Čtyři pilířě smyslu života od D. Millmana: Pochopte své skryté poslání a využijte svůj vyšší potenciál

Publikováno uživatelem

Po většinu roku plujeme v moři každodenních povinností. Proto nám obvykle nezbývá moc času položit si několik důležitých otázek. Kam směruju? Jaký je širší smysl toho, co dělám? Co v životě DOOPRAVDY chci? Není divu, že se pak u mnohých z nás pravidelně dostavují chvíle, kdy se život jeví jako složitá skládačka. Puzzle, v němž jako by chyběly ty nejdůležitější kousky… Prožíváte někdy podobné pocity? Pak vám výjimečná kniha od mezinárodně uznávaného autora, Dana Millmana, Čtyři pilíře smyslu života jistě pomůže leccos objasnit.

Komu knihu doporučuju

Velkým plusem je, že knížka Čtyři pilíře smyslu života je útlá a stručná. Dan Millman velice jasně a bez zbytečných omáček objasňuje, jak se může každý z nás dopátrat k odpovědím na ty nejtěžší (a zároveň nejdůležitější) životní otázky, jež doposud ležely nepovšimnuty někde v ústraní našich myslí.

Kniha Čtyři pilíře smyslu života vám pomůže najít vodítka zejména pro zodpovězení těchto otázek:

FILTRUJ VODU BEZ PLASTŮ

s Binchio aktivním uhlím špičkové kvality, které absorbuje z vody chlór a další nečistoty. Udělej další krůček pro zdravější planetu.

Zjistit více

  • Co je vlastně životní poslání a proč ho mám hledat?
  • Jaké jsou základní kameny, jež formují smysl lidského života?
  • Jak můžu poupravit své každodenní fungování tak, abych se nasměroval k objevení mého poslání a smyslu života?
  • Co je to koncept Cesty a proč je tolik důležité ho poznat pro šťastný a vyrovnaný život?

cestapo

O autorovi

Dan Millman je autorem mnohých knižních bestsellerů věnovaných osobnímu a spirituálnímu růstu. Jeho knížky byly přeloženy do většiny světových jazyků a přinášejí podporu a inspiraci miliónům čtenářů z celého světa. Dan se celosvětově proslavil zejména svou originální filosofií celostního osobního růstu, kterou nazval Způsob pokojného bojovníka. Tato filosofie života vychází z jeho silné osobní zkušenosti a byla inspirací pro natočení filmu Peaceful Warrior (Cesta pokojného bojovníka). Dan Millman dnes odevzdává své myšlenky dál hlavně jako profesionální kouč a řečník s mezinárodní působností.

Poznejte systém čtyř pilířů smyslu života

  • Prvním ze čtyř pilířů je schopnost učit se z lekcí, jež přináší každodenní realita. Autor zde vychází ze své filosofie Způsobu pokojného bojovníka. Jde o život založený na neustálém sebepozorování, sebezdokonalování a úsilí jednat v souladu s Celkem (se zákony Přírody neboli Vesmíru).

Snahou žít a jednat v souladu se zákony přírody se učíme, rosteme a vyvíjíme s úžasným šarmem a půvabem.

Jak jsme již psali v několika článcích, právě rozvíjení vědomí jednoty a propojení s Celkem je tím, co nám v moderní době tolik chybí (a co způsobuje naší planetě tolik potíží). Proto oceňujeme právě vědomé lídry, kteří zdůrazňují potřebu rozvíjet tuto (zanedbanou) stránku naší existence.

chalan

  • Druhý pilíř spočívá v pochopení rozdílu mezi povoláním a posláním. Dozvíte se, jak důležité je zkombinovat logický přístup a intuici, abychom docílili toho, že naše práce bude současně smysluplnou cestou duševního růstu.

Tato část pro mě byla rozhodně nejhodnotnější částí knihy. Objasnila mi důležité souvislosti týkající se rozdílů mezi povoláním, posláním a zálibami. Dle mého názoru může znamenat zejména pro mladé lidi přečtení této části knihy skok v sebeobjevování. Jak trefně píše D. Millman v úvodu Čtyř pilířů smyslu života: „Většina lidí po dvacítce si z vysoké školy odnese jen omezené znalosti sebe sama, bakalářský titul a onu zásadní otázku: Co dál?“ Pak následuje období zkoušení všeho možného mezi dvacítkou a třicítkou. Tehdy obvykle vyzkoušíme nejdřív dělat to, co jsme vystudovali. Když zjistíme, že nás to nebaví, přesedláme zase na něco jiného. A pak se už od nás očekává, že se „zařadíme“ a začneme se soustředit na vydělávání peněz a budování kariéry.

Dan Millman ale konstatuje, že ať už si to už připouštíme nebo nikoli, všichni toužíme pochopit sebe sama natolik, abychom si v tomto světě nakonec našli své (šťastné) místo.

Pokud taky hledáte své poslání a zajímá vás, jak ho propojit nebo zkombinovat s povoláním, nabídne vám knížka Čtyři pilíře smyslu života zajímavý pohled na vztah mezi nimi. Dan Millman říká:

Pokud své povolání milujete natolik, že byste ho dělali i zadarmo, s největší pravděpodobností jde o vaše poslání.

bookpo

  • Třetím pilířem je nalezení jedinečné osobní cesty prostřednictvím výpočtu osudového čísla. Autor v této části popisuje, jak lze výpočtem z data narození určit osudové číslo. Osudové číslo odhaluje důležité souvislosti o základních tématech v životě dotyčného. Znalost klíčových témat života nám pak umožňuje vytvořit něco jako „originální design našeho života“. Metodu výpočtu osudového čísla si autor osvojil od jednoho ze svých učitelů. D. Millman uvádí, že využívání numerologie nejdřív vůbec nevěřil. Nedávalo mu smysl, že součtem čísel z data narození bychom mohli získat přesná vodítka pro život. Když ale začal do hloubky zkoumat uvedenou metodu, zjistil, že obdobné metody byly využívání napříč kulturami po celá staletí a lišili se jen ve stupni přesnosti a interpretace.

Mě docela překvapilo, že D. Millman do svého systému zahrnul numerologické metody. Ještě více mě překvapilo, že autor pro tento účel vytvořil webovou stránku s neuvěřitelně znějícím názvem „Online kalkulačka smyslu života“. Místo předsudků ale upřednostňuji vlastní zkušenost. Proto jsem si tuto webovou stránku otevřel a zadal datum narození. Nejlepší bude, když si to také vyzkoušíte sami… Jak přesná byla kalkulačka u vás, můžete sdělit pod článkem.

  • Čtvrtým a posledním pilířem smyslu života je žít přítomným okamžikem. Určitě se tady nenechte odradit, nejde o pouhou frázi. Kniha Čtyři pilíře smyslu života je založená na dlouhé a náročné cestě autora při hledání vlastního smyslu života. Autor objasňuje, jak prožívat každý den „tady a teď“ s využitím specifického přístupu – procvičování všeho. Procvičování všeho je tím nejvyšším druhem cvičení, jaké můžete dělat.

Tuto myšlenku lépe pochopíte, pokud zhlédnete autobiografický film Cesta pokojného bojovníka. A zejména scénu, v níž záhadný mentor mladého D. Millmana – Sokrates – říká: „Rozdíl mezi námi dvěma, Dane, je, že ty cvičíš gymnastiku. Já cvičím všechno.“

Když budete procvičovat všechno, co děláte, vaše pozornost se začne automaticky vracet ke každému přítomnému okamžiku.

uvod 2

Závěr

Stručná, ale na poznání bohatá knížka Čtyři pilíře smyslu života v sobě ukrývá naprosto univerzální moudrost pro každého, kdo touží aktivně vylepšit kvalitu svého života. Vlastní zkušenost dovedla autora ke klíčovému zjištění:

Ještě více než pocit štěstí všichni potřebujeme jasný účel – smysluplný cíl nebo poslání, díky kterému se spojíme s jinými bytostmi.

Toužíte po větším propojení ve svém životě?

Vše začíná správnými otázkami a hledáním pro vás vhodných odpovědí. Knížka Čtyři pilíře smyslu života vám pomůže v jednom i druhém.

/
Přečteno 3 408 x

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *