Jóga z pohledu moderní vědy: víte, jak vám může pomoct vaše lekce jógy?

Publikováno uživatelem

Lidi, kteří se věnují józe delší období, často popisují nejrůznější benefity, které jim cvičení jógy přineslo – od zlepšení zdravotního stavu, vymizení symptomů různých nemocí až po posílení kognitivních funkcí, klidnější mysl, prohloubení empatie nebo intuice. I proto se cvičení jógy stává čím dál tím častěji předmětem různých vědeckých studií.

Zajímá vás, jaké účinky připisuje józe současná věda? A jaký názor na to mají vědci s otevřenou myslí? Pak se podívejte na krátký film „Science behind yoga“.

5 účinků jógy, o kterých byste měli vědět

  • 1. Jóga zlepšuje kvalitu spánku

Nespavostí prý trpí každý druhý Čech.[1] Poruchy spánku jsou rozšířeny nejen u starší generace, ale i u mladých lidí. Důvodem zdaleka nemusí být jen nepohodlná matrace, nýbrž celkový životní styl. Vysoké pracovní nasazení a shon během dne způsobuje, že mysl má tendenci pracovat, i když se uložíme k spánku. Možná to znáte, převalujete se v posteli klidně i hodinu, a pořád ne a ne usnout…

FILTRUJ VODU BEZ PLASTŮ

s Binchio aktivním uhlím špičkové kvality, které absorbuje z vody chlór a další nečistoty. Udělej další krůček pro zdravější planetu.

Zjistit více

Za zmínku stojí fakt, že lidi trpící nespavostí neprožívají v zásadě více stresových situací ve srovnání s lidmi s dobrým spánkem. Rozdíl mezi nimi je spíš v tom, že lidi s poruchami spánku považují stresové události, kterými prochází, za významnější. Jejich reakce na ně jsou tedy mnohem intenzivnější. Jejich mysl se jimi zaobírá mnohem víc a pak je pro ně mnohem náročnější uvolnit se. Tyto pocity napětí a úzkosti způsobují zmíněné problémy s nespavostí.

nozky-spanokPokud zrovna nejste fanouškem prášků proti nespavosti, cvičení jógy pro vás může být mnohem přijatelnějším řešením. Základem jógy jsou totiž dechová cvičení a uvolnění těla. Tyto zdánlivě jednoduché „dovednosti“ trénují mysl k tomu, aby se zklidnila, a tím přispívají k zlepšení kvality spánku.

Spojitost mezi jógou a kvalitnějším spánkem potvrzují nejen subjektivní zkušenosti mnohých lidí, ale i některé studie. Vědci z Harvardské univerzity potvrdili, že lidem trpícím nespavostí se zlepšila kvalita spánku již po osmi týdnech cvičení jógy. Jiná studie zase popisuje zlepšení kvality spánku u lidí trpících rakovinou, kteří se cvičení jógy věnovali 2x týdně. Důvodem je fakt, že cvičení jógy výrazně pomáhá lidem vyrovnávat se se stresem.

  • 2. Zlepšení mozkových funkcí pomocí jógy

Pravidelné cvičení jógy je cestou k dosažení větší fyzické ohebnosti a flexibility. Čím větší rozsah pohybu zvládáme, tím méně tělesných omezení pociťujeme. To nám dává pocit větší „živosti“.

Fyzická flexibilita však není jediným benefitem plynoucím z jógy. Neméně důležitá je mentální flexibilita neboli schopnost přizpůsobit se nové situaci, která pravidelným cvičením jógy narůstá. Jak se projevuje mentální flexibilita v praxi? I když se situace vyvíjí mimo naše očekávání, mimo našeho plánu, naše mysl je schopná adaptovat se na nové podmínky. Na situace se dokážeme podívat z více úhlů pohledu. Díky tomu zažíváme méně stresu a vnitřního tlaku. Lidi s mentální flexibilitou jsou navíc mnohem empatičtí a mají více pochopení pro jiné.

bm0y9zmka1m-sean-brown

Mentální flexibilita roste rozvojem kognitivních funkcí. Prostřednictvím těchto funkcí člověk vnímá svět kolem sebe, jedná, reaguje a zvládá různé úkoly. Nedávná studie publikována v odborném periodiku Journal of Neuroscience Nursing, do které se zapojilo 133 dospělých lidí ve věku od 53 do 96 let, prokázala zlepšení kognitivních funkcí u těch lidí, kteří praktikovali jógu 30 minut 2x týdně po dobu alespoň jednoho měsíce.

Benefity jógy můžete brzy poznat i mimo jógamatky. Schopnost udržet si kontrolu nad svými emocemi a adaptovat se na nové podmínky jsou jedny z nich. Jde o dovednosti, s nimiž se může váš život stát mnohem uvolněnější a pohodovější.

  • 3. Jóga a cukrovka

Pro lidi s diabetem druhého typu by měl být pohyb součástí životního stylu. Jóga se osvědčila jako vhodná alternativa. Dle studie publikované v Journal of Clinical and Diagnostic Research se u 30 lidí s diabetem 2. typu, kteří praktikovali jógu po dobu 6 měsíců, potvrdilo výrazné snížení hladiny krevní glukózy.

Mr. Sarkar, učitel jógy zabývající se klinickým výzkumem zdravotních účinků jógy, vysvětluje tyto souvislosti následovně:

„Z pohledu jógové tradice je diabetes projevem neschopnosti trávicích orgánů vypořádat se s cukrem, následkem čehož jsou hladiny krevního cukru vysoké. Praktikování jógy zlepšuje aktivitu zažívacího ohně nazývaného agni. Pokud se zlepší trávení, upraví se i hladiny krevního cukru, čímž se zmírní projevy diabetu.“[2]

Pokud vás trápí cukrovka, pokuste se zahrnout jógu do vaší denní rutiny. Můžete začít například těmito ásanami z videa a postupně přidat další. Když si zvyknete na pár minut jógy denně, máte dobře našlápnuto k dalšímu pozitivnímu návyku. Odměnou vám bude pevnější zdraví.

  • 4. Pozitivní vliv jógy na kardiovaskulární systém

Jóga je směs tří složek – fyzické cvičení, relaxace a dech. Každá z těchto složek má své opodstatnění. Fyzický aspekt jógy způsobuje zvýšení tepu. Srdce pumpuje více krve do oběhu, čímž se zlepšuje celková cirkulace krve. Praktikování dechových cvičení, jež jsou součástí jógy, okysličuje krev, podporuje přívod živin do periferních cév a kapilár a taky zlepšuje výkonnost plic.[3]

p8230327Souvislost mezi pravidelným cvičením jógy a zlepšením krevního tlaku u lidí s hypertenzí potvrdilo několik studií. Jedním z vysvětlení této souvislosti je fakt, že cvičení jógy pravděpodobně napomáhá zvýšit citlivost baroreceptorů[4]. V důsledku toho je tělo schopné zachytit vychýlení krevního tlaku z běžné hodnoty a udržet jeho balanc v normě.

Praktikování jógy navíc pomáhá eliminovat rizikové faktory odpovědné za onemocnění srdce, včetně úpravy BMI (index tělesné hmotnosti), úbytku hmotnosti a zlepšení hladiny cholesterolu.[5] Jóga se ve spojení se zdravou stravou osvědčila jako pomocník při vylepšení lipidových profilů (stavu tuků) jak u zdravých pacientů, tak u pacientů s ischemickou chorobou srdce.[6]

  • 5. Jógou proti depresi

sozuheulyoa-evelyn-mostromPouhý dech, pomocí kterého si člověk zvědomí přítomný okamžik, pomůže člověku v depresi pocítit úlevu. Čím více těchto okamžiků zažívá, tím snadněji si může vytvořit odstup od negativních myšlenek. Nejtěžším krokem pro člověka trpícího depresí je nabrat sílu a přijít na lekci. Pokud se mu to povede, změny v myšlení a prožívání každodenního života na sebe nenechají dlouho čekat.

Meditace v kombinaci s fyzickým cvičením

  • zvyšuje produkci serotoninu,
  • redukuje stres, napětí a
  • dodává tělu energii, kterou potřebuje k různým činnostem.

Tyto sekundární účinky jógy jsou skvělými pomocníky ve snaze zbavit se deprese.

Dle studie publikované v periodiku Komplementární terapie v klinické praxi zaznamenaly ženy trpící posttraumatickou depresí výrazné zlepšení kvality života již po osmi týdnech cvičení jógy (dvakrát denně) v porovnání se skupinou žen se stejným problémem, které se józe nevěnovaly.

Jóga se osvědčila i při těch nejtěžších formách deprese. Studie publikovaná v Žurnále paliativní starostlivosti potvrdila zmírnění symptomů deprese u onkologických pacientů, kteří absolvovali 60minutovou lekci jógové terapie každý den po dobu 24 týdnů.

  • Lidi, kteří prochází onkologickou zkušeností nebo ji již prodělali, můžou pocítit účinky jógy na vlastní kůži i v pražském studiu Karma jóga, které nabízí lekce ONKO jógy zdarma.

Méně pilulek, více jógy

Netvrdíme, že jóga je všelékem. Přesto je častokrát vhodnějším řešením než pilulky. Vhodně sestavená sekvence pohybů může dostat tělo (a mysl) zpátky do kondice bez potřeby sáhnout po chemii. Pokud jste příznivcem přirozených způsobů posílení zdraví a jste ochotni ke svému zdraví aktivně přispět, pak může být jóga pro vás tím správným řešením.

Relax + HealPokud vás překvapí bolest hlavy, nadýmání, ztuhlá šíje nebo nespavost, doporučujeme vsadit na jógové sestavy Relax and Heal, které natočila lektorka Martina Doubková. Již po několika minutách můžete pocítit úlevu. U nás doma jsme si kurz Relax and Heal oblíbili oba. Mou favoritkou se stala sestava jógových cviků proti nespavosti, na podporu trávení a protažení ramen a šíje. Milan si naopak mnohem víc oblíbil sestavu proti bolesti hlavy a meditační video, protože rád medituje. Jeden kurz tedy může být nápomocný nejen vám, ale i vašemu partnerovi, případně dětem. Popřemýšlejte o doplnění rodinné lékárničky o tyto SOS jógové sestavy. 🙂

[1] Průzkum společnosti Gfk, http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/1033625-chrapani-ci-nespavost-az-polovina-cechu-trpi-poruchou-spanku

[2] http://www.huffingtonpost.com/sonimacom/yoga-health-benefits_b_7853856.html

[3] http://www.inner-light-in.com/2015/10/yoga-and-mindfulness-for-cardiovascular-system/

[4] Jde o nervové zakončení, které reaguje na změnu (kolísání) krevního tlaku.

[5] https://yogainternational.com/article/view/new-study-highlights-yogas-cardiovascular-benefits

[6] http://www.health.harvard.edu/staying-healthy/yoga-benefits-beyond-the-mat

/
Přečteno 2 153 x

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *