Cesta k dokonalému zážitku ze sportu vede přes souhru mysli a těla. Tomáš Reinbergr, kouč a autor online kurzu Vědomý sport, odhaluje, jak na to.

Publikováno uživatelem

Znáte ten pocit, když se po vydařeném tréninku nebo lekci vracíte domů vysmátí a lehcí jako pírko? Cítíte se silnější, sebevědomější, pružnější, rychlejší, štíhlejší, zdravější… no jednoduše lepší než předtím, než jste se začali hýbat. Pravidelný sport nám vskutku přináší do života úžasné příležitosti k růstu a radosti. Jak ale docílit toho, aby se ten magický pocit euforie během tréninku či lekce proměnil z náhodné události na pravidlo? Co musíme udělat a také naopak – co nemáme dělat – aby se sport stal zdrojem výjimečné seberealizace v našem životě?

Možná jste teď tak trochu na pochybách a říkáte si: „Já ale nejsem žádný profesionální atlet, co to má se mnou společné?“ Tak moment – zastavte se tady a položte si nejdřív tyto otázky: Sportuju pravidelně? Miluju pohyb? Mám svou oblíbenou pohybovou aktivitu nebo sport? Kladu si zajímavé sportovní cíle? Pokud jste na tyto otázky odpověděli kladně, pak patříte k milionům lidí, pro něž je sport zásadním nástrojem životní seberealizace. I když možná netoužíte vystřelit ze startovní čáry vedle Usaina Bolta nebo soupeřit se Scottem Jurekem na trati dlouhé stovky kilometrů, stejně tak může být pro vás běh životní vášní, v níž se toužíte zdokonalovat. Nebo jakýkoliv jiný sport či pohyb. A v takovém případě vám toto interview poodhalí mnohá fascinující zjištění, která můžou posunout vaši oblíbenou volnočasovou pohybovou aktivitu na zcela novou úroveň.

vědomý sport, tělo a mysl v sportu

Patříte k milionům lidí, pro něž je sport zásadním nástrojem životní seberealizace? Pak vám toto interview poodhalí mnohá fascinující zjištění, která můžou posunout vaši oblíbenou pohybovou aktivitu na zcela novou úroveň.

Hledá se chybějící článek k dokonalému zážitku ze sportu

Sportovní psychologové a elitní kouči to říkají již dlouho – tím nejpodstatnějším, co odlišuje špičkové sportovce od těch ostatních, není způsob, jakým trénují své fyzické tělo, nýbrž způsob, jakým umí pracovat se svou myslí. Při zkoumání tématu síly mysli ve sportu se dlouhodobě setkáváme především s popisy vizualizací nebo pozitivních afirmací jako mentálních technik, které sportovcům pomohly dosáhnout masivního zlepšení jejich výkonů.

FILTRUJ VODU BEZ PLASTŮ

s Binchio aktivním uhlím špičkové kvality, které absorbuje z vody chlór a další nečistoty. Udělej další krůček pro zdravější planetu.

Zjistit více

Pořád více a více profesionálních i amatérských sportovců jde v současnosti mnohém dál. V jejich tréninkových programech se objevuje jóga, techniky mindfulness nebo meditace. Usilují o propojení těla a mysli. Chtěli byste poznat tréninkový systém, který využívá potenciál těchto technik pro dosažení lepšího výkonu, a dokonce pověstného zážitku známého jako stav proudění neboli flow? Dobrou zprávou je, že tentokrát nemusíte pátrat v zahraničních zdrojích. Jeden takový totiž vznikl u nás doma.

Metoda vědomého sportu kouče Tomáše Reinbergra

fit kouč

Tomáš Reinbergr – podnikatel, sportovec, meditátor, kouč

Kouč a podnikatel Tomáš Reinberger sám sebe charakterizuje jako sportovce tělem i duší. A propojení mysli a těla se vskutku zrcadlí i v jeho projektech. V roce 2007 založil VAŠI LIGU, dnes je největší amatérskou ligou v ČR. A o něco později spustil společně s australským učitelem Timem Mitchellem zcela unikátní projekt Védské centrum, kde učí, jak s pomocí meditace zlepšit kvalitu života. Tomáš tedy v současné době patří k největším šiřitelům benefitů meditace v našich končinách. S Tomášem jsme si promluvili o jeho originálním holistickém tréninkovém konceptu, který nazývá Vědomý sport.

Tomáši, v kostce – kdo je vědomý sportovec, a kdo naopak není?

Dle mé definice je to takový sportovec, který vnímá plně svoje tělo a pohyb. Aktivitě věnuje 100% vědomí a to vede k větší radosti ze sportu, lepšímu výkonu, méně zraněním a často i k zážitku tzv. flow či zóny nebo-li rozšířeného stavu vědomí. K vědomému sportování učím lidi vnímat svoje tělo, mít se rád, jinak se rozcvičit, jinak se docvičit po sportu a také jinak dýchat. Vědomý sportovec není ten, který musí uběhnout dnešních 10km za každou cenu, protože si to řekl. Není to ten, kdo v posilovně běží na pásu a kouká na televizi. Není to ten, kdo se po stresu v práci stresuje při sportu znovu sebezničujícím přístupem, kdo chce bolestí vytěsnit z hlavy starosti.

I když jsem se pokoušel něco o vědomém sportu „vygooglit“, nenašel jsem žádné relevantní zdroje, které by o tomto tématu pojednávaly. A to ani na zahraničních webech. Mám tedy dojem, že jde o docela originální koncept. Co tě inspirovalo k jeho vytvoření?

Vycházím hodně z knihy Body Mind Sport, kterou doplňuji svými poznatky z výživy, jógy, ajurvédy a očistných technik. Sám aplikuji dlouhodobě na sobě a jsem nadšený, proto jsem se rozhodl, že se podělím i s dalšími. Baví mě pomáhat a sdílet, to co jsem vyzkoušel při mých šílených pokusech.

Funguje vědomý sport jako ucelený systém poznatků a strategií, který lze využít pro jakoukoliv pohybovou aktivitu?

Ano, hlavní gro leží v dýchání, rozcvičení a docvičení. Systém lze využít pro vytrvalostní i silové sporty. Plavání, běh, raketové sporty i posilování.

christopher-campbell-40367

Základní principy vědomého sportu leží v dýchání, rozcvičení a docvičení.

Jaké jsou spojitosti mezi vědomým sportem, jógou a mindfulness?

Řekl bych, že vědomý sport si půjčuje nástroje z těchto odvětví a aplikuje je na sport. Z jógy si půjčuje dýchací techniku i ásany. Z mindfulness si půjčuje soustředění na tady a teď. Z ajurvédy si půjčuje rozdělení psychosomatických tipů, příhodné doby dne pro sport, stravu, životosprávu.

Je klíčovým konceptem vědomého sportu dosažení stavu flow neboli stavu proudění?

Je to jeden z nejlepších účinků systému. Jiné přínosy fungují i bez něho, ale flow je ten největší bonus. Celý systém maximalizuje pravděpodobnost zažití tohoto stavu co nejčastěji.

Jak bys jednoduše vysvětlil, co je to flow, někomu, kdo tento pojem nikdy předtím neslyšel?

Flow je stav, kdy zapomeneme kdo jsme, kde jsme, kolik je hodin a staneme se naší aktivitou. Při sportu v něm sportovci často dosahují rekordních výkonů. Jako by pozorovali své tělo i mysl zvenku. Člověk by za tento pocit dal cokoli. Vytrvalostní sportovci ho často dosahují poté, co překonají hraniční mez bolesti a vyčerpání. Já si ale myslím, že to jde i bez toho a k tomu právě vědomý sport směřuje.

lezec na skale flo

Flow je stav, kdy zapomeneme kdo jsme, kde jsme, kolik je hodin a staneme se naší aktivitou. Člověk by za tento pocit dal cokoli.

Co přesně znamená být vědomý během sportovní aktivity? Souvisí to nějak s tvou myšlenkou, že vědomý sport je o propojování mysli a těla?

Pokud si chceme užívat sex a budeme při něm myslet na práci, nemůže být zážitek takový, jako když myslíme plně jen na sex. Pokud jíme a čteme při tom noviny, jídlo se tráví pomaleji a nutrientů zíkáváme méně, to je dokázané. Mysl a tělo jsou rozpojené. To samé platí u sportu. Radosti a nejlepšího výkonu můžeme dosáhnout jen s prázdnou myslí plně vnímající tělo a současný okamžik.

Sport byl podle ajurvédy určen k:

  • propojení těla a mysli,
  • ozdravení těla a
  • zbavení stresu.

Má pro vědomý sport význam východní a západní tělesná typologie? (východní typologie – ajurvédské dóše, západní typologie – somatotypy)

Ano, každý jsme jiný a s tím bychom měli i každý jinak přistupovat k výběru sportu, intenzitě tréninku, stravě a životosprávě celkově. Já vycházím z ajurvédské typologie, která nezahrnuje jen fyzickou stránku, ale říká, že naše typy jsou psychosomatické. Lehké, pohyblivé tělo je příbytkem lehké, pohyblivé mysli. Skvěle mi to funguje a na mé svěřence to platí.

Vidíš nějaké paralely mezi vědomým sportem a vědomým byznysem a potažmo vědomým životem jako takovým?

Ano, naprosto. Mým cílem je pomáhat lidem zvědomit co nejvíce stránek života. Spoustu věcí totiž děláme, protože je máme naprogramované v hlavě, ale my si toho nejsme vědomi a proto s nimi také nemůžeme nic dělat. Růstem našeho vědomí a zvědomováním těchto věcí můžeme zlepšit nejen svůj život, ale i své okolí. Uvědomit si plně účinky našich činů a proto tyto činy upravit.

Máš tip na film, dokument nebo knihu, který/která je o vědomém sportu?

Body Mind Sport. Moc přítomného okamžiku. I am Bolt. Maratonští mniši. Born to run. Wim Hof. Sri Chinmoi.

Děkujeme Tomášovi Reinbergrovi za rozhovor.

Online kurz Vědomý sport – spojení mysli a těla

Euforický stav flow během sportu není náhoda. S pomocí online kurzu Tomáše Reinbergra Vědomý sport – spojení mysli a těla se můžete i vy naučit, jak tento výjimečný stav existence prožívat opakovaně během svých tréninků nebo lekcí. Vědomý sport je zkrátka zcela nový přístup ke sportu jak pro amatérské tak i profesionální sportovce. Odhalte jeho potenciál a změňte své tréninky z nudné rutiny na ty nejlepší okamžiky dne.

/
Přečteno 776 x

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *