Víte, že i tyto běžné věci obsahují plast?

Publikováno uživatelem

Už nějakou dobu se snažím snížit spotřebu plastu a zajímám se i o to, proč takový krok udělat. To mě dovedlo až k tomu, že jsem objevila věci, které plast obsahují. Především ty, u kterých to na první pohled vůbec nevypadá. A velmi mě to překvapilo. Jedná se o věci, které používáme běžně každý den.

Čaje

Ano, bohužel čajové sáčky obsahují plast. Ačkoli se nedá mluvit o tom, že každý výrobce čaje používá pro výrobu sáčku plast, velká část sáčkovaných čajů nějaký podíl plastu má. Je vhodné si to vyhledat u značek, které běžně používáte. Riziko je jednak v tom, že při vaření se mikročástice dostávají do Vašeho nápoje. A tehdy je jednoduše vypijete spolu s připraveným čajem.

FILTRUJ VODU BEZ PLASTŮ

s Binchio aktivním uhlím špičkové kvality, které absorbuje z vody chlór a další nečistoty. Udělej další krůček pro zdravější planetu.

Zjistit více

Pokud čajové sáčky dáváte na kompost, tak se šíří jednak do kompostu, ale i do půdy, spodních vod a tak dále. Nejlepší možností pro přípravu čaje jsou čaje sypané. Jenže ty se většinou prodávají v plastovém obalu. A nebo! Na váhu. Bezobalové nakupování pro teď vypadá jako asi nejlepší varianta. Na nákup si vemte uzavíratelnou nádobu, která by měla být neprůhledná. Třeba doma máte nějakou starší čajovou dózu, kterou znovu využijete.

Žvýkačky

Žvýkačky mě překvapily asi nejvíce. Vůbec by mě nenapadlo, že jsou vlastně vyrobeny z plastu. Plast je totiž součástí kouzla jménem žvýkací hmota. Nebylo to tak ale vždy. Asi do 60. let se běžně plast pro výrobu žvýkaček nepoužíval. Ale pro levnější variantu se začaly vyrábět s jeho podílem. Prakticky všechny velké značky žvýkaček plast k jejich výrobě používají.

Kosmetika s flitry

Když teď o tom uvažuji, tak to docela dává smysl. Protože co jiného by ty malé třpytivé kousky byly. Jenže jsem tak o tom nikdy nepřemýšlela. Flitry jsou opravdu z plastu. A můžete je najít v očních stínech, pudrech nebo lacích na nehty. Tyto produkty se dostávají na Vaši pleť, což je jedna část problému. Kůže má schopnost absorbovat látky a tím se Vám dostávají i do těla. Nejedná se však o viditelné flitry, ale o jejich mikročástice.

Dalším problémem je, že po jejich odlíčení nebo odlakování se dostávají buď do vody, nebo země. Ve vodě přispívají k dalšímu znečištění a projdou i přes čističky vod. A tak máme mikroplasty všude v přírodě. Myslím, že to je dost dobrý důvod se flitrů vzdát, co vy na to?

Peeling

Všimli jste si někdy, že peeling obsahuje malé modré kuličky? Tyto hrubé částečky k čištění pleti nejsou nic jiného než plast. Takže se jedná o další produkt, který si dáváme přímo na pleť. Po spláchnutí putuje tento malý plast do vody. Mikroplast (částice menší než 5 mm) je výrazným znečišťovatelem moří a oceánů. Mořští živočichové nejsou schopni rozeznat tyto částice od planktonu a tedy se jimi často živí nejen ryby, ale i želvy nebo mořští ptáci. Na internetu se dají běžně najít fotografie živočichů s plnými těly plastu. A je to velmi smutný pohled. Vyměňte tedy tento peeling za přírodní alternativu. Co si třeba vyrobit jemný cukrový peeling doma a bez chemie?

Mořská sůl

I mořská sůl pocházející z oceánů, je kontaminována plasty. Je to přirozený důsledek toho, že každoročně v našich oceánech skončí až 8 milionů tun plastu. Dle studie, která byla publikována v Guardian , se zjistilo, že pokud člověk konzumuje denní doporučenou dávku soli, může ročně přijmout více jako 660 částic plastu o velikosti jednoho mikrometra. Studie o vlivu mikročástic plastů nacházejících se v potravě, zatím nebyly provedeny, proto se můžeme jen domnívat, jaký dopad mají tyto částice na funkci našich orgánů.

Ryby

V koloběhu předešlých věcí se dostáváme dál. A to k živočichům, kteří bohužel plast ve svém prostředí zamění za běžnou potravu. Pro ryby není možné rozlišit mezi planktonem a plastem, a tak je naprosto běžné, že se ryby vlastně živí plastem. Mikročástice plastu se dostávají do jejich těla a to jak do trávicího ústrojí, tak i do jejich masa. A to je poté možnost, jak se plast dostává zpátky k nám, na naše talíře. Říkáte si, že vy sami jíte spíše velké ryby a ty se planktonem neživí? Jenže tyto velké ryby se živí těmi menšími. Takže je to jednoduše potravní řetězec s příměsí plastu. Plast a toxiny z něj se dají běžně najít v rybách, které konzumujeme. Mezi tyto plasty se řadí nylon (najdete ho téměř všude kolem sebe, v oblečení, kobercích, nádobí), polystyren (používá se v potravinářství, nábytkářství, stavebnictví) a polyethylen (nejpoužívanější polymer na světě).

Chcete se dozvědět víc?

Jestli jste ještě neviděli dokument Plastic Ocean, tak ho vřele doporučuji. Dechberoucí záběry přímo vybízí k zamyšlení se nad  rozsahem tohoto problému.

Odvažte se taky postavit za hezčí planetu omezením plastů ve vaši domácnosti.

A ještě další informace, které se můžou hodit:

  • http://www.independent.co.uk/environment/plastic-microparticles-fish-flesh-eaten-humans-food-chain-mackerel-anchovy-mullet-a7860726.html
  • http://moralfibres.co.uk/11-surprising-items-that-contain-plastic/

/
Přečteno 1 812 x

Svůj život vidím jako velmi kreativní proces. Od fyzioterapie, která je mým hlavním povoláním, až po nadšení pro zdravý životní styl. To mi přináší velkou radost, kterou bych ráda předávala dál. Snažím se o něco více otevřít konverzaci o uvědomělém životě, fyzioterapii a zdraví obecně. Ráda běhám, vařím, praktikuji jógu a píšu.  Zdravý životní…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *