Jak se uzdravit pomocí své vlastní mysli? Tyto tři knížky ti dají přesnou odpověď

Publikováno uživatelem

Co myslíš – existuje seriózní vědecký důkaz o tom, že se dokážeme uzdravovat sami s využitím síly naší mysli? Bez dlouhodobé konzumace léků, antibiotik a jiných přístupů konvenční medicíny? Odpověď zní „ne“. Ve skutečnosti totiž takových důkazů existují desítky. Některé z těch nejvýznamnějších najdeš i ve třech knihách, které ti dále představíme. Knihy, s kterými se v tomto postu seznámíš, ale nabízejí mnohem více než jen „suchou vědu“. Vědecká fakta – jakkoliv jsou působivá – můžou nevytrénovaného jedince tak trochu… (z)nudit. Častokrát platí, že to, co s námi nakonec opravdu rezonuje, jsou nikoli vědecké důkazy, ale reálné příběhy. Níže popsané knihy jsou kromě vědeckých důkazů nabité příběhy o uzdravení pacientů, v nichž se možná sám(a) najdeš.

Autoři těchto tří knih patří ve svých zemích mezi vedoucí osobnosti hnutí za celostní přístup k zdraví a léčbě pacientů. Jsou vysoce respektovanými lékaři nebo vědci, kteří prošli konvenčním vzděláním, ale konvenční přístup k medicíně je po čase unavil. Vydali se proto svou vlastní cestou. Jejich myšlenky dnes pro mnoho jejich kolegů i veřejnost působí revolučně. Způsob, jakým nazírají na nemoc, zdraví a léčbu, je totiž velmi odlišný od současného redukcionistického přístupu západní medicíny. Jejich průlomové knihy slouží jako vodítka pro celostní přístup ke zdraví a medicíně.

# 1. Mysl je mocný lékař od Lissy Rankin

Nesmírně vlivná kniha Mysl je mocný lékař již delší dobu způsobuje takovou malou revoluci v uvědomění lidí po celém světě. Po jejím přečtení vám totiž dojde minimálně jedna věc: tvrzení, že mysl umí léčit (ale i zabíjet), už není otázkou víry nebo přesvědčení. Je to fakt.

FILTRUJ VODU BEZ PLASTŮ

s Binchio aktivním uhlím špičkové kvality, které absorbuje z vody chlór a další nečistoty. Udělej další krůček pro zdravější planetu.

Zjistit více

O autorce

Lissa Rankin, M.D. je americkou lékařkou, celostní terapeutkou a autorkou národních i mezinárodních knižních bestsellerů na téma zdraví a osobní rozvoj (u nás zatím vyšla jenom její nejznámější kniha Mysl je mocný lékař: Vědecký důkaz o tom, že se můžete uzdravit sami).

kniha

Mysl je mocný lékař. Lissa Rankin

Dnes působí jako jedna z vůdčích osobností hnutí za změny v americkém systému zdravotní péče. Její vizí je holistická medicína založena na propojení západní medicíny s psychosomatickými přístupy, jejichž fungování bylo vědecky potvrzeno. Za nejdůležitější krok v tomto směru považuje nápravu vztahu doktor-pacient tak, aby obě strany usilovaly o aktivaci přirozených samoléčivých mechanismů těla pacienta. Lissa má za sebou několik inspirativních vystoupení na konferencích TED (doporučujeme zejména TED vystoupení: Existuje vědecký důkaz o tom, že se dokážeme sami uzdravit?) a o její práci se právě připravuje dokumentární film.

Klíčová myšlenka knihy Mysl je mocný lékař dle nás

Většina konvenčních zdravotních modelů obsahuje fyzické tělo jako základ, na němž stojí a padá všechno v životě. Tento přístup ale ke (skutečnému) zdraví nebo uzdravení nevede. Zdraví fyzického těla je totiž výsledkem vyváženosti všech „kamenů zdraví“, které Lissa v knize Mysl je mocný lékař detailně popisuje.

Naše oblíbená pasáž z knihy:

Možná jste si toho všimli, že v mé knize není nikdo více ‚cool‘ než lidé, kteří se odvážili být sami sebou, i když se to příčilo všemu, co vám diktuje populární kultura. Tolik lidí plýtvá energií ve snaze být někým, kým nejsou, jen aby zapadli. Jenže ten, kdo hledá přijetí u druhých, ztrácí část sebe sama a v důsledku toho trpí i jeho zdraví.

Detailní recenzi knihy Mysl je mocný lékař najdeš na našem blogu.

# 2. Proč (a jak) psychosomatika funguje? Proč nemoc začíná v hlavě? od J. Klímové a M. Fialové

proc a jak psychosomatika funguje

Proč (a jak) psychosomatika funguje? Proč nemoc začíná v hlavě? J. Klímová a M. Fialová

Dnes jsme si zvykli na to, že důsledkem naší nemoci jsou nekonečné návštěvy lékárny a zásobníky plné tablet i po několik let. Člověka, který se začlení do pracovní rutiny a přitom denně polyká tablety, nazýváme zdravým. Tenhle trend nepřímo naznačuje, že mechanistická medicína má své mouchy a její jednostranný pohled na člověka je nedostačující. Tunelové vidění nemocí opustila psychosomatika – obor, který zkoumá nemoc na všech úrovních lidské existence. Vnímá souvislost mezi poruchou fyzického těla, psychickou rovinou a duševním rozpoložením člověka. Na člověka nahlíží jako na celek s množstvím jak vnitřních propojení, tak vnějších vazeb.

Zaujal tě tento komplexní náhled na zdraví člověka? Přemýšlíš, kde by ses mohl dozvědět o psychosomatice více? Dobrou zprávou je, že nemusíš sahat po zahraničních zdrojích. Nám komplexní obraz o psychosomatice poskytla výjimečná kniha Proč (a jak) psychosomatika funguje? Proč nemoc začíná v hlavě? z dílny zkušené doktorky MUDr. J. Klímové a psycholožky Mgr. M. Fialové. Velmi nás těší, že tak komplexní a shrnující dílo o psychosomatice (navíc v atraktivní vizuální podobě) pro širokou veřejnost bylo napsáno domácími autorkami. Myslíme si totiž, že knihy od domácích odborníků mají šanci silněji oslovit domácí publikum. To se ukazuje jako pravda i v případě knihy Psychosomatika, která u nás vzbudila značnou pozornost a její spoluautorka J. Klímová se často objevuje v médiích (doporučujeme např. zajímavé interview Jarmila Klímová: Jak se dožít 400 let).

Jako největší přidanou hodnotu knihy Proč (a jak) psychosomatika funguje? vnímám případové studie, které obsahuje. Autorky v knize publikovaly krátké příběhy anonymních pacientů, na kterých snáze pochopíte teorii obsaženou v jednotlivých kapitolách. A co je nejlepší – v mnohých příbězích můžete najít kousek sebe a svého příběhu. Pomocí příběhu jiných lidí se naučíte dívat na svůj vlastní život komplexně. A snadněji si tak osvojíte psychosomatický pohled na své zdraví.

O autorkách

MUDr. Jarmila Klímová se kromě psychosomatiky specializuje i na problematiku vztahů, párovou a rodinnou terapii. Působí jako vedoucí institutu AKTIP a odborný garant. Nedávno vydala další knihu Psychosomatický dotek motýla, která obsahuje postřehy, úvahy, příběhy a zpovědi této zkušené psychosomatické lékařky. Mgr. Michaela Fialová je klinický psycholog a rodinný terapeut s celostním a psychosomatickým zaměřením. Působí jako konzultant v institutu AKTIP.

Klíčová myšlenka knihy Proč (a jak) psychosomatika funguje? Proč nemoc začíná v hlavě? dle nás

Pokud lékař hledí na svého pacienta přes optiku psychosomatiky, vnímá ho jako jeden celek. Propojuje fyzickou schránku člověka s psychickou stránkou, s jeho energetickým potenciálem, sociálními vazbami a jeho chápáním propojení s vyšším řádem (spiritualitou). Ani jeden z pěti aspektů života člověka se však nevyvyšuje nad ostatní. Všechny složky – bio – psycho – socio – spirit – energy jsou vzájemně propojeny, navázány na sebe a jsou neoddělitelnou součástí každé lidské bytosti (i když si zrovna některé složky není vědomá). Nemoc začíná v hlavě. Proto je důležité, aby jak lékař, tak pacient, aktivně pátrali po prvotních příčinách, které stojí na počátku pacientových potíží. Jak říkají autorky na základě vlastní bohaté praxe – za každou nemocí se ukrývá jedinečný příběh.

Detailní recenzi knihy Proč (a jak) psychosomatika funguje? Proč nemoc začíná v hlavě? najdeš na našem blogu.

# 3. Biologie víry od Brucea Liptona

biologie viry

Biologie víry. Bruce H. Lipton

Kniha Biologie víry je průlomovým dílem z oblasti nové biologie, která navždy změní způsob vašeho myšlení a pohled na vaše zdraví. Výzkumy buněčného biologa Brucea Liptona a dalších špičkových vědců vedly k novým objevům týkajícím se interakce těla a mysli a novým závěrům ohledně způsobu, jakým buňky přijímají informace. Bruce Lipton v knize Biologie víry popisuje vliv mysli na hmotu a dopad tohoto vlivu na náš život. Vše vysvětluje jednoduše, srozumitelně, s humorem (a taky mírnou dávkou provokace), díky čemu je tato kniha přístupná každému, kdo má odvahu převzít odpovědnost za své zdraví do svých rukou.

Kniha Biologie víry získala dvě ocenění. V roce 2006 byla vyhlášena za nejlepší knihu z oblasti vědy (USA Book News). V roce 2009 získala ocenění Goi Peace Award – mezinárodní ocenění za celosvětově významný přínos pro lepší budoucnost, která vede k harmonii a míru.

O autorovi

Bruce H. Lipton je mezinárodně uznávaný odborník a jeden z nejvýznamnějších lídrů nové biologie, který vychází z celostního pohledu na realitu. Již v roce 1982 začal zkoumat principy kvantové fyziky jejich vliv na způsob, jakým buňky přijímají informace. Jeho výzkumy vedly k závěrům, které jsou v rozporu s tradičním vědeckým názorem, že život a zdraví jsou řízeny geny, a staly se základem pro fascinující obor – epigenetiku.

Klíčová myšlenka knihy Biologie víry dle nás

Od počátku věku genetiky jsme si osvojili názor, že jsme podřízeni nadvládě svých genů. Učíme se to ve škole, na lékařských fakultách a s tímto názorem se potkáváme i v ordinacích, když se ptáme na příčinu své nemoci. Důsledky tohoto přesvědčení mají obrovský dopad na to, jak vnímáme svou pozici v procesu léčby. Příčinu nemoci vidíme v „špatných“ genech. Souvislosti z oboru nové biologie však dokazují, že tento názor o nadvládě genů je již překonán.

Detailní recenzi knihy Biologie víry najdeš na našem blogu.

Závěr – co uděláš Ty?

Jak vidíš, vše, co potřebuješ, abys pochopil, jakou moc máš v rukou nad svým zdravím (nebo lépe řečeno v hlavě), už bylo napsáno. Takže tvá volba je vlastně jednoduchá. Můžeš si pročíst tyto (nebo jim podobné) knihy a plně převzít odpovědnost za své zdraví do svých rukou. Ne, není to vůbec jednoduché. Lissa Rankin každého svého klienta, který tak udělal, vnímá jako hrdinu. Tvůj život se totiž nejspíš hodně změní. Budeš muset začít myslet jinak. Ale hlavně, budeš muset začít dělat spoustu věcí jinak. A bohužel tě náš zdravotní systém nejspíš moc nepodpoří…

Druhá možnost je, že po přečtení těchto řádků jenom zakroutíš hlavou, stiskneš na své klávesnici „backspace“ a celé to pustíš z hlavy. A zůstaneš tím tradičním skeptikem, který tak rád kritizuje a vymlouvá se, aniž by měl něco načteno… Volba je – ostatně jako vždy – jenom na tobě.

Sdílej své inspirace!

Četls (četlas) i ty kvalitní knížky, které tě utvrdily v přesvědčení, že mysl umí léčit tělo? Sdílej je na tomto místě s námi, můžeš tak pomoci tisícům lidí, kteří se aktivně zajímají o své zdraví, nebojí se jít do hloubky a hledají kvalitní zdroje informací.

/
Přečteno 5 187 x

Komentáře 1

  1. Děkuji za inspiraci, knihu od pí. Klímové mám a ráda z ní čerpám. Teď si pořídím ještě zbylé dvě. Mysl je opravdu fascinující. Vaše články jsou plné moudrosti a inspirace, děkuji za vaši tvorbu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *