Kvantová kreativita: rozvíjej svou kreativitu jedinečným způsobem – mysli kvantově

Publikováno uživatelem

„Jakmile začneme chápat kreativní proces jako jednu z manifestací kvantové fyziky, otevírá se nám přístup k výjimečné kreativitě v jakékoliv oblasti života,“

říká v úvodu své neobyčejné knihy profesor kvantové fyziky a myslitel Amit Goswami.

O autorovi

amit

Amit Goswami Ph.D.

Profesor kvantové fyziky a světoznámý kvantový aktivista Amit Goswami se výzkumu fenoménu kreativity věnuje již desítky let. Kniha Kvantová kreativita je určena pro širokou laickou veřejnost. Jejím cílem je pomoci všem čtenářům využívat nový druh myšlení a nazírání na realitu k rozvoji větší osobní kreativity. Právě kreativita je totiž jedním z největších zdrojů štěstí a seberealizace v životě.

FILTRUJ VODU BEZ PLASTŮ

s Binchio aktivním uhlím špičkové kvality, které absorbuje z vody chlór a další nečistoty. Udělej další krůček pro zdravější planetu.

Zjistit více

V tom spočívá poselství světového názoru založeného na kvantové fyzice. Svět není determinován svými počátečními či výchozími podmínkami jednou provždy; každá událost má v sobě kreativní potenciál, neboť přináší nové možnosti.

– Amit Goswami

Kvantová povaha myšlení a tvoření

Kdo vlastně tvoří? Na první dojem velice triviální otázka. Při aplikaci kvantového přístupu na myšlení to ale zas tak jednoduché s odpovědí není. Dle profesora Goswamiho totiž může dospělý člověk fungovat (a tvořit) ve dvou rozdílných režimech sebe-identity – jakožto ego anebo kvantové já.

Myšlenka je kvantový objekt, který vzniká a pohybuje se v oblasti našeho vnitřního vědomí úplně stejně, jako se fyzické objekty objevují a pohybují v běžném prostoru.

– Amit Goswami

V tradičním „ego režimu“ je naše myšlení připoutáno k naučeným vzorcům a postupům. Uvažujeme naučeným způsobem. Tato forma myšlení je velmi užitečná a praktická v každodenním životě, kdy běžné situace nepotřebujeme řešit nijak zvlášť kreativně. Prostě zalijeme ty kytky na okně tak, jak nás to naučila naše máma před dvaceti lety a hotovo…

Kvantové já ale funguje jinak. Jde o fungování v onom vzácném módu, kdy jsme schopni zakoušet intuitivní vhledy a vidět věci v úplně novém světle – objevujeme nové souvislosti, nové významy. V mysli se vynořují obrazy a odpovědi, které jsme jistě nemohli vzít z toho, co jsme se už dříve naučili.

Existuje tedy návod, jak získat přístup ke svému nejtvořivějšímu já – kvantovému já?

foto po

Kvantový skok jako nejvyšší forma lidské kreativity

Existuje. Návod, jak na to, najdeš právě v knize Kvantová kreativita. A. Goswami vysvětluje, že myšlenky té nejvyšší originality se u kreativních lidí neobjevují náhodně (jak se většina lidí dnes domnívá), ale jako výsledek kreativního procesu, který dnes lze přesně popsat.

V tom nejlepším případě kreativní proces vyúsťuje do náhlého kreativního vhledu. Tento extatický okamžik, kdy se nám v hlavě prostě rozsvítí žárovka jakoby sama od sebe, známe i jako „aha moment“. Kreativní inspirace, jak vysvětluje Goswami, se objevuje jako důsledek tzv. kvantového skoku. Tento zvláštní termín si A. Goswami propůjčil právě z kvantové fyziky, kde označuje jeden z nejtajemnějších jevů, jaké vědci kdy pozorovali – diskontinuitu, která nastává, když elektron prostě zmizí z jedné atomové oběžné dráhy a najednou se objeví v druhé. Důkazy nasvědčují tomu, že přesně takto skokově funguje i lidská kreativita.

Mozart a Brahms mluvili o tom, že jejich hudba k nim přichází v celku, jako celistvé téma, nikoliv kontinuitně, takříkajíc kousek po kousku. Co se týče kreativního boje za výraz, neliší se vědec v ničem od skladatele nebo malíře. Mnoho významných kreativních objevů vzniká stejně – vždycky je to všechno, anebo nic.

– Amit Goswami

Kvantový skok bychom mohli popsat jako radikální převrat v našem dosavadním myšlení, průlom nebo revoluci, která mění naše dosavadní chápání problematiky. Jde o pravý opak učebnicového postupu myšlení, kdy uvažujeme jakoby „krok za krokem“. Profesor Goswami kvantový skok přirovnává ke skoku z jedné příčky žebříku na druhou, aniž bychom procházeli prostorem mezi nimi. A uznává, že už samotná idea kvantového skoku v myšlení je ještě pořád příliš radikální pro myšlení většiny dnešních lidí…

Jak dospět ke kvantovému skoku aneb 4 fáze kreativního procesu

Kreativní proces, který má potenciál vyvrcholit v náhlou inspiraci, tedy v kvantovém skoku, má 4 fáze (jinak tyto 4 fáze jsou dnes obecně přijímány akademiky i praktiky jako popis kreativního aktu):

  • Příprava
  • Inkubace
  • Náhlý vhled
  • Manifestace

kreat

  • Ve fázi přípravy pracujeme pořád v režimu ego myšlení (viz úvod). Jistě tuto fázi dobře znáš. Pouštíš se do řešení nějakého zajímavého problému. Studuješ všechno, co je o dané problematice dostupné. Zvláště v dnešní digitální době je tato fáze vzrušující – za pár vteřin se před tebou otevírá nový svět informací… Pokoušíš se věc analyzovat, možná informace dělíš na menší, lépe srozumitelné podskupiny, nebo si kreslíš myšlenkové mapy. Vynořují se ti další a další otázky. A. Goswami říká, že

součástí přípravné fáze je vždy počáteční intuice, ten neurčitý pocit, že je potřeba udělat něco nového. Na počátku všeho je třeba položit si správnou otázku. Už jste někdy měli pocit, že vás nějaká otázka doopravdy pronásleduje a vy se jí ne a ne zbavit? Bez takto naléhavé otázky je obtížné udržet dynamiku potřebnou k dosažení vhledu.

  • Goswami dále detailně vysvětluje, proč je ve druhé a nejdůležitější fázi inkubace důležité na jistý čas zcela opustit řešení problému (nebo tvořivou činnost), dát si pohov a zůstat v klidu. Může se ti to zdát zcela nelogické… proč právě „ne-dělání“ zvyšuje šance na dosažení kreativního vhledu? Tato strategie vychází z uplatnění principů kvantové fyziky na oblast kreativity (a ze zdokumentovaných zkušeností těch nejkreativnějších lidí). Ne-děláním se totiž vytvoří dostatek prostoru pro nevědomé zpracování problému, za nímž může následovat kreativní vhled. O tom, jak funguje kreativní řešení problému v nevědomé části naší mysli, se dozvíš vše potřebné z knihy Kvantová kreativita.
  • Profesor Goswami v této patrně nejužitečnější části knihy Kvantová kreativita vysvětluje a dává návody, jak se dá nevědomé zpracovávání problému zesílit tak, abychom zvýšili šance, že se dostaví vytoužená třetí fáze – náhlý kreativní vhled.
  • Když opadne naše nadšení z „aha momentu“, vstupujeme do čtvrté fáze – manifestace. Teď musíme pro naši inspiraci najít místo ve světě – udělat z myšlenky produkt, ať už jde o umělecké dílo, originální design, podnikatelský koncept nebo vynález.

Nebudu se při čtení knihy Kvantová kreativita nudit?

Kniha Kvantová kreativita v žádném případě není suchým pokusem popsat novou vědeckou teorii kreativity. Naopak, objevíš v ní vzrušující svět kvantové fyziky a jeho uplatnění pro naše myšlení. Kniha je docela poutavým čtením i z toho důvodu, že je doslova nabitá zdokumentovanými příběhy kreativních vhledů známých vědců, géniů, vynálezců i umělců lidské historie. V knize Kvantová kreativita se profesoru Goswamimu podařilo shromáždit pestrou škálu působivých příběhů a výroků slavných kreativců ze všech možných oblastí. Všichni se shodují na jednom – kreativní vhled je náhlou, skokovou inspirací, jež přichází jakoby z čista jasna. Je to vstup na zcela nové území…

Zajímá tě třeba, proč je slavný Picassův obraz Guernica aktem kreativního skoku, v němž Picasso pohlédl do budoucnosti celého lidstva? Nebo jak popsali náhlé záblesky kreativity legendární skladatel P. I. Čajkovskij, geniální vynálezce N. Tesla, spisovatelé P. B. Shelleya T. S. Eliot či brilantní matematik C. F. Gauss? A určitě tě překvapí, které slavné objevy byly učiněny na základě vnuknutí ve snech…

Pro skeptika: objektivní vědecké důkazy ukazující směrem ke kvantové povaze kreativity

Pokud máš skeptický postoj k propojení kvantové fyziky a kreativity (a neuspokojí tě ani tucty zdokumentovaných příběhů kvantového vhledu v knize), pak tě jistě potěší kapitola věnovaná souhrnu objektivních vědeckých důkazů indikujících kvantovou povahu kreativity. Najdeš třeba odkaz na Projekt spontánní remise od Institutu noetických věd, který již zdokumentoval více než 3 500 případových studií „nevysvětlitelných“ spontánních uzdravení pacientů, o němž jsme se už zmiňovali v recenzi slavné knihy Dr. Lisy Rankin Mysl je mocný lékař, a které lze chápat jako projevy osobní kreativity na poli uzdravování. Nebo odkazy na vědecké výzkumy mozku potvrzující existenci nevědomé části mysli, kde probíhá inkubační fáze kreativního procesu.

Kniha Kvantová kreativita ti dá kromě jiného i odpovědi na tyto zajímavé otázky:

  • Jak lze být (kvantově) kreativní ve světě obchodu?
  • Jak nastartovat kreativní byznys?
  • Může být každý kreativní?
  • Je možné trvale žít „v zóně“ kreativity?
  • Jak překonat překážky, které dnešní společnost klade kreativním lidem?
  • Spirituální kreativita – jak rozvíjet duchovní kreativitu bez náboženství?

zelena po upr

Závěr

Jsme velkými fanoušky pokrokových myšlenek Amita Goswamiho a často o něm píšeme i na našem blogu. Podívej se třeba na tyto články:

Kreativita je nedílnou součástí každého člověka – bez ní bychom žili zcela mechanicky a automaticky. Život ale přináší výzvy, které nás nutí nastartovat v sobě vnitřního „kreativce“ a najít řešení zdánlivě neřešitelných situací. Pokud máš své vize, myšlenky, touhy, ale nevíš přesně, kudy vede cesta, pak se nevzdávej. Kniha Kvantová kreativita je jedním z nejlepších průvodců, kteří tě naučí, jak „aktivovat“ své zdroje kreativity a rozlousknout ty nejtěžší oříšky. 

/
Přečteno 1 958 x

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *