Infografika: Nahlédněte až ke kořenům mezilidských vztahů pomocí Spirální dynamiky

Publikováno uživatelem

Otestovali jste se v předchozím článku „Podívejte se na své vztahy přes optiku Spirální dynamiky a naučíte se je pochopit“ ?

Nyní se v přehledné infografice podívejte na jednotlivé vývojové stupně, které odráží odlišné soubory hodnot. Tak co, našli jste se?

Systém Spirální dynamiky zatím popisuje celkem devět takových vývojových stupňů (označovány jako vMEME), kterými prošly (a pořád procházejí) jednotlivá lidská společenství a kultury. Každý stupeň se vyznačuje jistým systémem hodnot, které formují etiku, preference a postoj k životu u lidí, jež patří do daného systému. Spirální dynamika přitom neříká nic o tom, že by byl jeden vývojový stupeň horší nebo lepší než druhý. Jde zkrátka o odlišné bio-psycho-socio-spirituální systémy lidského prožívání života a pohledu na svět. Na druhé straně jde o spirálu vývoje – to znamená, že vyšší level vzniká tak, že zahrnuje to pozitivní ze všech levelů pod ním a něco navíc k nim přidává.

FILTRUJ VODU BEZ PLASTŮ

s Binchio aktivním uhlím špičkové kvality, které absorbuje z vody chlór a další nečistoty. Udělej další krůček pro zdravější planetu.

Zjistit více

tooop

Systém Spirální dynamiky v kostce

Infografiku si můžete stáhnout zde: spirální dynamika – infografika.

V čem vám může Spirální dynamika pomoct?

Systém Spirální dynamiky našel své uplatnění zejména v byznysu. Firemní konzultanti je uplatňují zejména při

  • budování týmového ducha,
  • výcviku manažerů, aby lépe porozuměli svým podřízeným a
  • komunikaci s lidmi s různými hodnotovými prioritami.

Jsem však přesvědčena, že systém Spirální dynamiky má mnohem širší potenciál. Pokuste se nahlížet na situace z každodenního života, které se jeví jako velice komplikované, přes optiku Spirální dynamiky. Tento úhel pohledu vám pomůže

  • Poznat sebe sama – svou motivaci jednat a rozhodovat se,
  • Pochopit své vztahy – proč jsou harmonické, nebo naopak pořád skřípou,
  • Pochopit názory jiných lidí a upustit od neustálého posuzování, kdo má pravdu nebo koho názor je lepší. Pravda je totiž relativní – závisí do velké míry na hodnotovém systému, z něhož člověk vychází.

Čím obohatilo pochopení Spirální dynamiky můj vlastní život? A čím může obohatit i vás?

  1. Naučila jsem se pochopit vztahy se svými rodiči

Systém Spirální dynamiky mi pomohl nahlédnout na můj vztah s rodiči z nové perspektivy. I komplikovaně se jevící vztah mezi dítětem a rodičem může být krásný, když se naučíme jednoduše akceptovat jinakost našeho rodiče nebo dítěte. Když se osvobodíme od nekonečné touhy měnit toho druhého a vnucovat mu své hodnoty a názory, je to najednou obrovská úleva. 🙂

  1. Pochopila jsem, jaké pracovní prostředí mi vyhovuje, neboli nevyhovuje

Poslední oříšek, který jsem dlouho neuměla rozlousknout, byla má práce. Pracovala jsem ve firmě s tradičním řízením, kde měli jakékoliv inovativní přístupy červenou. Pracovní týdny byly téměř identické, lišily se jen problémy, které bylo potřeba operativně řešit. Ve firmě bylo minimum prostoru pro brainstorming a představení nových podnětů a inspirací ze strany zaměstnanců. Celá firma byla založená spíš na absolutistickém modelu myšlení. Pak jsem se na moji nespokojenost v práci podívala přes optiku Spirální dynamiky. Pochopila jsem, že tenhle způsob myšlení (a řízení) je pro mě nepřijatelný a považuju ho za překonaný. Mnohem víc bych své kvality uměla využít třeba v modernější svobodné firmě. Koncept svobodné firmy[1] je totiž založen na zcela jiném přístupu v myšlení a zcela jiných hodnotách – hodnotách, které jsou mi mnohem bližší.

Management a vedení firem (a jakýchkoliv jiných společenství – třeba spolků nebo zájmových skupin) se mění a důvěrně kopíruje naši vlastní evoluci. Pokud se ocitneme ve firmě, jejíž hodnoty nejsou našimi vlastními hodnotami, pak budeme dlouhodobě nespokojení. Již dávno neplatí, že pokud se nepřizpůsobíme své organizaci, zůstaneme zatraceni. Tam za rohem je totiž jiná organizace, s jejímiž hodnotami bychom souzněli mnohem víc. Jenom jí o sobě musíme dát vědět. 🙂

Náš vztah k ostatním lidem netvoří ani tak větší či menší náklonnost k nim, jako spíše větší či menší předsudky vůči nim.

Božena Benešová, česká spisovatelka

 

[1] http://www.svobodavpraci.cz/svoboda-v-praci/

 

/
Přečteno 1 073 x

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *