5 rituálů, které ti umožní prožít každý den naplno a dostanou tvou motivaci na vrchol

Publikováno uživatelem

Většina z nás prožívá své dny v domněnce, že pestrý, vzrušující a smysluplný život je výsadou několika „šťastlivců“, kteří si to „můžou dovolit“. A zbytek světa musí bojovat s příznaky syndromu známého jako „KP“ (konečně pátek). „Tak to už přece ve světě chodí,“ namlouvá si většina lidí.

Pokud tě válka s KP unavuje a toužíš uniknout z průměrnosti všedních dnů, pak pro tebe mám 5 tipů. Inspiraci, jak můžeš prožít svůj nejlepší možný dnešek a těšit se na stejně úžasný zítřek. Nečekej ale, že tvůj ohňostroj nadšení z každého dne vybuchne už zítra. Chce to praxi a dlouhodobé úsilí. To, co skutečně zabírá, jsou totiž návyky vykonávané s denní pravidelností. To, co funguje, jsou osobní rituály.

Až příliš často se díváme na lidské bytosti, které hrají svou nejlepší hru na hřišti života, jako na ty, co mají štěstí, nebo ty, kteří se uměli dobře narodit. Co nám uniká, je jejich odhodlání a disciplína, kterou vkládají do svých výjimečných projektů, jejichž výsledky vidíme.

FILTRUJ VODU BEZ PLASTŮ

s Binchio aktivním uhlím špičkové kvality, které absorbuje z vody chlór a další nečistoty. Udělej další krůček pro zdravější planetu.

Zjistit více

– Robin Sharma, světoznámý leadership kouč

A co ze mě vlastně dělá někoho, kdo se odvažuje psát o rituálech, jež pomáhají žít každý den naplno a plnit si své sny? Je pravdou, že nejsem žádný „motivační guru“, který by vyprodával haly. Taky ale platí, že na sobě poslední roky tvrdě pracuji a hledám cesty, jak žít svůj nejlepší možný život každý den:

 • Pokouším se pravidelně čelit svému strachu z velkých změn. I proto jsem se rozhodl přestěhovat do jiné země, zariskovat a třikrát změnit práci a nakonec zakotvit v úplně nové profesi, začít podnikat a následně se živit nezávisle na místě, kde se právě nacházím.
 • Začal jsem spolupracovat a učit se od těch nejkvalitnějších domácích odborníků na mindfullness, spiritualitu, jógu, meditaci, mind-body pohyb a celostní osobní rozvoj.
 • Podnikl jsem dlouhou cestu za sebepoznáním do JV Asie jako dobrovolník a digitální nomád. Na této cestě jsem si splnil mnohé ze svých velkých snů včetně pobytu v nejstarším pralese na světě na Borneu, vyzkoušení dobrovolnictví v rozvojových zemích nebo návštěvy fascinujících chrámů Angkor Wat v Kambodži.
 • Učím se neustále zpochybňovat své „automatické“ víry a zažitá přesvědčení, která mě všestranně omezují, a naopak usiluji o rozšiřování svého vnímání toho, co nazýváme realitou.
 • Pravidelně zkouším ty nejintenzivnější formy práce s myslí a emocemi včetně intenzivního meditačního kurzu Vipassana v Malajsii nebo měsíčního jogovo-meditačního retreatu a AUM meditačního maratonu v Thajsku.

Každý z 5 rituálů popsaných níže pravidelně praktikuju v různých obměnách a vím, že úžasně fungují. Umožňují mi žít více vědomě a v přítomnosti. Rovněž ale ve mně probouzejí touhu mít své vlastní sny a pracovat na jejich naplnění.

„Jedině pokud jsi sám šťastný a prospíváš lidství, dokážeš štěstí i rozdávat a pomáhat ostatním.“ – Vishen Lahkiani, zakladatel společnosti Mindvalley

hory

Je pravdou, že nejsem žádný „motivační guru“, který by vyprodával haly. Taky ale platí, že na sobě poslední roky tvrdě pracuji a hledám cesty, jak žít svůj nejlepší možný život každý den.

1. Rituál projevení vděčnosti

Vděčnost, o které mluvím, není pouhým zvykem říct „děkuji“ v situacích, v kterých nás naši rodiče naučili poděkovat. Kromě pouhého zvyku říct „děkuji“ můžeme zakusit hlubší rovinu vděčnosti, která spočívá ve způsobu nazírání na život. Jde o vnímání každodenních momentů jako darů, díky kterým rosteme, stáváme se zkušenějšími a silnějšími, i když mají někdy trpkou příchuť.

Pokud povzneseme vděčnost z pouhého zvyku na životní orientaci, můžeme se přiblížit benefitům, které tato technika ve své hloubce nabízí. Denní praxe vděčnosti má potenciál léčit a změnit člověku život – přečti si 7 způsobů, jak pěstovat každodenní vděčnost pro dobití životní energie, zvýšení pocitů štěstí, zlepšení kvality spánku, posílení celkové imunity a mnoho dalších benefitů.

2. Rituál osobní produktivity

Vyhraď si každý den chvilku pro plánování. Nejlépe hned ráno nebo večer (pro načrtnutí vývoje dalšího dne). Možná teď uvažuješ nějak takhle: „Ale kdepak, já budu raději žít spontánně, v přítomnosti a nechci si nechat pokazit překvapení z toho, co mi další den přinese.“ Ok, pak ale nejspíš nikdy nebudeš patřit k lidem, kteří si pravidelně plní své životní sny, cíle a vize. Každodenní soustředěná práce na malých dílčích projektech je tím, co tě nakonec dovede k splnění tvých cílů a snů. A tvrzení, že plánování ubírá na spontánnosti a žití v přítomnosti, beru spíše jako výmluvy. Ve skutečnosti ti plánování přinese pocit dobrého směrování v životě. Naopak nebudeš mít pocit, že se ztrácíš v rutině všedních dnů. Každý den totiž víš, co dělat a hlavně – proč to dělat.

Tady jsou mé nejoblíbenější denní rituály osobní produktivity:

  • Definuj své 3 kameny dne. Jde o 3 nejdůležitější denní úkoly, které vedou k naplnění tvých cílů v budoucnosti a jejichž splnění je absolutní denní prioritou. Více o této rutině se dozvíš v knize Zen a hotovo od Lea Babauty, autora velmi užitečného blogu o osobní produktivitě a motivaci zenhabits.net.
  • Zejména pokud jsi pánem svého času, můžeš zavést na začátku svého dne posvátnou hodinku dle inspirace světoznámého kouče Robina Sharmy. Já jsem tento rituál vytrvale praktikoval několik měsíců, což podstatně ovlivnilo kvalitu a směrování mého života na celé následující dva roky.
  • Vizualizace perfektního dne s pomocí 6-fázové meditace Vishena Lahkianiho. Předposlední fáze této úžasné aktivní meditace, postavené na vědeckých základech, představuje úžasně příjemný způsob, jak plánovat v obrazech, aniž bys měl pocit, že něco plánuješ.

3. Rituál spočinutí v přítomném okamžiku

Dnes je naše pozornost masivně tříštěna technologiemi. Poctivě si hlídáme stěny na Facebooku, scanujeme Instagram, procházíme e-maily, chatujeme s několika přáteli najednou… Bohatství digitálních podnětů nás ale ochuzuje jinde – ubírá nám z koncentrace, kreativity, produktivity i laskavosti.

Co s tím? Denně rozvíjej svou všímavost, uč se být plně přítomen tady a teď. Plné zaměření se na to, co právě teď je, je tím největším darem, který můžeš dát sobě samému, svému partnerovi, svým přátelům, rodině, klientům, světu. A nejlepší na tom je, že všímavost můžeš trénovat kdekoliv. Vlastně dle mě platí, že čím méně ti dané místo nebo chvíle připadají jako vhodné pro trénink všímavosti, tím spíš bys měl trénovat.

„Nejzákladnějším uměním Mindfulness je umění se zastavit v našem každodenním životě. To pak pomáhá protnout a měnit naše špatné návyky a také si víc vychutnávat krásy života. V dnešní době je spousta lidí ve spěchu, který vytváří tenzi jak v těle, tak v mysli. Když se naučíme pravidelně se zastavit a vychutnat si třeba jen 1 nádech a výdech, náš život se začne proměňovat.“ – Kasia Korda, psycholožka a autorka online kurzu Mindful Life

4. Rituál zážitku z pohybu

Dopřej si každý den kvalitní zážitek zdravého pohybu. V žádném případě teď nemám na mysli „cvičení z povinnosti“, kdy bez energie po práci vcházíš do fitka a již během rozcvičky začínáš koukat na hodinky. Ne, mluvím o denním prožitku seberealizace při pohybu, kdy během tréninku plně vnímáš souhru těla a mysli při pohybu.

„Vědomý sportovec není ten, který musí uběhnout dnešních 10 km za každou cenu, protože si to řekl. Není to ten, kdo v posilovně běží na pásu a kouká na televizi. Není to ten, kdo se po stresu v práci stresuje při sportu znovu sebezničujícím přístupem, kdo chce bolestí vytěsnit z hlavy starosti. Cesta k dokonalému zážitku ze sportu vede přes souhru mysli a těla.“ – Tomáš Reinbergr, kouč a autor kurzu Vědomého sportu

Co máš udělat a také naopak – co nemáš dělat – aby se sport stal zdrojem výjimečné seberealizace v tvém životě? Podívej se na tyto články:

modra

Dopřej si každý den kvalitní zážitek zdravého pohybu. Cesta k dokonalému zážitku ze sportu vede přes souhru mysli a těla.

5. Rituál znovu-napojení se na sebe

Spoj se každý den se svou esencí. Obnov propojení se Životem prostřednictvím svého dechu. Věnuj alespoň několik minut denně spirituální praxi – meditaci, józe, qiqongu nebo jiným technikám kultivace životní energie. Buď v denním kontaktu se svým „nejpravějším já“ a intuicí. Pocit, že funguješ v souladu se sebou samým, je jednou z největších odměn, jaké si každý den můžeš dát. Otevíráš tak dveře pro příznivé synchronicity ve svém životě.

+ 1: tvůj rituál

Tento seznam určitě neobsahuje vyčerpávající výčet rituálů, které fungují. Naopak, uvítám tvůj náhled a ideje. Máš svůj vlastní denní rituál, které ti pomáhá proměnit všední den na nevšední zážitek? Tady je prostor pro tebe – sdílej svůj recept s námi. A přidej se k lidem, kteří inspirují svým aktivním a kreativním přístupem k životu.

/
Přečteno 3 681 x