém blogu píšeš, že (původně) bylo tvým snem působit jako zdravotní sestra. Jaké zkušenosti z praxe zdravotní sestry tě nakonec přivedly k přesvědčení, že se chceš odklonit od západní medicíny ke studiu TČM? A proč právě TČM (a ne třeba nějaké jiné východní učení)?

    Zdravotní sestra byla moje babička, má sestra, a já jsem se chtěla stát zdravotní sestřičkou již v 5. letech. Byl to můj wendy ruzovaceloživotní sen. Po strastiplné cestě, to už je na jiný rozhovor, se můj sen vyplnil. Jenže, jak šel čas, tak jsem zjistila, že se lidé, navzdory péče doktorů neuzdravují. Naopak nemocí u nich přibývalo s postupujícím věkem.

    Vzhledem k tomu, že pocházím z rodu, kde se lidé dožívají vysokého věku a umírají na stáří, mi to přišlo divné. Po letech praxe jsem se začala rozhlížet kolem sebe a zjišťovat, že ke zdraví a životu plné energie, vedou i jiné cesty, než jen příkazy a doporučení, které vycházejí od doktorů.

    Během prvního sezení se věnuješ diagnostice jazyka a pulsu. Následně určuješ tzv. obraz klienta. Můžeš konkrétněji popsat, co přesně tvoří tento obraz a jak jej vytváříš?

    Když mi přijde klient na první sezení, musím s ním udělat vstupní diagnostiku. Je to souhrn otázek, při nichž se zaměřuji na jeho životní styl. Např. kde pracuje, jak dlouho, jaké má koníčky, zda umí odpočívat, kde bydlí, jaké má rodinné vazby. Další otázky se týkají jeho problémů v běžném životě, problémy, které ho omezují. Například zda ho bolí hlava, kdy bolest začíná, jaká bolest je, zda bolí hlava celá, nebo její část, jak spí, co jí a pije, jaké prodělal nemoci.

    Tento pohovor je hodně podrobný a je zakončen diagnostikou podle jazyka a pulzu. Toto vše jsou střípky, ze kterých se vytvoří takzvaný obraz.

    Moc se nám líbilo, že tvůj terapeutický přístup není nijak dogmatický… Zohledňuješ životní styl, aktuální možnosti a situaci klienta, roční období a množství dalších faktorů. To je skutečně hezké slyšet. Hlavně když pořád čteme o různých výživových směrech, které často razí jednu zaručenou cestu, které by se mělo všechno přizpůsobovat… Ty se ale nesnažíš klientův životní styl hned změnit dle nějaké „šablony“. Měla jsi vždy takovou filozofii, nebo tento přístup vyzrál postupně, jak přicházely zkušenosti s klienty? :)

    Samozřejmě na mé současné praxi se projevují i mé zkušenosti, které jsem nasbírala postupně během let své praxe. Základy při práci ve akupunkturazdravotnictví, následně pak studiem tradiční čínské medicíny, dalšími nadstavbovými semináři Japonské akupunktury, Skalpové akupunktury, Oční akupunktury, studiem Gestalt terapie (psychoterapie) a během praxe v Číně, Nanjingu, kde jsem získala další zkušeností. Tento přístup je velice náročný na můj čas a energii, protože to znamená každodenní studium.

    Vzhledem k tomu, že lidé jsou různorodí a každý člověk, který ke mně přijde potřebuje individuální přístup, tato práce je hodně náročná. To co platí na jednoho člověka, nemusí platit u druhého.

    Tvá praxe je skutečně různorodá – děláš akupunkturu, akupresuru, masáže, fytoterapii, zdravotní cvičení Qi Gong, meditace… Je takový široký záběr u terapeutů TČM obvyklý? :)

    Vycházím sama ze sebe. Většinou to tak v praxi není. Někteří mí kolegové se zaměřují jen na práci s bylinami (fytoterapie), další pak na akupunkturu, nebo dietetiku, či cvičení. Já mám ráda různorodou práci a tak nabízím lidem podle toho, co potřebují a chtějí, širokou škálu svých dovedností.

    Moc nás zaujaly tvé zkušenosti s léčbou zraku pomocí 3 kroků – Qi Gongu, stravy a uvolňování krční páteře. Jak jsi k této strategii došla?

    Nedávno jsem absolvovala seminář u výborného anglického lékaře Julliana Scota, oční akupunktura. Jeho jednoduché techniky pro zlepšení zraku mě moc nadchly a tak jsem se tomu začala věnovat hlouběji a zařadila do svých semninářů Qi Gongu.

    Zrak se dá zlepšit uvolňováním a cvičením krční páteře, masážemi očního okolí, cvičením očí a samozřejmě nedílnou součástí práce na zlepšení zraku je i strava. Již se objevily první kladné výsledky u mých klientů. Je ale pravda, že v lidech stále přetrvává názor „vzít si tabletku a být zdravý“. Plno lidí se vymlouvá na nedostatek času, což je škoda, protože tyto techniky jsou velice jednoduché a nejsou až tak náročné na čas.

    Celý rozhovor s Wendy si můžete přečíst zde >>> Můžeš se stát člověkem, který každý den ráno vstane s očima dokořán a se zvědavostí, co krásného ho ten den může potkat.