Dokument KUMARE: skutečný příběh o falešném guru, který nás učí vzít odpovědnost za svůj duševní růst do vlastních rukou

Publikováno uživatelem

Co myslíte – může být vymyšlené spirituální učení stejně silným zdrojem víry a štěstí jako jakákoliv tradiční duchovní nauka? Jakou roli by měli v našem rozvoji sehrávat různí mistři a guru? Existuje nějaká „zdravá“ hranice v následování spirituální autority? Tyto otázky se staly předmětem jednoho z nejkontroverznějších dokumentů o spirituálním učení, který měl premiéru na filmovém festivalu v Americe v roce 2011 – dokumentu KUMARÉ (dokument je volně dostupný ke zhlédnutí).

Vikram Gandhi, Američan indického původu, je mladý a odvážný filmař. Během svého dospívání se zájmem sledoval, jak v Americe raketově vzrůstá popularita jógy a vliv východní spirituality. Mnozí učitelé, jež přijeli do Ameriky učit východní duchovní moudrost – tedy takzvaní guru – se v amerických městech prezentovali jako vysoce spirituální bytosti. A skutečně se jim rychle dařilo získávat si přízeň pořád více a více lidí…

Jako student religiózních studií se Vikram přirozeně začal zajímat, oč vlastně jde. Proč si najednou tolik z nás slibuje, že východní moudrost dokáže vyléčit problémy západního člověka? Původně měl Vikram v úmyslu natočit dokument o obrovském růstu popularity jógy v amerických městech, v němž chtěl také zachytit příběhy jógových guru. Už během prvních rozhovorů pro dokument si ale Vikram s překvapením uvědomil, že učení každého guru se vlastně odvíjí od stejného předpokladu – jeho žáci věřili, že u něho najdou všechny odpovědi… Vikrama ale udivilo i další zjištění – rozhovor za rozhovorem se přesvědčoval o tom, že na těchto učitelích není nic „zázračného“… Nebyli o nic „posvátnější“ než kdokoliv jiný, byli to pořád lidé, jako my všichni.

FILTRUJ VODU BEZ PLASTŮ

s Binchio aktivním uhlím špičkové kvality, které absorbuje z vody chlór a další nečistoty. Udělej další krůček pro zdravější planetu.

Zjistit více

Vikram Gandhi Kumare

Odvážný filmař Vikram Gandhi

„A když jsem se nad tím zamyslel hlouběji, došlo mi, že to je vlastně společným znakem všech tradičních náboženství. Duchovní učitel tvrdí, že má odpovědi, a jeho žáci ho proto následují,“ popisuje Vikram Gandhi na konferenci TED své počáteční pohnutky, jež ho vedly k natočení kontroverzního dokumentu KUMARE.

A tato myšlenka ho dovedla k netradičnímu nápadu. Rozhodl se uskutečnit a zdokumentovat kontroverzní sociální a spirituální experiment. Umínil si, že na jisté období bude předstírat, že je „jedním z nich“. A tak se stal samozvaným guru –Sri Kumaré.

Stát se guru není tak složité…

Vytvořit identitu guru Kumare nebylo zas tak složité. Vikram si nechal narůst pořádnou bradu, začal studovat jógu a svůj hlas vytrénoval do té podoby, až se mu podařilo napodobit hlas své indické babičky. Pak do toho namíchal ještě trochu více autenticity. Vymyslel si originální jméno: KUMARÉ. Jméno Kumare je tvořeno slabikami „UAE“ – které, jak Vikram s mírným pobavením v dokumentu vysvětluje, spojí-li se do jednoho zvuku „UAAEE“ – značí mantru proměny. Něco jako mantra „OOOM“… až na to, že tohle si Vikram prostě vymyslel. Novopečený guru Kumare také využil potenciál digitálního věku. Udělal si vlastní webovou stránku (podívejte se sami). Nahodil na ni pár vhodných fotek: třeba sebe v jogínském rouchu a také pár fotek s indickými chlápky se správným „guru-vzhledem“. Třešničkou na dortu je fotka, na níž stojí Kumare se známým indickým duchovním lídrem Sri Ravi Shenkarem, o němž jsme psali v článku o očistě Sudarshan Kriya. Žádné velké spojení duchovních mistrů ale nečekejte – fotka vznikla tak, že Vikram vedle Sri Raviho prostě pár vteřin kráčel… 🙂

Guru Kumare byl na světe. Pak už stačilo pro experiment jenom získat dvě spolupracovnice – první zapálené „následovnice“ guru Kumare, jež chtějí pomoci dobrovolně šířit jeho učení v Americe. A experiment mohl začít…

team Kumare

Pravdivý příběh falešného proroka

První zastávkou guru Kumare bylo město Phoenix v Arizoně. Vikram se nestíhal divit, jak rychle se mu v roli Sri Kumare dařilo získávat přízeň lidí, kteří se na něj obraceli s nejrůznějšími otázkami a v nejrůznějších životních obdobích. Užaslý V. Gandhi v dokumentu sděluje, jak jeho parodizované jógové pozice a falešné mantry přitáhly pozornost množství lidi. Od právníků, přes bývalé narkomany až po nadšence toužící po hluboké osobní transformaci.

Pak se ale stalo něco, co Vikram Gandhi neočekával.

Jeho následovníci díky jeho radám začali dělat ve svých životech pokroky. Přímo pod jeho vedením se z nich stávali lepší lidé. Navíc se mnozí žáci začínali na jeho radách stávat natolik závislí, že si svůj duchovní rozvoj bez něj již neuměli představit. A také Vikram si začínal uvědomovat, že jeho falešná identita guru Kumare vlastně až tak falešná nebyla.

V roli guru Kumare se Vikram vlastně stával tou nejlepší verzí sebe sama… To, k čemu vyzýval své žáky, začal sám prožívat – objevil guru v sobě samotném.

Sri Kumaré

Užaslý V. Gandhi v dokumentu sděluje, jak jeho parodizované jógové pozice a falešné mantry přitáhly pozornost množství lidi.

Velké odhalení a poselství dokumentu Kumare

Dokument Kumare vrcholí velkým odhalením. Vikram s velkými obavami předstupuje před své žáky. Tentokrát ale bez převleku. Žádné mystické ozdoby ani přibarvený hlas. Přišel čas, aby Kumare odhalil svou skutečnou tvář. Vikram říká svým nejbližším žákům pravdu – že není žádným spirituálním mistrem ze smyšleného města v Indii, nýbrž obyčejným chlápkem z New Jersey.

Dokument Kumare je vnímán jako velice kontroverzní. Ano, Vikram Gandhi nepochybně rozehrál nebezpečnou hru s lidskou důvěrou. Tento kontroverzní rozměr ale nic neubírá ze silného poselství celého příběhu.

Hlavní myšlenka dokumentu Kumare nabírá v okamžiku závěrečného odhalení falešného guru velikou sílu. Vikram totiž svým šokovaným následovníkům ve chvíli odhalení vlastně sděluje jenom to, co jim řekl mnohokrát předtím v přestrojení Sri Kumare – že nepotřebují následovat žádného guru. Že jediný guru, kterého musí objevit, se po celou dobu ukrývá v nich samotných.

Všichni máme tendenci spoléhat se na vnější autority, pokud jde o náš duchovní rozvoj. Kumare nás ale tvrdě učí, že to, co ve skutečnosti potřebujeme, je spirituální autenticita. Potřebujeme najít a napojit se na svůj vlastní zdroj poznání a zkušenosti. Ano, potřebujeme nalézt guru, ale sami v sobě.

kumare-poster

/
Přečteno 5 677 x

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *