5 tipů, jak se popasovat s alergií s pomocí ajurvédy

Publikováno uživatelem

Svou vlastní alergii jsem ještě donedávna považoval za minulost. Téměř dva roky jsem neměl žádné příznaky. Vše se ale změnilo na našich cestách jihovýchodní Asií. Smog z miliónů motorek ve vietnamských městech nás nutil nasazovat si na nos ochrannou roušku po vzoru domácích. Náročný pobyt přímo v deštném lese během dobrovolnictví na Borneu. Street food aneb nebuď vybíravý a jez to, co je kolem. A samozřejmě neustálá změna prostředí a klimatu. A má alergie byla najednou zpátky. Co teď s tím, ptal jsem se sám sebe?

Alergie z pohledu ajurvédy

Během dobrovolnictví v thajském jógově-meditačním centru Samma Karuna jsem se znovu potkal s ajurvédou, tisíce let starou indickou naukou o celostní léčbě a prevenci. Do nového roku jsem si pak dal za cíl připravit plán konkrétních kroků, které hodlám udělat pro léčbu své alergie – přírodní, ajurvédskou cestou. Některé z nejdůležitějších kroků, které realizuji, popíšu níže.

Alergii lze zjednodušeně popsat jako přehnanou reakci organismu na relativně neškodné látky z našeho okolí, jako například pyly, zvířecí srst, prach nebo plísně. Když se tělo alergika dostane do kontaktu s alergenem, považuje ho za veliké nebezpečí, a proto začne dělat všechno možné, aby tuto „hrozbu“ okamžitě odvrátilo. Obranná reakce zahrnuje nejčastěji naplnění nosu hlenem, slzení očí, kýchání, svědění, ale třeba i ekzémy.

FILTRUJ VODU BEZ PLASTŮ

s Binchio aktivním uhlím špičkové kvality, které absorbuje z vody chlór a další nečistoty. Udělej další krůček pro zdravější planetu.

Zjistit více

Z pohledu ajurvédy je alergie především důsledkem oslabeného imunitního a trávicího systému. Dle ajurvédské tradice je totiž naše zažívání s celkovou imunitou úzce propojeno. Proto nesou i společné pojmenování – vnitřní oheň (tzv. agni), tedy oheň trávení a celkové tělesné odolnosti. Techniky ajurvédy v boji proti alergiím můžeme rozdělit do 3 skupin:

  • Techniky na posílení vnitřního ohně agni (imunity a zažívání)
  • Techniky prevence, a tedy vyhýbání se alergenům
  • Techniky pro obnovování celkové rovnováhy našich dóší (psychosomatických typů)

zena

Postupně jsem si vybral několik technik z každé z uvedených kategorií a začal je aplikovat s cílem udržet svou alergii pod kontrolou, resp. symptomy úplně eliminovat. Mým cílem je nicméně zlepšit své praktikování a vědomosti v ajurvédské léčbě a technikách natolik, že alergie z mého života úplně vymizí.Tady jsou základní ajurvédské techniky pro léčení alergií, které praktikuju.

1. Výplach nosu (jógová očista džala nétí)

Konévku k proplachování nosu metodou džala néti využívám dvakrát denně. Tato jednoduchá jogínská metoda je jednou ze šesti tradičních očistných technik využívaných v Hatha józe (tzv. Shatkarmy). Jde o vyplachování nosu solným roztokem s pomocí speciální konvičky k tomu uzpůsobené. Výplach nosu slanou vodou je skvělým přirozeným pomocníkem v prevenci alergie. Pomáhá odstraňovat nečistoty i alergeny, které dráždí nosní sliznici. Zároveň příjemně pročišťuje a zvlhčuje vnitřní prostředí nosu.

Nétí je jednoduchou technikou, která se lehce stane součástí vaší denní rutiny – můžete ji dělat třeba v rámci ranní hygieny. Nejvhodnější pomůckou pro vyplachování nosu je Konévka Neti Chakra, která byla navrhnuta přímo pro džala néti. Díky kvalitnímu materiálu a tematické ilustraci může navíc působit ve vaší koupelně i jako hezký doplněk s nádechem ajurvédy. Na cestách ale využívám o něco praktičtější konvičku Rhino Horn (tedy nosorožčí roh) vyrobenou z plastu. Modrý nosorožčí roh z plastu sice není tak hezký jako Neti Chakra, ale zato je lehčí, menší a z plastu, takže nehrozí jeho poškození.

Pro vyplachování se využívá solný roztok – do vlažné pitné vody nasypeme kousek soli, tak půl čajové lžíce. I když dle odborníků prý postačí obyčejná (ale čistá) kuchyňská sůl, já využívám mořskou sůl nebo alpskou sůl. Ale například epsomská sůl už pro mě byla moc agresivní, takže jsem ji nemohl používat. Na 220 ml postačí jedna odměrka soli.

2. Technika Nasya

Po použití džalanéti konvičky je vhodné pokračovat další ajurvédskou kúrou zvanou nasya (nasja). Nasya je jednoduše aplikace několika kapek esenciálního nebo bylinného oleje do nozder. Tímto způsobem vznikne ochranná vrstva, která brání alergenům usadit se přímo na nosní sliznici. Vhodné oleje k Nasya u nás nicméně není lehké sehnat. Můžete vyzkoušet hledat třeba na e-shopu EcceVitta nebo superpotravina.cz.

3. Pravidelný detox organismu

Když uvažuju o příčinách alergie z hlediska ajurvédy, je mi jasné, že musím postupovat poctivě a žádné zkratky neexistují. Pokud chcete posílit přecitlivělou imunitu a zbavit trávicí systém toxinů (v ajurvédě nazývané Amaa Avisha), pak zkrátka musíte pravidelně dělat kroky k vnitřní čistotě organismu. Vhodným způsobem jsou pravidelné detoxikace organismu.

Změny v počasí a obecně v přírodě přinášejí jistý nápor pro náš imunitní systém. Proto ajurvéda radí vykonávat preventivní očistu organismu před začátkem každého ročního období. Tímto způsobem umožňujeme organismu odlehčit si od toxinů a tím se dobře připravit na změny spojené s příchodem nového ročního období. Detoxikaci před nastupujícím ročním obdobím by měli alergikové zvážit alespoň dvakrát do roka, před hlavními sezónami alergií (jaro, podzim).

Svou první ajurvédskou detoxikaci jsem začal krátce po návratu z Asie a trvala týden. Během tohoto týdne jsem jedl jenom lehké zeleninové polévky, lehké pokrmy z kvalitní rýže nebo jáhel, lehké saláty, sem tam jsem si dopřál kousek domácího celozrnného chleba a pil jsem hodně zelených smoothies a organických bylinných čajů ze směsí silně čisticích bylin.

Na vyhojení ekzému piju čaj z bylinné směsi Zdislava, který je namíchán z nejsilněji čisticích bylin – dvouzubce, lopuchu, macešky a čekanky – a čistí organismus přes játra i ledviny.

Samozřejmě jakákoliv očista, kterou realizujeme jenom na fyzické úrovni, je neúplná. Zdraví je totiž výsledkem rovnováhy mezi všemi oblastmi našeho života – zdravým tělem, jasnou myslí, harmonickými vztahy, uvědoměním si propojenosti s Celkem a dostatečným prouděním životní energie.

Proto jsme v článku 5krokový návod pro týdenní celostní očistu: tipy pro odlehčení těla, mysli a duše (včetně TOP zdrojů motivace) sepsali tipy pro očistné techniky, které vám pomůžou uvést do souladu všechny roviny zdraví. Můžete se těmito tipy inspirovat a sestavit si svůj vlastní plán pro celostní očistu.

voda11

4. Pravidelná meditační praxe

Meditace umožňuje zklidnit tělo i mysl. Celková harmonizace organismu pak umožňuje spouštění jeho relaxační reakce, která je opakem reakce stresové. O tom, co je relaxační reakce organismu a jak ji spustit, si můžete přečíst více v jedinečné knížce Mysl je mocný lékař, jejíž detailní recenzi najdete na našem blogu. Relaxační reakce, jednoduše řečeno, vytváří prostor pro nastoupení samoléčivých procesů v těle i mysli.

Věřím, že když jsou mé tělo i mysl klidné a v rovnováze, pak i můj imunitní systém bude reagovat na alergeny mnohem klidněji. Kontakt pylového zrnka s mým nosem pak bude připomínat spíše jemné polechtání stojaté hladiny jezera, když na ni dopadne lístek, než mohutné rozčeření hladiny po dopadu skály.

Také jsem přesvědčen, že v klidném stavu jsou mé tělo i mysl schopné lépe čerpat výživu a energii z okolního prostředí i zevnitř. Kromě meditace vedou k posílení ohně agni i další praktiky, které mají původ ve východní filosofii, jako mindfulness, jóga, tai chi, sudarshan kriya dýchání a jiné.

5. Klid a stabilita

Zjistil jsem, že na mé alergie mají vliv i časté změny prostředí a klimatu. To se ukázalo během našich cest JV Asií, kdy po dlouhou nebylo v našem životě stabilní téměř nic – lokalita, ubytování, jídlo, lidi, klima… všechno se měnilo. Z dlouhodobého hlediska to byla naprosto fascinující a obohacující životní etapa, nicméně z krátkodobého hlediska na to mé tělo začalo reagovat stresově a časem se u mě objevily alergie. Nejdřív ucpaný nos a slzení očí, které jsem neměl nejméně dva roky předtím, a ke konci dokonce i atopický ekzém, který jsem neměl mnoho let.

Ekzém i alergie mi téměř zmizely ke konci našeho 10denního meditačního kurzu Vipassana, kde jsme měli naprosto stabilní prostředí i denní rutinu. A samozřejmě jsme celý čas meditovali, díky čemuž jsme umožnili organismu naplno spustit relaxační reakci a samoléčivé procesy.

Náročná 30hodinová cesta zpátky do Evropy vyvolala ekzém znovu. Během vzácného týdne a půl doma jsem jenom „chilloval“ a ekzém se znovu téměř ztratil. Pak následovalo stěhování do Prahy a „návrat do systému“ a ekzém tady byl znova – jako na houpačce. Bylo mi tedy jasné, že mé tělo by uvítalo dlouhodobější stabilní prostředí, kde by mělo možnost samoléčení a obnovení rovnováhy.

Závěr

Postupy a techniky popsané v tomto článku jsou mou individuální cestou léčení a nemusí fungovat i u vás. Každopádně věřím, že ajurvéda nabízí zcela logické a komplexní vysvětlení alergie a zároveň úžasné nástroje pro její léčení, které stojí za to studovat a vyzkoušet.

/
Přečteno 2 368 x

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *