Chcete okusit skutečné přínosy meditace? Vyzkoušejte aktivní meditace mistra Osha

Publikováno uživatelem

Meditace už ani v našich končinách (naštěstí) není vnímána jako něco zcela exotického. Mnozí z nás ji úspěšně zakomponovali do svého života, a díky tomu se jim daří žít vyrovnanější život. Tento článek je určen pro každého, kdo četl nebo slyšel o různých přínosech meditace, pak s nadšením usedl do pohodlného sedu, překřížil nohy, zavřel oči… Přesně tak, jak se to má dělat – tak, jako to dělali lidé již před tisíc lety. A pak s cílem zažít naprosto jasnou a vyrovnanou mysl začal meditovat… a čekalo ho překvapení. Zjistil, že mu to vůbec nejde, mysl mu utíká všemi možnými směry a že ho to vlastně nebaví. A poté se už k meditaci nevrátil.

meditTento článek jsme napsali také pro další velkou skupinu lidí – pro ty, kteří se o meditaci zajímají, uvažují, že by ji začali praktikovat, ale mají velké pochybnosti – váhají, jestli je pro ně tiché sezení tím pravým. Nebo ještě přesněji – představa takového trávení volného času je tak trochu děsí.

Pokud se i vám při zmínění slova meditace v hlavě vynoří představa jogína sedícího bez pohnutí v lotosovém sedu, pak jste asi ještě neslyšeli o aktivních meditacích. A stejně tak, pokud z vlastní zkušenosti cítíte, že vám meditace v sedu zatím moc nesedí, pak byste se měli obeznámit s aktivními meditacemi, o nichž je právě tento článek.

FILTRUJ VODU BEZ PLASTŮ

s Binchio aktivním uhlím špičkové kvality, které absorbuje z vody chlór a další nečistoty. Udělej další krůček pro zdravější planetu.

Zjistit více

Tichá meditace zaměřená na pozorování dechu nebo sledování různých projevů těla a mysli (tzv. vipassana) – byť je nejznámější a nejpoužívanější formou meditace – zdaleka není jedinou meditací, kterou můžete praktikovat. Jako dobrovolníci v thajském retreatovém centru Samma Karuna máme možnost objevovat úplně jiný druh meditací – rozmanitý a kreativní svět aktivních meditací mistra Osha, které jsou často mnohem účinnějším prostředkem pro utišení mysli zaneprázdněného člověka dnešní doby než tiché meditace.

O Oshovi

Osho (původně znám pod jménem Bhagwan Shree Rajneesh) byl indickým duchovním mistrem, myslitelem a veřejným řečníkem, jehož dílo ovlivnilo a dodnes ovlivňuje generace lidí po celém světě. Osho se hodně zabýval i hledáním nové smysluplné vize pro lidstvo a planetu. Jeho vizí byl zrod nového, celistvějšího člověka, kterého pojmenoval originálně „Zorba Buddha“. Zorba Buddha je metaforou – odráží ideál člověka, který je schopen užívat si „pozemské radosti“ stejně jako Řek Zorba, ale rovněž je schopen pěstovat vnitřní vyrovnanost a nelpění na věcech, tak jako Buddha.

oshomakeupPokud byste někdy dostali chuť podívat se na svět očima mistra Osha, můžete začít třeba jeho knihami. Oshovy názory na široké spektrum témat byly zaznamenány v zhruba sedmi set knihách. A proto je pozoruhodné, že Osho sám vlastně žádnou knihu nikdy nenapsal. Všechny knihy od Osha, které kdy budete číst, vznikly jako výsledek oficiálních přepisů nahrávek z Oshových vystoupení, přednášek a spontánních rozhovorů, které poskytnul při různých příležitostech během svého života.

Aktivní meditace od Osha

Oshův nadčasový duchovní přínos kromě jiného spočívá v jeho práci na poli aktivních meditací, které považoval za revoluční nástroj vnitřní transformace pro moderního člověka. Aktivní meditace jsou zaměřeny na uvolnění akumulovaného stresu a negativních emocí. Dle Osha představují důležitou přípravu pro následné utišení mysli a relaxaci těla. Jen tak může moderní člověk okusit skutečné přínosy meditace.

Meditace není koncentrace. Při koncentraci existuje ten, kdo se koncentruje, a objekt, na který koncentruje svou pozornost. A to je dualita. Při meditaci neexistuje žádný rozdíl mezi uvnitř a venku. Uvnitř je venku a venku je uvnitř – jde o jednotu vědomí.

prosiiiim

Proč můžou být aktivní meditace lepší volbou než tiché meditace?

Dle Oshy již původní meditační metody nemohou nabídnout modernímu člověku takové výhody jako v době svého vzniku. Moderní člověk a jeho uvažování se oproti minulosti hodně změnili. Levá mozková hemisféra, odpovědná za analytické myšlení, je aktivovaná mnohem intenzivněji než v minulosti. Dnešní člověk je na rozdíl od svých předchůdců zvyklý pořád nad něčím uvažovat, analyzovat, kategorizovat a systematizovat.

To, co má častokrát větší šanci utišit mysl moderního člověka, není dech, ale pohyb. A nejlépe chaotický a spontánní pohyb. Chaotický pohyb zapříčiní, že vědomí se postupně přesouvá níže – z mysli až k srdci. Když se srdce otevře, vědomí směřuje ještě níže – k prvotnímu zdroji životní energie, který se nachází pod pupkem.

Kdykoliv jste vystavení chaosu, mozek ztrácí substanci, která mu umožňuje neustále pracovat. Postupně se utišuje. Když například řídíte auto a najednou vám někdo vběhne před kapotu, okamžitě reagujete. Vaše reakce však nevychází z mysli. Mysl potřebuje čas na zanalyzování situace. Potřebuje chvíli přemýšlet o tom, co dělat a co nedělat.  Když v okamžiku nehody šlápnete na brzdu, cítíte intenzivní pocit v blízkosti pupku. Zdá se vám, že vaše reakce vychází z žaludku. Nehoda (chaotická situace) však jen zapříčinila, že vaše vědomí se přesunulo z mysli níže.

Pokud se zeptáte zenového mnicha: „Odkud přemýšlíš?“, položí si ruce na své břicho. Když to lidi ze Západu vidí poprvé, nerozumí a ptají se: „Jak můžeš přemýšlet břichem?“

Zenový mnich odpoví smysluplně: „Vědomí může sídlit v jakémkoliv centru. Centrem, které je nejblíže k původnímu zdroji životní energie, je umístněno pod pupkem. Mysl je od tohoto původního zdroje hodně vzdálená.“ Chaotické metody jsou nejúčinnějším nástrojem pro navrácení vědomí zpátky ke kořenům. Jen odtud může člověk podstoupit skutečně transformační zážitek.

Osho Kundalini meditace

danceJednou z mnoha aktivních meditací z dílny Osha je Osho Kundalini meditace. Jde o pohybovou a taneční meditaci, která je sestavena ze čtyř částí.

Tato meditace vám pomůže rozvířit energii uvnitř těla a transformovat ji na radost. V průběhu první a druhé části meditace se zcela ponoříte do pohybu, který vám pomůže rozpustit veškeré napětí nahromaděné po celém dni. Naproti tomu ve třetí a čtvrté části meditace zaměříte svou pozornost dovnitř, na svůj nádech a výdech. Tato aktivní meditace je vysoce účinným způsobem, jak se zbavit pocitu tíživé a unavené mysli po náročném dni v práci.

Osho Kundalini meditace trvá jednu hodinu – každá ze čtyř fází zabere 15 minut. Každá fáze je doprovázená specifickou hudbou, která člověku napomáhá při uvolňování těla a mysli. Meditace se doporučuje provádět se zavřenýma očima. I když se meditace může provádět o samotě, její účinky se znásobují větším počtem účastníků.

4 etapy Osho Kundalini meditace

  • První fáze: 15 minut

Uvolňujte celé své tělo vytřásáním. Vytřásejte vertikálně, nikoliv horizontálně (tedy ne zleva doprava nebo předkláněním se dopředu či dozadu). Oddejte se vytřásání natolik, až přestanete vést pohyb a necháte se jím unášet. Vytřásání vychází se středu vašeho těla, nikoliv z mysli. Klidně se v tom nekontrolovaném vytřásání ztraťte a raději prociťte energii, která stoupá nahoru.

  • Druhá fáze: 15 minut

Tančete. Užívejte si spontánní tanec. Nechte tělo, ať se hýbe, jak se mu zrovna zachce – vertikálně nebo horizontálně, na jednom místě nebo kdekoliv v prostoru. Unášejte se pohybem dle vnitřního pocitu bez jakýchkoliv pravidel či omezení.

  • Třetí fáze: 15 minut

Až teď přichází na řadu klidná meditace. Posaďte se a uklidněte své tělo. Prociťte se zavřenými očima, co se děje uvnitř vás. Sledujte chvíli své pocity, vnímejte svůj energetický tok. Pak zaměřte pozornost na své třetí oko a dech.

  • Čtvrtá fáze: 15 minut

Nechte zavřené oči a lehněte si na zem dlaněmi směrem nahoru (šavásana). Zůstaňte v relaxaci a v přítomném okamžiku. Užívejte si čistou mysl.

Má zkušenost s aktivními meditacemi

Aktivní meditace jsou pro mě skutečně účinným nástrojem pro zklidnění mysli. Dle ajurvedské typologie se přibližuji typu Kapha, kterému k dosažení rovnováhy přispívá aktivní, dynamický pohyb. Možná i proto mnou aktivní meditace rezonují mnohem víc jako sezení ve vipassane.

Vyzkoušela jsem již několik druhů aktivních meditací z dílny Osha a právě Osho Kundalini meditace je má nejoblíbenější. Již po půl hodině vytřásání a tančení jsem cítila příliv energie v okolí trupu. Pokaždé to však byl jiný pocit. Někdy energie stoupala nahoru, jindy rotovala v okolí pánve, jako by kopírovala kužel.

Aktivní meditace i v Praze

Pokud byste rádi zkusili aktivní meditaci i ve větší skupině lidí, pak doporučujeme originální meditaci Tam Tam, která se pravidelně koná v Praze. V průběhu šesti hodin se zaručeně protančíte k radostné a vyrovnané mysli.

Přijďte to zažít.

Pozn.: Zdroj fotografii Osha: http://www.oshophotos.com/
Zdroj informací: Osho.com

/
Přečteno 2 780 x

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *