Mé zážitky z dvou největších jógových akcí v ČR: Prague Spirit Festival a Reebok Yoga Sensation

Publikováno uživatelem

Cítit energii, jež se vznáší v místnosti v průběhu cvičení asán, je skvělý pocit. Pozitivní emoce, uvolnění, naladění na vyšší vibrace… a to vše zažít společně s ostatními lidmi.

Tento zajímavý zážitek si můžete vychutnat na jógovém festivalu.

V roce 2015 jsem se účastnila dvou největších jógových festivalů v České republice: Prague Spirit festival a Reebok Yoga Sensation. Jaké byly a čím mne obohatily? Ráda se s Vámi podělím o moji zkušenost. Jestli se toužíte na chvíli přenést do jedinečné atmosféry jógového festivalu, neváhejte a čtěte dál :).

FILTRUJ VODU BEZ PLASTŮ

s Binchio aktivním uhlím špičkové kvality, které absorbuje z vody chlór a další nečistoty. Udělej další krůček pro zdravější planetu.

Zjistit více

Cílem tohoto článku není hodnotit a kritizovat, ale zprostředkovat Vám mé subjektivní postřehy. Od potřeby hodnotit se přece prostřednictvím jógy snažíme všichni osvobodit. Jsem ale bytost vnímavá (a o prohloubení vnímavosti se taky cíleně snažím), a proto ve mně každý zážitek zanechá jisté otisky.

I. Spirit Festival 2015

V březnu 2015 jsem se účastnila pražského Spirit Festivalu. Celá akce začala v pátek večer a běžela až do pondělí odpoledne střídavě na více místech. Sobotní program byl nejbohatší a také se na konci dne uskutečnila Spirit Party. Nicméně já jsem se rozhodla zakoupit si dvoudenní vstupenku na všechny lekce v neděli a v pondělí. Pondělní program se mi moc líbil a taky jsem se na prvním jógovém festivalu nechtěla zničit třídenním intenzivním cvičením:).

  • Otevření Spirit Festivalu v Lucerně

Otevření akce se uskutečnilo v Lucerně. Ze zvědavosti a také nedočkavosti jsem se šla podívat na to, co mě další dny čeká. Uvítací lekci vedl Matthew Lombardo, lektor z USA. Uprostřed Lucerny byl vymezen prostor pro cvičení. Stísněné podmínky nebyly pro cvičící překážkou. Dobrých lidí se přece vejde všude hodně :). Co mě však překvapilo, byla atmosféra zahájení akce. Prostředí Lucerny mi pro Spirit Festival připadalo moc rušivé. Hned vedle cvičících seděli u stolů lidi popíjející pivo a jiný alkohol. Kolem se rozléhaly hlučné pátkové diskuse hostů z kaváren. Také tímto prostorem procházelo mnoho lidí, kteří podle mého názoru cvičící rušili. Jako cvičící bych se v takové atmosféře necítila komfortně. To je ale otázka spíš pro samotné účastníky, nakolik se od rušivých elementů dokázali odpoutat. Tak silný kontrast energií mně osobně vůbec nevyhovoval. Pořadatel upřednostnil pro zahájení místo, které jistě napomohlo propagaci celého eventu. Vzhledem k popsaným okolnostem mi ale otevření akce nepřipadalo vůbec „spirit“.

  • Neděle v Novoměstské radnici

Nedělní program probíhal v Novoměstské radnici, což bylo mnohem přátelštější než „divoká“ pátková Lucerna.  Jednotlivé lekce se odehrávaly v sálech různé velikosti. Pozitivem bylo to, že prodejní stánky a oddychové plochy se nacházely mimo cvičební prostor. Lekce tedy nebyly přímo rušeny.  Ačkoli jsem v radnici byla celý den, chyběl mi tady prostor pro převlékání. Lidé se převlékali na chodbě anebo na toaletě. Nicméně pro odložení věcí byly k dispozici hlídané šatny.

Samotné lekce byly na velice vysoké úrovni. Moc se mi líbily zejména lekce T. Merrigan a také Y. Andritsos, protože mne posunuly vpřed. Zjistila jsem, kde mám mezery a na čem můžu zapracovat. Ocitla jsem se v zcela nových situacích, které pro mě představovaly jistou výzvu. A přesně takové očekávání jsem měla před akcí. Chtěla jsem posunout své hranice o kousek dál a potkat se s dosud nepoznanými přístupy k józe. Byla jsem zvědavá, jaký emoční prožitek ve mně lekce zanechají. A téměř všechny lekce byly velmi pozitivním zážitkem :).

Oba lektoři byli hodně charismatičtí a sršela z nich příjemná energie. Na začátku lekce Royal Inversions (jejíž podstatou byly asány v stoji na hlavě) se nám Y. Andritsos představil. Také se zmínil o důvodu své nepřítomnosti na sobotní párty. Lidi se ho prý v neděli ptali, proč nepřijel. Vysvětloval nám, že to nepovažoval za vhodné. Na Spirit Festival chtěl přijít, aby se mohl podělit s lidmi o své vnímání života a o svůj postoj k józe. Také chtěl odevzdat kousek své energie. Proto považoval za důležitější večer před akcí upřednostnit vlastní meditaci, nikoliv párty. Chtěl se ujistit, že uchová své energetické pole na vyšších vibracích. Sdělil nám, že být učitelem jógy je pro něj veliká odpovědnost a vnímá to jako své poslání. Svým způsobem života chce jít příkladem. Jóga pro něj tedy nebyla jenom cvičení. On jógou žil. Jeho úvodní zpověď ve mně zanechala hluboký dojem. Ten se prohloubil o něco víc později…

Zcela opačný přístup k večerní přípravě a ranní lekci zaujal americký lektor M. Lombardo.  Když jsme začali lekci, jeho první otázka na nás byla, jestli jsme taky byli na sobotní Spirit Party a jak jsme se bavili. Bylo moc zajímavé vnímat tak odlišný přístup lektorů J. Poprvé jsem se setkala s jóga instruktorem, který měl barevné tetování na obou pažích. Taky jeho asistentka byla celá barevně potetovaná. Pobavila jsem se, protože jsem si uvědomila, jak obecně konzervativní byla doposud moje představa o instruktorech jógy :).

Nedokážu přesně odhadnout, jaký styl jógy jsme s M. Lombardem vlastně procvičovali. Popsala bych to asi jako flow v rytmu RnB. Pro mne zcela nová zkušenost. Mé představy o józe jako životním stylu se rozšířily :). Pamatuji si na ten zvláštní pocit. Cítila jsem se jako v nějakém americkém gymu. RnB music, vtípky lektora v průběhu lekce, asistentka pohupující se v rytmu hudby…  Zkrátka takové americké provedení jógy J. Pozorovala jsem i reakce ostatních cvičících… a nebyla jsem jediná, koho tato atmosféra překvapila :).

Tahle zkušenost mi však dopomohla definovat to, co prostřednictvím jógy hledám a jaký přístup mi více vyhovuje.

  • Pondělí v Energy Yoga studiu
hatha

Pozitivní energie je součástí atmosféry jógového festivalu.

Pondělní program se odehrával ve skvěle vybaveném  Energy jóga studiu. Cítila jsem se tam moc příjemně. Hned zrána jsem si užila Asthanga jógu pod vedením A. Medina z Norska. Vyzařovala z něho neskutečná rovnováha a pokoj. Asthanga jóga mi je blízká, proto jsem za tuto lekci skutečně vděčná.

Své obzory jsem si rozšířila také na lekci jógové asistence, která byla určena zejména pro instruktory jógy. Jelikož jako instruktorka nepůsobím, tato lekce pro mne byla neuvěřitelným překvapením. Poprvé jsem se ocitla v roli instruktora, který doprovázel jinou osobu jednotlivými asánami. Dozvěděla jsem se mnoho cenných informací a konečně pochopila, jak mají některé asány vypadat. Byl to pro mne opravdový zážitek. Dosud jsem se nikdy nezamyslela nad tím, jak těžké je vysvětlit žákovi správné provedení na první pohled jednoduché asány.

  • Acro Yoga na závěr

Two strong young women demonstrating an acrobatic yoga pose in a yoga studio ** Note: Soft Focus at 100%, best at smaller sizes

Poslední lekce Spirit Festivalu patřila Acro Yoge.  Ačkoliv mám zkušenosti s taneční akrobacií, Acro Yogu vnímám jako výzvu, která mne fascinuje a přitahuje. Tenhle druh jógy jsem zkusila již na lekcích v Bratislavě. Ze zkušenosti vím, jak osobní mi jednotlivé pozice připadaly. Měla jsem problém důvěřovat cizímu člověku, když jsem visela hlavou dolů. Také mi nebylo příjemné sdílet můj osobní prostor s někým, koho vůbec neznám. A tak jsem na poslední lekci Spirit Festivalu zavolala Milana :). Společné cvičení bylo moc zábavné a přínosné. Milan měl ještě dva dny po lekci svalovku a to se pyšní tím, jaké má prý na stehnech svaly :). Poslední část lekce patřila masážním technikám. Perfektní tečka na závěr!

Nabitá skvělými dojmy ze Spirit Festivalu jsem se již těšila na Reebok Yoga Sensation. Tamější atmosféra  byla zcela odlišná. Proč? To se dozvíte na následujících řádcích :).

II. Reebok Yoga Sensation

21. června 2015, na Mezinárodní den jógy, se konal největší jógový festival ve střední Evropě – Reebok Yoga Sensation. Byla to jednodenní akce určená široké veřejnosti. Vzhledem k počtu cvičících, který se šplhal až k číslu 2 000, si dovolím tuto akci označit za masovou. Na lekce, jež se odehrávaly v menších sálech, bylo zapotřebí udělat rezervaci předem. Ostatní lekce se uskutečnily v hlavním sálu. Tam se koncentrovali také prodejci různorodého zboží jako knihy, kosmetika, šperky anebo sportovní oblečení. Dal se tam najít rovněž oddychový koutek s malým občerstvením v podobě melounu. V hlavním sálu mě velmi zaujal i Strom přání, na nějž si každý mohl pověsit své vlastní tajné přání :). Tenhle nápad byl docela originální. Bylo to milé zpestření již beztak zajímavého eventu!

Lekce na Reebok Yoga Sensation 2015

V průběhu dne jsem se stihla účastnit šesti lekcí. Nabídka lekcí byla velice pestrá. Nicméně musím přiznat, že dle mého názoru některé lekce zcela nekorespondovaly s povahou akce a připomínaly spíš pilates anebo posilování. Věřím však, že začátečníkům posloužily jako přemostění k józe. Každá lekce trvala přibližně hodinu. To je na jógu docela málo. Když si spočítáme jenom čas na úvodní variace pozdravu slunci a závěrečnou šarlásánu, na samotné procvičení asán již moc času nezbylo. Obsah lekcí bych pak přirovnala ke krátké ochutnávce všehochuti jógových stylů. Pozitivem byla možnost okusit různé styly jógy a seznámit se tak s její pestrostí.

  • Čakra jóga Zuzany Klingrovej

Nejvíc jsem ocenila jógovou lekci Zuzany Klingrovej, která byla zaměřena na otevírání jednotlivých čaker. To byl pro mne velice silný zážitek. Zuzaně se podařilo promluvit do hloubi srdcí mnoha účastníků. Její přístup prolomil bariéry, které s sebou taková masová akce přirozeně přináší. Já osobně upřednostňuji komornější atmosféru a osobnější přístup. A právě proto se mi Zuzanina lekce líbila nejvíc.

  • Závěrečná lekce s Tarou Stiles

Poslední lekce dne patřila exkluzivní zahraniční hostce – Tare Stiles. Všichni jsme byli moc vzrušeni a zvědaví na její osobitý styl jógy. Já osobně se po zkušenosti ze Spirit Festivalu mírně obávám lekcí s lektory z USA. Tara na mne ale působila moc pohodově. Lekci vedla v relaxačním a uvolňujícím duchu. Přesto jsem ale od hlavní headlinerky celého eventu očekávala zprostředkování silnějšího zážitku.

tara-reebok

Atmosféra lekce pod vedením Tary Stiles zachycená mobilem 🙂

Přínos jógových festivalů

Obě akce se pořádají již každoročně. Spirit Festival se konal poprvé v roce 2011 a Reebok Yoga Sensation v roce 2014. Pravidelné pořádání jóga projektů takové velikosti je důkazem toho, že vyšší potřeby lidí a také způsob jejich uspokojování se oproti minulosti změnily. Před dvaceti lety jsme v našich končinách o takových akcích ani neslyšeli. Dnes jsem vděčná za to, že mám možnost zažít atmosféru a pocítit energii, které přinášejí vrcholné eventy spirituální ekonomiky.

III. Spirit Festival, nebo Reebok Yoga Sensation – který si vybrat? 

Zvažujete účast na Spirit Festivalu anebo Reebok Yoga Sensation Festivalu a nedokážete se rozhodnout, na který z nich jít? Doporučila bych Vám zodpovědět si následující otázky. Může Vás to nasměrovat při výběru pro Vás vhodné akce!

  • Jste v józe začátečník, anebo pokročilý?  

Pokud jste se s jógou seznámili teprve nedávno a pracujete na zvládnutí základních asán, doporučila bych Vám festival Reebok Yoga Sensation. Jednodenní akce nabízí možnost ochutnat 5 anebo 6 různých lekcí. Vy se tak blíž seznámíte s pestrostí jógy. Je lepší zkusit si v jeden den více stylů a přístupů k józe, než celý týden po večerech číst, co jednotlivé styly obnášejí. Bez reálné zkušenosti beztak nezjistíte, co Vám daný styl může přinést. V průběhu jednoho dne nasajete mnoho informací a impulzů. Vyzkoušíte si dynamiku jednotlivých stylů a vypozorujete, co nejvíc vyhovuje Vašim individuálním potřebám.

Jestli praktikujete jógu pravidelně a chcete se ponořit do jejích hlubin ještě víc, bude pro Vás vhodnější Spirit Festival. Lekce jsou náročnější, a Vy si tak můžete užít ten pocit výzev a následné zdokonalování vlastní praxe. Můžete nasávat nové poznatky a souvislosti, které doplní Vaši mozaiku jógových vědomostí. Jelikož všechny lekce probíhají v relativně menší skupině, případné otevření diskuse a zodpovězení otázek je mnohem jednodušší.

  • Jak jste na tom s kondičkou?

Je potřebné si uvědomit, že v průběhu jednoho dne Vás čeká pět anebo šest nejméně hodinových lekcí jógy. Po jedné lekci jógy se všichni cítíme zcela uvolněni a nabiti příjemnou energií. Po šesti hodinách čistého času procvičování jógy a koncentrace to však není ten samý pocit, na který jsme zvyklí :).

Jestli jste začátečníci, může Vám jóga připadat jako fyzicky nenáročná aktivita. Pokud se však snažíte posouvat své hranice v jógové praxi dál, opak je pravdou. Začátečníkům bych proto doporučila jednodenní Reebok Yoga Sensation. Jelikož jsou lekce na Sensation kratší, můžete oddychovat častěji. Náročnost lekcí umožní užít si i pátou lekci v řadě. Není příjemné odrovnat se rovnou na druhé lekci a po zbytek eventu se jenom přemáhat… Riskujete tak, že následující lekce pro Vás již nebudou potěšením, spíš utrpením. Svalová horečka není nejhezčí vzpomínkou na samotný festival.

Jestli svou kondičku trénujete pravidelně, možná i jinak než prostřednictvím jógy, nemělo by Vám pět anebo dokonce šest 90minutových lekcí dělat problém. I z toho hlediska bych pokročilým doporučila Spirit Festival. Jeho výhodou byla možnost zakoupit si vstupenku na celý festival, tedy čtyřdenní anebo dvoudenní vstupenku podle individuálních preferencí. K dispozici byly i vstupenky na jednu lekci. To je ideální řešení, pokud se chcete zlepšovat v konkrétním druhu jógy.

Celodenní cvičení představuje citelnou fyzickou nálož. Když tedy uvažujete o koupi čtyřdenní vstupenky, zhodnoťte svou kondičku kritičtěji :). V pondělí, ke konci festivalu, bylo jasně vidět odvážlivce, kteří absolvovali již tři dny intenzivního cvičení jógy.

  • Jaká jsou Vaše očekávání?

Jestli toužíte zažít s přáteli pohodový, příjemný den ve znamení jógy, obohacený o různé průvodní aktivity, Festival Reebok Yoga Sensation je pro Vás přímo jako stvořený! Po cvičení se můžete s přáteli zapojit do soutěží anebo si popovídat při zdravém občerstvení. Pod stromem přání si můžete vzájemně sdělit své sny a podpořit se v jejich realizaci.

Jestli toužíte spíš nasávat nové praktické, ale i teoretické poznatky z oblasti jógy, pak je Spirit Festival ideální volbou. Můžete se ponořit hlouběji do svého Já. Spirit Festival byl pro mne právě po edukační stránce skutečně přínosný.

Přeji Vám nezapomenutelný zážitek na jógovém festivalu! Namaste 🙂

/
Přečteno 1 344 x

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *