První narozeniny: co vše nám do života přinesl první rok se Spiritual Planet

Publikováno uživatelem

Trochu pobaveně vzpomínám, jak to celé začalo. Přesně před rokem, v srpnu 2015, jsme s Milanem seděli v kuchyni našeho pronajatého bytíku a koukali na displeje laptopů. Právě se „zhmotnily“ naše několikaměsíční myšlenky ve formě webu spiritualplanet.cz, který začal běžet naostro online. Chvíli jsme se kochali. A pak jsme se na sebe podívali. „No a co teď?“ zeptal se mě Milan a oba jsme se začali smát :). Uběhl jeden rok a my uvažujeme, jak se naše představy o směrování projektu změnily a částečně i vyzrály.

Od spuštění Spiritual Planet sice uběhl jenom jeden rok, přesto celý projekt urazil dlouhou cestu. A my s ním. V tomto postu se s vámi podělíme o vše, co jsme v průběhu tohoto netradičního roku zažili a co jsme se díky Spiritual Planet naučili.

Cesta od nápadu k realizaci

Hlavním impulzem pro vznik celého projektu byla idea holistické spirituální ekonomiky, jejímž autorem je profesor kvantové fyziky indického původu, Dr. Amit Goswami. Tento muž je jedním z hlavních průkopníků nového vědeckého pohledu na realitu, který je založený na primátu vědomí (tzv. věda uvnitř vědomí). Idea propojení ekonomiky a vědomí nás natolik zaujala, že jsme si ji zkrátka nechtěli nechat jenom pro sebe. 🙂

FILTRUJ VODU BEZ PLASTŮ

s Binchio aktivním uhlím špičkové kvality, které absorbuje z vody chlór a další nečistoty. Udělej další krůček pro zdravější planetu.

Zjistit více

V té době jsem již pravidelně navštěvovala jógu a Milan tai-či. Uvědomili jsme si, že my sami vlastně přispíváme k rozvoji nové podoby ekonomiky. Sami jsme se přesvědčili o tom, že cesta k nasycení a spokojenosti nemusí nutně vést přes nákupy hmotných věcí, večírky nebo kariérní postupy. Z vlastních zkušeností víme, že když se člověk opakovaně zaměřuje na nasycení svých nemateriálních potřeb, stává se nakonec mnohem bohatším – i když toho tolik nevlastní a žije (z materiálního hlediska) spíš minimalisticky.

spirit festival 3

Filosofie osobního rozvoje na Spiritual Planet: rozvíjíme ideu propojení člověka se sebou i se světem kolem něj

V okolí, v němž jsme se před příchodem do Prahy pohybovali (korporace a právo), se myšlenky o potřebě uspokojování vyšších potřeb moc nenosily. Osobní rozvoj byl v tomto prostředí orientován spíš jednostranně – zejména na dosažení individuálního materiálního úspěchu (a štěstí). Dal by se popsat nějak takto:

Stanov si jasné cíle a začni na nich makat. Zefektivni se. Mysli pozitivně, nepřipouštěj si negativní myšlenky. Nebuď zbytečně komplikovaný, nezamýšlej se moc nad věcmi. Raději se staň „někým“ a hlavně to „někam“ rychle dotáhni. Buď (navenek) bohatý.

A to nebyl rozvoj osobnosti, kterému jsme se chtěli úplně přiblížit my…

1300x867xnegativespace-121-1300x867_jpg_pagespeed_ic_1wKSdpo2MxO potřebě trénovat vděčnost a víc si všímat přítomného okamžiku se moc nemluvilo. O potřebě poznávat a sjednocovat všechny složky osobnosti (vědomí i nevědomí) také ne. A o potřebách vytvářet svobodnější kulturu s trvale udržitelným životním stylem a prohlubovat pocit propojení s Celkem jsme také nenašli příležitost diskutovat.

Jsme přesvědčeni, že k radostnému životu potřebujeme zdravé tělo, dostatek životní energie, vyrovnanou mysl a touhu po sebepoznávání. Přes prohlubování poznání sebe sama, svých mezilidských vztahů a vztahu s širším Celkem se stáváme lepšími lidmi.

Proto v článcích věnovaných osobnímu rozvoji sdílíme především své vlastní zkušenosti z práce na sobě. Například zkušenosti s tím,

Jde o to vytvořit si čas od času nový zdravý návyk, který je ideálně užitečný i pro širší okolí. A pak k němu po čase přidat další. A pak další…

Propojení s Celkem

Idea propojení s Celkem se nese napříč celým projektem, protože ji sami považujeme za důležitou hodnotu moderního a uvědomělého člověka.

slimak

Pokud bychom měli vypíchnout jen 3 nejdůležitější články z naší dílny za první rok s tímto tématem, rozhodně bychom vybrali tyto:

A taky se o nás zmínili na našem rodném Slovensku. 🙂 Na stránkách EuroEkonom.sk vyšel článek o myšlence spirituální ekonomiky a projektu Spiritual Planet. Děkujeme!

Rok plný inspirativních setkání

Poznali jsme hodně zajímavých lidí. Za jeden jediný rok jsme se toho od nich tolik naučili! Všichni svým vlastním dílem přispěli k tomu, že Spiritual Planet je zajímavější a nápomocnější nám všem. Jejich příběhy a dovednosti jsou kapitola sama pro sebe. Proto jsme se tomu rozhodli vyčlenit samostatný článek „Poznej komunitu Spiritual Planet, které jsi součástí“. Mrkni na lidské příběhy, které spoluvytváří tento projekt.

Tvorba obsahu pro Spiritual Planet nás přivedla ke knihám, které stojí za to přečíst, a eventům, které stojí za to navštívit

pisanie blogu extremeDíky práci na Spiritual Planet jsme se seznámili s mnohem širším spektrem nejrůznějších témat z oblasti osobního rozvoje, než jaký jsme do spuštění projektu poznali: od celostních východních cvičení přes hlubinnou a transpersonální psychologii až po alternativní směry medicíny a ekonomiky.

Vždy jsme rádi četli. Knihy jsou naším společníkem ve volné chvíli doma nebo na cestách. Knihy, které čteme, nám daly a dávají mnohem víc, než kdysi vysokoškolská skripta na právech. I proto jsme se rozhodli vytvořit „virtuální knihovnu“, kde uveřejňujeme recenze knih, které nám pomohly zlepšit kvalitu našeho života. A vám můžou pomoct také.

Zatím naši virtuální knihovnu zdobí

P8290041

V průběhu roku jsme navštívili několik zajímavých akcí, jako

  • Spirit Festival, top jógovou akci v Praze,
  • další jógový festival Yoga Reebok Sensation,
  • Den otevřených dveří v pražském Fusion studiu, v němž pracuje mnoho kvalitních lektorů východních systémů léčby a harmonizace,
  • na různorodé podněty bohatý Evolution Festival,
  • na podzim 2015 jsme cestovali na výstavu EXPO do Milána, kde jsme osobně potkali kluky z Funghi Espresso. Antonio a Vincenzo jsou mladí nadšenci modré ekonomiky, kteří rozběhli zajímavý projekt pěstování hub z kávy. Pořád si pohráváme s ideou přinést tento projekt do Prahy! 🙂
  • cestovatelský festival, který nás utvrdil v motivaci cestovat do zemí třetího světa jako dobrovolníci,
  • jednou z nejvíc obohacujících akcí byla Česká transpersonální konference – byl to pro nás doslova zážitek vidět tu masu lidí, kteří sami někdy prožili transpersonální zkušenost a obohatili tím své vnímání reality, organizátoři chystají i mezinárodní transpersonální konferenci, která by se měla uskutečnit příští rok, rozhodně doporučujeme zažít takovou akci na vlastní kůži.

A jak se bude vyvíjet Spiritual Planet dál?

  • Tvoříme Market

Momentálně vytváříme Market, kde časem vznikne velice zajímavá nabídka produktů a služeb, které umožňují vést přirozenější, zdravější a vědomější život. Market má rovněž fungovat jako inspirativní platforma, která podpoří rozvoj spirituální ekonomiky jakožto protiváhy klasické materialistické ekonomiky. Věříme, že cesta k nasycení potřeb moderního a uvědomělého člověka vede i jinde než vstupem do obchodního centra.

  • Učíme se víc sdílet

dotyk 2Učíme se víc sdílet svou práci na Spiritual Planet (ne jenom její výsledky v podobě článků a rozhovorů). Chceme se začít více dělit o zážitky a myšlenky, které provázejí samotnou tvorbu Spiritual Planet. Proto rozbíháme Twitter, kde sdílíme naši denní práci na portálu. A také Tumblr, kde otevíráme „náš šuplík“ a ukazujeme, jaké myšlenky, ideje a lekce postupně formují Spiritual Planet.

  • Spiritual Planet na cestách

V nejbližším období získá náš projekt trochu jiný odstín. Rozhodli jsme si splnit dávný sen z mládí a na podzim odjíždíme do jihovýchodní Asie pracovat na různých projektech jako dobrovolníci. Mezitím bychom chtěli i procestovat okolí, v němž budeme působit jako dobrovolníci. Prvním projektem je dobrovolnictví v jógovém studiu Samma Karuna na thajském ostrově Ko Phan Ngan, kde rovněž prohloubíme svou praxi východních cvičení. Pak namíříme do Vietnamu, kde budeme učit chudé děti a dospělé angličtinu. Ostatní příležitosti jsou ještě otevřeny… Vrátíme se pravděpodobně, když náš účet bude zet prázdnotou nebo nejpozději za rok na naši svatbu. 🙂

Moc se těšíme na to, co nám tato zkušenost přinese. Rádi bychom s vámi sdíleli naše postřehy z cest a dobrovolnictví jak na stránce, tak na facebooku. A nově i na jiných sociálních sítích jako Pinterest, Instagram, Tumblr a Twitter.

spoločná PO UPRAVEVěříme, že život člověka je o tom, jaký přínos dokáže tomuto světu sdělit a o jaké dovednosti se umí podělit.

Budeme na sobě dál pracovat, abychom vylepšovali váš zážitek po kliknutí na Spiritual Planet. Jsme otevřeni vašim nápadům na vylepšení projektu a spolupráci. Práce je hodně. 🙂

Děkujeme za vaši podporu!

/
Přečteno 161 x

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *