8 současných trendů, kterým vděčíme za zdravější, čistější a zelenější budoucnost. Už ses přidal?

Publikováno uživatelem

I když eko-myšlení ještě pořád není mainstreamem v našich zeměpisných šířkách, ledy se za poslední léta pořádně hnuly. Nevěříš? Seznam se s těmito 8 trendy, které nasvědčují, že nás v Čechách a na Slovensku čeká zelenější, čistější a zdravější budoucnost.

8 důvodů, proč se na budoucnost naší planety dívat pozitivně

  • 1. Zero waste hnutí na vzestupu

Tisíce lidí se ve svém myšlení pohnulo dál – od recyklace směrem k zero waste konceptu. Zamýšlí se nad tím, jak se vyhnout plastům, jak produkovat mnohem méně odpadu nebo jak těmto odpadům dát druhou šanci. Množství lidí je již přesyceno plastovými pytlíky na vše možné a nemožné. A právě díky nim má hnutí Zero Waste a bezobalové nakupování v Česku a na Slovensku docela silnou komunitu příznivců. Na to přirozeně reaguje i trh, a tak se v Praze každým rokem objevuje víc a víc obchůdků, které svým zákazníkům nabízí možnost nakupovat bez zbytečných obalů.

TIP: Nakoupit bez obalů můžete v síti prodejen Country Life nebo ve známé pražské prodejně bezobalu.org. Pokud se obalům chcete vyhnout alespoň částečně i v klasických prodejnách potravin, nezapomeňte si s sebou látkové sáčky na ovoce, zeleninu nebo pečivo.  

FILTRUJ VODU BEZ PLASTŮ

s Binchio aktivním uhlím špičkové kvality, které absorbuje z vody chlór a další nečistoty. Udělej další krůček pro zdravější planetu.

Zjistit více

Na internetu navíc přibývá cenná inspirace – zero waste blogy, kde se dozvíte hodně, hodně užitečné tipy na to, jak svou domácnost nezahltit odpadem a udržet ji svěží.

TIP: Mrkněte třeba na blog czechzerowaste.cz, loveyourhome.cz nebo bezpopelnice.cz, kde nalezete i tipy na zahraniční zdroje inspirace.

zero waste

  • 2. Minimalismus jako životní styl

V dnešní době již netrpíme nedostatkem materiálních věcí, spíš jejich přebytkem. Skříně přeplněné věcmi, které jsou léta nedotčeny, jsou dnes standardem téměř každé domácnosti. Víc věcí znamená víc prostoru k uložení, víc nábytku, víc uklízení, víc výdajů, a tedy méně svobody. To si uvědomuje pořád víc a víc lidí, kteří se záměrně zbavují léta nevyužitých věcí a učí se žít více minimalisticky.

Popularita minimalismu ve smyslu „méně mít, více žít“ si svou oblibu získává i v Čechách a na Slovensku. Mýty o tom, že cesta k vnitřnímu nasycení vede přes hromadění materiálních věcí, bourá především mladá generace. Lpění na věcech uložených v šuplíku a skříni vyměnila již většina mladých lidí za investování do zážitků nebo seberozvoje.

TIP: O tom, proč a jak žít šťastně díky minimalismu, si můžete přečíst na dvou známých blozích: minimalist.cz nebo minimalismus.cz.

minimalis

  • 3. Lehce dostupné alternativy jednorázových produktů

Mezi největší škůdce životního prostředí patří právě produkty, které používáme pravidelně, a přitom jsou jednorázové. Po každém použití se mění v odpad. Ze zvyku takových produktů užíváme víc, než je zdrávo. Třeba takové plastové sáčky na ovoce nebo zeleninu, odličovací tampóny, dětské pleny, menstruační vložky nebo tampony…

Je ale načase se nad svými zvyky zamyslet. Tyto produkty jde dnes zcela lehce zaměnit za jejich ekologické varianty. Látkové pytlíky pro každodenní nákup potravin, látkové pleny pro děti, menstruační kalíšky pro ženy. Čím dál tím víc lidí v Čechách a na Slovenku si volí alternativy, které po prvním použití nemusí vyhodit do odpadkového koše, ale v pohodě jim poslouží i několik měsíců či let.

  • 4. Lokální systémy bedýnek a podpora farmářů

V Čechách a na Slovensku existují již desítky bedýnkových systémů, které propojují farmáře a jejich poctivé produkty s lidmi žijícími ve městech. 90. léta ve znamení hranolek, hamburgerů a rybích prstů jsou již dávno za námi a mnoho lidí se na vlastní kůži přesvědčilo o tom, že na kvalitě potravin skutečně záleží. Místo belgické zeleniny nebo ekvádorských banánů raději volí lokální produkty, které díky šetrné distribuci neztrácí na své čerstvosti.

Farmářské trhy a bedýnkové systémy jsou trendem, který má každým rokem mnohem víc příznivců. Kromě pozitivního dopadu na životní prostředí přináší i další výhodu navíc – podporu lokální ekonomiky.

TIP: Nestíháte o víkendu zajít na trhy? Vyzkoušet můžete třeba svetbedýnek.cz, www.farmove.sk nebo freshbedýnky.cz.  

  • 5. Hnutí slow food

Výživa je jedním z nejdynamičtějších oborů, který v posledních letech zažil obrovský boom. Od fast food trendů, průmyslové velkovýroby a standardizaci chutí či tvarů potravin upustily již miliony lidí u nás i v zahraničí. Zdravé stravování a s tím související hnutí Slow Food se v Čechách a na Slovensku těší velké oblibě.

kaša

Česká větev mezinárodního hnutí Slow Food je neziskové eko-gastronomické sdružení, které popularizuje téma jako původ, složení potravin nebo vliv pěstování plodin a výroby potravin na životní prostředí. Osvěta v oblasti výživy má nezastupitelný podíl na zelenější a zdravější budoucnosti naší planety.

TIP:  Víc informací o hnutí Slow Food se dočtete na slowfood.cz.

  • 6. Hnutí slow fashion

„Slow movement“ se postupně rozšířil i do jiných oblastí. Své příznivce našel i v módním průmyslu. Slow fashion je současným trendem, který má potenciál nastavit mnohem zdravější hranice konzumu módy. A proč je osvěta v této oblasti tak potřebná?

Tyto dvě minuty mluví za všechno…Módní průmysl je totiž jedním z největších znečišťovatelů životního prostředí vůbec.

Lidé, kterým se ekologie stala blízká, se začali mnohem víc zamýšlet nad svým šatníkem. A právě díky tomu se v posledních letech rapidně násobí počet uvědomělých lidí, kteří dávají červenou módním trendům známých značek za pár kaček. Své kousky si volí mnohem starostlivěji a s ohledem na životní prostředí.

TIP: Zajímá vás víc? O tom, jak může vypadat váš šatník v duchu slow fashion, se dočtete v Lohas magazínu nebo mrkněte přímo na módní kousky od biosatnik.cz nebo etikbutik.cz.

Za pár měsíců navíc přibudou i módní kousky od námi připravované značky EcoMind, jejichž koupí podpoříš konkrétní projekty výsadby stromů a biotopů.

  • 7. Rostoucí zájem o přírodní kosmetiku

O to, co je obsahem kosmetiky, kterou užíváme na denní bázi, se zajímá pořád víc a víc lidí. Chemie v deodorantech, šamponech, zubních pastách nebo sprchových gelech již není žádné tabu. Mnozí uvažujeme o snížení spotřeby každodenní kosmetiky, hledáme přírodní alternativy dosud užívaných produktů, jiní si svou kosmetiku vyrábí zcela sami.

Poptávka po přírodní kosmetice se za poslední léta mnohonásobně zvýšila, čímž se snížila zátěž kladená jak na náš organismus, tak na životní prostředí.

TIP: Pokud i vy toužíte vyzkoušet nějaký ten kosmetický experiment, inspirujte se některým z receptů na blogu mishabeauty.org nebo kosmetikahrou.cz.

  • 8. Mindfulness

O mindfulness neboli všímavosti se v našich končinách mluví pořád častěji. Zájem o vylepšení klíčových oblastí života (zdraví, vztahy, seberealizace) a uvolnění stresu prostřednictvím jednoduchých technik všímavosti roste nejen mezi dospělými, ale i mezi dětmi.

Mindfulness v podobě psychohygieny do svých učebních osnov zařadilo již několik základních škol v Čechách. Praktikování mindfulness ve školách vděčíme za koncentrovanější a vnímavější děti, které mají ten nejlepší předpoklad pro to, aby z nich jednou vyrostli mnohem vědomější lidi.

Právě v uvědomělé společnosti se tyto trendy můžou změnit na zcela přirozené návyky masy lidí.

TIP: Přidáte se k lidem, kteří aktivně pracují na vylepšení svého života pomocí tradičních technik mindfulness? Naučte se díky mindfulness tréninku nacházet krásu v maličkostech a užívat si každý den naplno.

man

Záleží ti taky na životním prostředí? Nenech se odradit!

Možná sis sám na sobě všiml množství drobných změn v uvažování, když procházíš regály v obchodě. Přemýšlíš nad tím, jak svým životním stylem neškodit této planetě? Nenech se odradit! Dřív nebo později se dostaneš do konfrontace s tradicionalisty, kteří tě budou vnímat jako blázna. Budou ti tvrdit, že recyklováním, odmítáním plastových sáčků a bojem proti palmovému oleji tento svět nespasíš. Nezapomínej však, že tradicionalistům ve skutečnosti nejde o tebe, ale o sebe. Jsou to jen výmluvy, kterými ospravedlňují svou lenost, pohodlí a nevědomost. Ty přece moc dobře víš, proč to děláš.

Právě díky tvým vědomým volbám se naše budoucnost a budoucnost naší planety jeví mnohem pozitivněji. Moc díky za to!

/
Přečteno 2 715 x

Komentáře 3

  1. Skvělý článek. Mám velkou radost, že začíná více lidí vést uvědomělý život. Ne vždy je pokrok krokem tím správným směrem a je dobré si uvědomit, že v rámci materialistického aspektu života jsme to trochu přehnali.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *