Proč (a jak) psychosomatika funguje? Nemoc začíná v hlavě?

Publikováno uživatelem

Dnes jsme si zvykli na to, že důsledkem naší nemoci jsou nekonečné návštěvy lékárny a zásobníky plné tablet i po několik let. Člověka, který se začlení do pracovní rutiny a přitom denně polyká tablety, nazýváme zdravým. Tenhle trend nepřímo naznačuje, že mechanistická medicína má své mouchy a její jednostranný pohled na člověka je nedostačující.

Tunelové vidění nemocí opustila psychosomatika – obor, který zkoumá nemoc na všech úrovních lidské existence. Vnímá souvislost mezi poruchou fyzického těla, psychickou rovinou a duševním rozpoložením člověka. Na člověka nahlíží jako na celek s množstvím jak vnitřních propojení, tak vnějších vazeb. Psychosomatika je tedy spíš způsob myšlení, vnímání vztahů a událostí v souvislostech.

Kompletní obrázek o psychosomatice mi poskytla kniha Proč (a jak) psychosomatika funguje? Nemoc začíná v hlavě?z dílny zkušené doktorky MUDr. J. Klímové a psycholožky Mrg. M. Fialové.

FILTRUJ VODU BEZ PLASTŮ

s Binchio aktivním uhlím špičkové kvality, které absorbuje z vody chlór a další nečistoty. Udělej další krůček pro zdravější planetu.

Zjistit více

O autorkách

MUDr. Jarmila Klímová se kromě psychosomatiky specializuje i na problematiku vztahů, párovou a rodinnou terapii. Působí jako vedoucí institutu AKTIP a odborný garant.

Mgr. Michaela Fialová je klinický psycholog a rodinný terapeut s celostním a psychosomatickým zaměřením. Působí jako konzultant v institutu AKTIP.

Nemoc se nevyhrává v loterii ani nefasuje od městského úřadu. Nemoc je informace lidského těla, která nás upozorňuje na chyby. Je to signál k tomu, abychom se zastavili, uvědomili si disharmonii v našem konání, myšlení, prožívání, žití. A pomohli uvést vše opět do rovnováhy.

O čem je psychosomatika?

Doktorka Klímová trefně poznamenává, že psychosomatika není jen o bezobsažném vyjádření lékaře:  „Paní, to máte ze stresu.“ Její potenciál je mnohem větší.

Pokud lékař hledí na svého pacienta přes optiku psychosomatiky, vnímá ho jako jeden celek. Propojuje fyzickou schránku člověka s psychickou stránkou, s jeho energetickým potenciálem, sociálními vazbami a jeho chápáním propojení s vyšším řádem (spiritualitou). Ani jeden z pěti aspektů života člověka se však nevyvyšuje nad ostatní. Všechny složky – bio – psycho – socio – spirit – energy jsou vzájemně propojeny, navázány na sebe a jsou neoddělitelnou součástí každé lidské bytosti (i když si zrovna některé složky není vědomá).

O tom, proč je vždy důležité pochopit celek, nikoliv pouze jeho část, jsme již psali. Svůj odborný pohled na současnou medicínu sdílí biolog a vědec R. Sheldrake ve své knize Mylné domněnky vědy. Špatný úhel pohledu vás totiž může dovést k neúplným nebo mylným závěrům.

Psychosomatika přináší aktivní přístup k léčbě nemoci

Pokud se rozhodnete zvolit si psychosomatický přístup k léčbě své nemoci, musíte nejdřív změnit pohled na svou roli v procesu léčby. Vaše ochota podívat se na svou nemoc celostně a uvědomit si svůj vlastní podíl na celé situaci je velice důležitá.

A právě tento fakt – převzetí maximální odpovědnosti za svůj stav – může být pro mnoho lidí nepohodlné. Ne každý je ochotný komplikovat si svůj život mnohaúrovňovým náhledem na svůj příběh a otevírat v sobě témata, která jsou „zapomenuta“ a často i nepříjemná.

V čem je kniha výjimečná?

Jako největší přidanou hodnotu knihy Proč (a jak) psychosomatika funguje? vnímám případové studie, které obsahuje. Autorky v knize publikovaly krátké příběhy anonymních pacientů, na kterých snáze pochopíte teorii obsaženou v jednotlivých kapitolách. A co je nejlepší – v mnohých příbězích můžete najít kousek sebe a svého příběhu. Pomocí příběhu jiných lidí se naučíte dívat na svůj vlastní život komplexně. A snadněji si tak osvojíte psychosomatický pohled na své zdraví.

obr3

5 složek osobnosti:

BIO – PSYCHO – SOCIO – SPIRIT – ENERGY

  • V části BIO

se dozvíte zajímavé informace ze světa biologie a epigenetiky. Budete žasnout nad buněčnou inteligencí a buněčnou pamětí. Pochopíte, že buňka je díky buněčné membráně schopna komunikovat s vnějším prostředím a reagovat na podněty zvenku. Stejný mechanismus pak platí pro původ nemocí – ty tedy pochází primárně z interakcí s vnějším světem a jeho jevy, které jsou zpracovávány naší psychikou.

Vnímání svého těla posunete o něco dál i díky kapitole o plasticitě DNA. Pochopíte, jak je možné, že se rodíme a umíráme s výrazně odlišnou DNA. Díky tomu se utvrdíte v tom, že vnější vlivy mají obrovský podíl na kvalitě našeho zdraví.

  • V části PSYCHO

získáte zajímavý pohled na vlastní emoce. Pochopíte, že emoce jsou hlasem duše. Dozvíte se, jaké emoce souvisí s konkrétními orgány lidského těla. Věděli jste, že například ledviny zrcadlí partnerskou rovinu našeho života a kolena souvisí s pokorou a životní rovnováhou?

To, že naše myšlenky přímo ovlivňují náš fyzický stav, víme asi všichni. Na placebo se lidé dívají obvykle jaksi posměšně, a to mnohým odborníkům brání nahlédnout pod pokličku tohoto fenoménu. Autorky knihy Proč (a jak) psychosomatika funguje? podrobně vysvětlují převodníkový systém myšlenka – emoce – buňka. Dozvíte se, jakým způsobem mění vaše psychické vlivy fungování buněčných systémů.

  • V části SOCIO

se dočtete o tom, jaký vliv na naše zdraví má náš vztah s matkou a rodinou. A taky to, jak souvisí rodová traumata nebo tabu s onemocněním. Poodhalení sociálních vazeb formuje odpověď na základní otázku psychosomatického přístupu: „Jaký je zisk z nemoci? Co je primární nevědomý motiv onemocnění?

  • V části SPIRIT

se dozvíte něco více o přirozené tendenci člověka hledat v životě to, co ho přesahuje.

Myslíte, že spiritualita je protipól vědy? Že jde o dva neslučitelné obory? Po seznámení se s posvátnou geometrií budete žasnout nad jejich propojeností.

Řeč bude taky o fraktálu, fibonacciho posloupnosti a kvantové fyzice – to vše očima odborníka, který má dar vysvětlit složité jevy jednoduše. Po přečtení kapitoly získáte zcela jiný pohled na věci kolem. Snáze si uvědomíte dokonalost ukrytou v přírodě. A možná pocítíte, že i vy sami jste součástí této dokonalosti.

spiritpo

  • V části ENERGY

pochopíte čakrový systém ve světle moderní fyziky.

Kdo v duchu tajně jásal, že na energetickém fungování konečně najde nějaké mystérium, bude asi zklamán. Žádné čáry, žádná esoterika. Zase jen fyzika, která se ovšem někomu nehodí do krámu. Pokud to v rámci vědeckého pokroku půjde takhle dobře s každou ‚šarlatánkou‘ technikou, máme šanci na další rozšíření účinné a kvalitní léčebné péče.

Seznámíte se taky s meridiány – kanály, kterými proudí energie, a orgánovými hodinami.

Komu knihu doporučuji?

Knihu Proč (a jak) psychosomatika funguje? bych doporučila studentům medicíny i lékařům, kteří neměli to „štěstí“ seznámit se s psychosomatickým přístupem k léčbě nemocí již na lékařské fakultě. A taky lékařům, jejichž cílem je vyléčit své pacienty, nikoliv jen léčit příznaky. Kniha může výrazně obohatit i lidi působící ve farmaceutickém průmyslu. Je určená zejména odborníkům s otevřenou myslí, kteří si uvědomují trhliny v západní medicíně.

Ačkoliv je kniha nabitá odbornými poznatky, je vhodná i pro laiky, kteří sami cítí odpovědnost za své zdraví. Poslouží všem, kteří odmítají roli oběti své nemoci a jsou ochotni podívat se na svůj příběh (svou nemoc) z více perspektiv. Autorky disponují skvělou schopností vysvětlit složité jevy jednoduše (pomocí příkladů), a tím se kniha stává srozumitelnou i pro nás – nelekáře.

A co přinesla kniha mně?

Mně osobně kniha Proč (a jak) psychosomatika funguje? pomohla získat ucelenější obrázek o sobě samé. Po vlastní zkušenosti s léčbou štítné žlázy pomocí psychosomatického přístupu (jejímž výsledkem bylo přirozené rozpuštění pseudocysty bez potřeby vyoperování poloviny štítné žlázy) jsem měla spoustu otázek, na které mi klasičtí lékaři neuměli odpovědět. A tak se mým novým koníčkem stalo samostudium celostní medicíny. Jsem si jistá, že i vám tato kniha pomůže zodpovědět množství otazníků ohledně vašeho zdraví.

photo-1466298356323-f84bed7b3475

Na závěr: Každý příběh má své řešení

Možná se ve vás právě vynořuje pochybnost, jestli psychosomatika není jen nějakým úletem nebo módním trendem lékařů, kteří odvážně kritizují mouchy západní medicíny bez špetky pokory.

Jak říkají autorky knihy:

Může se zdát, že psychosomatika se chová jako nevycválaný puberťák, který má pocit, že je daleko chytřejší, než jsou jeho rodiče. A v neúctě před kapacitami světové medicíny říká: ‚Ale to není pravda. To a to vyléčit lze. Nám to dává smysl.‘ Předpokladem legitimity tohoto tvrzení je ovšem jeden zcela zásadní moment, který západní medicína ke své úspěšnosti nebo neúspěšnosti až tak nepotřebuje. A to je naprosto zodpovědný, aktivní přístup léčeného člověka. Ten sám vstupuje do procesu léčení a s plným vědomím, že jen on je nositelem stoprocentní zodpovědnosti za své zdraví. I díky tomu se může v rámci psychosomatického léčení uzdravit z neuzdravitelného.  

Něco více o institutu AKTIP

V Konzultačním a terapeutickém institutu Praha (AKTIP) najdete odborníky na celostní a komplexní péči o zdraví klienta, kteří ve své praxi vychází z principů psychosomatiky. Kromě konzultačních služeb nabízí institut i semináře pro veřejnost zaměřené na hlubší poznání psychosomatického myšlení.

/
Přečteno 6 232 x

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *