Odhalte tajemství intenzivnějšího prožívání života. Naučte se, jak vyladit své smysly: zrak, hmat a sluch.

Publikováno uživatelem

Hmat, sluch, zrak, chuť a čich jsou našimi přirozenými dary. V tomto článku vám pootevřeme brány k jejich vyladění a zostření. Objevíte způsoby, jak se dívat, ochutnávat, cítit, dotýkat se, poslouchat – zkrátka vnímat svůj život líp než kdykoliv předtím.

V období, kdy jsem hltala jednu knihu o zdravé výživě za druhou, jsem se dostala i ke knize Zelená pro život od Victorie Boutenko. Autorka je jednou z nejznámějších pionýrek syrové stravy ve světě a speciálně pak zelených smoothies. Tato kniha skutečně dala mému životu zelenou, i když v jiné oblasti, než byste očekávali. To, co ve mně rezonuje i po letech od přečtení této knihy, se netýká jídla. Ale motivace k prožívání života. Victoria v knize Zelená pro život popisuje příběh svého osobního vzoru – člověka, který se rozhodl prožít život naplno, i když již ve třech letech přišel o svůj zrak i sluch.

Neuvěřitelný příběh Alexandra Suvorova

Tenhle silný příběh, o kterém se teď chci zmínit i já, je životní cestou Alexandra Suvorova. Suvorov se narodil jako zdravé dítě ale již jako tříletý kluk oslepl a ve svých devíti letech stratit i sluch. Drtivou většinu svého života tedy prožil v absolutní tmě a tichu. Tyto nepříznivé okolnosti ale nedokázaly udusit jeho touhu žít naplno. Naučil se komunikovat s ostatními lidmi dotykem. Jeho motivace rozvíjet se byla natolik silná, že získal PhD. z Moskevské univerzity. Vydal několik publikací z oboru filozofie a vědeckých článků zaměřených na pomoc hluchým a slepým dětem. Sám celý život pomáhal dětem se stejným osudem, jaký měl on sám. Rovněž vytvořil tři dokumenty o svém vnímání světa, i když sám žádný z těchto dokumentů nikdy nemohl uvidět. Jeho životním snem ale bylo cestování. Naučil se dva cizí jazyky a sám procestoval několik zemí. Lidi se ho pak ptali, proč se rozhodl cestovat, když nedokáže vidět a slyšet svět kolem. Suvorov odpověděl upřímně:

FILTRUJ VODU BEZ PLASTŮ

s Binchio aktivním uhlím špičkové kvality, které absorbuje z vody chlór a další nečistoty. Udělej další krůček pro zdravější planetu.

Zjistit více

„Chtěl jsem zkrátka vidět svět sám pro sebe.“

Svým přístupem k vnímání života na mě Suvorov hodně zapůsobil. Naučil se naplno využít ty smysly, které měl. A dokázal je využít k službě jiným mnohem líp než kdokoliv jiný, kdo má k dispozici všech pět smyslů…

Pokaždé, když mě popadne myšlenka, že je něco nemožné nebo se zkrátka něco nedá, vzpomenu si na životní příběh Suvorova. Uvědomím si, že na rozdíl od něho mám k dispozici mnohem víc způsobů, jak si užívat života – všechny mé smysly jsou zdravé a funkční. A pak se opět pokouším vnímat všechny ty krásy každodenního života intenzivněji. Vnímat je zkrátka všemi pěti smysly.

pexels-photo

Naučte se naplno využít své smysly.

Proč bychom měli pouvažovat nad vyladěním svých smyslů?

Většina z nás se narodila s pěti zdravými a funkčními smysly. Nijak zvlášť jsme o ně neusilovali. Nemuseli jsme si je zasloužit. I proto se nám těchto 5 darů jeví jako samozřejmost.

Jen málokdy, pokud vůbec někdy, se cítíme vděční za svých pět smyslů. Spíš je to naopak. Denně pozoruji, jak si lidé dobrovolně otupují své smysly. Nebo vůbec nerozvíjejí a nevyužívají jejich potenciál.

 • Otupujeme svou chuť přeslazenými, nebo naopak přesolenými jídly s umělými příchutěmi.
 • Ničíme si zrak x-hodinovým koukáním do displejů různých velikostí bez přestávek k oddechu.
 • Zhoršujeme si svůj sluch tím, že posloucháme disharmonickou hudbu.
 • A svůj čich většinou ani nevyužíváme. Tedy pokud nás něco nepřekvapí ostrým zápachem nebo pokud právě nenatrefíme na naše oblíbené vůně, které dobře známe…

Uvědomujeme si však, o co se ve skutečnosti připravujeme? Čeho se vzdáváme?

Ve skutečnosti se otupováním smyslů připravujeme o množství intenzivních subjektivních požitků z každodenního života. Protože jedinečné životní momenty, které si nosíme v srdci ještě dlouho poté, co jsme je prožili, jsou úzce spjaté právě se smyslovými vjemy a prožitky.

Navíc, když jsou naše smysly čisté a vyladěné, můžou nám spolehlivě tlumočit, které vlivy prospívají našemu zdraví, a které mu naopak škodí. Jsou naším nejvěrnějším navigačním mechanismem, jenž nás směruje na cestě k vitalitě.

Na následujících řádcích se zaměříme na tipy a inspirace, které vám pomůžou „vyladit“ vaše smysly. Nezapomeňte, že vše, co potřebujete, již máte… Pro začátek úplně postačí, když minimalizujete ty vlivy, jež vaše smysly otupují, víc se uvolníte a zkusíte vnímat realitu – řečeno moderně – víc multisenzoricky. 🙂

2013_09_22-13_49_10-7954

I. Vylaďujeme zrak

Zrak se jeví jako náš nejintenzivnější nástroj poznávání. Jeho prostřednictvím vnímáme téměř 80 % informací z okolního světa.[1] Rozpoznáváme světlo, tvary, barvy, situace… Množství vizuálních podnětů, jež vnímáme zrakem, si ukládáme do dlouhodobé paměti. Tak důležitý smysl, bez kterého by byl náš život mnohem komplikovanější…

Denně své oči vystavujeme několikahodinovému (koncentrovanému) koukání na obrazovku PC nebo TV.

Je naše péče o zrak ekvivalentní tomu, co vše nám tento smysl umožňuje?

Přiznejme si, že naše oči si zaslouží mnohem víc oddechu… Jenomže zbavit se všech těchto vlivů moderní doby, jež otupují náš zrak, je dnes spíš utopií.

To, co ale můžeme skutečně udělat, je dopřát svým očím čas od času prostor pro přirozenou regeneraci.

Alespoň několikrát během dne vědomě uvolněte své oční svaly. Zejména ti z vás, kteří tráví hodně času před obrazovkou počítače, své oči (nevědomě) příliš napínají po celý den. Toto přepínání očí je zdrojem obrovské a zbytečné večerní únavy. Proč tomu tak je? Oči totiž spotřebují velkou část energie, kterou si tělo denně vyhrazuje na provoz své nervové soustavy.

Naučíte-li se dokonale uvolnit své oční svaly, vyhnete se množství zbytečné únavy. Jak na to? Vyzkoušejte některé z následujících způsobů regenerace očí.

Dopřejte svým očím čas na regeneraci

 • Praktikujte oční jógu.

okoPár jednoduchých cvičení si přece může dovolit v průběhu pracovního dne snad každý. Cviky jsou nenáročné jak technicky, tak časově. Ideální je provést stejný počet opakování u všech cviků – začněte třeba s pěti.

V jednotlivých cvicích se zkuste dívat do krajních oblastí periferního zraku. Není však vhodné dívat se do maximálních bodů, jež jste schopni zrakem zaznamenat. V průběhu celého cvičení mějte na paměti, že účelem cvičení je relaxace, nikoliv dosažení nadměrného výkonu. Oči nepřetěžujte. Ačkoliv se jedná o krátkou sestavu cviků, přetížením očí se můžete velmi rychle unavit nebo si přivodit bolest hlavy.

Pohyby očí provádějte jemně. Nezapomínejte, že hlava zůstává ve stabilní pozici. Já se občas přistihnu, jak si komicky pomáhám i pohybem hlavy. 🙂

 1. Začněte třít dlaně o sebe, a když jsou teplé, přiložte si je jemně na oči. Vědomě uvolněte oční svaly a na chvíli si vychutnejte relaxaci. Pak dlaně složte a pokračujte následující sestavou cviků.
 2. Začněte hýbat očima nahoru a dolu. Zkuste tyto pohyby očí sladit s dechem.
 3. V rytmu svého dechu veďte oči zleva doprava.
 4. Zkuste svým zrakem kopírovat úhlopříčky. S nádechem se koukněte do levého horního rohu a s výdechem do pravého dolního rohu. Stejným způsobem kopírujte křivky opačné úhlopříčky.
 5. Následujte svým zrakem hrany čtverce.
 6. Pomalu kopírujte očima kruh. Proveďte známé „koulení“ očí.
 7. Cvičení ukončete relaxací popsanou v bodu 1.
 • Zlepšete svůj zrak pomocí oční akupunktury a Qi gongu

Během rozhovoru s  lektorkou Wendy Přistoupilovou nás souvislost mezi vykonáváním specifických cviků Qi gongu a zlepšením zraku příjemně překvapila. Pozitivní účinek Qi gongu na zrak potvrdila Wendy: „Tyto techniky jsou velice jednoduché a nejsou až tak náročné na čas. Již se objevily první kladné výsledky u mých klientů.“

Najděte si taky kreativní způsoby, jak dopřejete svému zraku chvíli oddechu. Můžete se zadívat na jasnou oblohu, na ranní rosu nebo jiné půvabné úkazy přírody. Zrak je zprostředkovatelem veškeré pestrosti v našem životě. Buďme za něj vděční.

II. Vylaďujeme hmat

Hmat je druhým (hned po zraku) nejcitlivějším smyslem.[2] Hmat, resp. hmatové receptory jsou lokalizovány v kůži[3], prostřednictvím níž přijímáme množství vjemů.

Nakolik jsme však schopni si tyto vjemy uvědomit a obohatit o ně svůj život? 

Jednou jsme si na lekci jógy zahráli takovou hru. Náhodným výběrem jsme vytvořili dvojice, chytili jsme se za ruce a s otevřenými očima jsme poznávali ruce partnera a snažili si je zapamatovat. Pak jsme oči zavřeli, minutu se procházeli po sálu a po chvíli jsme se snažili na základě doteku ruky rozpoznat svého partnera z dvojice. Pro většinu to byla zcela nová, nepoznaná zkušenost. Tak málo lidí se poznalo prostřednictvím doteku…

dotyk3

Vnímejte hmatem. Komunikujte dotekem.

V každodenním životě se jen málokdy musíme v plné míře spolehnout na svůj hmat, neboli se na základě něj i rozhodovat. Proto mnozí z nás svému hmatu nedůvěřují. Aniž bychom si to uvědomovali, otupením tohoto smyslu se připravujeme o možnost vychutnat si život z jiné perspektivy…

Hmatem mnoho dáváme, projevujeme, ale i přijímáme. Díky hmatu můžeme procítit a skutečně pochopit vzkazy ukryté v různých gestech jako podání ruky, pohlazení nebo objetí. Vzkaz, který skrývá třeba objetí, lze vyjádřit právě prožitím emocí v momentu objetí, nikoliv rozumovým (naučeným) pochopením jeho významu. Hmatem komunikujeme náklonnost, pochopení, lásku, nebo naopak odstup či odmítnutí. Vyjadřujeme vzkazy, pro něž častokrát jen těžce hledáme slova. Tento smysl je úzce spjatý s pocity a emocemi.

Poznejte na chvíli realitu jenom prostřednictvím hmatu

Chcete si vyzkoušet, jaké to je poznávat svět primárně prostřednictvím doteků? Pak určitě navštivte Neviditelnou výstavu v Praze. Neviditelná výstava představuje jedinečnou příležitost vnímat svět tak, jak ho vnímají nevidomí lidé – především prostřednictvím hmatu. Výstava probíhá interaktivně – vydáváte se na cestu prostorem v naprosté tmě. Vaše cesta probíhá s malou skupinkou pod vedením zkušeného (nevidomého nebo částečně nevidomého) průvodce. Posloupně vstupujete do různých místností upravených tak, aby do nich nevstupovalo světlo. V naprosté tmě jste najednou nuceni při orientaci v prostoru nahradit svůj zrak zbylými smysly – hlavně hmatem, ale i sluchem, echolokací, intuicí… Brzy po vstupu do první místnosti pocítíte, jak se vám mobilizují všechny ostatní smysly. Budete procházet bytem, rušnou ulicí, lesem, kavárnou i statkem. Najednou se vám otevře zcela nová perspektiva vnímání skutečnosti…

Dotýkejte se víc přírody

dotykUvažovali jste někdy nad tím, jakými materiály obklopujete své tělo a svůj domov?

Dotek s přírodními materiály nám častokrát umožňuje zažít pocit propojenosti se světem kolem nás. Prostý dotyk s přírodními materiály neboli s přírodou samotnou je pro většinu lidí nejlepší formou terapie. Stále víc a víc lidí chodí v přírodě bosí, objímají stromy nebo hladí květy, protože cítí pozitivní účinek tohoto druhu doteku.

V článku „Staň se součástí inovace, která obnovuje propojení městských lidí s přírodou“ nám Radka Pokorná, expertka na městské pěstování a zahradní architekturu, vysvětlila, že i tak jednoduchá činnost, jakou je práce s půdou, může mít zázračné terapeutické účinky.

Léčivá síla doteku

Na léčivé síle doteku jsou navíc založeny i různé formy terapií jako Reiki nebo kraniosakrální biodynamická terapie. Prostřednictvím jemného doteku terapeut vylaďuje energii svého pacienta a uvolňuje tak blokády jeho vnitřního toku energie. Dotek má pozitivní vliv na naše vitální tělo, což se promítá do stavu těla fyzického.

Hmat a dotek mají v našem životě velký význam. Bez něj bychom byli ochuzeni o množství zážitků a vjemů, jež tak významně dotvářejí naši subjektivní realitu.

III. Vylaďujeme sluch

Sluch je smysl, jímž vnímáme množství zvuků. Některé harmonické, jiné disharmonické. Stalo se vám již, že jste se zastavili a naslouchali jen tak zvukům přírody? Zvuk tekoucího potoku, ptačí zpěv, šum moře nebo zvuk listů vanoucích v povětří…

Pamatujete, jak harmonicky na vás tyto přirozené zvuky působily?

Lidé jim dokážou naslouchat i hodiny… Frekvence zvuků v přírodě na nás totiž působí velice blahodárně.

zvuk

Vylaďte svůj sluch harmonickou hudbou.

Pod vlivem dnešní hektické doby se však jen málokomu podaří strávit každý den v objetí harmonických zvuků přírody. Spíš je tomu naopak… denně posloucháme hudbu, jež v nás zanechává různé, i méně pozitivní emoce. Od metalu, hard rocku, přes house, world music až po chill out. V závislosti na činnosti, jíž se plánujeme věnovat, si většinou ladíme i druh hudby.

V dnešní hudbě je komorní A standardně laděné na frekvenci 440 Hz. Tato běžná frekvence ale působí na lidský organismus spíš disharmonicky. Dle názoru hudebníka Braina T. Collinse totiž není v souladu s přirozenou frekvencí vyskytující se v přírodě. Mnohem blahodárnější účinky na lidské tělo a mysl má hudba laděná na frekvenci 432 Hz nebo 528 Hz[4]. Nejslavnější hudebníci všech dob jako Mozart nebo Verdi komponovali svou hudbu na frekvenci 432 Hz. Před pár desítkami let se z různých důvodů[5] všechny hudební nástroje začaly ladit na vyšší frekvenci, tedy na 440 Hz. Na první pohled se zdá, že tato jemná frekvenční odchylka je zanedbatelná. Množství lidí se však po vyslechnutí hudby laděné na 432 nebo 528 Hz cítí uvolněněji, příjemněji a pociťují přívaly energie. Tyto frekvence v člověku totiž rezonují na buněčné úrovni a mají na ni přímo až léčebné účinky.

Zkuste vyladit svůj sluch harmonickými zvuky laděnými na frekvenci 432 Hz nebo 528 Hz. Na You Tubu najdete množství skladeb a alb, po jejichž vyslechnutí nejlépe porozumíte významu a přínosu hudby laděné na těchto frekvencích.

 

K vyladění zraku, hmatu a sluchu patří také vyladění chuti a čichu. O tipech pro vyladění chuti a čichu se dozvíte víc v 2. části článku.

Vylaďte své smysly a dopřejte si intenzivnější požitek z každodenního života!

brittany-733324_1920

[1] https://cs.wikipedia.org/wiki/Zrak

[2] KŘIVOHLAVÝ, Jaro. Jak si navzájem lépe porozumíme. Praha: Nakladatelství Svoboda, 1988. Kapitola Haptika – kouzlo podání ruky a bezprostředního dotyku, s. 55–57.

[3] Nejvyšší hustota hmatových receptorů je v konečcích prstů a na špičce jazyku, nejnižší hustota je na zádech.

[4] https://attunedvibrations.com/

[5] Jednou z teorií, proč došlo v hudbě k změně frekvence z 432 Hz na 440 Hz je, že tato změna reflektovala zájmy fašistické propagandy. Hudba se stala jedním z nástrojů manipulace množství lidí. Měla na lidi působit disharmonicky a zanechat v nich emoční nestabilitu a pocity strachu.

/
Přečteno 4 899 x

Komentáře 1

 1. To je nádherný článek. Toto téma mě zajímá už delší dobu a tyto řádky mi daly další podměty. Já sama se chystám na jaře dělat na téma smysly víkendový jógový seminář. Takže moc děkuji za další inspiraci.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *