6 tipů, jak v sobě probudit vnitřního lékaře

Publikováno uživatelem

Všichni v sobě máme vnitřního lékaře, pokud ho ovšem svým životním stylem naprosto neumlčíme. Naučit se mu naslouchat a důvěřovat je tématem, které se stává čím dál tím víc opodstatněným.

Mít plnou důvěru ve vlastní tělo dnes již není samozřejmostí. Většina lidí po náznaku bolesti sáhne po pilulce. Když se venku strhne vítr nebo bouřka, přepadne je panika, že prochladnou nebo zmoknou. Když se ocitnou na novém místě, vytahují smartphony a zapínají GPS. Ačkoliv moderní doba nabízí pomůcky pro každou situaci, naší daní za jejich používání je snížená schopnost adaptace na nové situace. A to se přirozeně zrcadlí i ve snížené imunitě. Pocit nejistoty ohledně svého zdraví a pohody nás přímo navádí k tomu, abychom se „pojistili“ tabletkou, svetrem v kabelce, appkou nebo jinou pomůckou.

Že jste se v tomto popisu tak trochu našli? Pak byste měli vědět, že zatímco pořád sázíte na jistotu, skrytě podlamujete důvěru v přirozené schopnosti vlastního těla – od obranyschopnosti až po intuici.

FILTRUJ VODU BEZ PLASTŮ

s Binchio aktivním uhlím špičkové kvality, které absorbuje z vody chlór a další nečistoty. Udělej další krůček pro zdravější planetu.

Zjistit více

Seznamte se s 6 jednoduchými způsoby, díky kterým nebudete panikařit, když se nečekaně ocitnete v nové situaci. Inspirujte se, jak v sobě prohloubit pocit, že vaše tělo je schopné vypořádat se s každou změnou.

6 tipů, jak podpořit důvěru ve vlastní tělo

1. Kreativní pohyb

Pohyb je jedním z nejdůležitějších nástrojů budování důvěry ve vlastní tělo. Prostřednictvím pohybu přicházíme do přímého kontaktu se svým fyzickým tělem. Poznáváme své limity a pravidelným tréninkem je posouváme dál. Čím různorodější a kreativnější je náš pohyb, tím víc možností pro zkoumání limitů vlastního těla se nám otevírá. Naše důvěra ve vlastní tělo roste s každým novým cvikem, který si osvojíme.

Young lady running on a rural road

Jako příklad můžeme uvést běh. Pokud pravidelně běháte na běžícím pásu v bezpečném prostředí posilovny, jediný limit, který posouváte vpřed, je časový. Pokud však běháte ve volné přírodě, vaše pozornost se koncentruje na nejrůznější podněty z okolí. Občas přeskočíte kaluž, občas se vyhýbáte větvím ze stromů nebo kopřivě. Všechny tyto drobné výzvy ve vás prohlubují pocit důvěry ve vlastní tělo a jeho schopnost adaptace na měnící se podmínky v okolí.

2015_09_11-18_41_37-6725Naše zkušenost: Milujeme kreativitu v pohybu. Hýbeme se všude, kde to jde. Tréninky v přírodě a na hřištích jsou součástí naší životní rutiny. Nevěřili byste, kde všude jsme již trénovali. 🙂 Když to nejde venku, běháme po schodech v baráku nebo si vytvoříme „hřiště“ v obýváku. Pohybem trénujeme nejen naše tělo, ale i kreativní myšlení.

Hodně kreativní druh pohybu je i akrojóga, kterou čas od času zkoušíme. Díky akrobacii a trénování s vlastní váhou nepřestáváme žasnout, čeho všeho je naše tělo schopné.

2. Kultivace energie

K posílení důvěry přispívají i východní praktiky kultivace energie (prány). Praktikováním jógy, taiči, qi gongu nebo meditace přicházíme do kontaktu se svým energetickým potenciálem, čímž poznáváme sebe sama ze zcela jiné perspektivy.

Všechny druhy východních cvičení se odjakživa praktikovaly naboso – bosá chůze a navázání kontaktu se zemskou energií přes energetické body na chodidlech, to vše jsou další způsoby posílení důvěry ve vlastní tělo.

pa090088Naše zkušenost: Východní praktiky kultivace energie nás kromě posílení zdraví a uvolnění mysli postupně přivedly k novým myšlenkám a rozhodnutím. Jedním z nich je naše dobrovolnictví v jógovém centru Samma Karuna na thajském ostrově Koh Phangan, kde kromě dobrovolnické výpomoci s chodem centra intenzivně rozvíjíme i vlastní praxi – meditujeme, cvičíme jógu, taiči a qi gong.

Po týdnech hodně intenzivní praxe (5–6 hodin každý den) s technikami zaměřenými na kultivaci energie jsme se utvrdili v názoru, že člověk, který nezkoumá své energetické tělo, ve skutečnosti žije jako cizinec ve vlastním těle.

3. Chůze naboso nebo barefoot walking

Skvělou příležitostí pro chůzi naboso je zejména pobyt v přírodě. Po trávě, po lesní cestičce, po větvích, po kamínkách, po hlíně… všude si můžete vyzout boty a užívat si přímé spojení s přírodou.

Jaké jsou výhody bosé chůze?[1]

  • Pomocí bosé chůze navazujeme přímé spojení se zemí a jejím magnetickým polem (uzemňujeme se). Moderní člověk se většinou nachází v prostředí s převahou kladných iontů, které vyzařuje například elektronika. Zem je naproti tomu nabitá zápornými ionty, které na lidský organismus působí blahodárně. Přímý kontakt se zápornými ionty má detoxikační, relaxační a uvolňující účinky. Proudění negativních iontů v těle (jako přímý důsledek bosé chůze) zlepšuje i kvalitu spánku.
  • Bosá chůze udržuje člověka víc přítomného, bdělého a všímavého.
  • Stimuluje reflexní zóny nacházející se na chodidlech, přes které proudí energie v našem těle.
  • Stimuluje nervový systém a vylepšuje smyslové vnímání.
  • Působí jako prevence bolesti zad a krční páteře, protože aktivuje i tu část svalů, kterou již tolik nepoužíváme.

Bosou chůzi můžeme velice dobře zlepšovat svou adaptabilitu, posilovat svou imunitu a dostávat se do intenzivnějšího kontaktu s vlastním tělem. Snadněji pak nabudeme pocitu, že svému tělu můžeme důvěřovat, i když přesně nevíme, do čeho vstupujeme.

bosenohy11Naše zkušenost:  Tento měsíc (říjen) jsme zrovna v Thajsku, v jógovém centru Samma Karuna, kde si užíváme bosou chůzi od rána do večera. Naše chůze je mnohem pozornější – pořád jsme ve střehu, protože je tu hodně žab, housenek a ještěrů. Zvykli jsme si již na všechny druhy povrchu. Je velice příjemné cítit přímý kontakt se zemí, s pískem nebo s trávou. A je to taky hodně osvobozující pocit – když šlápneme do bláta, vůbec se neznervózňujeme, že jsme si ušpinili boty. 🙂

Milan zkoumá i běh naboso. Kůže na chodidlech mu po několika trénincích ztvrdla a přizpůsobila se drsnějšímu povrchu. Čím častěji trénuje běh naboso, tím odolnější se stává vůči zranění.

4. Otužování

Otužování může mít nejrůznější podobu – od otužování doma ve sprše až po otužování kdekoliv v přírodě – v horském potoku, v jezeře nebo v řece.

vodaaJaké jsou výhody otužování?

  • Posiluje imunitní systém
  • Zlepšuje krevní oběh a termoregulaci těla
  • Zmírňuje alergie
  • Napomáhá při spalování tuků
  • Zvyšuje fyzickou kondici a psychickou vytrvalost

Pokud jste doposud nenabrali odvahu k otužování, zkuste to nejdřív doma ve sprše dle naší ověřené strategie. Otužování je spíš o nastavení mysli, nikoliv o bojování s nepříjemnými pocity chladu.

Naše zkušenost: S otužováním jsme začali v mrazivém listopadu asi před dvěma lety a nebyl to zrovna nejlepší nápad. V zimě je vhodné organismus zahřát (koupelí, jídlem, kořením), proto to s otužováním již tolik nehrotíme. V mrazivých měsících vhoupneme do studené sprchy zejména po tréninku, když je náš organismus zahřátý. Po zbytek roku však bereme otužování jako každodenní výzvu!

5. Kontakt s živly

Život na Zemi je přirozeně spjatý s živly. My lidi jsme se však naučili spolehlivě se jim vyhýbat. Když se pak nečekaně dostaneme do kontaktu s živly (bouřka, vítr, teplo), zcela jednoduše se naše křehounké zdraví zhroutí.

Proto to netřeba přehánět s oblečením. Někdy si můžeme dovolit i zmoknout. Můžeme si dovolit ofoukat se větrem. A taky si můžeme dopřát trošku mrazu. Dát si jednoduché povolení v létě se zpotit. To vše je zcela normální věc. Můžeme tím zkrátka živlům dovolit, aby se nás dotkli. Čím víc si dovolíme být v přímém kontaktu s živly, tím víc budujeme důvěru ve vlastní tělo.

zivly2

Místo toho, abychom se jim vyhýbali a izolovali se od nich vybudováním umělých podmínek, můžeme se s nimi spřátelit a vítat je. Náš organismus má zcela přirozenou schopnost vypořádat se se změnou prostředí, jen potřebuje čas pro adaptaci. Je to věc našeho přístupu. Strach z nemoci stačí nahradit důvěrou ve vlastní tělo.

6. Uvolňování emocí

Emoce jsou jako počasí. Když se sejdou mraky a strhne se bouřka, vzduch se krásně pročistí a je nám všem líp. Stejně tak dobře se cítíme, když dovolíme emocím, aby se projevily a prošly námi.

Jenže většina z nás si své emoce drží v sobě a tím je potlačuje. Z psychosomatiky víme, že každá nezdravě potlačovaná emoce se kumuluje v určité části lidského těla a spolupodílí se na nemoci konkrétního orgánu. Pokud se naučíme důvěřovat svému emočnímu tělu a dáme svým emocím prostor k projevení, pak se nám i naše fyzické tělo odvděčí zdravím.

Nejhorší postoj, který si osvojujeme, je naprosté ztotožňování se svými emocemi. Nemá smysl se svého smutku držet.

Jak říká E. Tolle:

Smutek je emoce, která námi prochází, avšak my sami nejsme tím smutkem.

Je potřebné dovolit každé emoci, aby se projevila a zmizela. Nebo aby se transformovala na vděčnost či na lásku.

kvitek

Naše zkušenost: To nejlepší pro uvolňování emocí a vyvětrání hlavy je pro nás běh lesem. Když jsem jednou cítila vztek, Milan mi zkrátka podržel polštář a já jsem se vyboxovala. Jindy mě zase obrátil hlavou dolů a vytřásl to ze mě. K uvolnění emocí mi pomáhá taky stojka na hlavě nebo obyčejné vytřásání celého těla. Možná jsme divný pár – místo hromadění nepotřebných emocí ve svém těle raději pomáháme tomu druhému se jich zbavit. Zkuste to taky. Navíc se tyto techniky téměř vždy obrátí na srandu a po vzteku nebo nervozitě nezůstane ani stopa. 🙂

Jedním z nejlepších způsobů uvolňování emocí jsou Oshovy aktivní meditace. Některé z nich jsem sama vyzkoušela a měly na mě docela silný účinek – sama jsem byla překvapená, jaké emoce ze mě vypadly po intenzivních dechových cvičeních.

Probuďte v sobě vnitřního lékaře

Naučit se naslouchat signálům svého těla je tou nejlepší službou, kterou svému zdraví můžete prokázat. Dopřejte si dostatek praxe a času.

Když posílíte důvěru ve vlastní tělo, probudíte v sobě vnitřního lékaře. Odměnou pro vás bude posílená imunita, lepší adaptace na nové situace a hlavně pevnější zdraví.

POZN: Za spolupráci na článku děkujeme holistické léčitelce MUDr. Soně Hájkové.

[1] http://healthywildandfree.com/the-effects-of-walking-barefoot-5-minutes-daily-are-astonishing

/
Přečteno 2 163 x

Ráda čtu, cvičím jógu a poznávám nové myšlenky a ideje. Projekt Spiritual planet je vyjádřením všeho, co mi je blízké a co mě hlouběji zajímá.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *