Gastro startup Baví začal v Praze (eko)revoluci v roznášce jídla! Tady jsou 4 důvody, proč jim fandíme.

Publikováno uživatelem

Baví je patrně první firmou, která u nás rozbíhá službu bezobalové roznášky jídla. Navíc v menu najdete originální a výhradně rostlinná jídla, ježdokážou tělu dodat až 70 % denní potřeby živin. Hurá, máme tady další smysluplný projekt, který myslí nejen na potřeby našeho těla, ale také na potřeby planety.

Proč fandím službě Baví

Pokud byste chtěli odfotit ideálního zákazníka Baví, můžu vám poslat svoje foto zpřed roku. Několik let jsem totiž denně pracoval v Praze z kanclu na Hradčanské, u metra. Moji kolegové si docela často a rádi objednávali své obědypohodlně až do posledního patra naší hezké kanceláře, odkud jsme měli opravdu nádherný výhled na celou Prahu 6. Já jsem se k nim přidal jen málokdy. Jednak jsem se chtěl během oběda vyvětrat na čerstvém vzduchu…ale také jsem byl opravdu smutný z pohledu na ten každodenní totálně zbytečný odpad z jednorázových krabiček jídla, když jsem se po obědě vrátil do kanclu. Nikdy jsem to kolegům nevyčítal. Nechtěl jsem jim kazit pohodu příjemného společného času při obědě. Ale nepřidával jsem se k nim. Nechtěl jsem přispívat k produkování odpadu tohoto typu… Pro někoho možná zvláštní, ale bylo to tak.

Dále během pandemie, když byl v restauracích povolen jenom výdej jídel a já jsem pracoval z kanclu, jsem měl u výdejního okénka pokaždé nepříjemný pocit, kolik odpadu produkuji. Ale přiznám se, na oběd mívám docela velký hlad, takže obědní půst pro mě nebyl zrovna atraktivní variantou:-)

FILTRUJ VODU BEZ PLASTŮ

s Binchio aktivním uhlím špičkové kvality, které absorbuje z vody chlór a další nečistoty. Udělej další krůček pro zdravější planetu.

Zjistit více

Pokud bych už v té době znal službu Baví, ani na vteřinu bych neváhal a klidně bych si u nich objednal i permanentku…O existenci služby Baví jsem se nakonec dozvěděl pro mě trochu pozdě – v čase, když už nepracuji z kanceláře a bydlím mimo Prahu. To ale vůbec neovlivnilo moji radost, že takový projekt KONEČNĚ uzřel světlo světa a jistě dobře poslouží lidem s podobným smýšlením, jaké mám já.

Baví odstartovalo loni v červenci. Vaříme rostlinné jídlo do vratné misky. Zákazníci si nás objednávají den předem, díky čemuž vždy známe přesný počet porcí. Tímto se zamezí plýtvání surovinami,“ píše mi Sofie Mikušová, členka týmu Baví během vzájemné výměny prvních emailů.

Vidět, že posláním Baví je nejen šířit povědomí o kvalitní rostlinné stravě, ale také usnadnit život rostlině a ekologicky se stravujícím lidem, což z vlastní zkušenosti popsané výše velice oceňuji. Díky dobře nastavenému objednávkovému systému kuchaři v Baví vždy ví, kolik porcí je potřeba daný den uvařit, a proto nevzniká zbytečný odpad (což je v gastro byznysu smutným standardem).

Zamysleli jste se někdy nad těmi tunami papírových boxů a plastových tašek, které denně produkuje konvenční způsob distribuce jídel? Já jsem na to myslel hodně často…a jistě nejsem sám. V Baví to vyřešili vratnou miskou, která je omyvatelná. Na obrázku je tortilla s houbami a špenátem, kešu dipem a rajčatovou salsou.

Jak bezobalová roznáška jídel u Baví funguje

Jídlo servírují do hezkých vratných uzavíratelných misek, které rozváží do výdejen po celé Praze. „Lidé si svou misku vyzvedávají na partnerských výdejnách, kterých máme v současné době po Praze celkem 20 (většinou jde o bio obchody a kavárny), kam misky dovážíme zdarma. Jedna miska stojí 165 Kč, má 700 g a je kompletně nutričně vyvážená (údaje jsou u každého jídla v menu na webu)“, pokračuje Sofie.

K tomu zakladatel Baví, Jiří Vosýnek, doplňuje, že na výživové hodnoty všech receptů dohlíží přední výživový odborník, Jan Tomeček, který v Baví zároveň skládá výživové tabulky makro a mikronutrientů. „Ty přikládáme ke každému receptu, aby každý věděl, co do svého těla námi připravenou miskou dopravil,“ objasňuje Jirka.

Snažíme se tak přivést mezi lidi úplně nový koncept stravování, kde nejde jen o rostlinnou stravu, ale také o udržitelnost, tedy nula zbytků z kuchyně, či jednorázových obalů, plastových příborů atd. Kromě toho, že se zákazník dobře nají, jej chceme i navést k zamyšlení se, jaký dopad má stravování na celou planetu…“ dodává Sofie.

Tým Baví se s chutí a také humorem pustil do „ekorevoluce“ v roznášce jídel.

Pro shrnutí tady uvádím v kostce 4 největší benefity služby, jak je popisuje tým Baví:

  • Baví je důkazem toho, že rostlinná strava není nudná ani monotónní. Naopak může být pestrá, hravá a především kvalitní. Jedna miska dokáže tělu darovat až 70 % denní potřeby živin!
  • Jeden z problémů, který se v Baví snaží řešit, je vyhazování jídla a plýtvání surovinami. Proto si zákazník jídlo objednává den předem.
  • Objednání je rychlé a jednoduché. Na webu jidlobavi.cz se každý pátek obměňuje menu na 2 týdny dopředu. Vy si vyberete, na co máte chuť, objednáte, vyberete výdejnu, zaplatíte a můžete hodit starosti s jídlem za hlavu.
  • Zamysleli jste se někdy nad těmi tunami papírových boxů a plastových tašek, které denně produkuje konvenční způsob distribuce jídel? Já jsem na to myslel hodně často…a jistě nejsem sám. V Baví to vyřešili vratnou miskou, která je omyvatelná.

Jedna porce v Baví stojí 165 Kč, má 700 g a je kompletně nutričně vyvážená (údaje jsou u každého jídla v menu na webu). Porce jsou připravované tak, aby jedna miska pokryla až 70 % denní potřeby živin! Tady vidět oblíbené nudle s cibulkou a pohankou zalité omáčkou z žampionů, čočku Beluga a restovanou karotku s pomerančovou kůrou.

Závěr

Baví vnímám jako odvážný gastronomický projekt, který u nás boří status quo v oblasti s obrovskou konkurencí a naopak razí zcela nový a nekompromisně ekologický koncept přípravy a roznášky jídel. Pokud stejně jako já vnímáte celý koncept této služby jako velice přínosný, pak neváhejte a zkuste to – udělejte svou první objednávku a ochutnávku.

Toto je Jiří Vosýnek, zakladatel Baví. Více o vzniku služby Baví, veganské filozofii a také praktických aspektech rostlinné stravy se můžete také dozvědět z našeho společného rozhovoru.

/
Přečteno 229 x

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *